Ինչո՞ւ են իշխանությունները խաղադրույք կատարում Նիկոլ Փաշինյանի վրա
Վերնագրում նշված հարցի պատասխանը շատ պարզ է. նախագահական նստավայրին չհաջողվեց գեղամյանացու ստանալ ՀԱԿ–ից դուրս բերված Արամ Սարգսյանից ու Դավիթ Շահնազարյանից, այդ իսկ պատճառով հիմա կենտրոնացել են դեռևս Կոնգրեսում մնացած Նիկոլ Փաշինյանի վրա և փորձում են ներսից վերցնել այդ կառույցն ու կառավարելի «ընդդիմադիր» ունենալ։ «Ընդդիմադիր», ով երկու ձեռքով կողմ էր արտահայտվում սերժանպաստ «երկխոսությանը», ով նույն այդ «երկխոսության» արդյունքում ազատ արձակվեց կալանավայրից, և ով կտրուկ դեմ է Լևոն Տեր–Պետրոսյանի՝ ԲՀԿ–ի մասով «քաղաքագիտական վերլուծության» մեջ առկա կոդերին ու դեմ է նաև «Կոնսենսուս մինուս Սերժ Սարգսյան» ծրագրին։
Նիկոլին գեղամյանացնում են նաև այլ նպատակով։ Սերժը, իր ոճին հավատարիմ, չի ուզում նախագահական ընտրությունների ժամանակ ԲՀԿ–ի դեմ մեն-մենակ դուրս գալ, և իրեն պետք է մեկը, ով «ընդդիմադիր» դաշտից էժանագին հակաքարոզչություն կտանի Ծառուկյանի թիմի դեմ և դրանով իսկ կապահովի ՀՀԿ ղեկավարի թիկունքը։ Նիկոլը համաձայնել է այդ գործն իր վրա վերցնել։ Դա է պատճառը, որ Նիկոլը հիմա մեծ–մեծ հայտարարում է, թե Վլադիմիր Գասպարյանը միայն ճակատի քրտինքը մաքրելուց հետո կարող է զանգահարել և հրահանգներ տալ իրեն։ Գասպարյանը, որպես ոստիկանապետ, լավ տեղեկացված է և գիտի, որ իր շեֆի վերջին հույսը «ընդդիմադիր» թերթի նախկին գլխավոր խմբագիրն է, և չի բացառվում, որ Նիկոլին զանգելուց ու հրահանգ տալուց առաջ իրոք քրտինքը մաքրի ու նոր անցնի գործի։
Գասպարյանը լավ գիտի, որ Նիկոլն իշխանությանը (այդ թվում՝ իրեն) հայհոյում է նախագահական նստավայրի բարձր հովանու ներքո։ Էդքանից հետո բնական է, որ մարդու քրտինքը, տարբեր պատճառներով, կարող է հայտնվել ճակատին. մի ժամանակ Նիկոլին բռնում էին, իսկ հիմա իշխանությունն իր ռեսուրսները դրել է Նիկոլ խաղացնելու վրա։ Նման դեպքերում դույզն–ինչ արժանապատվություն ունեցող ցանկացած մարդու ճակատին պետք է որ քրտինք հայտնվի և այդ առումով Նիկոլը հնարավոր է, որ ճիշտ է նկարագրում Վովայի վիճակը։ Ինչևէ։
Նույնիսկ անզեն աչքով տեսանելի է, որ Բաղրամյան 26–ի վերահսկողության տակ գործող մամուլը լծված է Նիկոլի քարոզն իրականացնելու գործին։ Նրա առջև բացված են միշիկական բոլոր լրատվամիջոցների, այդ թվում՝ հեռուստատեսության դռները։ Իշխանամետ մամուլը դրական լույսի ներքո է ներկայացնում Նիկոլին՝ նրան հակադրելով ԲՀԿ–ի հետ գործակցության կողմնակից Լևոն Տեր–Պետրոսյանին։
Նույնիսկ դպրոցահասակ երեխաներին է պարզ, որ Սերժ Սարգսյանն ու իրեն սատարող մամուլը մազոխիզմով չեն տառապում և հետևաբար՝ PR չէին անի մեկին, ով իշխանության համար իբր վտանգ է ներկայացնում։
Հիշեցնեմ, որ 2003թ. նախագահական ընտրությունների ժամանակ իշխանությունը նույն մեթոդներով «ռասկրուտկա» էր անում Արտաշես Գեղամյանին։ «Ազգային միաբանության» առաջնորդի համար բացվել էին բոլոր հեռուստաընկերությունները, և «ընդդիմադիր» Արտաշեսը, օգտվելով առիթից, անխնա քննադատում էր իշխանությանը։ Սերժ Սարգսյանը նույնիսկ հեռուստաբանավեճի գնաց իր կողմից հետագայում «դատարկ դհոլ» որակված այդ գործչի հետ և գիտակցաբար պարտվեց, որպեսզի Գեղամյանը կարողանա վարկանիշ հավաքել, ձայներ փախցնել ընդդիմադիր դաշտի առաջատար Ստեփան Դեմիրճյանից ու ընտրության երկրորդ փուլից առաջ գնալ տուն։
Նիկոլը, ի դեպ, չի էլ թաքցնում, որ ուզում է ներսից քանդել ՀԱԿ–ը և բողոքական ընտրազանգվածի տրամադրություններն ուղղել ԲՀԿ–ի դեմ՝ բացառիկ ծառայություններ մատուցելով Սերժ Սարգսյանին։ Ասել է թե՝ նա ժամանակից շուտ է ստանձնել Գեղամյանի դերն ու այդպիսով ինքնաբացահայտվել։
Կստացվի՞ իշխանության՝ «Նի–կո՛լ, նախագա՛հ» օպերացիան, թե՞ ոչ՝ կախված է ՀԱԿ–ից ու անձամբ Լևոն Տեր–Պետրոսյանից։
Կոնգրեսում հիմա շատ լավ տեսնում են, թե ինչ խաղերի մեջ է մարտի 1–ի թեման որպես քողածածկույթ օգտագործող «թունդ ընդդիմադիր» Նիկոլը և դատելով ամենից՝ դեռևս թողնում են, որ տղան մինչև վերջ բացվի ու նոր միայն շնորհազրկեն նրան։
Հարցն այն չէ, որ Նիկոլը՝ որպես նախագահի դրածո թեկնածու, 2013թ. կարող է շատ ձայներ հավաքել ու խանգարել Սերժի դեմ ելած ուժերին։ Հարցը նաև այն չէ, որ նա կարող է եղանակ փոխել ու խանգարել ԲՀԿ–ին։ Փաշինյանի առավելագույնը 0,5 տոկոսն է, և այդ մասին ինքն էլ գիտի, իր տերն էլ գիտի։ Նիկոլի խնդիրը մթնոլորտ պղտորելն ու նախագահական ընտրությունների ժամանակ Սերժի ԲՀԿ–ական հակառակորդի դեմ գեղամյանություն անելն է։ Ահա սա՛ է Սերժի ուզածն ու դրա համար էլ նա խաղադրույք է կատարել «թունդ ընդդիմադիր» այդ գործչի վրա։
Ինքներդ էլ հասկանում եք, որ կարելի էր նաև ուշադրություն չդարձնել 0,5 տոկոսանոցի վրա, քանզի եղածը մի բան չէ, բայց դե ճիշտն «էս գլխից» նեոգեղամյանին շարքից հանելն է, որպեսզի ավելորդ բզզոց անգամ չկարողանա հանել, ու Սերժն ընտրությունների ժամանակբառիս բուն իմաստովմնա մեն–մենակ (չհաշված Արտաշես Գեղամյանին ու Արթուր Բաղդասարյանին)։
Հ.Գ.։ Կարելի է միայ պատկերացնել ՀՀԿ մամլո խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովի դեմքի արտահայտությունը, երբ նա իմացել է, որ Նիկոլ Փաշինյանն այլևս իր հետ նույն թիմում է։ Սրանից մեկ թե երկու տարի առաջ Նիկոլը Շարմազանովին «Մարիշ Բոզիկյան» էր ասում, իսկ հիմա նրանք երկուսով ուս–ուսի տված ծառայում են ՀՀԿ ղեկավարին։ Չնայած մյուս կողմից էլ Շարմազանովը հազիվ թե զարմանա ու զայրանա, քանզի ՀՀԿ–ում արդեն գիտեն Սերժի «հումանիստ» էության մասին ու ծանոթ են նրա կառավարման ոճին։ Վիկտոր Դալլաքյանը վկա։
Ինքներդ էլ հասկանում եք, որ կարելի էր նաև ուշադրություն չդարձնել 0,5 տոկոսանոցի վրա, քանզի եղածը մի բան չէ, բայց դե ճիշտն «էս գլխից» նեոգեղամյանին շարքից հանելն է, որպեսզի ավելորդ բզզոց անգամ չկարողանա հանել, ու Սերժն ընտրությունների ժամանակ բառիս բուն իմաստով մնա մեն–մենակ (չհաշված Արտաշես Գեղամյանին ու Արթուր Բաղդասարյանին)։

Ответ на данный вопрос очевиден: президентскому дворцу не удалось превратить выведенных из АНК Арама Саркисяна и Давида Шахназаряна в гегамянов. Именно поэтому они и сконцентрировались на пока еще входящем в Конгресс Николе Пашиняне, пытаясь изнутри захватить эту структуру и получить из него управляемого «оппозиционера». «Оппозиционера», который двумя руками поддерживал выгодный Сержу «диалог» и был освобожден из тюрьмы в результате этого самого «диалога», который выступает категорически против Левона Тер-Петросяна в связи имевшимися в его «политологическом анализе» кодами по части ППА и противится программе «Консенсус минус Серж Саргсян».
Никола гегамянизируют и в других целях. Серж, будучи верен своему стилю, не хочет выходить на президентских выборах один на один против ППА, и ему нужен тот, кто проводил бы с «оппозиционного» поля антипропаганду в отношении команды Царукяна, прикрывая тем самым спину руководителя РПА. Никол согласился взять на себя данную функцию. В этом причина того, что Никол громогласно заявляет, будто Владимир Гаспарян может позвонить ему и дать распоряжение только протерев пот со лба. Гаспарян, как глава полиции, прекрасно осведомлен и знает, что последней надеждой его шефа является бывший редактор «оппозиционной» газеты, и не исключено, что перед тем, как звонить и давать Николу распоряжения, он действительно протирает свой лоб и уже затем переходит к делу.
Гаспарян прекрасно знает, что Никол критикует власти (в том числе и его) с высокого покровительства президентского дворца. После всего этого естественно, что лоб человека, по разным причинам, может вспотеть – в одно время Никола ловили, а теперь власти вкладывают свои ресурсы в разыгрывание его карты. В подобных случаях на лбу у любого имеющего хоть немного достоинства человека должна появиться испарина, и в этом плане возможно, что Никол мог правильно описать состояние Вовы.
Даже невооруженным глазом видно, что подконтрольная президентскому дворцу пресса предалась делу пропаганды Никола. Перед ним открыты двери всех мишиковских СМИ, в том числе – телеканалов. Провластная пресса преподносит Никола в позитивном свете, противопоставляя его стороннику сотрудничества с ППА – Левону Тер-Петросяну.
Даше школьнику понятно, что Серж Саргсян и поддерживающая его пресса не страдают мазохизмом, поэтому они не занимались бы пиаром того, кто якобы представляет для власти опасность.
Напомню, что во время президентских выборов 2003г. власти такими же методами раскручивали Арташеса Гегамяна. Для лидера «Национального единения» открылись двери всех телекомпаний, и «оппозиционный» Арташес, пользуясь случаем, беспощадно критиковал власть. Серж Саргсян даже пошел на теледебаты с названным им впоследствии «пустым барабаном» деятелем и сознательно проиграл, чтобы Гегамян смог повысить свой рейтинг, увести голоса у лидера оппозиционного поля Степана Демирчяна и до второго этапа выборов… пойти домой.
Кстати, Никол даже и не скрывает, что хочет изнутри разрушить АНК и направить недовольство протестного электората против ППА, оказав тем самым исключительные услуги Саргсяну. Иначе говоря, он взял на себя роль Гегамяна раньше времени и тем самым раскрыл себя.
Увенчается успехом операциявластей «Никол – президент!» или нет, зависит от АНК и лично Левона Тер-Петросяна.
В Конгрессе сейчас прекрасно видят, в какие игры играет использующий тему первомартовских событий в качестве прикрытия «ярый оппозиционер» Никол и, судя по всему, ему еще позволяют раскрыться до конца, чтобы затем окончательно решить его вопрос.
Дело не в том, что в 2013 году Никол может в качестве подставного кандидата в президенты набрать много голосов и помешать выступающим против Сержа силам. Вопрос даже не в том, что он может что-либо изменить и помешать ППА. Пашинян может набрать не более 0,5%. Об этом знают и он, и его хозяин. Задача Никола заключается в том, чтобы мутить воду и заниматься гегамянством против оппонента Сержа от ППА во время президентских выборов. Этого хочет Серж, поэтому он и сделал ставку на этого «крайне оппозиционного» деятеля.
Сами понимаете, что можно было и не обращать внимания на полупроцентного кандидата, поскольку ничего особенного он из себя не представляет, но правильно заблаговременно вывести неогегамяна из строя, чтобы впоследствии он не смел даже пикнуть, и Сержво время выборов остался один – в прямом смысле слова (не считая Арташеса Гегамяна и Артура Багдасаряна).
P.S. Можно только представить выражение лица пресс-секретаря РПА Эдуарда Шармазанова, когда он узнал, что впредь Никол Пашинян с им в одной команде. Год или два назад Никол называл Шармазанова «Маришей Бозикян», а сейчас они плечом к плечу служат председателю РПА. Хотя в РПА уже должны были привыкнуть к стилю управления своего «гуманного» руководителя. Ярким примером этому служит Виктор Даллакян.
Почему власти делают ставку на Никола Пашиняна?
Увенчается успехом операция властей «Никол – президент!» или нет, зависит от АНК и лично Левона Тер-Петросяна.
Сами понимаете, что можно было и не обращать внимания на полупроцентного кандидата, поскольку ничего особенного он из себя не представляет, но правильно заблаговременно вывести неогегамяна из строя, чтобы впоследствии он не смел даже пикнуть, и Серж во время выборов остался один – в прямом смысле слова (не считая Арташеса Гегамяна и Артура Багдасаряна).