Խոստումների և հաշվետվության ժամանակը
2013թ. նախագահական ընտրություններին ընդառաջ՝ խարդավանքների ու բամբասանքների քանակը կտրուկ ավելացել է։ Դրանց հիմնական գեներացիան կատարվում է նախագահական նստավայրում։ Իսկ դա նշանակում է, որ իշխանությունն ասելիք չունի և ընդամենը փորձում է դաշտը կեղտոտելով թաքցնել սեփական կեղտոտվածությունը։
«Անկախ» լրատվամիջոցների գործունեությունը ցույց է տալիս, որ Բաղրամյան 26–ում հասարակական խնդիրների վերաբերյալ որևէ բովանդակային առաջարկ չունեն, և հույսը դրել են բացառապես «մուտիլովկաների» վրա։
Սակայն որքան էլ Սերժ Սարգսյանն ու իր թիմակիցները խուսափեն ուղղակի բանավեճից, միևնույն է, ընտրությունների ժամանակ ստիպված են լինելու պատասխան տալ, թե ինչո՞ւ
. համաշխարհային մակարդակով Հայաստանն ամենամեծ տնտեսական անկումներից արձանագրեց,
. չստեղծվեցին այն միջազգային կենտրոնները, որոնք խոստացվել էին,
. չիրականացվեց ոչ մի գլոբալ նախագիծ (նոր ատոմակայանի շինարարություն, Հյուսիս–հարավ մայրուղի, Իրան–Հայաստան երկաթգիծ և այլն),
. 2008թ. նախագահական ընտրություններից անմիջապես հետո խոստացված արտաքին ներդրումները, որոնք պետք է նախագահի կոչին ընդառաջ իբր կատարեին դրսի հայերը, այդպես էլ չկատարեցին,
.  իշխանությունը չլսեց մասնագետների և հայության մի ստվար հատվածի ձայնը և գնաց «ֆուտբոլային» դիվանագիտության, որը խայտառակ արդյունքներ արձանագրեց,
. արտագաղթը սարսափելի չափերի հասավ,
. փոքր ու միջին բիզնեսը հայտնվեց ծանր վիճակում, իսկ կապիտալը սկսեց փախչել Հայաստանից՝ բերելով ներդրումների ծավալի կրճատման և աշխատատեղերի չստեղծման,
. մեր երկրի արտաքին պարտքը եռապատկվեց, բայց փոխարենը որևէ էական տեղաշարժ տնտեսության մեջ չունեցանք, իսկ վարկերի օգտագործման արդյունավետությունը լուրջ կասկածի տեղիք տվեց։
Սրանք հարցերի ոչ ամբողջական ցանկն է, որին պետք է առաջիկայում անդրադառնա իշխանությունը։ Պարզ է, որ դեմագոգիա է կիրառվելու, բայց ամեն դեպքում կարելի է լսել, թե ի՞նչ են ասելու հանրությանը, ինչպե՞ս են ձայն խնդրելու և ամենակարևորը՝ ո՞ր առաքելության համար են ձգտելու վերարտադրվել։
Ժողովուրդն էլ իր հերթին պետք է պատասխան գտնի հետևյալ հարցերին ու նոր միայն մասնակցի ընտրությանը՝
1.Կարո՞ղ է արդյոք Հայաստանը ներկայիս կուրսով հետ չմնալ իր հարևաններից (մասնավորապես՝ Ադրբեջանից) ու պաշտպանել իր անվտանգությունը,
2.Ի՞նչ է պետք անել այսօրվա վիճակից դուրս գալու համար, և ովքե՞ր կարող են Հայաստանում իրական բարեփոխումներ իրականացնել՝ վեստերնիզացիայի և մոդեռնիզացիայի ենթարկելով պետական կառավարման համակարգն ու հանրային կյանքը։ Այլ կերպ ասած՝ ո՞վ կարող է ազգային–դեմոկրատական փոփոխությունների դրոշակակիրը դառնալ։
Ինչ վերաբերում է իշխանության վերահսկողությունից դուրս գտնվող քաղաքական սուբյեկտներին, ապա նրանք պետք է ոչ միայն ու ոչ այնքան  իշխանափոխության պարզ կոչերով հանդես գան, որքան ներկայացնեն վաղվա Հայաստանի իրենց տեսլականը և հանրության տարբեր շրջանակներին առաջարկեն այն առարկայական փոփոխությունները, որոնք տեղի կունենան իրենց իշխանության գալուց հետո։
Իշխանափոխության կողմնակիցները պետք է ունենան այն ճանապարհային քարտեզը, որը մեզ «Ա» կետից «Բ» կետ կհասցնի հայտարարվելիք կոնկրետ ժամանակահատվածում։ Այսինքն՝ ընտրողին պետք է երկու քայլանի կոմբինացիա առաջարկել՝ «Իշխանափոխություն+բարեփոխում» տարբերակով։ Եթե այս ամենը լինի, ապա համոզված եմ, որ իշխանափոխությունը կդառնա տեխնիկայի խնդիր։

Время отвечать за данные обещания
В преддверии президентских выборов 2013-го года количество интриг и слухов резко возросло. Их в основном генерируют в президентском дворце. Это, в свою очередь, означает, что властям нечего сказать, и они попросту пытаются скрыть собственную порочность загрязнением политического поля.
Деятельность «независимых» СМИ показывает, что на Баграмяна 26 нет каких-либо содержательных предложений относительно решения социальных проблем, и там надежды возложили исключительно на «мутиловки».
Однако как бы Серж Саргсян и его партнеры по команде ни пытались избегать прямого диалога, всё равно на выборах они будут вынуждены ответить на вопросы о том, почему:
-Армения зафиксировала самый высокий экономический спад в мире;
-не были созданы обещанные международные центры;
-не было реализовано ни одного масштабного проекта (строительство новой АЭС, трасса Север-Юг, железная дорога Иран-Армения и др.);
-внешние инвестиции, которые были обещаны сразу после президентских выборов 2008-го года и которые якобы должны были осуществить зарубежные армяне, так и остались на словах;
-власти не услышали голоса специалистов и значительной части армянства, пойдя на «футбольную» дипломатию, которая имела плачевные результаты;
-эмиграция достигла ужасающих масштабов;
-малый и средний бизнес оказался в тяжелом положении, а капитал начал своё бегство из Армении, приведя к сокращению объемов инвестиций и отсутствию новых рабочих мест;
-внешний долг нашей страны утроился, но при этом в экономике не произошло каких-либо существенных сдвигов, а эффективность использования внешних кредитов оставила место для серьезных сомнений?
Таков неполный список вопросов, на которые в ближайшее время должны ответить власти. Ясно, что мы станем свидетелями демагогии, но, в любом случае, можно послушать, что они скажут обществу, как будут просить голоса и, самое главное, ради какой миссии будут стремиться воспроизвестись.
Народ, в свою очередь, тоже должен найти ответы на следующие вопросы, и лишь потом принять участие в выборах:
1. Может ли Армения при нынешнем курсе не отстать от своих соседей и обеспечить свою безопасность?
2. Что нужно сделать для выхода из сегодняшней ситуации и кто может осуществить в Армении реальные реформы, подвергнув вестернизации и модернизации систему государственного управления и общественную жизнь? Иначе говоря, кто может стать знаменосцем национально-демократических перемен?
Что касается находящихся вне контроля властей политических субъектов, то они должны не только и не столько выступать с простыми призывами к смене власти, сколько представить свое видение завтрашней Армении и предложить различным кругам общества те предметные перемены, которые произойдут после их прихода к власти.
Сторонники смены власти должны иметь такую дорожную карту, которая в конкретный заявленный период времени приведет нас из пункта «А» в пункт «Б». То есть, нужно предложить избирателю комбинацию из двух шагов «Смена власти+реформы». Если все это произойдет, то убежден, что смена власти станет лишь вопросом техники.