Հմայակ Հովհաննիսյանին հանգիստ չեն տալիս Գեղամյանի դափնիները (տեսանյութ)
ԲՀԿ ցուցակից դուրս մնալուց հետո Հմայակ Հովհաննիսյանը դարձել է նախագահական նստավայրի տակ գտնվող լրատվամիջոցների ու Սերժ Սարգսյանի հենարանի վերածված «քաղաքացիական ակտիվիստների» սիրելին։ Պատճառը շատ պարզ է. Հմայակը, շատ լավ պատկերացնելով Սերժ Սարգսյանի ցանկությունները, հանդես է գալիս Գագիկ Ծառուկյանի դեմ և այս իշխանության վերարտադրության օգտին։ Հմայակը ձեռքի հետ աշխատում է նաև Լևոն Տեր–Պետրոսյանի դեմ, այսինքն մեկի, ում պաշտպանել է 2008թ. նախագահական ընտրությունների ժամանակ։
Զավեշտն այն է, որ Քաղաքագետների միության նախագահն այժմ բողոքում է առ այն, որ իր դեմ երեք դատական գործ կա բացված, բայց փոխանակ գործ բացողների դեմ հանդես գալուն, հաճախորդներին ներհատուկ էնտուզիզմով և սեփական նախաձեռնությամբ օգտագործվում է ԲՀԿ–ի դեմ և իշխանահաճո կոդերով հարցազրույցներ ու ասուլիսներ տալիս։
Հիմա արդուկն անգամ միացնելիս կարելի է տեսնել Հմայակ Հովհաննիսյանին՝ Սերժ Սարգսյանի սրտի ուզածները բարձրաձայնելիս։
Դատելով ամենից՝ Հմայակը հրապարակավ գործարք է առաջարկում Սերժ Սարգսյանին՝ «Պատգամավորական մանդատ՝ Ծառուկյանի դեմ դհոլություն անելու դիմաց» ծրագրի շրջանակներում։ Պարզվում է, որ ԲՀԿ–ի ցուցակից «աբորտ» լինելուց հետո տարատեսակ բացատրություններ տվող և այս խորհրդարանում հայտնվելն իր պատվից ցածր համարող քաղաքագետն ուզում է Երևանի Ավան համայնքից մեծամասնական ընտրակարգով պատգամավոր դառնալ։ Փաստորեն, Վահե Ավետյանի մահվան քառասուն օրը դեռ չլրացած, Հմայակն արդեն առևտուր է անում երիտասարդ սպայի մահվան հետևանքով թափուր մնացած աթոռի համար. բարոյականությունը խորթ է մեր «հերոսին»։
Ճակատագրի ինչպիսի՜ հեգնանք. նախընտրական փուլում Արտաշես Գեղամյանի դեմ «դհոլային» PR արած ու «Ազգային միաբանության» առաջնորդին անսկզբունքայնության համար մեղադրող Հմայակ Հովհաննիսյանն ինքն է այժմ դարձել Սերժ Սարգսյանի «ժողգործիքը»։ Սակայն ի տարբերություն Գեղամյանի, ով ճնշումների ու ստացած «զրոների» արդյունքում 2003թ. ու դրանից հետո ծառայություններ մատուցեց իշխանությանը, Հովհաննիսյանն ավանսով է «դհոլություն» անում Ս. Սարգսյանի համար՝ ակնկալելով դրական վերաբերմունք և պատգամավորական մանդատ։ Այս ամենը հաշվի առնելով՝ կարող ենք ասել, որ եթե Գեղամյանը Սարգսյանի «դատարկ դհոլն» է, ապա Հմայակը «դհոլի դհոլն» է, քանզի ծառայում է մի թիմի, որի կազմում Արտաշես Գեղամյանը դարձել է պատգամավոր։
Ուշագրավ մեկ հանգամանք. ԱԺ ընտրությունների քարոզչական փուլում, երբ Գեղամյանի ու Հովհաննիսյանի միջև քարոզչական փոխհրաձգություն էր տեղի ունենում, համացանցում մի տեսանյութ հայտնվեց (տե՛ս հոդվածին կից տեսանյութը)։ Երեք երիտասարդ դհոլ էին նվագում Գեղամյանի գլխավորած «Ազգային միաբանություն» կուսակցության գրասենյակի դիմաց։
Տարածված լուրերի համաձայն՝ այդ ակցիայի հեղինակը Հմայակ Հովհաննիսյանն էր, ով այդպիսով հակադարձել էր գեղամյանականների հարձակումներին՝ ակնարկելով, թե նրանք Սերժի «դհոլներն» են։ Հաշվի առնելով այսօրվա իրողությունները՝ չի բացառվում, որ այդ «դհոլային» ակցիայի պատվիրատուն իրականում ոչ թե Հովհաննսիյանն է եղել, այլ Գեղամյանը։
Բանն այն է, որ նույն շենքի առաջին հարկում տեղակայված է Քաղաքագետների միության գրասենյակը, և դհոլչի երիտասարդները, փաստորեն, նվագել են անմիջապես Հմայակի՛ գրասենյակի դռան ու պատուհանների տակ։ Դրանով Գեղամյանը, թերևս, ցույց է տվել, որ իրեն «դհոլ» անվանող Հմայակը ոչ պակաս «դհոլ» է։ Դե ինչ, սա այն դեպքն է, երբ «Ազգային միաբանության» առաջնորդի հետ դժվար է չհամաձայնել։ Ի վերջո, հաճախորդը հաճախորդին հեռվից է տեսնում, և պետք է վստահել փորձված աչքին։
Հ.Գ.։ Հետանկախական շրջանում մոտ մեկ տասնյակ քաղաքական թիմ փոխած Հմայակ Հովհաննիսյանին մշտապես հաջողվում էր մինչև վերջ «չփչանալ», քանզի նա տվյալ ժամանակահատվածում կարողանում էր տեղ գտնել այդ պահին հանրային ալերգիա չառաջացնող թիմում։ Այժմ մենք ականատեսն ենք մի գործընթացի, երբ Հմայակն արդեն բացահայտ խաղում է Սերժ Սարգսյանի թիմում, ընդ որում՝ նախաձեռնողականություն ցուցաբերելով ամենակեղտոտ ու ամենաէժանագին բաները տարածելու հարցում։ Ինչպես ասում են՝ «ֆինիտա լյա կոմեդիա». Հմայակն այլևս ավարտում է իր «հաղթարշավը»։ Սերժ Սարգսյանին ծառայողների վերջն, ի դեպ, միշտ այդպես է լինում։ Արթուր Բաղդասարյանին հարցրեք, կասի։

Амаяку Ованнисяну не дают покоя лавры Гегамяна (видео)
После того, как Амаяк Ованнисян не вошел в список ППА, он стал любимчиком подконтрольных президентской резиденции СМИ и ставших опорой Сержа Саргсяна «гражданских активистов». Причина довольно очевидна: Амаяк, прекрасно представляя себе желания Сержа Саргсяна, выступает против Гагика Царукяна и за воспроизводство нынешних властей. Заодно Амаяк работает против Левона Тер-Петросяна, то есть против того, кого он защищал во время президентских выборов 2008-го года.
Весь курьез в том, что председатель Союза политологов сейчас жалуется, что против него возбуждено три судебных дела. Однако, вместо того, чтобы выступать против возбудивших эти дела, он с присущим клиентам энтузиазмом и по собственной инициативе используется против ППА, раздавая интервью и участвуя в пресс-конференциях в угодных властям кодах.
Даже включив утюг сейчас можно увидеть Амаяка Ованнисяна, выступающего с греющими Саргсяну душу речами.
Судя по всему, Амаяк публично предлагает Сержу Саргсяну сделку в рамках программы «Депутатский мандат в обмен на «барабанство» против Царукяна». Выясняется, что политолог, дающий после «выкидыша» из списка ППА различные объяснения и считающий появление в данном парламенте чем-то ниже своего достоинства, хочет стать депутатом НС от столичного мажоритарного округа Аван. Фактически, не прошло и сорока дней после смерти Ваге Аветяна, а Амаяк уже торгуется за оставшееся вследствие убийства молодого офицера вакантное место – нравственность чужда нашему «герою».
Какая ирония судьбы: занимавшийся в предвыборный период «барабанным» PR-ом против Арташеса Гегамяна и обвинявший лидера «Национального единения» в беспринципности Амаяк Ованнисян сейчас сам стал «музыкальным инструментом» Сержа Саргсяна. Однако, в отличие от Гегамяна, который послужил властям в результате давлений и полученных «нулей» в 2003-ем году, а также в последующий период, Ованнисян занимается «барабанством» для Саргсяна авансом, ожидая позитивного отношения и депутатского мандата. Учитывая всё это, если Гегамян является «пустым барабаном» Саргсяна, то Амаяк - «барабаном барабана», поскольку служит команде, в составе которой Арташес Гегамян стал депутатом.
Одно примечательное обстоятельство: на агитационном этапе парламентских выборов, когда между Гегамяном и Ованнисяном происходила пропагандистская «перестрелка», в сети оказался видеоролик (см. приложенный к статье видеоматериал), на котором видно, как три молодых парня играют на барабанах перед офисом возглавляемой Гегамяном партии «Национальное единение».
Согласно распространенной информации, автором этой акции был Амаяк Ованнисян, который таким образом ответил на нападки гегамяновцев, намекая на то, что они являются «барабанами» Сержа. Учитывая сегодняшние реалии, не исключено, что заказчиком этой «ударной» акции в действительности был не Ованнисян, а Гегамян.
Дело в том, что на первом этаже того же здания расположен офис Союза политологов, и молодые барабанщики, фактически, играли непосредственно под дверью и окнами офиса Амаяка. Тем самым Гегамян, быть может, показал, что называющий его «барабаном» Амаяк является не меньшим «барабаном». Что ж, это тот случай, когда с лидером «Национального единения» трудно не согласиться. В конце концов, клиент клиента видит из далека, и нужно доверять опытному взгляду.
P.S. Сменившему за постнезависимый период около десятка политических команд Амаяку Ованнисяну постоянно удавалось избегать того, чтобы окончательно «испортиться», поскольку он мог найти место в команде, которая не вызывала бы на тот момент общественную аллергию. Сейчас мы являемся очевидцами процесса, когда Амаяк уже явно играет в команде Сержа Саргсяна, причем, проявляя инициативность в вопросе распространения самых грязных и дешевых «мутиловок». Как говорится, «финита ля комедия». Амаяк уже заканчивает свое «победное шествие». Конец служащих Сержу Саргсяну, кстати, всегда бывает таким. Спросите у Артура Багдасаряна – он скажет.