Երիտօլիգարխիայի ախորժակը և մեր անելիքը
Տեղեկատվական հոսքերին հետևողները նկատած կլինեն, որ շատ որոշակի լրատվամիջոցների կողմից շրջանառության մեջ է դրվել մի միֆ, համաձայն որի՝ եթե հասարակությունը Սերժ Սարգսյանին աջակցի, ապա նա լրջորեն կպայքարի օլիգարխների դեմ։
Այդ միֆին զուգահեռ, տարածվում են նաև մի շարք ենթամիֆեր, որոնցից է «Իշխանության ներսում կա տեսակների պայքար, և այդ պայքարում երիտասարդները՝ Սերժ Սարգսյանի փեսա Միքայել Մինասյանի գլխավորությամբ, ուզում են «չար օլիգարխներին» դեմ գնալ» սրտաճմլիկ հեքիաթը։
Եթե իրերն անվանենք իրենց անուններով, ապա նախագահականից շրջանառության մեջ դրվող միֆի իրական նպատակը մեր երկրում «Մեկ օլիգարխի տնտեսություն» ձևավորելն ու իշխանությունը ժառանգական դարձնելն է՝ «Հորից որդի կամ «հորից» փեսա» տարբերակով։
Հասարակությանը հիմա կեղծ երկընտրանք է առաջարկվում, որի շրջանակներում կոչ է արվում կանգնել «բարի օլիգարխների» կողքին և պայքարել «չար օլիգարխների» դեմ։ «Բարի օլիգարխները», ըստ Բաղրամյան 26–ի, երիտօլիգարխներն են, իսկ «չարերը»՝ ՍՍՀՄ փլուզումից հետո ձևավորված խոշոր սեփականատերերը։
Թաքնվելով «անկախ» մամուլի և կառավարվող «քաղաքացիական ակտիվիստների» հետևում՝ երիտօլիգարխիան փորձում է արհեստական թիրախներ ու արհեստական բաժանումներ ստեղծել՝ շեղելու համար մարդկաց ուշադրությունը բուն խնդիրներից։
Հարկ է, սակայն, հստակ ամրագրել մեկ բան. գեբելսյան ոճի քարոզչություն իրականացնելով և բոլշևիկյան քաղաքականություն վարելով՝ նախագահականի երիտթևը, Սերժ Սարգսյանի գիտությամբ ու հովանավորությամբ, ուզում է սեփականաշնորհել երկրի ողջ հարստությունը, այլ ոչ թե ապամոնտաժել կլանաօլիգարխիկ համակարգը։ Ասել է թե՝ խնդիր է դրված Հայաստանը վերածել տնամերձ բոստանի, որտեղ և՛ պատգամավորները, և՛ համայնքի ղեկավարները, և՛ բիզնեսմենները, և՛ սեփականատերերը կլինեն նշանակովի և կծառայեն մեկ մարդու։
Կապիտալի նախնական կուտակումը և թուրքմենբաշիզմի ուրվականը
Կապիտալի նախնական կուտակման փուլում մեզ մոտ, ինչպես բոլոր անցումային երկրներում, սոցիալական բևեռացվածություն առաջացավ։ Կային և՛ օբյեկտիվ, և՛ սուբյեկտիվ պատճառներ, որոնց հետևանքով ձևավորվեց այսպես կոչված օլիգարխիան, իսկ ավելի ճիշտ՝ խոշոր սեփականատերերի խավը, որն իր միջոցները կուտակել էր որպես իշխանություն հանդես գալով կամ իշխանության հովանավորության տակ գործելով։ Դա, բնականաբար, դժգոհություն առաջացրեց հանրության լայն շրջանակների մոտ։
Ըստ օլիգարխիայի դասական սահմանման՝ այն կառավարման ձև է, որը ենթադրում է մի խումբ մարդկանց իշխանություն, որը չի վերահսկվում հանրության կողմից և ունի քաղաքական որոշումներ կայացնելու հնարավորություն։ Հետևաբար՝ ծիծաղելի են բոլոր այն պնդումները, թե Սերժ Սարգսյանն ուզում է պայքարել օլիգարխների դեմ։ Այսինքն իրենք իրենց դե՞մ են պայքարելու։
Մեկընդմիշտ պետք է իմանալ, որ Հայաստանում օլիգարխիան ներկայացված է Սերժ Սարգսյանի գլխավորած նեղ թիմի տեսքով՝ ի դեմս նախագահի, վարչապետի, նախագահի փեսա Մ. Մինասյանի և էլի մեկ–երկու հոգու։ Վերջ։
Ժողովրդավարական անցումը ենթադրում է, որ ժամանակի ընթացքում բիզնես դաշտի «օլիգարխները» պետք է տարանջատվեն իշխանությունից և մտնեն շուկայական մրցակցության մեջ ու սոցիալականացվեն։
ԲՀԿ–ի կոալիցիա չմտնելը հենց այդ տրամաբանության մեջ էր, մինչդեռ իշխանության ու սեփականության տարանջատումից խոսող Սերժ Սարգսյան–Տիգրան Սարգսյան զույգն ամեն ինչ անում էր, որպեսզի հանկարծ տեղի չունենա այդ տարանջատումը, և դա էր պատճառը, որ իրական օլիգարխիան ուզում էր Գագիկ Ծառուկյանին պահել իշխանության ներսում՝ առաջարկելով մի քանի նախարարական, մարզպետական ու այլ տիպի պաշտոններ։
Գագիկ Ծառուկյանի օրինակին մեծ հաճույքով կհետևեին նաև մյուս խոշոր սեփականատերերը, բայց մի շարք հանգամանքներով պայմանավորված՝ չեն կարողանում. իշխանությունն ատամներով պահում է նրանց։ Իշխանության ու սեփականության տարանջատման մասին պետության ղեկավարության հայտարարությունները, ըստ այդմ, փարիսեցիություն են։ Սերժ Սարգսյանի իրական նպատակը սեփականության վերաբաշխումն է։ Նա մի կողմից անձամբ է քարոզում «օլիգարխների» օգտին, մյուս կողմից փեսայական լրատվամիջոցներով քարոզչական արշավ ծավալում նրանց դեմ։ Առաջին հայացքից անհասկանալի թվացող այդ քաղաքականությունն ունի շատ տեսանելի պատճառ։ Բանն այն է, որ այժմ հայաստանյան օլիգարխիայի ներսում մարտավարական տարաձայնություններ կան, որոնց պատճառով մենք լրատվական դաշտում որոշակի երևույթների ենք հանդիպում։
Սերժ Սարգսյանն ու իր փեսան միակարծիք են երկրում թուրքմենբաշիզմ ստեղծելու հարցում, բայց տարաձայնություններ ունեն սեփականության վերաբաշխման ժամկետների առումով։
Սերժ Սարգսյանն ուզում է 2013թ. «օլիգարխների» միջոցով վերարտադրվել ու հետո նոր միայն «քցել» իր համար ձայներ ապահոված մարդկանց, այսինքն՝ կուլակաթափության գնալ և ինքնահռչակվել հայաստանյան Քադաֆի, Մուբարաք կամ Ալիև, իսկ նրա փեսան երիտասարդներին ներհատուկ անհամբերություն է ցուցաբերում և ցանկանում է միահեծան տնտեսաքաղաքական համակարգ ձևավորել մինչև ընտրությունները։ Ահա այս «տարաձայնություններն» են, որ Մինասյանին ստիպել են փաստացի իր տնօրինության տակ հայտնված մեդիա դաշտի միջոցով անցնել գրոհի՝ թաքնվելով «Կեցցե՛ քաղաքացիական հասարակությունը և կորչե՛ն փողատերերը» նեոբոլշևիկյան լոզունգի տակ։
Մեդիայի ու «ակտիվիստների» վրա խնդիր է դրված կատաղի հարձակումներ գործել Սերժի վերարտադրմանն իրական վտանգ ներկայացնող ուժերի, ինչպես նաև փողատերերի դեմ։
Մեզ ստիպում են կողմնորոշվել ռուբենհայրապետյանների ու միքայելմինասյանների միջև, այնինչ երկու տեսակն էլ մերժելի են, ընդ որում՝ առաջինների համեմատ երկրորդները շատ ավելի անընդունելի ու անհանդուրեժլի են, և ահա թե ինչու։
Երիտօլիգարխան գործողության մեջ
Ամենևին չկիսելով այն տեսակետը, թե մենք պետք է ընտրություն կատարենք երիտօլիգարխիայի ու օլիգարխ կոչվածների միջև՝ եկեք այդուհանդերձ տանք նրանց համեմատական բնութագիրը և հասկանանք, թե նրանցից ով է ավելի վտանգավոր հանրության համար։
«Օլիգարխները» չսկսեցին ՀՀ անվտանգությանը սպառնացող տխրահռչակ հայ–թուրքական «ֆուտբոլը»։ Դա արեցին երիտօլիգարխները։ Արդյունքում՝ Հայաստանը աշխարհաքաղաքական խաղացողների մոտ հայտնվեց գնդակի դերում։
«Օլիգարխները» չհայտարարեցին «Հայկական աշխարհի» մասին ու դիլետանտ տնտեսական քաղաքականությամբ չնպաստեցին Հայաստանի տնտեսության թուլացմանը։ Դա արեցին երիտօլիգարխները, որոնց ագահությունը բերեց երկրից աշխատուժի ու կապիտալի վտանգավոր չափերի հասնող արտահոսքի։
«Օլիգարխները» չեն ամենաթողության մթնոլորտ ձևավորողները։ Դա երիտօլիգարխների ձեռքի գործն է, երկրում տիրող բարոյահոգեբանական վիճակը՝ նույնպես։
«Օլիգարխները» չեն քարոզել օտարալեզու հանրակրթական դպրոցներ բացելու օգտին։ Դա արել են «ուսյալ, կրթյալ» երիտօլիգարխները, քանզի անհայրենիք են իրենց մտածողությամբ, ու այս պետությունն իրենց համար փող աշխատելու տարածք է, քանզի բանկային քարտի վրայի գումարը նրանց համար ավելի մեծ արժեք է, քան Հայոց աշխարհը։
Էլի շատ համեմատություններ կարելի է անել, որից պարզ կդառնա, որ մականունավոր «օլիգարխները» հետևանք են այն համակարգի, որը Սերժ Սարգսյանն ու իրեն կից գործող երիտօլիգարխներն ուզում են ամբողջությամբ միաձույլ սարքել ու ավելի այլասերել հանրային հարաբերությունները։
Ծիծաղելի է, երբ Միքայել Մինասյանը, թաքնվելով «անկախ» մամուլի և որոշ «քաղաքացիական ակտիվիստների» հետևում՝ բարձրաձայնում է հակաօլիգարխիկ պայքարի մասին։ Եվ դա այն դեպքում, երբ ինքն է իրական օլիգարխը և այդպիսին է դարձել զուտ նախագահի փեսայի կարգավիճակից օգտվելով։ «Օլիգարխները» գոնե քարը քարի վրա դրած կան, իսկ երիտօլիգարխիան, առանց մատը մատին խփելու, ձգտում է «սամալյոտի միս» ուտել։
Մեդիա դաշտում գրեթե մենաշնորհ հաստատած մարդն ինչպե՞ս  կարող է խոսել քաղաքացիական արժեքների մասին ((բացառությամբ 3-4 կայքի (խոսքս ազդեցիկների մասին է) և մեկ թերթի՝ մնացածն ամբողջությամբ երիտօլիգարխի հովանու ներքո են գործում. հեռուստադաշտը չեմ հաշվում, քանի որ դա առանձին խոսակցության թեմա է))։
Ինչպե՞ս կարող է տնտեսական դաշտում սեփականության վերաբաշխման ծրագրեր իրականացնող մարդը խոսել բարեփոխումներից ու հեղափոխական ընտրություններից (առաջին զոհը Խաչատուր Սուքիասյանն էր, ումից երիտօլիգարխիան, Ռ. Հայրապետյանի ձեռքերով, խլեց «Բջնին» ու »Նոյը», ինչպես նաև դրածո դեմքերի  իջոցով ծխախոտի որոշ տեսակների ներմուծման իրավունքը)։
Այնպես որ, պետք է դեմագոգիան տարանջատել իրականությունից։
Հայաստանում առկա կլանաօլիգարխիկ համակարգը պետք է վերացնել և ստեղծել ժողովրդավարական հարաբերություններ։ Ժողովրդավարական անցման ճանապարհը օլիգարխ կոչվածների դեմ պայքարը չէ։ Դա կեղծ թիրախ է։
Կեղծ է նաև իշխանության ներսում «տեսակների պայքարի» մասին պատմությունը, մանավանդ որ իրեն դրական լույսի տակ ներկայացնող տեսակը, ինչպես ցույց տրվեց վերևում, շատ ավելի հակապետական ու հակահասարակական բնույթ ունի, քան նրանք, ովքեր «բոբոյի» կերպարով են հայտնի։
Վատ կամ լավ օլիգարխներն չեն լինում։ Լինում է կլանաօլիգարխիկ վատ համակարգ, որը պետք է լավացնել՝ ժողովրդավարական անցում ապահովելով։ Եթե ստեղծվի մրցակցային դաշտ, ապա միևնույն է, թե ով հաջողության կհասնի՝ Սամվել Ալեքսանյա՞նը, թե՞, ասենք,  Պետրոս Պողոսյանը։ Կարևորը սկզբունքն է, այլ ոչ թե անձը։
Սերժ Սարգսյանի գլխավորած օլիգարխիան միջինասիական երկրներին հատուկ հարաբերություններ է ուզում հաստատել, ինչը չի ենթադրում տնտեսական ազատ մրցակցություն և մրցակցային քաղաքական ընտրություններ։
Պարզից էլ պարզ է, որ «Մեկ օլիգարխի» կամ «Մեկ փեսայի» տնտեսությունը բացարձակապես կապ չունի քաղաքացիական արժեքների ու շուկայական հարաբերությունների հետ։
Փեսաների վրա հենված պետություններից է, օրինակ, Ուզբեկստանը, որտեղ ընտանեկան կլանն է կառավարում երկիրը, և նախագահ Քարիմովը, որդի չունենալու պատճառով, «ռուլիտ» է անում սիրելի փեսայի միջոցով։ Հայ ժողովրդին հիմա մատուցում են ուզբեկական մոդել՝ «քաղաքացիական» սոուսով։
Եվ ուրեմն, ժամանակակից պետություն կառուցելու համար անհրաժեշտ է ոչ թե փեսայական, այլ ժողովրդավարական երկիր կառուցել։ 2013–ին հարմար առիթ կա իրական փոփոխությունների համար։ Նժարի մի կողմում Հայաստանի նորմալ ապագան է, իսկ մյուս կողմում՝ Սերժ Սարգսյանի ընտանեկան շահերը։ Ընտրության հնարավորությունը, ինչպես տեսնում եք, մեծ չէ։ Ես ընտրում եմ Հայաստանի ապագան։ Համոզված եմ՝ ժողովրդի ճնշող մեծամասնությունը՝ նույնպես։

Аппетит младоолигархии и наши задачи
Следящие за информационными потоками уже могли заметить, что определенными СМИ в оборот был введен миф, согласно которому,  в случае поддержки Сержа Саргрсяна со стороны общества он сможет серьезно бороться с олигархами.
Параллельно этому мифу распространяется и целый ряд подмифов, в частности, душещипательная сказка «Внутри власти идет борьба видов, и в этой борьбе молодые ее представители во главе с зятем Сержа Саргсяна – Микаэлом Минасяном – хотят пойти против “злых олигархов”».
Если называть вещи своими именами, то реальной целью введенного в оборот президентским дворцом мифа является построение «экономики одного олигарха» и превращение власти в наследственную – по варианту «От отца к сыну или от «отца» к зятю».
Обществу предлагается ложная альтернатива, в рамках которой призывается встать рядом с «добрыми олигархами» и бороться со «злыми олигархами».  «Добрыми олигархами», согласно президентскому дворцу, являются младоолигархи, а «злыми» - появившиеся после распада СССР крупные собственники.
Прячась за «независимой» прессой и управляемыми «гражданскими активистами», младоолигархия пытается создать искусственные мишени и провести не менее искусственное разделение, чтобы отвлечь внимание людей от реальных проблем.
Однако необходимо четко констатировать одно: осуществляя пропаганду в геббельском стиле и проводя большевистскую политику, молодежное крыло президентского дворца с ведома и при поддержке Сержа Саргсяна хочет присвоить себе все богатства страны, а не демонтировать кланово-олигархическую систему. То есть, поставлена задача превратить Армению в «приусадебное хозяйство», где и депутаты, и руководители общин, и бизнесмены, и собственники будут назначаться и служить одному человеку.
Предварительное накопление капитала и призрак туркменбашизма
На этапе предварительного накопления капитала у нас, как и во всех переходных странах, появилась социальная поляризация. Были и объективные, и субъективные причины, в результате которых сформировалась так называемая олигархия, вернее – прослойка крупных собственников, которая накопила свои средства, выступая в качестве власти или находясь под ее покровительством. Естественно, это вызвало недовольство широких слоев общества.
Согласно классическому определению, олигархияэто форма правления, которая предполагает власть группы людей, неподконтрольной обществу и обладающей возможностью принятия политических решений. Следовательно, смешны все те заверения, будто Серж Саргсян хочет бороться с олигархами. То есть, они будут бороться против самих себя?
Раз и навсегда нужно усвоить, что олигархия в Армении представлена узкой командой во главе с Сержем Саргсяном в лице самого президента, премьер-министра, зятя президента Микаэла Минасяна и еще одного-двух человек – и всё.
Демократический переход предполагает, что с течением времени «олигархи» бизнес-поля должны отделиться от власти, войти в рыночную конкуренцию и социализироваться.
Отказ ППА входить в коалицию был подчинен именно этой логике, в то время как говорящая об отделении власти и собственности пара Серж Саргсян-Тигран Саркисян делает всё, чтобы это отделение вдруг не произошло. Именно в этом причина того, что реальная олигархия хотела удержать Гагика Царукяна внутри власти, предложив несколько министерских, губернаторских и других постов.
Примеру Гагика Царукяна с большим удовольствием последовали бы и другие крупные собственники, но, в силу ряда обстоятельств, не могут – власти держаться за них зубами. Заявления же руководства страны об отделении власти и собственности, по сути, являются фарисейством. Реальной целью Сержа Саргсяна является предел собственности.  С одной стороны, он лично агитирует за «олигархов», а, с другой – через зятевские СМИ разворачивает против них пропагандистскую кампанию. Кажущаяся на первый взгляд непонятной, эта политика имеет весьма понятные причины. Дело в том, что сейчас внутри олигархии имеются тактические разногласия, в результате которых мы сталкиваемся с определенными явлениями на информационном поле.
Серж Саргсян и его зять придерживаются единого мнения в вопросе создания в стране туркменбашистской модели, но разногласия связаны со сроками передела собственности.
Серж Саргсян в 2013-ом году хочет воспроизвестись посредством «олигархов» и только потом «кинуть» обеспечивших ему голоса людей, то есть, пойти на раскулачивание и провозгласить себя местным Каддафи или Алиевым. Его зять же проявляет присущую молодежи нетерпеливость и желает сформировать авторитарную политико-экономическую систему до выборов.  Вот те «разногласия», которые заставили Минасяна перейти в наступление посредством фактически подконтрольного ему медийного поля, прячась за лозунгом «Да здравствует гражданское общество и долой богачей!».
На масс-медиа и «активистов» возложена задача беспощадно набрасываться на представляющие реальную угрозу для воспроизводства Сержа силы, а также на богатых.
Нас вынуждают выбрать между рубенайрапетянами и микаэлминасянами, в то время как оба типа недопустимы, при этом, по сравнению с первыми, вторые более неприемлемы и нестерпимы, и вот почему.
Младоолигархия в действии
Отнюдь не разделяя ту точку зрения, что мы должны сделать выбор между младоолигархией и так называемыми олигархами, тем не менее, давайте дадим их сравнительную характеристику и поймем, кто из них более опасен для общества.
Не «олигархи» начали угрожающий безопасности РА печально известный «футбол». Его начали младоолигархи. В результате, у геополитических игроков Армения оказалась в роли мяча.
Не «олигархи» формируют атмосферу вседозволенности. Это дело рук младоолигархов, как и царящая в стране морально-психологическая ситуация.
Не «олигархи» пропагандировали в пользу открытия иноязычных общеобразовательных школ. Это делали «обученные и образованные» младоолигархи, поскольку по своему мышлению они являются своего рода апатридами, и для них это государство является территорией для заработка денег, потому что сумма на кредитке для них имеет большую ценность, чем Армения.
Можно привести еще немало примеров, из которых станет ясно, что «олигархи» с прозвищами являются следствием той системы, которую Серж Саргсян и действующие при нем младоолигархи хотят целиком сделать монолитной и еще более извратить  общественные отношения.
Смешно, когда Микаэл Минасян, прячась за спиной «независимой» прессы и некоторых «гражданских активистов», заявляет о борьбе против олигархов. И это в том случае, когда он сам является реальным олигархом и стал таковым исключительно благодаря статусу президентского зятя. «Олигархи» хотя бы что-то сделали, а младоолигархия, не ударяя палец о палец, хотят «мясо самолета».
Как почти установивший на медиа-поле монополию человек может говорить о гражданских ценностях (кроме 3-4 влиятельных сайтов и одной газеты, остальные целиком и полностью действуют под покровительством младоолигарха; телевидение не в счет, поскольку это тема для отдельного разговора)?
Как может осуществляющий на экономическом поле программы по переделу собственности человек говорить о реформах и революционных выборах? (первой жертвой был Хачатур Сукиасян, у которого младоолигархия руками Р. Айрапетяна отобрала  «Бжни» и «Ной», а посредством подставных лиц – право на импорт некоторых марок сигарет).
Так что, нужно отличать демагогию от действительности.
Нужно ликвидировать существующую в Армении кланово-олигархическую систему и установить демократические отношения. Путь демократического перехода не в борьбе против так называемых олигархов. Это ложная мишень.
Ложной является и история о «борьбе видов» внутри власти, тем более, что преподносящий ее в позитивном свете вид, как было показано выше, имеет гораздо более антигосударственный и антиобщественный характер, чем те, которые более известны в образе «пугала».
Плохих или хороших олигархов не бывает. Плохой бывает кланово-олигархическая система, которую нужно изменить, обеспечив демократический переход. Если будет создано конкурентное поле, то всё равно, кто добьется успеха – Самвел Алексанян или, скажем, Петрос Погосян. Главное принцип, а не личность.
Возглавляемая Сержем Саргсяном олигархия стремится установить характерные для среднеазиатских стран отношения, что не предполагает свободной экономической конкуренции и конкурентных политических выборов.
Более чем очевидно, что экономика «одного олигарха» или «одного зятя» не имеет абсолютно никакого отношения к гражданским ценностям и рыночным отношениям.
Примером опирающихся на зятей государств является Узбекистан, которым управляет семейный клан, и президент Ислам Каримова, ввиду отсутствия у него сына, «рулит» посредством любимо зятя. Армянскому народу сейчас преподносят узбекскую модель под «гражданским» соусом.
Следовательно, для создания современного государства необходимо построить не зятевскую, а демократическую страну. 2013г. является удобным поводом для реальных перемен. На одной чаше весов лежит нормальное будущее Армении, а на другой – семейные интересы Сержа Саргсяна. Как видим, выбор невелик. Я выбираю будущее Армении. Убежден, что подавляющее большинство народа тоже.