Րաֆֆի Հովհաննիսյան. «Տմարդի ընտրություններ, համազգային տապալում և համագործակցության նոր բանաձև»
-Երևանի քաղաքապետական ընտրությունները տմարդի էին, հակահայկական և չէին համապատասխանում մեր ժողովրդի ակնկալիքներին: Համազգային տապալում է և հերթական հնարավորություն ունեինք, բայց չիրացրինք այն։ Մնում է, որ մինչև հաջորդ ընտրությունները մենք կարողանանք իսկապես իրական այլընտրանք ապահովել,- Ազգային ժողովում լրագրողների հարցերին պատասխանելիս ասել է «Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը:
-Տպավորությունն այն է, որ այս ընտրությունների անցկացումն ու արդյունքները նախապես որոշված էին և կապ չունեին մեր ժողովրդի, սահմանադրական հիմք ունեցող, ազատ ընտրություն կատարելու իրավունքի հետ:
Րաֆֆի Հովհաննիսյանը Հայ ազգային կոնգրեսին և Դաշնակցությանը միասնականության կոչ է արել. ու նշել, թե ընդդիմադիր դաշտում պետք է հրաժարվեն «հատվածական դրոշներ» բարձրացնելու մոլուցքից.
-Ես կողմ կլինեի, որ ՀԱԿ-ը, «Ժառանգությունը» և Դաշնակցությունը խորհրդակցությունների շարք սկսեին, յուրաքանչյուրը սկսեր իր սխալներից և փորձեր համագործակցության նոր բանաձև անել: Շփումը, հաղորդակցումը պետք, է և կարծում եմ, յուրաքանչյուրը պետք է սկսի իր սխալներից:
«Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդը հրաժարվել է մեկնաբանել իր խմբակցության մյուս պատգամավորի՝ Զարուհի Փոստանջյանի արած այն հայտարարությունը, թե ՀԱԿ-ը կայացած ուժ չէ:
-Յուրաքանչյուրն իր ազատ տեսակետն է արտահայտում, դա մեր ընդհանուր տեսակետը չէ: Բոլորս էլ կայացել ենք մեր կարծիքով,- ասել է Ր. Հովհաննիսյանը:
Րաֆֆի Հոփվհաննիսյանը հրաժարվել է մեկնաբանել նաև ՀԱԿ-ի՝ մանդատներից հրաժարվելու մասին հարցը:

Раффи Ованисян: « Нечестные выборы, общенациональный провал и новая формула сотрудничества»
«Общегородские выборы в мэры Еревана нечестные, антиармянские и не соответствуют ожиданиям нашего народа. Это общенациональный провал, мы имели очередную возможность, но не реализовали ее. Остается, чтобы мы смогли до следующих выборов действительно обеспечить реальную альтернативу», отвечая на вопросы журналистов в Национальном Собрании, сказал лидер партии «Наследие» Раффи Ованисян.
«Было такое впечатление, что проведение этих выборов и их результаты заранее были предопределены, и не имели какой-либо связи с нашим народом, правом на осуществление свободного выбора, имеющего конституционную основу», подчеркнул он.
Раффи Ованисян обратился с призывом к Армянскому Национальному конгрессу и Дашнакцутюн объединиться и отметил, что в оппозиционном поле должны отказаться от пристрастия поднимать «фрагментные знамёна».
«Я высказался бы за то, чтобы АНК, «Наследие» и Дашнакцутюн начали бы серию совещаний, каждый бы начал со своих ошибок и попытался бы найти новую формулу сотрудничества. Контакт, общение необходимы, и, считаю, каждый должен начать со своих ошибок», заявил он.
Лидер партии «Наследие» отказался комментировать сделанное другим депутатом этой фракции Заруи Постанджян заявление о том, что АНК не является состоявшейся силой.
«Каждый выражает свою свободную точку зрения, это не наша общая точка зрения. На наш взгляд, все мы состоялись», сказал Р.Ованисян.
Раффи Ованисян отказался также комментировать вопрос отказа АНК от своих мандатов.