Ինչո՞վ է զբաղված եղել Արամ Սարգսյանը հոկտեմբերի 27-ի դեպքից օրեր անց
Արամ Սարգսյանը Միացյալ Նահանգներից վերադառնալուց հետո առյուծ է կտրել:  Նա ջանք ու եռանդ չի խնայում ինքն իրեն ու մյուսներին ներշնչելու, որ ինքն է այն ագենտը, որի վրա հույս են դնում ԱՄՆ–ում։
Այն, որ նա անչափահասի խանդավառությամբ անընդհատ խոսելու էր  Ամերիկայում կայացած «լուրջ հանդիպումների» մասին, սպասելի էր: Ի վերջո՝ տեսակով «քյառթու» և հոգեվիճակով «գեղցի» մարդու ծնկերը միշտ էլ թուլանում են ԱՄՆ բարձրահարկ շենքերը տեսնելիս։ Նման ուղևորությունները հենց հետագա գլուխգովանքի և հատուկենտ թիմակիցներին կուտ տալու համար են, ինչով էլ զբաղված էր Արամը միշիկական կայքի տաղավարում:
Իրականում, թե ում խորհրդականի բաջանաղի քարտուղարուհու ախպոր ընկերոջ հետ է հանդիպել «Հանրապետություն» կուսակցության ղեկավարը, որևէ նշանակություն չունի և մեզ չի հետաքրքրում: Մի ժամանակ էլ Արամը Բուշի «վարսավիրի» հետ էր հանդիպում, հետո ի՞նչ. ոնց կար, այնպես էլ մնաց, իսկ Բուշի «վարսավիր» Մեթյու Բրայզան էլ թուրք–ադրբեջանական շահերի լոբբինգով զբաղվող մեկը դուրս եկավ։
Արամ Զավենիչին մենք հիշել ենք ոչ նրա ամերիկյան ուղևորության պատճառով։ Այն շեշտադրումները, որոնցով  նա կրկին հայտնվեց Բաղրամյան 26-ի լրատվական կայքերում,  մեկ անգամ ևս ցույց  է տալիս, թե հաճախորդների ինչպիսի աշուն-ձմեռ հավաքածու է հանրությանը ներկայացնելու իշխանությունը:
Սա նաև մեզ է ստիպում մի փոքր կոշտացնել գնահատականները:
Եվ այսպես, Արամ Սարգսյանը ծաղրում է Վարդան Օսկանյանին: Ծաղրում է նրա հոգեվիճակը և պարկեշտ մարդու չթաքցվող հուզմունքը շփոթում է վախի զգացողության հետ: Իհարկե, Արամ Սարգսյանին ծանոթ չէ հոգեվիճակը պարկեշտ մարդու, ում դատում է ծայրից ծայր կոռումպացված հանցագործ մի խումբ, որի տակ կքած՝ իր փայ դհոլությունն է անում Արամ Սարգսյանը:
Արամն ուզում է խիզախ երևալ ու խոսում է իր սառնասրտության մասին։ Դե իհարկե, եթե դու, օրինակ, 2008թ. մարտի 1–ին «դուխով» կանգնում ես Մյասնիկյանի արձանի մոտ՝ շատ լավ իմանալով, որ իշխանությունը քեզ չի հետապնդելու, քանզի Սերժ Սարգսյանի հետ նախապես ես «երկխոսվել» ու սպանություն պատվիրած եղբորդ հարցով բարտերային գործարքի գնացել, ապա կարելի է նաև սառնասիրտ լինել և ուրիշներին ծաղրել։
Միայն եզակի մարդիկ կարող են լինել «սառը» և «զուսպ», երբ ընտանեկան խորհրդի որոշմամբ լրագրողի սպանություն են պատվիրում, հետո բռնվում ու ողջ հասարակության առաջ կանգնում։
Երևի միայն Հայաստանում է հնարավոր մարդ սպանելուց ու բացահայտվելուց հետո շարունակել զբաղվել քաղաքականությամբ։ Դրա մեջ իրենց մեղավորությունն ունեն նաև նրա նախկին ընդդիմադիր ընկերներն ու ղեկավարները, որոնց, ի դեպ, Ա. Սարգսյանը հետագայում նույնպես քցեց, ինչպես որ քցեց սպանված Վազգեն Սարգսյանին՝ մսխելով ու առևտրի առարկա դարձնելով եղբորից մնացած քաղաքական ժառանգությունը:
Շարունակելով Օսկանյանի հոգեվիճակի թեման, ամեն դեպքում ուզում ենք շեշտել, որ ցանկացած նորմալ մարդ կարող է հայտնվել այդ վիճակում, երբ նախկին կոլեգաներդ, աչքերիդ մեջ նայելով, սուտ մեղադրանքներն են առաջ քաշում, իսկ նրանց կամակատար «լոնդոնակրթյալները», «լավ տղերքն» ու ՀՀԿ–ում հայտնված թունդ «փաշինյանականները»՝ Խոսրովը, Գեղամյանը, Բաբուխանյանը, Բառադի Համոն և այլք,  դառնում են դատավոր:
Սրան ի հակակշիռ՝ Արամ Սարգսյանը զուսպ է և սառնասիրտ: Այնքան զուսպ, որ, ինչպես իր շրջապատի մարդիկ են պատմում, հոկտեմբերի  27-ից օրեր անց կառավարության շենքում վայելում էր քյաբաբն ու պուտանկեքին: Հարցրե՛ք Լեդի Հակոբին, Ջհանգիրյանին և էլի մի քանիսին, նրանք ավելի մանրամասն կպատմեն «զուսպ», «սառնասիրտ» և ամենակարևորը՝ «աստվածավախ» Արամի մասին:

Чем был занят Арам Саркисян через несколько дней после «27-го октября»?
После возвращения из Соединенных Штатов Арам Саркисян воспрял духом. Он не жалеет никаких усилий, чтобы внушить себе и другим, что он является тем агентом, на которого возлагают надежду в США.
То, что он с энтузиазмом подростка постоянно будет говорить о состоявшихся в Америке «серьезных встречах», вполне ожидаемо, ведь, в конце концов, коленки «деревенщины» всегда подгибаются при виде американских небоскребов. Подобные поездки совершаются именно для того, чтобы впоследствии бравировать и дать наживку и без того малочисленным партнерами по команде. Именно этим и занимается Арам в студии мишиковского сайта.
Что касается того, с советником чьего свояка или другом брата чьей секретарши встречался руководитель партии «Республика», то это не имеет никакого значения и нас не интересует. Когда-то Арам встречался с «парикмахером» Буша – ну и что? Каким он был, таким и остался, а «парикмахер» Буша – Мэтью Брайза – оказался лоббистом турецко-азербайджанских интересов.
Арама Завеныча же мы вспомнили не из-за его американской поездки. Те акценты, с которыми он снова оказался на подконтрольных президентскому дворцу сайтах, в очередной раз показали, какую коллекцию клиентов «осень-зима» презентуют нынешние власти.
Это заставляет нас дать немного более жесткие оценки.
Итак, Арам Саркисян высмеивает Вардана Осканяна. Он смеется над его душевным состоянием, путая нескрываемые переживания порядочного человека с чувством страха. Конечно, Араму Саркисяну неизвестно душевное состояние порядочного человека, которого судит полностью коррумпированная преступная группа, прогибаясь под которую выполняет свою долю «барабанства» Арам Саркисян.
Желая выглядеть смелым, Арам говорит о своем хладнокровии. Конечно, можешь быть хладнокровным и насмехаться над другими, если, например, 1-го марта 2008г. «отважно» стоял возле памятника Мясникяна, прекрасно зная, что власти не будут тебя преследовать, поскольку ты заранее вступил в «диалог» с Сержем Саргсяном и пошел на бартерную сделку в вопросе помилования твоего брата, организовавшего убийство.
Лишь редкие люди могут оставаться «хладнокровными» и «сдержанными», когда по решению семейного совета заказывают убийство журналиста, затем, как ни в чем не бывало, представая перед обществом.
Наверное только в Армении возможно, чтобы после организации убийства и своего разоблачения человек продолжил заниматься политикой. Часть вины за это лежит на его бывших оппозиционных товарищах и руководителях, которых, кстати, Арам Саркисян в дальнейшем также «кинул», как и убитого Вазгена Саркисяна, растратив и сделав предметом торга политическое наследие брата.
Продолжая тему душевного состояния Осканяна, хотим подчеркнуть, что любой нормальный человек может оказаться в таком состоянии, когда бывшие коллеги, глядя в глаза, выдвигают лживые обвинения, а их приспешники в лице «конкретных парней» и оказавшихся в РПА ярых «пашиняновцев» - Хосрова, Гегамяна, Бабуханяна, Баради Амо и других,  становятся судьями.
В противовес им Арам Саркисян сдержан и хладнокровен. Настолько сдержан, что, как рассказывают люди из его окружения, через несколько дней после 27-го сентября он наслаждался в здании правительства шашлыком и развлекался с женщинами легкого поведения. Спросите Леди Акопа, Джангиряна и еще нескольких – они подробнее расскажут о «сдержанном», «хладнокровном» и, самое главное, «богобоязненном» Араме.