Պետական ու սեփական «բուրդը» խառնելիս
Օրերս Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալներ Ռուբիկ Քոչարյանն ու Արտաշես Բեյբությանն ազատվեցին իրենց պաշտոններից։ Առաջինը տեղափոխվեց խոշոր հարկատուների տեսչության պետ, իսկ ահա երկրորդը հեռացվեց համակարգից։
Թե ինչպես է աշխատելու խոշոր հարկատուների հետ Քոչարյանը, դեռ կհասցնենք տեսնել։ Ինչ վերաբերում է Բեյբությանին, ապա մամուլում բազմիցս է գրվել նրա բիզնես հետաքրքրությունների մասին։ ՊԵԿ նախագահի արդեն նախկին տեղակալը փայեր ունի «ՍԱՍ» սուպերմարկետների ցանցում, հագուստեղենի վաճառքով զբաղվող «Դեբենհեմս» խանութներում, «Ռիվեր Իսլանդում» և այլն։ Դա էր պատճառը, որ Բեյբությանը, ինչպես հայտնի ֆիլմում էր ասվում, հաճախ էր պետական «բուրդը» խառնում սեփական «բրդի» հետ, այսինքն՝ օգտագործում էր իր պաշտոնական դիրքը  սեփական գործերն առաջ տանելու համար։
Բեյբությանը մեր պաշտոնյաներին հատուկ մեկ այլ թուլությամբ էլ է տառապում. նա սիրում է իր շրջապատի մարդկանց տեղավորել իշխանության այս կամ այն ճյուղում։ Բանը հասավ այնտեղ, որ ՊԵԿ նախագահի տեղակալը ԱԺ վերջին ընտրությունների ժամանակ ոչ թե իր բուն գործով էր զբաղված, այլ լծվել էր ոչ անհայտ Արտակ Սարգսյանին (ՍԱՍ–ի Արտակին) պատգամավոր դարձնելու գործին։ Փաստորեն, Արտաշեսը ՊԵԿ–ում, իսկ Արտակն ԱԺ–ում զբաղվում են «ՍԱՍ»–ի շահերի սպասարկմամբ, այլ ոչ թե հանրային խնդիրների լուծմամբ։ Բեյբությանի մասով այդ ծրագրերը որոշակիորեն չիրականացան, բայց դե...
Իհարկե, լավ է, որ իր աշխատանքում թերացող ու մեղքն ուրիշների վրա մշտապես գցող Ա. Բեյբությանը հեռացվել է համակարգից, բայց ասել, որ այդպիսով հարկային ոլորտում և ընդհանրապես պետական կառավարման համակարգում բարեփոխումներ են իրականացվում, սխալ կլինի։ Բեյբությանին հավանաբար հեռացրել են ոչ միայն ու ոչ այնքան վատ աշխատելու, որքան  ՊԵԿ նախագահ Գագիկ Խաչատրյանի հետ որոշակի խնդիրներ ունենալու համար։ Իսկ դա նշանակում է, որ գործ ունենք ղեկավար–ենթակա հարաբերություններում համակրանք–հակակրանքի «դարավոր» խնդրի, այլ ոչ թե պետական շահերի սպասարկման հետ։
Եթե վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ու իր շեֆն են մխրճված բիզնեսի մեջ, ապա ուրիշ էլ ինչ ակնկալես ավելի ցածր մակարդակում գտնվող չինովնիկներից։ Այնպես որ, «ՍԱՍ»–ի Բեյբությանին հանելով վիճակը չի շտկվի։ Ձուկը գլխից է հոտած, և միայն արմատական փոփոխություններով է հնարավոր դրական արդյունք ակնկալել։ Քանի դեռ մեզանում կառուցվում է «Մեկ օլիգարխի տնտեսություն», ոչինչ էլ չի փոխվի՝ որքան էլ բեյբությաններին արդարացիորեն հեռացնեն աշխատանքից։

Собственные и государственные «бараны»
На днях заместители главы Комитета по государственным доходам Рубик Кочарян и Арташес Бейбутян были освобождены с занимаемых должностей. Первый был назначен начальником Инспекции крупных налогоплательщиков, а второй – уволен из системы.
Как Кочарян будет работать с крупными налогоплательщиками, мы еще успеем увидеть. Что касается Бейбутяна, то в прессе много писалось о его бизнес-интересах. Уже бывший замглавы Комитета по госдоходам имеет свою долю в сети супермаркетов «SAS», в занимающихся продажей одежды магазинах «Debenhams» и «River Island» и в др. В этом была причина того, что Бейбутян часто путал своих «бараны» с государственными, то есть злоупотреблял должностным положением для продвижения своих деловых интересов.
Бейбутяну свойственна и другая присущая нашим чиновникам слабость – он любит устраивать людей из своего окружения на различные посты в тех или иных ветвях власти. Дело дошло до того, что замглавы Комитета по госдоходам на последних парламентских выборах исполнял не свои непосредственные обязанности, а предался делу продвижения в депутаты НС Артака Саркисяна (Артак «SAS»-а). Фактически, Арташес – в Комитете по госдоходам, а Артак – в НС, заняты обслуживанием интересов «SAS»-а, а не решением общественных проблем. По части Бейбутяна эти проекты не реализовались…
Конечно, хорошо, что плохо исполнявший свои обязанности и постоянно перекидывавший вину на других Бейбутян был исключен из системы, но сказать, что таким образом в налоговой сфере и в системе госуправления в целом проводятся реформы, было бы неправильно. Вероятно, Бейбутян был исключен не только и не столько за плохую работу, сколько из-за проблем с председателем Комитета по государственным доходам  Гагиком Хачатряном. А это означает, что мы имеем дело с извечной проблемой симпатии-антипатии в отношениях между руководителем и подчиненным, а не с обслуживанием государственных интересов.
Если премьер-министр Тигран Саркисян и его шеф целиком предались бизнесу, то чего ожидать от чиновников более низкого звена. Так что, с увольнение Бейбутяна «SAS»-а ситуация не исправиться. Рыба прогнила с головы, и ожидать положительного результата можно лишь в случае радикальных перемен. До тех пор, пока будет строиться «Экономика одного олигарха», ничего не измениться, сколько бы бейбутянов вполне справедливо ни снимали с должностей.