Հովսեփ Խուրշուդյան. «Շատ վնասակար հետևանքներ կարող է ունենալ Փաստահավաք խմբի գործունեության դադարեցումը»
«Ժառանգություն» կուսակցության մամուլի խոսնակ Հովսեփ Խուրշուդյանը սպասելի էր համարում Փորձագետների փաստահավաք խմբի գործունեությունը ուժը կորցրած ճանաչելու մասին Սերժ Սարգսյանի որոշումը։
-Դա կարելի էր սպասել արդեն վերջին զարգացումների արդյունքում, երբ Մարդու իրավունքների պաշտպանի և իշխանությունների մեկական ներկայացուցիչները դուրս եկան խմբի կազմից։ Կարծում եմ, որ դրա թույլտվությունը նրանք ոչ միայն ստացել էին, այլև նման վարքագիծն ուղղորդված էր նախագահականից։ Ամեն դեպքում, վրդովմունքով ենք արձագանքում, քանի որ Փաստահավաք խումբն իր խնդիրը ամբողջապես դեռ չի լուծել, աշխատանքներն ընթացքի մեջ էին և բավականին արդյունավետ էին ընթանում։ Մանավանդ՝ մինչև այս վերջին մեկ ամիսը։ Եվ հասարակությունը սպասում էր Փաստահավաք խմբի որոշումներին, որոնք որ հուզում են բոլորին. թե ովքե՞ր են, ի վերջո, 10 խախաղ ցուցարարներին սպանած մարդասպանները։ Կարծում եմ, որ շատ վնասակար հետևանքներ կարող է ունենալ Փաստահավաք խմբի գործունեության դադարեցումը նաև հասարակական տրամադրությունների, Հայաստանի միջազգային հեղինակության առումներով։ Եվ, ամենակարևորը, չեն բացահայտվի այդ մարդասպանները, ինչն անպատժելիության մթնոլորտի ձևավորման ուղղությամբ հերթական քայլը կարող է լինել,- «7օր»-ին ասել է Հ. Խուրշուդյանը։
Նա դժվարացել է պատասխանել, թե ինչ ճակատագիր կունենան Փաստահավաք խմբի՝ մինչ այս հավաքած փաստերը, սակայն, ըստ Հ. Խուրշուդյանի, արդեն ամբողջությամբ իրավազոր են բացահայտելու դեռևս չհրապարակված փաստերը, քանի որ կարգադրության ուժը կորել է, չհրապարակելու արգելքն էլ չկա։

Овсеп Хуршудян: «Очень губительные последствия может иметь прекращение деятельности Группы по сбору фактов»
Пресс-секретарь «Наследия» Овсеп Хуршудян считает прогнозируемым решение Сержа Саргсяна признать потерявшим силу деятельность Группы по сбору фактов.
«Это можно было ожидать уже в результате последних развитий, когда по одному  представителю Омбудсмена и властей вышли из состава группы. Думаю, что разрешение на это они не только получили, но и подобное поведение было продиктовано из президентского  аппарата. Во всяком случае, с возмущением реагируем, поскольку Группа по сбору фактов пока окончательно не решила свою задачу, работы находились на стадии решения и протекали достаточно эффективно. Тем более до этого последнего месяца. И общество ожидало  решений Группы по сбору фактов, которые волновали всех - кто является убийцами этих десяти мирных митингующих. Думаю, что очень губительными могут быть последствия прекращения деятельности Группы по сбору фактов в плане также общественных настроений, международного авторитета  Армении. И главное, не будут раскрыты эти убийцы, что может стать очередным шагом для формирования атмосферы безнаказанности», - сказал «7or» О.Хуршудян.
Он затруднился ответить на вопрос какой участи удостоятся собранные до этого факты Группой по сбору фактов. Однако, по словам О.Хуршудяна, уже правомочны раскрыть неопубликованные  пока факты, поскольку распоряжение потеряло силу и нет каких-либо препятствий  для их оглашения.