Ո՞վ է Սերժ Սարգսյանը (տեսանյութ)
Իշխանական քարոզչամեքենան փորձում է Սերժ Սարգսյանից օլիգարխների դեմ կենաց–մահու պայքարի ելած մահապարտ կերտել։ Ոչինչ, որ ԱԺ ընտրությունների ժամանակ ՀՀԿ ղեկավարը թաղ առ թաղ, ընտրատեղամաս առ ընտրատեղամաս ընկած՝ անձամբ էր ստանձնել այդ օլիգարխ կոչվածներին PR անողի դերը։ Նախագահականում հավանաբար մտածում են, որ ինչքան շատ խոսեն, այնքան սուտը ճշտի տեղ կանցնի։
«Սերժ Սարգսյանն ընդդեմ օլիգարխների», «Օլիգարխները խանգարում են Սերժ Սարգսյանին» և նմանատիպ վերնագրերով հոդվածներ են «շտամպովկա» անում նախագահականի վերահսկողությամբ գործող լրատվամիջոցները։ Նպատակը մեկն է. ցույց տալ, որ երկրում ստեղծված իրավիճակի պատասխանատուն ոչ թե Սերժ Սարգսյանն ու իր նեղ թիմն են, այլ «չար օլիգարխները», ովքեր չեն թողնում, որ նախագահն ու վարչապետը բարեշրջեն Հայաստանը։
Հարց է առաջանում. եթե Սարգսյանը պայքարում է օլիգարխների դեմ, ապա այդ դեպքում ո՞վ է ինքը՝ Սարգսյանը։
Բազմիսց նշել ենք ու չենք զլանա կրկնել. մեր երկրում տիրող իրավիճակը հետևանք է կլանաօլիգարխիկ համակարգի։ Այդ համակարգը գլխավորում են Հայաստանի թիվ մեկ օլիգարխ Սերժ Սարգսյանն ու իրեն կից գործող քաղաքատնտեսական օլիգարխիան՝ վարչապետը, երիտօլիգարխիան և մեկ–երկու գործարար, ովքեր Սարգսյանի անմիջական շրջապատն են ներկայացնում, մասնավորապես՝ Բարսեղ Բեգլարյանը՝ «Ֆլեշի» սեփականատերը։ Ասել է թե՝ երբ Սերժ Սարգսյանին ու օլիգարխիային ուզում են տարանջատել, նախ դա անգրագիտություն է, քանզի օլիգարխիկ համակարգը պետության քաղաքական կառավարման ձևին է վերաբերում, իսկ քաղաքական կառավարումը մեզանում նախագահի գործունեության ոլորտն է։ Բացի այդ՝ Սերժ Սարգսյանը՝ որպես թիվ մեկ օլիգարխ, այլ հենարան, քան մականունավոր օլիգարխ կոչվածներն են, չունի և մեծ ցանկության դեպքում անգամ չի կարող տարանջատվել այն օլիգարխներից, ովքեր ձայներ են ապահովում իշխող ուժի համար։ Այնպես որ, մի բան է ստի վրա հիմնված քարոզչությունը, մեկ այլ բան՝ իրական կյանքը։

Кто такой Серж Саргсян? (видео)
Агитпроп власти пытается сформировать Сержу Саргсяну имидж вышедшего на беспощадную борьбу с олигархами смертника. Ничего, что во время парламентских выборов руководитель РПА от округа к округу и от участка к участку лично агитировал за так называемых олигархов. Вероятно, в президентском дворце считают, что чем больше они будут говорить, тем больше люди будут верить их лжи.
Подконтрольные президентскому дворцу СМИ «штампуют» статьи под названиями «Серж Саргсян против олигархов», «Олигархи мешают Сержу Саргсяну» и др. Цель одна – показать, что ответственным за сложившуюся в стране ситуацию являются не Серж Саргсян и его тесное окружение, а «злые олигархи», которые не дают президенту и премьеру реформировать Армению.
Напрашивается вопрос: если Саргсян борется против олигархов, то кем тогда является сам Саргсян?
Мы неоднократно отмечали и не устанем повторять, что царящая в нашей стране ситуация является следствием кланово-олигархической системы. Эту систему возглавляют главный олигарх страны Серж Саргсян и действующая при нем политико-экономическая олигархия – премьер, младоолигархия и один-два предпринимателя, которые представляют непосредственное окружение Саргсяна, в частности, владелец компании «Флеш» Барсег Бегларян.  То есть, когда хотят отделить Сержа Саргсяна от олигархии, то, во-первых, это является следствием безграмотности, так как олигархическая система касается формы политического правления, а политическое управление является сферой деятельности президента. Кроме того, Серж Саргсян, как олигарх номер один, не имеет другой опоры кроме так называемых олигархов с прозвищами, и даже при большом желании он не может отделиться от тех олигархов, которые обеспечивают голоса для правящей силы.  Так что, одно дело – это основанная на лжи пропаганда, а совсем иное – реальная жизнь.