Միասնական թեկնածու՞, թե՞ միասնական ճակատ
Քանի մոտենում են նախագահական ընտրություններն, այնքան ակտիվանում են քննարկումներն ընդդիմադիր դաշտի միասնական թեկնածուի թեմայով։ Ինչ որ առումով թեման արհեստականորեն է շրջանառվում, բայց մյուս կողմից էլ՝ բնական է, որ կան մարդիկ, ովքեր ուզում են միասնական թեկնածու տեսնել Սերժ Սարգսյանի դեմ՝ համոզված լինելով, որ այդպիսով ավելի մեծ կլինի իշխանափոխության հավանականությունը։
Նկատենք, որ ընդդիմադիր դաշտի միասնական թեկնածուի հարցը պետք է քննարկել ոչ թե վերացական դատողությունների և կատեգորիկ եզրահանգումների օգնությամբ, այլ կոնկրետ տարածության ու ժամանակի մեջ, որից հետո պարզ կդառնա, թե ո՞ր մարտավարությունն է ճիշտ։
Հետանկախական Հայաստանում բոլոր նախագահական ընտրություններից առաջ միասնական թեկնածուի թեման եղել է ընդդիմադիր քաղաքական ուժերի օրակարգում։
Եթե մի կողմ դնենք 1991թ. նախագահական ընտրությունները (այն, հասկանալի պատճառներով, իր բնույթով տարբերվում էր հետագա բոլոր ընտրություններից), ապա պետք է արձանագրել, որ ընդդիմադիր դաշտը նախագահի միասնական թեկնածու կարողացել է ներկայացնել միայն 1996–ին, երբ Վազգեն Մանուկյանն անառարկելի լիդեր էր, և նրա ունեցած վարկանիշին մոտ այլ թեկնածու չկար նախագահ Լևոն Տեր–Պետրոսյանի դեմ։
Հետագա բոլոր նախագահական ընտրությունների ժամանակ իշխանության թեկնածուի դեմ միասնական թեկնածու չի եղել։ Ճիշտ է, ընդդիմադիր դաշտում կային մրցապայքարի առաջատարներ (Կարեն Դեմիրճյան (1998թ), Ստեփան Դեմիրճյան (2003թ), Լևոն Տեր–Պետրոսյան (2008թ)), բայց նրանք միասնական թեկնածու չէին, քանզի կային վարկանիշային առումով առաջատարներին այնքան էլ չզիջող, այսպես ասած, «երկրորդ էշելոնի» ընդդիմադիրներ (Վազգեն Մանուկյան (1998թ), Արտաշես Գեղամյան (2003թ), Արթուր Բաղդասարյան (2008թ))։
Այսպիսով, Հայաստանի քաղաքական կյանքում միասնական թեկնածուի հարցը լուծվել է միայն 1996–ին։
1998–ին ու 2003–ին ընդդիմադիր դաշտի միասնական թեկնածու կարող էր լինել երկրորդ փուլի ժամանակ, բայց այդպիսի բան տեղի չունեցավ, քանզի 1998–ի ընտրությունների ժամանակ 3–րդ տեղում հայտնված «Ղարաբաղ» կոմիտեի կոորդինատոր Վազգեն Մանուկյանը, ով Հայաստանի անկախության գաղափարակիրներից էր, չէր կարող կանգնել  կոմունիստական շրջանում կենտկոմի առաջին քարտուղար աշխատած մարդու կողքը։ Բացի այդ՝ Կարեն Դեմիրճյանը որոշակի պայմանավորվածություններ ուներ այն ժամանակվա Պաշտպանության նախարար Վազգեն Սարգսյանի հետ և այդ իսկ պատճառով իրավիճակի սրման չգնաց։
Ստեփան Դեմիրճյանն էլ, ինչպես իր հայրը, չկարողացավ իրեն միացնել 2003թ. ընտրություններում 3–րդ տեղը զբաղեցրած թեկնածուին՝ Արտաշես Գեղամյանին, քանզի վերջինիս Սերժ Սարգսյանը «զրոների» օգնությամբ հաճախորդացրել էր։
Ինչ վերաբերում է 2008–ի ընտրություններին, ապա, ինչպես հայտնի է, երկրորդ փուլ չեղավ և հետևաբար անիմաստ է քննարկել, թե արդյոք 3–րդ տեղը զբաղեցրած Արթուր Բաղդասարյանը երկրորդ փուլ լինելու դեպքում կմիանա՞ր Տեր–Պետրոսյանին և եթե միանար, ապա ինչ տեղի կունենար։ Պատմությունը «եթե»–ներ չի սիրում, մանավանդ որ ՕԵԿ առաջնորդը ԱԽՔ–ացավ ու նպաստեց «Մարտի 1»–ին։
«Կոնսենսուս մինուս Սերժ Սարգսյան». ճանապարհային քարտեզ
2013–ի նախագահական ընտրություններին ընդառաջ միասնական թեկնածուի հարցը մտել է քաղաքական օրակարգ։ Ընդդիմադիր կամ Սերժ Սարգսյանի վարած գծին այլընտրանք ներկայացնող ուժերը փորձում են գտնել այդ հարցի պատասխանը և հստակեցնել սպասվող զարգացումներում յուրաքանչյուրի դերը։
Նախ հարկ է նկատել, որ քաղաքական դաշտի թվացյալ լղոզվածության ֆոնին՝ իրականում ամեն ինչ շատ հստակ է, իսկ քաղաքական սուբյեկտների դիրքորոշումները, մեծ հաշվով, պարզ են։ Հարակից աղմուկին պետք չէ ուշադրություն դարձնել։
Սերժ Սարգսյանին պաշտպանում են ՀՀԿ–ն ու գործնականում գոյություն չունենցող ՕԵԿ–ը՝ չհաշված հաճախորդ մարդ–կուսակցությունները, որոնք «էն գլխից» են հայտարարել ՀՀԿ ղեկավարի կողքը կանգնելու ցանկության մասին։
«Ժառանգություն» կուսակցության ղեկավարի ու նրան կցված դեմքերի, ինչպես նաև ՀԱԿ–ը լքած «այլախոհների» վրա դրված է Սերժ Սարգսյանին գեղամյանավարի քննադատելն ու հակաիշխանական դաշտում ջուր պղտորելը։ Այսինքն՝ քաղաքական դաշտի այս հատվածին ծիծաղելի է ընդդիմադիր համարելն ու որևէ լուրջ ակնկալիք ունենալը։
Րաֆֆի Հովհաննիսյանին կամ նրա նման մեկին ընդդիմության միասնական թեկնածու ընկալելու համար 2-3 լիտր օղին անգամ չի հերիքի։ Միայն «պետպատվերով» գործելու դեպքում մարդը կարող է, դեմքի լուրջ արտահայտությամբ, իշխանական հեռուստատեսության եթերից խոսել «երեք նախագահների եռանկյունուց դուրս լինելու» անհրաժեշտությունից ու հանրությանն առաջարկել սարաշարժությամբ զբաղվող Րաֆֆիի հետևից գնալ։
Մի շարք օբյեկտիվ հանգամանքներ հաշվի առնելով՝ ակնհայտ է, որ նախագահական ընտրությունների ժամանակ Սերժ Սարգսյանին  հակակշռել և իշխանափոխության իրականացնել կարող են միայն ԲՀԿ, ՀԱԿ և ՀՅԴ տիրույթը ներկայացնող գործիչները։ Ուրիշ տարբերակ չկա։ Դուր է գալիս ոմանց այդ բանը, թե դուր չի գալիս, սա՛ է իրականությունը։  Այլ տարբերակներ քննարկողները կա՛մ քաղաքականապես անմեղսունակ են, կա՛մ դեմագոգներ, կա՛մ անիրատեսներ, կա՛մ խառնակիչներ։
Ինչ մնում է այն հարցին, թե արդյոք ԱԺ ընտրությունների ժամանակ միասնական շտաբ ստեղծած ուժերը պե՞տք է հանդես գան միասնական թեկնածուով, ապա ճիշտ պատասխանը հետևյալն է. ամեն ինչ պետք է ընթանա բնական ճանապարհով և հանրության լայն շրջանակների մասնակցությամբ։
Միասնական թեկնածուի փնտրտուքներից առաջ շատ կարևոր քայլեր կան անելու։ Նախ պետք է Սերժ Սարգսյանի դեմ ստեղծել մեկ միասնական կենտրոն, ինչպես որ «7 օրին» տված հարցազրույցում առաջարկել էր քաղաքագետ Երվանդ Բոզոյանը (տե՛ս http://7or.am/am/news/view/38241/%D4%B5%D6%80%D5%BE%D5%A1%D5%B6%D5%A4%E2%80%93%D4%B2%D5%B8%D5%A6%D5%B8%D5%B5%D5%A1%D5%B6), ինչը չի նշանակում, թե ԲՀԿ–ն, ՀԱԿ–ն ու ՀՅԴ–ն պետք է անպայման համաձայնության գան միասնական թեկնածուի հարցում։ Գործնականում, ի դեպ, դա կարող է անհնար լինել նախագահական ընտրությունների առաջին փուլից առաջ։
Կուլիսային բանակցությունների արդյունքում առաջադրված միասնական թեկնածուն կարող է այնքան էլ արդյունավետ չլինել։ Բացի այդ՝ քաղաքականության մեջ կուսակցությունների և լիդերների միասնաբար հանդես գալը չի ենթադրում նրանց էլեկտորատների մեխանիկական գումարում։
Կան դեպքեր, երբ միասնական թեկնածուն մուլտիպլիկատիվ էֆեկտով ավելի շատ ձայն է հավաքում, քան ենթադրվում էր, բայց կան նաև դեպքեր, երբ միասնական թեկնածուն պակասեցնում է միասնաբար հանդես եկող ուժերի էլեկտորալ բազան։ Ասել է թե՝ բավական բարդ է (այն էլ հայաստանյան պայմաններում) որոշել, թե ով պետք է լինի ԲՀԿ–ի, ՀԱԿ–ի և ՀՅԴ–ի միասնական թեկնածուն, չհաշված առանձին գործիչների անձնական հավակնությունները։
ԲՀԿ–ն, ՀԱԿ–ը և ՀՅԴ–ն պետք է այժմ խորացնեն միասնական շտաբում համագործակցելու ընթացքում ձեռքբերված ինտեգրացիայի մակարդակը, համաձայնության գան «Կոնսենսուս մինուս Սերժ Սարգսյան» ծրագիրը համատեղ ուժերով ու կոորդինացված առաջ մղելու, ինչպես նաև միմյանց դեմ որևէ պարագայում չաշխատելու և տնօրինվող ռեսուրսները («փողոց», մեդիա, կառույցներ և այլն) արդյունավետ օգտագործելու հարցերում։
Այժմ ամենակարևորի մասին. նշյալ երեք ուժերը պետք է պայմանավորվեն հետևյալ երկու կարևորագույն կետերի շուրջ.
1.ամեն ինչ անել, որպեսզի նախագահական ընտրապայքարը չավարտվի մեկ փուլով, այսինքն՝ ընտրակեղծիքների ծավալը նվազեցնելու քայլեր ձեռնարկել, իսկ 2–րդ փուլում պաշտպանել այն թեկնածուին, ով ընդդիմադիր դաշտից կհավաքի առավելագույն ձայներ ու դուրս կգա, այսպես ասած, եզրափակիչ. դա արդեն կլինի միասնական թեկնածուի բնական ու ժողովրդավարական ընտրություն։ Երկրորդ փուլում, բնականաբար, պետք է հանրային լայն կոնսոլիդացիայի միջոցով և առանց մեծ ցնցումների՝ չվաստակած հանգստի ուղարկել «բարեշրջիչներին», իսկ եթե վերջիններս դիմադրեն, ապա կիրառել պլան «Բ»–ն,
2.իսկ եթե Սերժ Սարգսյանը փորձի «շրջիկ խմբերի» և իր հենարան «օլիգարխների» միջոցով մեկ փուլով ավարտել ընտրությունները՝ ինքնահռչակվելով նախագահ, ապա ԲՀԿ–ն, ՀԱԿ–ը և ՀՅԴ–ն պետք է համատեղ ուժերով կյանքի կոչեն ՀՀ Սահմանադրության առաջին ու երկրորդ հոդվածները, այսինքն՝ գնան հետընտրական համապատասխան քայլերի և ժողովրդի միջոցով ձևավորեն լեգիտիմ իշխանություն։
Եվ այսպես, միասնական թեկնածուի շուրջ համաձայնության գալու հոգեմաշ և անբնական գործընթացին այժմ պետք է վերջ տալ և ջանքերն ուղղել միասնական կենտրոնի կամ ճակատի աշխատանքները համակարգելուն և ապագա բարեփոխումների անկյունաքարային կետերը հանրությանը հասցնելուն։

Единый кандидат или единый фронт?
Чем ближе президентские выборы, тем активнее обсуждается тема единого кандидата от оппозиции. В каком-то плане тема муссируется искусственно, но, с другой стороны, естественно, что есть люди, которые хотят видеть единого кандидата против Сержа Саргсяна, будучи уверены, что тем самым повысится вероятность смены власти.
Заметим, что вопрос единого кандидата от оппозиции необходимо обсуждать не в области абстрактных суждений и категорических заключений, а в конкретном пространстве и времени, после чего станет ясно, какая тактика наиболее верна.
В постнезависимой Армении тема единого кандидата перед всеми президентскими выборами была в политической повестке оппозиционных сил.
Если оставим в стороне президентские выборы 1991-го года (они, по понятным причинам, по своему характеру отличались от всех последующих), то можно констатировать, что оппозиционное поле сумело выставить единого кандидата в президенты только в 1996-ом году, когда Вазген Манукян был безоговорочным лидером, а другого кандидата против Левона Тер-Петросяна с близким к Манукяну рейтингом не было.
На всех последующих президентских выборах единого кандидата от оппозиции не было. Правда, в оппозиционном поле были лидеры избирательной гонки (Карен Демирчян – 1998г., Степан Демирчян2003г., Левон Тер-Петросян2008г.), но они не были едиными  кандидатами, так как были и те кандидаты, которые не сильно уступали им в плане рейтинга – так называемые оппозиционеры второго эшелона (Вазген Манукян1998г., Арташес Гегамян2003г., Артур Багдасарян2008г.).
Таким образом, в политической жизни Армении вопрос единого кандидата был решен только в 1996-ом году.
В 1998-ом и 2003-ем единый кандидат от оппозиции мог быть во время второго тура, но этого не произошло, так как в 1998-ом году оказавшийся на третьем месте координатор комитета «Карабах» Вазген Манукян, который был одним из носителей идеи независимой Армении, не мог встать рядом с человеком, работавшим в коммунистический период первым секретарем ЦК Армении. Кроме того, у Карена Демирчяна были определенные договоренности с тогдашним министром обороны Вазгеном Манукяном, и поэтому он не пошел на обострение ситуации. Степан Демирчян же, как и его отец, не смог объединиться в 2003-ем году с занявшим третье место Арташесом Гегамяном, так как последний при помощи «нулей» был клиентизирован Сержем Саргсяном.
Что касается выборов 2008-го года, то, как известно, второго тура не было, поэтому бессмысленно обсуждать, объединился бы Артур Багдасарян, занявший 3-е место, с Тер-Петросяном в случае второго тура и что бы произошло в этом случае. История не терпит сослагательного наклонения, особенно в условиях, когда лидер «Оринац еркир» тоже клиентизировался, поспособствовав этим «1-му марта».
Дорожная карта «Консенсуса минус Серж Саргсян»
В преддверии президентских выборов 2013-го года вопрос единого кандидата вошел в политическую повестку дня. Оппозиционные или представляющие альтернативу проводимой Сержем Саргсяном линии политические силы пытаются найти ответ на данный вопрос и уточнить роль каждого в ожидаемых развитиях.
Прежде стоит заметить, что на фоне кажущейся размытости политического поля всё, на самом деле, довольно ясно, а позиции политических субъектов, по большому счету, понятны. Не следует обращать внимание на сопутствующий шум.
Сержа Саргсяна поддерживают РПА и несуществующая на практике «Оринац еркир», не считая клиентов в лице людей-партий, которые изначально заявили о желании встать рядом с руководителем РПА.
На руководителя «Наследия», закрепленных за партией деятелей и покинувших АНК «диссидентов» возложена задача по-гегамянски критиковать Сержа Саргсяна и мутить воду на антивластном поле.
Для того, чтобы воспринимать Раффи Ованнисяна или подобного ему кого-то еще в качестве единого кандидата, не помогут даже принятые на грудь 2-3 литра «огненной». Только при условии работы по «госзаказу» человек может с серьезным выражением лица говорить в эфире властных телеканалов о необходимости «находиться вне треугольника трех президентов» и предлагать общественности идти за занимающимся сворачиванием гор Раффи.
Учитывая ряд объективных обстоятельств, становится очевидным, что создать во время президентских выборов противовес Сержу Саргсяну и провести смену власти могут только деятели, представляющие ППА, АНК и АРФД. Другого варианта нет. Нравится это некоторым или нет, но реальность такова. Обсуждающие иные варианты или политически невменяемы, или демагоги, или баламуты, или просто оторваны от реальности.
Что касается вопроса о том, должны ли создавшие во время выборов НС единый штаб силы выступить с единым кандидатом, то правильный ответ таков: все должно идти естественным путем при участии широких слоев общества.
Перед тем, как найти единого кандидата, предстоит сделать ряд важнейших шагов.
Прежде всего, необходимо создать против Сержа Саргсяна единый центр, как в интервью «7or» предложил политолог Ерванд Бозоян (см. http://7or.am/ru/news/view/38241/%D4%B5%D6%80%D5%BE%D5%A1%D5%B6%D5%A4%E2%80%93%D4%B2%D5%B8%D5%A6%D5%B8%D5%B5%D5%A1%D5%B6), который не означает, что ППА, АНК и АРФД обязательно должны придти к согласию в вопросе единого кандидата. Кстати, на практике это может быть невозможным перед первым туром президентских выборов.
Выдвинутый в результате закулисных переговоров единый кандидат может быть не столь эффективным. Кроме того, в политике совместное выступление партий и их лидеров не предполагает автоматического объединения их электоратов.
Есть случаи, когда единый кандидат при помощи мультипликативного эффекта набирал больше голосов, чем предполагалось, но есть также и случаи, когда единый кандидат уменьшает электоральную базу совместно выступающих сил. То есть, довольно сложно (к тому же, в условиях Армении) решить, кто должен быть единым кандидатом от ППА, АНК и АРФД, уже не говоря о личных амбициях отдельных деятелей.
ППА, АНК и АРФД сейчас должны углубить приобретенную в ходе сотрудничества в рамках единого штаба интеграцию, придти к согласию в вопросах совместного и скоординированного продвижения программы «Консенсус минус Серж Саргсян», эффективного использования имеющихся распоряжении ресурсов («улица», медиа, структуры и т.д.)  и ни при каких условиях не действовать друг друга против.
Теперь о самом главном. Отмеченные три силы должны договориться вокруг двух важнейший пунктов:
Во-первых, сделать все, чтобы президентские выборы не завершились одним туром, то есть предпринять шаги по уменьшению объемов избирательных фальсификаций, а во втором туре поддержать того кандидата, который наберет от оппозиционного поля наибольшее количество голосов и выйдет, так сказать, в финал. Это уже будет естественным и демократическим выбором единого кандидата. Во втором туре, естественно, нужно будет посредством широкой общественной консолидации и без больших потрясений отправить «реформаторов» на незаслуженный отдых, а если последние окажут сопротивление, то применить план «Б».
Во-вторых, если Серж Саргсян попытается посредством «мобильных групп» и «олигархов», выступающих в качестве его опоры, завершить выборы одним туром, самопровозгласившись президентом, то ППА, АНК и АРФД должны будут совместными усилиями воплотить в жизнь первую и вторую статьи Конституции РА, то есть, пойти на соответствующие поствыборные шаги и сформировать посредством народа легитимную власть.
Таким образом, необходимо положить конец тягостному и неестественному процессу по приходу к согласию в вопросе единого кандидата и направить усилия на координирование работ единого центра или фронта и довести до общественности краеугольные пункты будущих реформ.