«Փչացած» հասարակությունը՝ Սերժի բնական դաշնակից
Սերժ Սարգսյանի կադրային քաղաքականությունը շատ հաճախ չի տեղավորվում բարոյականության և արժանապատվության մասին շատերիս պատկերացումներում։ Հարց է առաջանում, թե ինչո՞ւ և ամենակարևորը՝ ինչպե՞ս կարող է երկրի ղեկավարն իր երեսին թքածների հետ համագործակցել ու դեռ մի բան էլ առաջ քաշել։
Արտաշես Գեղամյանը հայհոյում էր Սերժին, իսկ հիմա հայտնվել է վերջինիս ղեկավարած կուսակցության ցուցակում։ Վիկտոր Դալլաքյանը խաղամոլության և գանձագողության մեջ էր մեղադրում ՀՀԿ ղեկավարին, իսկ այժմ ԱԺ–ում ներկայացնում է Սերժ Սարգսյանին։ Արթուր Բաղդասարյանը Ազատության հրապարակի հարթակից գոռում էր, թե իրեն ուզում են սպանել սերժականները, իսկ այժմ միայն քնած ժամանակ չի հայտարարում, որ սատարում է Սերժ Սարգսյանին (ով գիտե, միգուցե քնած ժամանակ էլ է ՕԵԿ ղեկավարը Սերժի օգտին քարոզ տանում)։
Հաշվի առնելով «նախաձեռնող» նախագահի կադրային քաղաքականության առանձնահատկությունները՝ կարող ենք ասել, որ խնդիր է դրված «փչացնել» ամեն ինչ և ամենքին։ Միայն «փչացած» քաղաքական դաշտի պարագայում հասարակությունը կդառնա բազմակի քվեարկություններ իրականացնող շրջիկ խմբերում ընդգրկված զանգված։ Միայն «փչացած» հասարակությունը կծախի իր ձայնը։
Սերժ Սարգսյանը, թերևս, բնազդով է զգում, որ պետք է դեգրադացնել հասարակությանը մինչև վերջ, քանզի միայն այդ դեպքում ինքը շանս կունենա իշխելու։ Առողջ հասարակությունը Սերժ Սարգսյանի բնական թշնամին է, իսկ հիվանդ հասարակությունը՝ բնական դաշնակիցը։ «Փչացածների» հասարակության մեջ ուրիշ էլ ով, եթե ոչ Սերժ Սարգսյանը նախագահ պետք է լինի։
«Եթե բոլորին կեղտոտենք, մեր կեղտոտվածությունը չի երևա ու նույնիսկ ներդաշնակ կդառնա ամբողջ հասարակության հետ»,–մտածում են Սերժը և իր շրջապատն ու անցնում գործի։
Պատահական չէ, որ իշխանություններն իրենց լրատվամիջոցներով, սոցիալական ցանցերում վխտացող «ստատուսչիներով» և «ֆեյքերով» հետևողականորեն քարոզում են մեր վատը լինելու թեզը։ Լրահոսին ու քննարկվող թեմաներին հետևելիս տպավորություն է ստեղծվում, որ Հայաստանի ժողովրդի մի մասը Սերժի դհոլն է, մեկ այլ մասը զբաղված է արձաններ կոտրելով, երրորդները զբաղված են բնությունը կեղտոտելով։ Մի խոսքով՝ վատն ենք, վատը, վատը...
Նկատենք, որ նույնիսկ թշնամու դիվերսանտները այսպիսի հարված չէին կարող հասցնել Հայաստանին, ինչպես որ դա անում են Բաղրամյան 26–ում հայտնված «ֆուտբոլասերները»։ Սրանց քարոզչությունը համահունչ է ադրբեջանական ինֆորմացիոն հարձակումներին։
Եվ այսպես, Սերժ Սարգսյանն ուզում է մեռած ու «փչացած» հասարակություն ստանալ, և դրա համար էլ քաղաքական դիակների ու «փչացածների» ինտենսիվ գովազդ է իրականացվում իշխանության կողմից։ Մեր ժողովրդին ամեն կերպ համոզում են, որ դրական փոփոխության հույս չունենա, քանզի շուրջ բոլորը ծախված են կամ ծախվելու են՝ հրեն Վիկտոր Դալլաքյանի օրինակը։
Սերժը դիտմամբ է «սպանել» իր հաճախորդներին ու համառորեն չի թաղում, այլ դնում է երկրի կենտրոնում, որպեսզի մեռելահոտը տարածվի ամբողջ երկրով մեկ, մտնի բոլորի քթի մեջ, ու մարդիկ գարշահոտությունից փրկվելու համար փախչեն երկրից ու համալրեն «Հայկական աշխարհը»։
Սերժի բնական դաշնակիցը նաև դատարկված Հայաստանն է։ Նա այդպես չի ուզում, բայց այդպես ստացվում է։ Սերժը ենթագիտակցորեն զգում է, որ միայն դատարկ Հայաստանում իրենից դժգոհ չեն լինի ու վարչապետի բերանից թռած «Բա մնան այստեղ, հեղափոխությո՞ւն անեն» ձևակերպումն ըստ Ֆրեյդի ստացվեց։
Այս ամենն արձանագրելով հանդերձ՝ պետք չէ Սերժ Սարգսյանին մեղադրել։ Նա անում է այն, ինչ կարող է և ինչին ընդունակ է։ Եթե մեր հասարակության իմունային համակարգը դեռ վերջնականապես շարքից դուրս չի եկել, պետք է ուժ գտնի և առաջիկա ընտրությունների ժամանակ պետական օրգանիզմից դուրս շպրտի քայքայիչ տարրերին, այլապես մի քանի տարի անց անկախ Հայաստանի մասին ստիպված կլինենք խոսել անցյալ ժամանակով։

«Испорченное» общество – естественный союзник Сержа
Кадровая политика Сержа Саргсяна очень часто не умещается в представления многих из нас о морали и достоинстве. Возникает вопрос, почему и, самое главное, как может глава государства сотрудничать с теми, которые плюнули ему в лицо, да еще и продвигать их вперед.
Арташес Гегамян поливал Сержа грязью, а сейчас оказался в списке возглавляемой последним партии. Виктор Даллакян обвинял руководителя РПА в пристрастии к азартным играм и в казнокрадстве, а сейчас представляет Саргсяна в Национальном собрании. Артур Багдасарян с трибуны площади Свободы кричал, что сержевцы хотят убить его, а сейчас о своей поддержке Сержу он не заявляет разве что только во сне (хотя, кто знает, может и во сне руководитель «Оринац еркир» пропагандирует за Сержа).
Учитывая особенности кадровой политики «инициативного» президента, можем сказать, что поставлена задача «испортить» всё и вся. Только в случае «испорченного» политического поля общество станет той массой, которая участвует в осуществляющих многократные голосования мобильных группах. Только «испорченное» общество может продать свои голоса.
Серж Саргсян, видимо, инстинктивно чувствует, что нужно довести общество до полной деградации, поскольку только в этом случае у него будет шанс править. Здоровое общество является естественным врагом Саргсяна, а больное – естественным союзником. Кто должен быть президентом в стране с «испорченным» обществом, если не Серж Саргсян?
«Если очернить всех, то нашей собственной грязи не будет видно, и мы даже будем гармонизировать с обществом», – думает Серж и его окружение, приступая к делу.
Неслучайно, что власти своими СМИ, кишащими в социальных сетях «статусчиками» и «фейками» последовательно пропагандируют тезис о нашей испорченности. Когда следишь за новостями и обсуждаемыми темами, то складывается впечатление, что часть населения Армении выполняет роль сержевского «барабана», другая часть портит памятники, а третьи заняты загрязнением природы и браконьерством. Словом, плохие мы, плохие…
Заметим, что даже вражеские диверсанты не могли нанести Армении такого урона, который наносят оказавшиеся на Баграмяна 26 «футбололюбы». Их пропаганда созвучна информационным атакам азербайджанцев.
Итак, Серж Саргсян хочет получить «мертвое» и «испорченное» общество, поэтому власти проводят интенсивную рекламу политических трупов и «испорченных». Наш народ всячески убеждают, чтобы он не надеялся на положительные перемены, поскольку вокруг все продались или продадутся, ярким примером чего является Виктор Даллакян.
Серж преднамеренно «убил» своих клиентов и упорно не хоронит их, выставив «трупы» в центре страны, чтобы зловоние распространилось повсюду, и люди, спасаясь от этой вони, сбежали из страны, пополнив «Армянский мир».
Естественным союзником Сержа является и опустошенная Армения. Он не хочет этого, но так получается. Серж подсознательно чувствует, что лишь в опустошенной Армении не будет недовольных им. Слетевшее же с уст премьера «Останутся здесь, чтобы сделать революцию?» было оговоркой по Фрейду.
Констатируя все это, всё же не нужно обвинять Сержа Саргсяна. Он делает то, что может и на что способен. Если иммунная система нашего общества еще окончательно не вышла из строя, то она должна найти силы и во время предстоящих выборов вывести из государственного организма разлагающие его элементы, а иначе через несколько лет мы будем вынуждены говорить о независимой Армении в прошедшем времени.