Սերժի Վարդանիկը և ԲՀԿ–ի պարտադրանքը
Ինչպես հայտնի է, ԲՀԿ–ն Գյումրիի քաղաքապետի պաշտոնում առաջադրելու է Սամվել Բալասանյանին, իսկ գործող քաղաքապետը, ամենայն հավանականությամբ չի առաջադրվի։
Տեղին է արձանագրելը, որ Վարդանիկին հեռացնելու հիմքերը ԲՀԿ–ն դրեց ԱԺ վերջին ընտրությունների ժամանակ, երբ ՀՀԿ–ն չկարողացավ անգամ իր կեղծիքային նոր տեխնոլոգիաներով հաղթել Ծառուկյանի թիմին։
ՀՀԿ–ում, իսկ ավելի ճիշտ՝ Սերժ Սարգսյանի շրջապատում, սեփական հնարավորություններն իրատեսորեն գնահատելով, համակերպվել են այն մտքի հետ, որ Հայաստանի երկրորդ քաղաքում պետք է իշխանափոխություն լինի, այսինքն՝ Վարդանիկն այլևս քաղաքապետ չաշխատի։
Նախագահականի լրատվամիջոցները հիմա տարածում են այն տեսակետը, թե իբր Սամվել Բալասանյանը Սերժի «դաբրոյով» է քաղաքապետ դառնալու, թե իբր Վարդանիկին հեռացնելով՝ նախագհն իր շրջապատն է մաքրում օդիոզ ֆիգուրներից, թե իբր Գագիկ Ծառուկյանն այստեղ համարյա դերակատարում չունի և այլն, և այլն։ Իրականությունը, սակայն, լրիվ այլ է։
Ճիշտ է, Սամվել Բալասանյանի թեկնածությունը որոշակի առումով կոմպրոմիսային կարելի է համարել ՀՀԿ–ի ու ԲՀԿ–ի միջև, բայց ընդամենը այն կտրվածքով, որ փորձ է արվել խուսափել հնարավոր արյունահեղությունից։ Սա՛ է ՀՀԿ–ԲՀԿ պայմանավորվածություն կոչվածի իրական ենթատեքստը։ Մնացած խոսակցությունները հիմքեր չունեն։
Եվ այսպես, Գյումրիում սպասվող իշխանափոխությունը ոչ թե Սերժ Սարգսյանի բարի կամքի կամ բարեփոխումների գնալու ցանկության հետրևանք է, այլ ԲՀԿ–ի քաղաքական պարտադրանքի։ Ս. Սարգսյանի կամքին որ մնան, Վարդանիկը հավերժ քաղաքապետ կլիներ։
Սերժ Սարգսյանը, շատ լավ հասկանալով, որ քաղաքապետի ընտրություններում ԲՀԿ–ին հաղթելու շանս չունի, և որ նախագահական ընտրություններից առաջ «հայրաքաղաքում» Ծառուկյանի թիմից պարտվելով՝ ամբողջությամբ ընկճախտի մեջ կգցի իր թիմին, ստիպված ընդունել է ԲՀԿ–ի առաջնորդությունը, և որպեսզի դա չդիտվի տեղական մակարդակի կապիտուլյացիա, Բաղրամյան 26–ում որոշել են քարոզչամիջոցներով Սերժի ամենակարողության միֆը դնել շրջանառության մեջ և Վարդանիկին հեռացնելու գործընթացը սեփականաշնորհել։ Սակայն դրանից իրականությունը չի փոխվում։
Եթե Սերժ Սարգսյանը, իրոք, գնար կառավարման համակարգը բարեփոխելու և օդիոզ դեմքերից ազատվելու ճանապարհով, ապա խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ թաղ առ թաղ ընկած՝ անձամբ չէր քարոզի մականունավորների ու վարդանիկների համար։ Եթե Սարգսյանը, իրոք, ուզում է տեղ չտալ վարդանիկներին, ապա գործարար կնոջը ծեծի ենթարկած Սյունիքի մարզպետին ատամներով չէր պահի։
Սերժ Սարգսյանը շատ լավ գիտի, որ իր միակ հենարանը վարդանիկներն են, իսկ երբ նա նրանց «ժերտվա» է տալիս, ապա դա անում է ստիպված ու հանգամանքների թելադրանքով։ Ասելս այն է, որ ծիծաղելի են Սարգսյանին բարեփոխիչ ներկայացնելու «անկախ» մամուլի ջանքերը։
Համոզված եղեք, որ եթե Գյումրիում ԲՀԿ–ի անխուսափելի հաղթանակի պահը չլիներ, ապա Սարգսյանն անձամբ կմեկներ Գյումրի, և ինչպես Ռուբեն Հայրապետյանի ու նրա նմանների դեպքում եղավ, կդիմեր զոռով հրապարակ բերվածներին ու կասեր, թե բարի ավանդույթի համաձայն՝ ՀՀԿ–ն Գյումրիի քաղաքապետի պաշտոնում առաջարկում է Վարդան Ղուկասյանին, ու ընտրողներին կառաջարկեր հավատալ, որ փոխել։
Այնպես որ, թող նախագահականում իրենց պարտությունը չփորձեն ներկայացնել որպես «Սերժի դաբրո» օպերացիա։  Գյումրիի իշխանափոխությունը, որին այդքան սպասել են գյումրեցիները, տեղի է ունենալու բացառապես ԲՀԿ–ի ճնշման արդյունքում, ու արդեն կապ չունի, թե ով ինչ կասի։ Իսկ եթե նախագահականում ինքնահանգստացման են ենթարկվում ու «կայֆ» ստանում «բարոյական» հաղթանակներից, ապա թող սրանից հետո այդպիսի հաղթանակները շատ լինեն և «Սերժի դաբրո» ծրագրի շրջանակներում Սերժ Սարգսյանը հեռանա իշխանությունից։ Այդպես լավ կլինի հա՛մ Սերժի, հա՛մ հայ ժողովրդի համար։

Варданик Сержа и давление ППА
Как известно, ППА выдвинет в качестве кандидата в мэры Гюмри Самвела Баласаняна. Уместно отметить, что основы для отстранения Варданика ППА заложила во время последних парламентских выборов, когда РПА не смогла даже при помощи новой технологии фальсификаций победить команду Гагика Царукяна.
В РПА, вернее – в окружении Сержа Саргсяна, реально оценив собственные возможности, смирились с той мыслью, что во втором городе страны должна произойти смена власти, то есть Варданик больше не должен работать мэром.
Подконтрольные президентскому дворцу СМИ сейчас распространяют точку зрения, согласно которой Серж Саргсян дал свое «добро» на то, чтобы  Баласанян стал мэром,  отстранив же Варданика, президент очищает своё окружение от одиозных фигур, а также то, что Гагик Царукян здесь почти не сыграл никакой роли и др. Однако реальность совсем иная.
Правда, кандидатуру Самвела Баласаняна можно в какой-то мере считать компромиссной для ППА и РПА, но только в том срезе, что была предпринята попытка избежать возможного кровопролития. Таков реальный подтекст договоренности между РПА и ППА. Остальные разговоры безосновательны.
Таким образом, смена власти в Гюмри является следствием не доброй воли Сержа Саргсяна или желания идти на реформы, а политического принуждения со стороны ППА. Если бы было по воле Саргсяна, то Варданик вечно оставался бы мэром.
Серж Саргсян, прекрасно понимая, что не имеет шанса победить ППА на выборах мэра, и что, проиграв перед президентскими выборами во втором городе страны команде Царукяна, полностью введет свою команду в депрессию, он вынужденно признал лидерство ППА, а, чтобы это не рассматривалось в качестве капитуляции местного уровня, в президентском дворце решили создать при помощи средств пропаганды фон и приватизировать процесс отстранения Варданика. Однако действительность от этого не меняется.
Если бы Серж Саргсян действительно пошел по пути реформирования системы управления и избавления от одиозных фигур, то лично не агитировал бы по дворам за носителей прозвищ и вардаников во время парламентских выборов. Если Саргсян действительно хочет не давать прохода варданикам, то не держался бы зубами за губернатора Сюника, поднявшего руку на женщину.
Единственной опорой Сержа Саргсяна являются варданики, а когда он приносит их в жертву, то делает это вынужденно и под диктовку обстоятельств. Иначе говоря, усилия «независимой» прессы по преподнесению Саргсяна в качестве реформатора просто смешны.
Будьте уверены, что если бы не неизбежная победа ППА в Гюмри, то Саргсян лично отправился бы в Гюмри, и, как это было в случае с Рубеном Айрапетяном и ему подобными, обратился к насильно приведенным на площадь и сказал, что, согласно доброй традиции, РПА выдвигает на пост мэра Гюмри Вардана Гукасяна, предложив избирателям поверить, чтобы изменить.
Так что, пускай в президентском дворце не пытаются преподнести свое поражение в качестве операции «Добро Сержа». Смена власти в Гюмри, которой столько ждали горожане, произойдет исключительно в результате давления ППА, и уже не имеет значения, кто и что скажет. Если же в президентском дворце получают удовольствие от «моральных» побед, то пусть после этого таких побед будет много и в рамках программы «Добро Сержа» Саргсян уйдет из власти.