Անկախության գինը և մեր անելիքը
Եկեք անկեղծ լինենք. մեր ժողովրդի մի ստվար հատվածի համար Անկախության օրը դեռ տոնի չի վերածվել, իսկ անկախ Հայաստանի գաղափարը դեռ չի դիտարկվում որպես բացարձակ արժեք։ Պատճառները բազմաթիվ են, բայց ամենագլխավորներից է այն, որ մենք հավաքական առումով չենք ընկալել, թե ինչպե՞ս ձեռքբերեցինք անկախությունը, ի՞նչ գնով և ի՞նչ է նշանակում անկախ ապրել։
Մեզանից ոմանք դեռ չեն գիտակցում, որ անկախությունը մենք նվաճել ենք Ղարաբաղյան պատերազմում։ Հետևաբար՝ քանի դեռ յուրաքանչյուր ՀՀ քաղաքացու մոտ չկա այն գիտակցությունը, որ Հայաստանի անկախությունն ու Ղարաբաղի հաղթանակը նույն բանն են և հնարավոր չէ տարանջատել դրանք, մենք դեռ երկար կկանգնենք խնդիրների առաջ։ Առանց Հայաստան՝ Լեռնային Ղարաբաղը դատապարտված է ոչնչացման, իսկ առանց Լեռնային Ղարաբաղի՝ Հայաստանը չի կարող մնալ աշխարհի քաղաքական քարտեզի վրա։ Չհասկանալ այս ամենը, նշանակում է տանուլ տալ պետությունը և քաղաքական անմեղսունակությամբ «ֆուտբոլ» խաղալ ում հետ պատահի և երբ պատահի։
Անկախության գինը մենք տվել ենք ռազմի դաշտում՝ 6 հազար զոհով և տասնյակ հազար վիրավորներով։
Անկախության գինը տվել ենք մեր ժողովրդի տառապանքով և հետանկախական շրջանի սկզբնամասում առաջացած օբյեկտիվ ու սուբյեկտիվ դժվարությունները հաղթահարելով։ Հիմա եկել է բերքահավաքի ժամանակը, սակայն մենք ուշանում ենք։ Պարզապես ամոթ է, որ հայ ժողովուրդն այժմ ունի այն խնդիրները, որոնք թվում է, թե պետք է լուծած լիներ շատ վաղուց։ Մենք ուրիշ ժողովուրդներից ավել չենք, բայց պակաս էլ չենք։ Եվ ուրեմն ինչու՞ պետք է փառահեղ հաղթանակից ու անկախության վերանվաճումից հետո չկարողանանք մեջքներս ուղիղ պահած շփվել այլ ազգերի ու պետությունների հետ և բարեկեցիկ ապրել մեր երկրում։
Միայն այն հանգամանքը, որ անկախ Հայաստանի ներկայիս նախագահը սովետական տարիներին ԼՂԻՄ–ը ղեկավարած ու հայատյացությամբ աչքի ընկած տխրահռչակ Կեվերկովի օգնական Սերժ Սարգսյանի տիպի գործիչն է և մեզանում առկա են միջինասիական ու արաբական հետադիմական երկրներին հատուկ հասարակական հարաբերություններ, արդեն խոսում է այն մասին, որ մեր անկախությանը, ինչպես նաև Ղարաբաղի ու Հայաստանի անվտանգությանը լրջագույն մարտահրավեր է նետված։ Կա՛մ մենք արժանապատվորեն կպատասխանենք այդ մարտահրավերներին, կա՛մ ստիպված կլինենք դուրս մղվել ազգերի ու ժողովուրդների մրցապայքարից։ Նախընտրելին, բնականաբար, առաջին տարբերակն է։

Цена независимости и наши задачи
Давайте будем искренни: для значительной части нашего народа день Независимости еще не стал праздником, а идея независимой Армении еще не рассматривается в качестве абсолютной ценности. Причины многочисленны, но одна из главных в том, что на коллективном уровне мы не осознали то, как добились независимости, какой ценой и что означает жить независимо.
Некоторые из нас еще не осознают, что независимость мы завоевали в Карабахской войне. Следовательно, пока у каждого гражданина Армении нет осознания того, что независимость Армении и Карабахская победа – то же самое и их невозможно разделить, мы еще долго будем сталкиваться с проблемами. Без Армении Карабах обречен на уничтожение, а без Карабаха Армения не сможет продержаться на политической карте мира. Не понимать всё это, означает сдать государство и с политической невменяемостью играть в «футбол» с кем и когда попало.
Цену независимости мы заплатили на поле боя – 6 тысяч погибших и десятки тысяч раненых.
Ценой независимости были страдания нашего народа, а также преодоленные им объективные и субъективные трудности начального этапа постнезависимого периода. Сейчас наступило время жатвы, однако мы начинаем запаздывать. Попросту стыдно, что сейчас армянский народ стоит перед проблемами, которые, казалось, должны были быть решены уже давно. Мы ничем не лучше других народов, но и не хуже. Тогда почему после блистательных побед и восстановления своей независимости мы не можем общаться с другими государствами с выпрямленной спиной и жить в своей стране достойно?
Только то обстоятельство, что нынешним президентом независимой Армении является деятель вроде Сержа Саргсяна и у нас установились свойственные среднеазиатским и регрессивным арабским странам общественные отношения, уже говорит о том, что наша независимость, а также безопасность Карабаха и Армении стоят перед серьезным вызовом. Или мы достойно ответим на этот вызов, или будем вынуждены выйти из этой конкурентной борьбы между нациями и народами. Естественно, предпочтительным будет первый вариант.