Ինչպես դառնալ «քաղաքագետ»
Երբ Սերժ Սարգսյանը սկսեց Գյուլի հետ «ֆուտբոլային» մոտիվներով քիրվայություն անել, պարզվեց, որ Հայաստանում ահագին «թուրքագետ» կա։ Որքան շատ էր իշխանական քարոզչամեքենան գովում «նախաձեռնողական» արտաքին քաղաքականությունը, այնքան սնկի պես աճում էին «թուրքագետները»։ Արդուկն անգամ միացնելիս «թուրքագետի» էիր հանդիպում՝ սազը ձեռքին Սերժին գովելիս։
Տեղին է այժմ արձանագրելը, որ դիպլոմավոր ու անդիպլոմ «թուրքագետների» ոչ մի կանխատեսում հայ–թուրքական հարաբերությունների մասով չիրականացավ ու այդպես էլ պետք է լիներ։
«Ֆուտբոլային» դիվանագիտության ձախողումից հետո «թուրքագետներն» անհայտացան ճիշտ այնպես, ինչպես «տառականները» լույսը տեսնելիս։
Հիմա շատացել են «քաղաքագետները»։ Ամեն մի թփի տակից մի «քաղաքագետ» է դուրս գալիս։
Հաշվի առնելով, թե ինչպես են լրագրողների թեթև ձեռքով մարդիկ «քաղաքագետ» դառնում՝ կարելի է ասել, որ մեկ շնչին ընկնող «քաղաքագետների» թվով մեր պետությունն աշխարհում առաջիններից է՝ թերևս հետ մնալով Մադագասկարից (մեր ջերմ ողջույնները Տիգրան Սարգսյանին)։
Ի դեպ, «քաղաքագետ» դառնալու համար մեր օրերում շատ բան պետք չէ։ Չի պահանջվում ո՛չ համապատասխան կրթություն, ո՛չ բազային գիտելիքներ, ո՛չ քաղաքագիտական գրականության անհրաժեշտ նվազագույն իմացություն։ Մեկ–երկու այցելություն Մաշտոցի պուրակ, երկու գորգոռոց Երևանի փակ շուկայի դիմաց, երկու–երեք անիմաստ ասուլիս, մեկ հեռուստահարցազրույց և հոպլա՝ դուք այլևս քաղաքագետ եք։ Մամուլի ակումբներում թափառող և լուրջ դեմքով հանդես եկող սուբյեկտներին հենց այդպես էլ ներկայացնում են ակումբավարները. «Մեր այսօրվա հյուրն է քաղաքագետ էսինչը»։ Ու «խոխման» այն է, որ «էսինչը» չի էլ դիմադրում, թե ինձ քաղաքագետ մի ներկայացրեք, ախր ես ջութակահար եմ եղել «հեղափոխությունից» առաջ։
«Խոխմա» է նաև այն, որ ինքնակոչ ու ինքնահավան «քաղաքագետները» մի օր մի բան են ասում, հաջորդ օրը՝ լրիվ հակառակ բանը, իսկ մեկ շաբաթ անց հակադրվում են իրենց իսկ հնչեցրած նախորդ տեսակետներին, ու լրագրողներն էլ չեն ասում, թե այ ո՜վ իմ «քաղաքագետներ», դուք դիլետանտ եք ու անգամ մեկ շաբաթվա կտրվածքով «լյափսուսներ» եք տալիս, բա դուք ի՞նչ մասնագետներ եք։ Լրագրողները չեն անում դա, իսկ փոխարենը շատանում են «քաղաքագետները»՝ ակնհայտորեն ոգևորվելով իրենց կոլեգաների հաջողությունից։
Այսպես որ շարունակվի, բուհերում կարելի է արդեն փակել քաղաքագիտության ֆակուլտետները։ Չէ՞ որ «քաղաքագետ» դառնալու համար շատ խելք, կամ ավելի ճիշտ՝ խելք ընդհանրապես, պետք չէ։
Բուհերը լավ կանեն հիմա բացեն «քաղաքացիական ակտիվիստ» պատրաստելու ֆակուլտետներ։ Նախագահականից պետպատվերի պակաս չի զգացվի, ֆինանսավորման՝ նույնպես։

Как стать «политологом»?
Когда Серж Саргсян начал брататься с Гюлем на «футбольные» мотивы, выяснилось, что в Армении есть довольно много «туркологов». Чем больше властный агитпроп восхвалял «инициативную» внешнюю политику, тем чаще, как грибы после дождя, начали появляться «туркологи». Даже включая утюг можно было услышать «турколога», восхваляющего Сержа.
Сейчас уместно напомнить, что ни один прогноз дипломированных и бездипломных «туркологов» по части армяно-турецких отношений не исполнился – так и должно было быть.
После провала «футбольной» дипломатии эти самые «туркологи» исчезли точно так же, как тараканы при включении света.
Сейчас увеличилось количество «политологов» - их можно встретить на каждом углу.
Учитывая то, как люди с легкой руки журналистов становятся «политологами», можно сказать, что по количеству «политологов» на душу населения наша страна находится на первых позициях в мире, уступая только Мадагаскару (наш пламенный привет Тиграну Саркисяну).
Кстати, чтобы стать «политологом», в наши дни многого не нужно. Для этого не требуются ни соответствующее образование, ни базовые знания, ни наличие необходимого минимального знания политологической литературы. Один-два визита в сквер Маштоца, еще парочка выкриков перед Крытым рынком Еревана, пара-тройка бессмысленных пресс-конференций, одно телевизионное интервью и, опля, теперь вы «политолог».  Разгуливающих и выступающих в пресс-клубах с серьезным выражением лица субъектов ведущие данных клубов так и представляют: «Наш сегодняшний гость – политолог такой-то». И хохма в том, что «такой-то» даже не противится тому, чтобы его представляли политологом, ведь до «революции» он был скрипачом.
Смех вызывает и то, что самопровозглашенные и самодовольные «политологи» один день говорят одно, а на другой – полностью противоположное, а неделю спустя - противоречат ими же озвученным точкам зрения. Журналисты, в свою очередь, не пытаются говорить, мол, уважаемый мой, вы дилетант и допускаете ляпсусы даже в недельном срезе, что вы тогда за специалист? Вместо этого увеличивается количество «политологов», явно вдохновленных успехами своих коллег.
Если так продолжится, то в вузах можно будет закрыть факультеты политологии. Ведь для того, чтобы стать «политологом» много ума, вернее, вообще ума, не надо.
Вузы поступят правильно, если откроют факультеты по подготовке «гражданских активистов». Нехватки в госзаказах, как и в финансировании из президентского дворца, они уж точно испытывать не будут.