Սերժ Սարգսյանի «դեժավյուն» և Չաուշեսկուի ուրվականը
Սերժ Սարգսյանը սարսափում է մրցակցությունից և խուսափում սեփական «Ես»–ն ունեցող մարդկանցից։ Դա է պատճառը, որ նա իր կողքը քաղաքական դիակներով է լցրել։ Դա է նաև պատճառը, որ Սերժը մշտապես ձգտում է անապատացնել քաղաքական դաշտը, որպեսզի կարողանա ինքնահաստատվել։
Հայկական Թուրքմենբաշի դառնալու չստացված նախագիծը
2007թ. խորհրդարանական «ընտրությունների» արդյունքները ՀՀԿ–ի գլուխ անցած Սերժ Սարգսյանին հույս ներշնչեցին, որ արդեն բոլորը ոչնչացված են և կարելի է 2008թ. ընտրությունները վերածել ձևական միջոցառման։
Սերժին թվում էր, թե ինքն առնվազն 90 % ձայն նկարելով հանգիստ կհայտնվի նախագահական նստավայրում, սակայն եղավ ճիշտ հակառակը։ Լևոն Տեր–Պետրոսյանի վերադարձը ձախողեց հայկական Թուրքմենբաշի դառնալու ձգտումներ ունեցող ՀՀԿ ղեկավարի պլանները։ Արդյունքում՝ տեղի ունեցան մրցակցային ընտրություններ և միայն 10 զոհի գնով Սերժ Սարգսյանը դարձավ նախագահ, այն էլ՝ «կաղ բադի» կարգավիճակով։
Ո՞ր ճանապարհով կհեռանա Սերժ Սարգսյանը
Բաղրամյան 26–ում հայտնվելուց հետո Սերժ Սարգսյանի ջանքերն ուղղված էին բացառապես խարդավանքների ու բանսարկությունների միջոցով քաղաքական դաշտն ամայացնելուն։
2011թ. փետրվարին ԲՀԿ–ին կոալիցիոն հուշագիր պարտադրելն ու նույն տարվա ամռանը ՀԱԿ–ի հետ «երկխոսելը» նպատակ էին հետապնդում վերացնել այդ երկու ուժերին և անայլընտրանք ընտրություններ անցկացնել 2013թ., սակայն Սերժ Սարգսյանին այս անգամ էլ չհաջողվեց գերեզմանոցի վերածել քաղաքական դաշտը։
Նա ուզում էր ԲՀԿ–ի հետ միասնական ցուցակով մասնակցել այս տարվա խորհրդարանական ընտրություններին և այնպես անել, որ ՀԱԿ–ն ընդհանրապես չմտնի ԱԺ, բայց տեղի ունեցավ ճիշտ հակառակը։ ԲՀԿ–ն առանձին մասնակցեց օրենսդիր մարմնի ձևավորմանն ու դե ֆակտո հաղթեց ՀՀԿ–ին, իսկ ՀԱԿ–ը, չնայած տարատեսակ «դհոլների» առկայությանը, պահպանեց տիտղոսային ընդդիմության դերը։ Այս ամենը չէր մտնում «նախաձեռնող» նախագահի պլանների մեջ, ու նա հիմա ցայտնոտի մեջ է։
Սերժ Սարգսյանի մոտ հիմա 2008թ. ունեցած «դեժավյուի» զգացողություն է այն առումով, որ ուզում էր անայլընտրանք ընտրություններ, բայց այդպես չի լինի։ Այն ժամանակ էլ նա մտածում էր, թե հեշտ ու հանգիստ դառնալու է նախագահ, բայց, կոպիտ ասած, քթից եկավ իր «հաղթանակը»։ Հիմա առավելևս հանգիստ կյանք չի սպասվում «ֆուտբոլասերին»։ Ինչպես հայտնի է, ԲՀԿ–ն հանդես է գալու սեփական թեկնածուով, իսկ դա նշանակում է, որ «Կոնսենսուս մինուս Սերժ Սարգսյան» ծրագիրը կյանքի կոչելու իրական հնարավորություն է ստեղծվում։
Այժմ 2008թ. պես վիճակ է, բայց մի շարք էական տարբերություններով։ Դրանք հետևյալն են.
Ա. ԲՀԿ–ի կողմից առաջադրվող թեկնածուն, լինի նա Գագիկ Ծառուկյանը կամ Վարդան Օսկանյանը, հանրային ու քաղաքական կոնսոլիդացիա ապահովելու ավելի մեծ ռեսուրս ունի, քան Տեր–Պետրոսյանը 2008–ին։ Եթե ՀՀ առաջին նախագահին հաջողվեց մեծ ալիք բարձրացնել, ապա այժմ ԲՀԿ–ն, ՀՅԴ–ն ու ՀԱԿ–ը համատեղ կարող են պարզապես սրբել Սերժ Սարգսյանին պետական կառավարման համակարգից։ Այս ուժերին կարող է միանալ ու հետագայում մաս կազմել ազգային համաձայնության կառավարությանը նաև Րաֆֆի Հովհաննիսյանը՝ նախապես մաքրելով իր թիմը իշխանական դրածոներից։
Բ. 2008թ. Տեր–Պետրոսյանը ֆինանսական ռեսուրսներ ուներ, բայց դրանք զգալիորեն զիջում էին իշխանության տնօրինած միջոցներին, իսկ ահա Ծառուկյանի գլխավորած ուժը ՀՀԿ–ին չի զիջում ֆինանսական ու  կազմակերպչական ռեսուրսներով։
Գ. Այժմ երկրում տիրող սոցիալ–տնտեսական վիճակն անհամեմատ վատ է, քան նախորդ նախագահական ընտրությունների ժամանակ։ Սերժը տապալվել է ինչպես արտաքին, այնպես էլ ներքին քաղաքական ոլորտներում։ Բացի այդ՝ պետական ապարատը հիմա քանդված վիճակում է, և բոլորին զզվեցրել է Սերժ Սարգսյանի, նրա փեսա Միքայել Մինասյանի և Տիգրան Սարգսյանի՝ «Մեկ օլիգարխի տնտեսություն» կառուցելու իդեա–ֆիքսը։
Դ. 2008թ. կար Արթուր Բաղդասարյան, ով համարյա նույնքան ձայն հավաքեց, որքան իշխանության հիմնական հակառակորդ Տեր–Պետրոսյանը։  ՕԵԿ առաջնորդին հաջողվեց ահագին ձայն փախցնել ու հետո միանալ Սերժին։ Այժմ նման դրածո Սերժը չունի և հակաիշխանական ձայները կենտրոնացվելու են։ Որքան էլ իշխանությունները փորձում են արամսարգսյանների, դավիթշահնազարյանների, նիկոլփաշինյանների միջոցով նոր արթուրբաղդասարյաններ կամ արտաշեսգեղամյաններ ստանալ, միևնույն է չի ստացվում. նոր հաճախորդները «վառվել» են ժամանակից շուտ, և բացի այդ՝ չունեն ո՛չ Ա. Բաղդասարյանի 2008–ի էլեկտորատը, ո՛չ Ա. Գեղամյանի դերասանական վարպետությունը։
Ե. Վրաստանում տեղի ունեցած իշխանափոխությունը բարենպաստ ֆոն է ստեղծել Հայաստանում համանման զարգացումներ ստանալու համար։
Ահա այն հիմնական տարբերությունները, որոնք այժմ կան 2008թ. համեմատ։ Սրանք նաև այն գործոններ են, որոնք կարող են դառնալ հաջողության գրավական։
Եվ այսպես, Սերժ Սարգսյանն իր ագահության, անհեռատեսության և թուլության պատճառով կստանա այն ինչին արժանի է։ Հարցն այն է, որ իշխանափոխությունն իրականացվի առանց ցնցումների, բայց դա կախված է Սերժ Սարգսյանից։ Եթե նա ձգտի ամեն գնով կառչած մնալ աթոռից, ապա նրան սպառնում է կոմունիստական Ռումինիայի տխրահռչակ ղեկավար  Չաուշեսկուի կամ Մուբարաքի ճակատագիրը, ինչը չի բխում ո՛չ ՀՀ–ի, ո՛չ անձամբ Սերժ Սարգսյանի շահերից։ Այնպես որ ճիշտը Սահակաշվիլու կամ Յուշչենկոյի պես հեռանալն է։ Ինչպես ասում են, «Դավա՛յ, դասվիդանիա»։

«Дежавю» Сержа Саргсяна и призрак Чаушеску
Серж Саргсян приходит в ужас от возможной конкуренции и избегает людей, имеющих собственное «я». В этом причина того, что он окружил себя политическими «трупами». Кроме того, именно поэтому Серж постоянно стремится опустошить политическое поле, чтобы суметь самоутвердиться.
Провалившийся план по превращению в армянского туркменбаши
Результаты парламентских «выборов» 2007-го года вселили в ставшего во главе РПА Сержа Саргсяна надежду, что все уже устранены и выборы 2008-го года можно провести как формальное мероприятие.
Сержу казалось, что, нарисовав 90% голосов, он спокойно окажется в президентском дворце, однако всё вышло иначе. Возвращение Левона Тер-Петросяна провалило планы руководителя РПА, стремившегося стать армянским туркменбаши. В результате, прошли конкурентные выборы, и только ценой 10 жертв Сержу Саргсяну удалось стать президентом, к тому же – в статусе «хромой утки».
Каким путем уйдет Серж Саргсян?
После того, как Серж Саргсян оказался в президентском дворце, его усилия были направлены исключительно на опустошение политического поля посредством козней и интриг.
Вынуждение ППА подписать в феврале 2011-го года коалиционный меморандум и «диалогизация» летом того же года АНК преследовали цель ликвидировать эти две силы и провести в 2013-ом году безальтернативные выборы НС, однако Саргсяну и на этот раз не удалось превратить политическое поле в кладбище.
Серж хотел принять участие  в прошедших в этом году парламентских выборах единым с ППА списком и сделать так, чтобы АНК вообще не прошел в НС, однако все вышло с точностью наоборот. ППА отдельно участвовала в выборах законодательного органа и де-факто победила РПА, а АНК сохранила роль титульной оппозиции. Всё это не входило в планы «инициативного» президента и он сейчас находится в цейтноте.
У Сержа Саргсяна сейчас «дежавю» 2008-го года в том плане, что он снова хочет провести безальтернативные выборы, однако это невозможно. Тогда он тоже думал, что с легкостью станет президентом, но, грубо говоря,  ему досталась пиррова победа. Сейчас «футбололюба» тем более не ждет спокойная жизнь. Как известно, ППА выдвинет собственного кандидата в президенты, а это значит, что создается реальная возможность претворить в жизнь программу «Консенсус минус Серж Саргсян».
Сейчас ситуация подобная той, что царила в 2008 году, но с рядом существенных отличий, а именно:
А. Кандидат от ППА, будь это Гагик Царукян или Вардан Осканян, имеют больший ресурс для обеспечения общественной и политической консолидации, чем Тер-Петросян в 2008 году. Если первому президенту РА удалось поднять мощную волну, то ППААРФД и АНК совместными усилиями могут просто вышвырнуть Саргсяна из системы госуправления. К этим силам может присоединиться и Раффи Ованнисян, который в дальнейшем может войти в состав правительства национального согласия, предварительно очистив свою команду от ставленников властей.
Б. Возглавляемая Царукяном сила не уступает РПА по финансовым и организационным ресурсам.
В. Царящая в стране социально-экономическая ситуация несравненно хуже, чем во время предыдущих президентских выборов. Госаппарат сейчас находится в прогнившем состоянии, и всем уже осточертела идея-фикс построения  «экономики одного олигарха», которую лелеют Серж Саргсян, его зять Микаэл Минасян и премьер Тигран Саркисян. Серж провалил как внешнюю, так и внутреннюю политику.
Г. В 2008 году был Артур Багдасарян, который набрал почти столько же голосов, сколько и основной оппонент властей – Тер-Петросян. Лидеру «Оринац еркир» удалось увести довольно много голосов, после чего он присоединиться к Сержу. Сейчас у Саргсяна нет подобного ставленника, и антивластные голоса не будут распылены. Сколько власти ни пытаются получить из арамсаркисянов, давидшахназарянов, николпашинянов новых артурбагдасарянов или арташесгегамянов, всё равно не получается, так как новые клиенты «спалились» раньше времени, а к тому же у них нет ни тогдашнего электората Багдасаряна, ни актерского мастерства Гегамяна.
Д. Произошедшая в Грузии смена власти создала благоприятный фон для аналогичных развитий в Армении.
Вот основные отличия нынешней ситуации от ситуации 2008 года. Это те факторы, которые могут стать залогом успеха.
Итак, Серж Саргсян из-за своей алчности, недальновидности и слабости получит то, чего достоин. Вопрос в том, чтобы смена власти была осуществлена без потрясений, но это уже зависит от самого Саргсяна. Если он попытается любой ценой удержаться у власти, то его ожидает судьба Чаушеску или Мубарака, а это не выгодно ни РА, ни Саргсяну. Так что, было бы правильно, если бы он ушел как Саакашвили или Ющенко. Как говорится, давай, до свидания!