Սերժ Սարգսյանը շատ է ուզում մնալ նախագահի պաշտոնում ու հավերժ իշխել։ Հայկական թուրքմենբաշի դառնալու նրա ձգտումներն արդեն պաթոլոգիկ դրսևորումներ են ստանում։
2008թ. նա նախագահ դարձավ 10 զոհի գնով։ 2013թ. նախագահական ընտրությունների նախաշեմին ՀՀԿ ղեկավարն արդեն 150 000 «զոհի» պատճառ է դարձել։ Այդ 150 հազ.–ն այն մարդիկ են, ովքեր ոչ թե Մյասնիկյանի արձանի մոտ են սպանվել, այլ տիգրանսարգսյանական «բարեշրջումների» միջոցով դարձել են սփյուռքահայ։
Նախագահի պաշտոնում մնալու համար Սերժ Սարգսյանը բավական վտանգավոր ճանապարհ է ընտրել. վտանգավոր թե՛ իր, թե՛ ՀՀ քաղաքացիների համար։ Նա ոչ թե երկիրը զարգացնելու և ձեռքբերումների մասին հաշվետվություն ներկայացնելու միջոցով է ուզում քվե ստանալ, այլ քաղաքական դաշտն անապատի վերածելու և քաղաքական ու հասարակական գործիչներին հաճախորդացնելու։
Հաշվի առնելով ՀՀԿ ղեկավարի կառավարման ոճը և նրա կողմից իրականացվող քայլերը՝ կարող ենք ասել, որ «նախաձեռնող»նախագահը տառապում էքաղաքական նեկրոֆիլիայով:
Բժշկության մեջ նեկրոֆիլիան սեռական բավարարման աղավաղված ձևն է, երբ մարդը նախընտրում է դիակների հետ սեռական հարաբերությունները։ Հայտնի սոցիալ–հոգեբան Էրիխ Ֆրոմը քաղաքական նեկրոֆիլներ համարում էր այն գործիչներին, ովքեր, ի տարբերություն բիոֆիլ (արարիչ) տեսակի լիդերների, ավերիչ քաղաքականություն են վարում։ Ֆրոմը նեկրոֆիլ էր համարում նացիստներին։
Ինչ վերաբերում է Սերժ Սարգսյանի քաղաքական նեկրոֆիլիային, ապա այն դրսևորվում է ներքին ու արտաքին քաղաքական ոլորտներում համատարած ձախողումների տեսքով, ինչպես նաև քաղաքական դիակների հետ հարաբերվելու նրա ցանկությամբ։
Քաղաքական նեկրոֆիլները թույլ և բարդույթավորված տեսակ են։ Նրանք ապահով են զգում, երբ իրենց կողքին զրոներ են կամ դիակներ, քանզի դիակի հետ ինչ ուզեն կանեն. դիակը դիմադրել չի կարող։
Եթե դիտարկենք Սերժ Սարգսյանի կադրային քաղաքականությունը, ապա կտեսնենք, որ նա «հարաբերվում» և իրեն վստահ է զգում բացառապես քաղաքական դիակների՝ Արտաշես Գեղամյանի, Արթուր Բաղդասարյանի, Վիկտոր Դալլաքյանի, Խոսրով Հարությունյանի և նմանների հետ «գործընկերային» միջավայր ստեղծելով։ Դա նրա մոտ ենթագիտակցորեն է ստացվում։
Այլ կերպ ասած՝ Սերժի սիրած վայրը գերեզմանն է, որտեղ ինքը լիովին անվտանգ է զգում, քանզի մեռելները պահանջ չունեն և չեն շարժվում։ Կյանքով և շարժումով լեցուն տարածքները սարսափեցնում են քաղաքական նեկրոֆիլիայով տառապող Սերժ Սարգսյանին։ Դա է պատճառը, որ նա խնդիր է դրել հաճախորդացնել ու «փչացնել» բոլորին՝ քաղաքական գործիչներին, վերլուծաբաններին, լրագրողներին, խմբագիրներին, քաղաքացիական ակտիվիստներին, արվեստի մարդկանց և այլն։ Սերժի սիրած «էակները» կենդանի դիակներն են։
Վիկտոր Դալլաքյանին ԱԺ–ում նախագահի ներկայացուցիչ դարձնելով, Գեղամյանին ու Խոսրովին ՀՀԿ–ի ցուցակով պատգամավոր սարքելով, Արթուր Բաղդասարյանին Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղարությունը վստահելով՝ Սերժն ուզում է ժողովրդի մոտ գերակայող դարձնել այն միտքը, որ բոլորը ծախու են և այդ ծախու միջավայրում պետք է հասցնել արագ ծախվել, քանի դեռ մյուսները դա չեն արել քո փոխարեն։ Նշյալ հաճախորդներին առաջ քաշելով՝ Սերժը յուրօրինակ «մեսիջ» է ուղարկում հասարակությանը՝ ցույց տալով, թե որ տեսակն է իր համար գերադասելի։
ՀՀԿ ղեկավարին պետք է բարոյական անկման մեջ գտնվող ու այլասերված արժեհամակարգ դավանող հասարակություն։ Իսկ դա նշանակում է, որ երկրի ղեկավարի դիրքում հայտնված մարդը կանխամտածված ձևով հասարակական դեգրադացիան համընդհանուր դարձնելու քաղաքականություն է վարում, և դա այն դեպքում, երբ Հայաստանի արտաքին մարտահրավերները մեր լինել–չլինելու խնդրին են առնչվում և ամբողջությամբ դեգրադացված հասարակությունը պարզապես անկարող կլինի պատասխանել որևէ արտաքին ագրեսիայի։ Սերժին դա քիչ է հետաքրքրում։ Նա իր անձնական խնդիրներն է լուծում ու փորձում է վերացնել բոլոր խոչընդոտները։
Սերժի համար վտանգ է ներկայացնում թեկուզև չնչին ինքնուրույնություն ունեցող մարդը կամ ուժը՝ լինի այդ մարդը կամ ուժը սեփական թիմից կամ ընդդիմադիր դաշտից։ Մարդկանց գեղամյանացնելու գործում նա միջոց չի խնայում։ «Երկխոսացվում» են ով պատահի, ինչքանով պատահի ու ինչքան պատահի։ Դավիթշահնազարյանները, արամսարգսյանները, դեռևս ՀԱԿ–ում մնացած մի քանի կրակոտ դեմքերը, ծոմապահներն ու նրա թիմակիցները, ազատ ու անազատ դեմոկրատները, մյուսներն արդեն իսկ անցել են Սերժի թրի տակով։ Նպատակը մեկն է՝ ստանալ կեղտոտված միջավայր, որից մեռելահոտ կգա, իսկ այդ պայմաններում նեկրոֆիլն իրեն զգում է ինչպես ձուկը ջրում։
Եվ այսպես, Սերժ Սարգսյանն իր իշխանության վերարտադրման միակ շանս է տեսնում Հայաստանում գերեզմանային կայունություն ստեղծելը և ամբողջ դաշտը քաղաքական դիակներով լցնելը։ Իսկ թե որն է այս պայմաններում ՀՀ քաղաքացիների շանսը, լրացուցիչ բացատրության կարիք չի զգում։ Սերժի հաղթանակը, Հայաստանի պարտությունն է և հակառակը։
Եթե մեր հասարակությունը համակերպվի այս իշխանության ծրագրերի հետ, ապա մենք կլինենք այն սերունդը, որը տեսավ անկախ Հայաստանի վերածնունդն ու անկումը։ Դա թույլ չտալու համար՝ համընդհանուր դիմադրողական շարժումէ հարկավորև ազգային–դեմոկրատական հեղափոխություն։ Պայքարից հրաժարվելը դավաճանության համարժեք բան է։
Սերժ Սարգսյանի միակ շանսը
Հաշվի առնելով ՀՀԿ ղեկավարի կառավարման ոճը և նրա կողմից իրականացվող քայլերը՝ կարող ենք ասել, որ «նախաձեռնող» նախագահը տառապում է քաղաքական նեկրոֆիլիայով:
Եթե մեր հասարակությունը համակերպվի այս իշխանության ծրագրերի հետ, ապա մենք կլինենք այն սերունդը, որը տեսավ անկախ Հայաստանի վերածնունդն ու անկումը։ Դա թույլ չտալու համար՝ համընդհանուր դիմադրողական շարժում է հարկավոր և ազգային–դեմոկրատական հեղափոխություն։ Պայքարից հրաժարվելը դավաճանության համարժեք բան է։

Серж Саргсян очень хочет остаться на посту президента и править вечно. Его стремление стать армянским туркменбаши уже стало приобретать патологический характер.
В 2008-ом году он стал президентом ценой 10 человеческих жизней. В преддверии же президентских выборов 2013-го года руководитель РПА уже успел стать причиной 150000 «жертв». Этими 150 тыс. являются те люди, которые вследствие тигрансаркисяновских «реформ» пополнили ряды Диаспоры.
Для того, чтобы остаться на посту президента, Саргсян встал на довольно опасный путь, как для самого себя, так и для граждан РА. Он хочет получить голоса избирателей не посредством развития страны и представления им отчетов о достигнутых достижениях, а путем превращения политического поля в пустыню и клиентизации политических и общественных деятелей.
Учитывая стиль правления руководителя РПА и предпринимаемые им шаги, можно сказать, что «инициативный» президент страдает политической некрофилией.
В медицине некрофилия является извращенной формой удовлетворения сексуальных потребностей, когда человек предпочитает сношения с трупами. Известный немецкий социальный психолог Эрих Фромм считал политическими некрофилами тех деятелей, которые, в отличие от биофилов (созидающих лидеров), ведут разрушительную политику. Фромм считал некрофиламинацистов.
Что касается политической некрофилии Сержа Саргсяна, то она проявляется в виде повсеместных провалов во внутренней и внешней политике, а также в его желании вступать в отношения с политическими «трупами».
Политические некрофилы являются слабым и закомплексованным типом людей. Они чувствуют себя в безопасности только тогда, когда их окружают ничего не представляющие из себя люди или «трупы», так как с ними можно сделать всё, ведь они не смогут оказать сопротивление.
Если посмотреть на кадровую политику Сержа Саргсяна, то можно увидеть, что он вступает в «отношения» и чувствует себя уверенно только с политическими «трупами» – Арташесом Гегамяном, Артуром Багдасаряном, Виктором Даллакяном, Хосровом Арутюняном. Именно с подобными деятелями он и создает «партнерскую» среду. Это у него получается подсознательно.
Иначе говоря, любимым местом Сержа является кладбище, где он чувствует себя в безопасности, так как у мертвых не может быть требований, и они не смогут оказать сопротивление. Наполненные жизнью и движением места приводят в ужас страдающего политической некрофилией Саргсяна. В этом и кроется причина того, что он поставил задачу клиентизировать и «испортить» всех – политических деятелей, аналитиков, журналистов, редакторов, гражданских активистов, деятелей искусства и т.д. Любимыми «созданиями» Сержа являются живые «трупы».
Сделав Виктора Даллакяна представителем президента в НС, Арташеса Гегамяна и Хосрова Арутюняна – депутатами по списку РПА, а Артура Багдасаряна – секретарем Совета национальной безопасности, Серж попытался добиться того, чтобы доминирующей у народа стала мысль о продажности всех, и в этой среде надо успеть быстро продаться, пока вместо тебя этого не сделали другие. Выдвигая на передний план этих клиентов, Серж посылает обществу своеобразный «мессидж», показывая, какой тип людей для него предпочтителен.
Руководителю РПА нужно переживающее нравственный упадок и исповедующее извращенную систему ценностей общество. Это, в свою очередь, означает, что оказавшийся на посту руководителя страны человек умышленно проводит политику превращения общественной деградации в повсеместное явление. И это в том случае, когда внешние вызовы Армении связаны с вопросом самого существования нашей государственности, и полностью деградировавшее общество попросту не в силах ответить на какую-либо внешнюю агрессию. Сержа это мало волнует. Он решает свои личные задачи, пытаясь устранить все препятствия на этом пути.
Опасность для Сержа представляет даже человек или сила, обладающая минимальной самостоятельностью, будь она из его же команды или оппозиционного поля. В деле гегамянизации людей он не жалеет сил и средств. «Диалогизируются» кто попало и как попало. Давидшахназаряны, арамсаркисяны, несколько пока еще входящих в АНК деятелей, объявляющие голодовку и их партнеры по команде, свободные и не очень демократы, а также некоторые другие уже успели пройти через руки Сержа. Цель одна – получить ту «мертвую» среду, в которой некрофилы чувствовали бы себя как рыбы в воде.
Итак, единственный шанс воспроизвести свою власть Серж видит в обеспечении в Армении стабильности, которая обычно царит на кладбище, и заполнении всего поля политическими «трупами». Что же в этих условиях является шансом граждан РА, не нуждается в дополнительных разъяснениях. Победа Сержа – это поражение Армении, и наоборот.
Если наше общество смирится с планами этих властей, то мы станем тем поколением, которое, увидело на своем веку как обретение, так и утрату независимой Армении. Чтобы не допустить этого, необходимо всеобщее движение сопротивления и осуществление национально-демократической революции. Отказ от борьбы равноценен предательству.
Единственный шанс Сержа Саргсяна
В медицине некрофилия является извращенной формой удовлетворения сексуальных потребностей, когда человек предпочитает сношения с трупами. Известный немецкий социальный психолог Эрих Фромм считал политическими некрофилами тех деятелей, которые, в отличие от биофилов (созидающих лидеров), ведут разрушительную политику. Фромм считал некрофилами нацистов.