Ի՞նչ արժե Տիգրան Սարգսյանը
Հայտնի խորհրդակցության ժամանակ Տիգրան Սարգսյանի վրա հերսը թափած Սերժ Սարգսյանը մի քանի խնդիր էր լուծում։ Մի կողմից նա պատրաստակամություն հայտնեց քավության նոխազ սարքել Տիգրան Սարգսյանին, իսկ մյուս կողմից՝ համապատասխան կառույցներին «նշան» տվեց հարձակվել ԲՀԿ–ի վրա։ Սրանք երկու սցենարներ են, որոնք ամեն մեկն առանձին ծրագրի մաս է կազմում։
Սցենար 1–ին. «Տիգրա՛ն, սիրու՛ն չի»
Գրեթե երկրորդելով ԲՀԿ մամլո խոսնակ Տիգրան Ուրիխանյանին՝ նախագահը քննադատեց քեռիների օգտին կազմակերպվող տենդերներ անցկացնելու վարչապետի «խասիաթը»։ Այդ քայլով Սերժ Սարգսյանը ԲՀԿ–ին առաջարկում էր առևտուր սկսել իր հետ՝ «Սատարում՝ վարչապետի հարցերը լուծելու դիմաց» տարբերակով։
ՀՀԿ ղեկավարն ակնարկում էր, որ եթե գալիք նախագահական ընտրությունների շուրջը համաձայնությունը ստացվի, ապա ինքը կարող է ԱԱԾ–ին ու դատախազությանը հանձնարարություն տալ, որպեսզի վերջիններս բռնեն գլխից։ Խոսքը տվյալ դեպքում կարող էր վերաբերել Տիգրանի ու նրա տենդերներ շահող և ՀԷԿ–եր կառուցող բարեկամների գլուխներին։
Փաստորեն, նախագահն իր առաջարկով սահմանեց Տիգրան Սարգսյանի գինը և ամեն կերպ ցույց տվեց, որ պատրաստ է «փուռը» տալ իր կողմից չորս տարի պաշտպանվող վարչապետին։
Նախագահի առաջարկին ի պատասխան՝ ԲՀԿ–ից հասկացրեցին, որ իրենց կռիվն ամենևին էլ վարչապետի աթոռը չէ, այլ տնտեսական քաղաքականության փոփոխությունը, ինչը, ի դեպ, որևէ կերպ չքննադատեց Սերժ Սարգսյանը, այլ ընդամենը խոսեց չարաբաստիկ «ատկատներից»։
Սցենար 2–րդ. «սիրունացած» Տիգրանը
Տեսնելով, որ իր շուրջ առևտուրը չի կայանում, ու այդպիսով ինքը կարող է դեռ պաշտոնավարել՝ Տիգրան Սարգսյանը, Սերժի փեսա Միքայել Մինասյանի աջակցությամբ և «թունդ ընդդիմադիր» մի թերթի ինֆորմացիոն գործընկերությամբ, սկսել է Գագիկ Ծառուկյանի ու նրա թիմակիցների հետ կապված «մուտիլովկաներ» տարածելը։
Անընդհատ տեղեկատվական դաշտ է նետվում այն «լուրը», թե դատախազությունը կարող է գործ հարուցել ԲՀԿ–ական նախկին նախարարների ու Վարդան Օսկանյանի դեմ։ Սա արդեն Սերժ Սարգսյանի խաղն է, որով նա ուզում է ճնշումներ բանեցնել Ծառուկյանի վրա։ Հիշեցնենք, որ նմանատիպ քայլեր արվում էին նաև ԱԺ ընտրություններից առաջ, երբ ԲՀԿ որոշ կառույցների ղեկավարների ու ակտիվիստների գրպանը «պլան» էին գցում ու ձերբակալում՝ փորձելով այդկերպ  ԲՀԿ–ին ստիպել ՀՀԿ–ի հետ միասնական ցուցակով մասնակցել խորհրդարանական ընտրություններին։ «Պլան գցելը» ոչ մի արդյունք չտվեց, և տեղի ունեցան այլ տիպի գործընթացներ։
Հիմա էլ ուզում են «պլան գցել» ԲՀԿ–ական նախարարների գրպանը և «ատկատի» թամաշան դարձնել հակառակորդների դեմ պայքարի միջոց։ Նախագահն այդպիսով ցույց է տալիս, որ իրեն բացարձակապես չեն հետաքրքրում երկրի առաջ կանգնած խնդիրները։ Նա ընդամենն ապրում է ինքնավերարտադրվելու իդեա–ֆիքսով։ Կստացվի դա նրա մոտ, թե ոչ՝ կախված է Հայաստանի հասարակությունից և հատուկենտ ինքնուրույն ուժերի քաղաքական կամքից։
Մեկ բան ակնհայտ է. Սերժ Սարգսյանին հարկավոր են մեռած քաղաքական դաշտ ու զրոյացած գործիչներ, և դա է պատճառը, որ նա կատաղի պայքարի է ելել ինքնուրույն սուբյեկտների դեմ։ Թե ինչ կստացվի վերջում, «հերձումը» ցույց կտա։ Կամ, կամ։

Сколько стоит Тигран Саркисян?
Во время известного совещания обрушившийся с гневом на Тиграна Саркисяна Серж Саргсян решал несколько задач. С одной стороны, он выразил готовность сделать из Тиграна Саркисяна козла отпущения, а, с другой стороны, дал соответствующим структурам «знак» – наброситься на ППА. Это два сценария, каждый из которых составляет часть отдельной программы.
Сценарий 1-й: «Тигран джан, некрасиво»
Почти вторя пресс-секретарю ППА Тиграну Уриханяну, президент раскритиковал пристрастие премьера к проведению тендеров в пользу своих родственников. Этим шагом Серж Саргсян предлагал ППА начать с ним торги по варианту «Поддержка в обмен на премьера».
Руководитель РПА намекал, что, если будет достигнуто согласие относительно предстоящих президентских выборов, то он может дать поручение СНБ и прокуратуре начать расследования в отношении крупных игроков.  Речь в данном случае могла идти о Тигране и его выигрывающих тендеры и строящих ГЭС родственниках.
Фактически, президент своим предложением назначил цену за Тиграна Саркисяна, показав, что готов сдать поддерживаемого им четыре года премьера.
В ответ на предложение президента, из ППА дали понять, что они борются не за пост премьера, а за смену экономической политики, которую, кстати, Серж Саргсян никоим образом не критиковал, ограничившись всего лишь темой злополучных «откатов».
Сценарий 2-й: «похорошевший» Тигран
Видя, что торги вокруг него никак не могут состояться, и что благодаря этому он еще может продолжить управлять, Тигран Саркисян с помощью зятя Сержа Микаэла Минасяна и при информационном партнерстве одной «крайне оппозиционной» газеты начал распространять «мутиловки» про Гагика Царукяна и его партнеров по команде.
В оборот постоянно вводятся «сообщения» о том, что прокуратура может возбудить уголовное дело против бывших министров от ППА и Вардана Осканяна. Это уже игра Сержа Саргсяна, посредством которой он хочет оказать давление на Царукяна. Напомним, что подобные шаги предпринимались и перед парламентскими выборами, когда в карманы некоторых руководителей местных структур ППА и активистов партии подбрасывался «план», после чего их арестовывали, пытаясь оказать этим давление на ППА с целью заставить партию принять участие в выборах НС совместным с РПА списком. Эти дешевые попытки не принесли результатов, после чего и произошли процессы иного рода.
Сейчас «подбросить план» хотят в карманы экс-министров от ППА, превратив шоу с «откатами» в средство борьбы против конкурентами. Президент показывает этим, что его абсолютно не интересуют стоящие перед страной проблемы. Он всего лишь живет идеей фикс о воспроизводстве своей власти. Удастся это ему или нет, зависит от нашего общества и политической воли нескольких оставшихся самостоятельными сил.
Одно очевидно: Сержу Саргсяну нужно мертвое политическое поле и полностью дискредитированные деятели. В этом и кроется причина того, что он развернул беспощадную борьбу с самостоятельными субъектами. Что же будет в конце, покажет «вскрытие». Или-или.