ԼՂՀ Նախագահ Բակո Սահակյանը հրավիրել է Անվտանգության խորհրդի նիստ
ԼՂՀ Նախագահ Բակո Սահակյանը հունիսի 9-ին հրավիրել է Անվտանգության խորհրդի նիստ, որի ընթացքում քննարկվել են հացահատիկային կուլտուրաների բերքահավաքի կազմակերպմանն առնչվող հարցեր:
Զեկուցումներով հանդես են եկել ԼՂՀ գյուղատնտեսության նախարար Արմո Ծատուրյանը և փրկարար ծառայության տնօրեն Արսեն Սարգսյանը: Շրջաններում իրականացվող աշխատանքների ընթացքի վերաբերյալ տեղեկություններ են ներկայացրել շրջվարչակազմերի ղեկավարները:
Հրդեհների դեմ պայքարը և հացահատիկային մշակաբույսերի անվտանգ բերքահավաքը արդյունավետ կերպով կազմակերպելու նպատակով նախագահ Բակո Սահակյանը կառավարությանը հանձնարարել է մինչեւ 2009թ. հունիսի 15-ը ձևավորել օպերատիվ շտաբ՝ հանրապետության գյուղատնտեսության նախարարի գլխավորությամբ:
Երկրի ղեկավարը ընդգծել է, որ հանրապետության համար կենսական նշանակություն ունեցող այս խնդրի հաջող և արդյունավետ լուծման նպատակով բոլոր կառույցներից և գերատեսչություններից պահանջվում է համատեղ և համակարգված աշխատանք, ավելացնելով, որ ողջ գործընթացը գտնվելու է իր անմիջական վերահսկողության տակ:

Президент НКР Бако Саакян созвал заседание Совета безопасности
9 июня Президент НКР Бако Саакян созвал заседание Совета безопасности, в ходе которого были обсуждены вопросы, касающиеся организации сбора урожая зерновых культур.
С докладами выступили министр сельского хозяйства НКР Армо Цатурян и директор спасательной службы Арсен Саркисян. Информацию о ходе работ, осуществляемых в районах, представили руководители райадминистраций.
С целью эффективной организации борьбы против пожаров и безопасного сбора урожая зерновых культур Президент Бако Саакян поручил Правительству до 15 июня 2009г. сформировать оперативный штаб во главе с министром сельского хозяйства республики.
Глава государства подчеркнул, что с целью удачного и эффективного решения этой задачи, имеющей жизненное значение для республики, от всех структур и ведомств требуется совместная и скоординированная работа, добавив, что весь процесс будет находиться под его непосредственным руководством.