«Պալաչը» գլխատեց իր փաստաբաններին
Նախագահական նստավայրին կից գործող լրատվամիջոցները, «հակաօլիգարխիկ» թեմաներով գրոտելուց և մականունավորների դեմ «կենաց–մահու» պայքար մղելուց ազատ ժամանակ, կասկածելի էնտուզիազմով լծվել էին «Պալաչ» մականունով մեկի՝ իբր ոտնահարված շահերն ու իրավունքները պաշտպանելու գործին։
Ինչպես հայտնի է, Աբովյան–Երևան ավտոբուսային երթուղու գծատեր Արթուր Հարությունյանը հայտարարություն տարածեց, որով փակեց «անկախ» մամուլի և դրա պատվիրատուների բերանը (տե՛ս http://7or.am/am/news/view/38593/
Ուշագրավն այն է, որ Արթուր Հարությունյանը (դե, «Պալաչը», էլի) այս ընթացքում ոչինչ չէր խոսում ու ոչ մի տեղ չէր երևում, բայց «անկախ» լրատվամիջոցներն ու հատկապես Սերժ Սարգսյանի դեմ «արմատական» տրամադրված խիստ «ընդդիմադիր» թերթերից մեկը վերածվել էին նրա մամլո խոսնակի ու փաստաբանի։ Պատվերն էր այդպիսին։  Այսինքն՝ Բաղրամյան 26–ի քարոզչության սկզբունքներն ավարտվում են այնտեղ, որտեղ սկսվում են Գագիկ Ծառուկյանի դեմ էժանագին արշավ իրականացնելու հնարավորությունները։ Դե իսկ ծախու մամուլի համար միևնույն է, թե ինչ կգրի։
«Ես ցավում և ափսոսում եմ, որ Գ. Ծառուկյանի հանդեպ թույլ եմ տվել որոշ ձևակերպումներ և արտահայտություններ: Գուցե, դա իմ անփորձության կամ հուզմունքի արդյունքն էր, բայց ոչ երբեք`միտումնավորության: Ես միշտ բարձր եմ գնահատել Ծառուկյանի կատարած աշխատանքը մեր պետության և մեր ժողովրդի համար, ու նաև նրա բարեգործական գործունեությունը:Ես մարդկայնորեն խնդրում եմ բոլոր լրատվամիջոցներին. մի շահարկեք այդ թեման: Հարցը խնդրում եմ համարել փակված»,– ասել էր «անկախ» լրագրողների ու վերլուծաբանների սիրելին դարձած գծատերը։
Ա. Հարությունյանը ժամանակի ընթացքում հասկացավ, որ նախագահական նստավայրի կողմից ընդամենն օգտագործվում է Գագիկ Ծառուկյանի դեմ ու անձնապես «քաշվում»։ Հասկացավ ու ճիշտ եզրակացության եկավ՝ որոշակի մարդկանց «պասլատ» անելով։
«Իմ բոլոր խնդիրները ես կներկայացնեմ անձամբ Գ. Ծառուկյանին և կխնդրեմ նրան` արժանապատիվ լուծումներ գտնել: Մի բան կարող եմ հստակ ասել. ես թույլ չեմ տա երրորդ կողմին` օգուտներ քաղել ծագած խնդիրներից»,–  «անկախ» մամուլի միջոցներին ու դրանց տերերին տեղը դրեց Հարությունյանը:
Այսպիսով կարող ենք արձանագրել, որ իշխանության հերթական «մուտիլովկան» չաշխատեց, սակայն արանքում ահագին մարդ ու լրատվամիջոց հերթական անգամ «փչացավ»։ Բոլոր տիպի «անկախ», «մասամբ անկախ» ու «բազմակողմանի» համարվող ԶԼՄ–ներն ու դրանց անմիջական ղեկավարները, որոնք «on line» ռեժիմով ռեպորտաժներ ու վիդեոսյուժեներ էին հրամցնում «դեպքի» վայրից ու պաշտպանում պատվերով համերգ հիեցնող գործադուլի դուրս եկածների տիրոջ շահերը, պատկերավոր ասած, «Պալաչի» կողմից  գլխատվեցին և հայտնվեցին հիմար վիճակում։
Հետաքրքիր է, թե հիմա ի՞նչ են գրելու Հարությունյանի բիզնես շահերի ջերմեռանդ պաշտպանի վերածված լրագրողները։ Ամենախոխման այն կլինի, որ այսքանից հետո ոմանց էնտուզիազմը չմարի ու մենք «վերլուծականներ» հանդիպենք, ասենք, նմանատիպ վերնագրերով՝ «Պալաչի հայտարարությունը և Սերժի արևմտամետ կեցվածքը», «Սերժ Սարգսյանի արևմտամետ գիծն ընդդեմ Աբովյան–Երևան գծի», «Քաղաքացիական հասարակությունն ու Պալաչը. համագործակցության հեռանկարներ» կամ «Սերժի շանսը. Պալաչով կամ Պալաչի վրա»։
Հարկ է առանձնահատուկ ընդգծել, որ այս ողջ թամաշայի ընթացքում Արթուր Հարությունյանը ամոթի զգացողություն ցուցաբերեց ու գոնե իր դեմքով հանդես չեկավ, քանզի շատ լավ գիտեր, թե ինչն ինչոց է և ինչ խաղ է խաղացվում, բայց ահա «առաջադեմ» լրատվամիջոցներն առանց որևէ բարդույթի կատարում էին այն կեղտոտ պատվերը, որն իջեցվում էր Բաղրամյան փողոցից։ Այլ կերպ ասած՝ մականունավորն իրեն անհամեմատ ազնիվ ու արժանապատիվ պահեց, քան ժողովրդավարությունից, քաղաքացիական արժեքներից և օրինականությունից անընդհատ խոսող դեմագոգները։
«Ավտոբուսային» սերիալը ցույց տվեց, որ «անկախ» կոչված մամուլը փողոցային «թիթեռնիկներից» չի տարբերվում և պատրաստ է կատարել պատվիրատուի բոլոր քմահաճույքները՝ բնականաբար «քաղաքացիականության» սկզբունքներից ելնելով։

Палач обезглавил своих адвокатов
Действующие при президентском дворце СМИ в свободное от выпадов на «антиолигархическую» тему и беспощадной борьбы с носителями прозвищ время с подозрительным энтузиазмом предались делу защиты попранных прав и интересов Артура Арутюняна по прозвищу Палач.
Как известно, владелец автобусной маршрутной линии Абовян-Ереван Артур Арутюнян распространил заявление, которым заткнул рот «независимой» прессе и ее заказчикам (см. – http://7or.am/ru/news/view/38593/).
Примечательно то, что Арутюнян за это время не делал каких-либо заявлений и нигде не появлялся, но «независимые» СМИ и одна из «радикально» настроенных особенно против Сержа Саргсяна «оппозиционных» газет превратились в пресс-секретарей и адвокатов Палача. Таковым был заказ. То есть, пропагандистские принципы президентского дворца заканчиваются там, где появляются возможности для дешевой кампании против Гагика Царукяна. Продажной же прессе всё равно, что писать.
«Я сожалею, что допустил некоторые формулировки и высказывания в адрес Гагика Царукяна. Возможно, это явилось следствием моей неопытности и волнения, но ни в коем случае это не было сделано преднамеренно. Я всегда высоко ценил проделанную Царукяном работу во благо нашего государства и нашего народа, а также его благотворительную деятельность. Я по-человечески и искренне прошу все наши средства массовой информации – не спекулируйте этой темой. Прошу считать этот вопрос закрытым», - заявил ставший любимчиком «независимых» журналистов и аналитиков владелец маршрутной линии.
Арутюнян с течением времени понял, что всего лишь используется президентским дворцом против Царукяна и лично подставляется. Понял и пришел к правильному выводу, послав некоторых людей куда подальше.
«Я лично ознакомлю Гагика Царукяна с возникшими у меня проблемами и попрошу его найти им достойное решение. Одно могу сказать наверняка – я не позволю третьей стороне извлечь выгоду из создавшейся ситуации», –  поставил на место «свободные» СМИ и их хозяев Арутюнян.
Таким образом, можем констатировать, что очередная «мутиловка» властей не сработала, однако в процессе ее реализации снова «испортилось» множество людей и средств массовой информации. Считающиеся «свободными», «частично свободными» и «разноплановыми» СМИ и их непосредственные руководители, преподносившие в режиме «on-line»  репортажи и видеосюжеты с места «происшествия» и защищавшие интересы начальника вышедших на напоминающую концерт по заказу забастовку, образно говоря, были обезглавлены «Палачом», оказавшись в глупом положении.
Интересно, что сейчас будут писать превратившиеся в ярых защитников бизнеса Арутюняна журналисты. Самым комичным будет то, что после всего этого энтузиазма у некоторых не поубудет, и мы встретим «аналитику», скажем, с подобными названиями: «Заявление Палача и прозападное поведение Сержа», «Прозападная линия Сержа Саргсяна против линии Абовян-Ереван», «Гражданское общество и Палач: перспективы сотрудничества» или «Шанс Сержа: с Палачом или на Палаче».
Следует особо подчеркнуть, что в ходе всего этого шоу Артур Арутюнян проявил хоть какое-то чувство стыда и, по крайней мере, не выступал от первого лица, поскольку прекрасно понимал, что к чему и какая игра разыгрывается, но вот «прогрессивные» СМИ без каких-либо комплексов выполняли тот грязный заказ, который исходил от президентского дворца. Иначе говоря, носитель прозвища повел себя несравненно честнее и достойнее, чем неустанно разглагольствующие о демократии, гражданских ценностях и законности демагоги.
«Автобусный» сериал показал, что так называемая «независимая» пресса не отличается от ночных «бабочек» и готова выполнять все капризы заказчика, естественно, исходя из принципа «гражданственности».