Իվանիշվիլու և Ծառուկյանի վերաբերյալ զուգահեռները խոսուն փաստեր են. (տեսանյութ)
Անցած շաբաթ Վրաստանում իրականացավ իշխանափոխության պաշտոնական արարողությունը, և լավ կլիներ, որ այդ փորձի փոխանակման շրջանակներում Սերժ Սարգսյանը մի պատվիրակություն  ուղարկեր Թբիլիսի` այդ ամենը մոտիկից  ուսումնասիրելու համար, քանզի մի քանի ամիս անց այդ ամենը նրան անչափ պետք է գալու:
Իսկ ներկա հոդվածում փորձենք համեմատականներ անցկացնել Իվանիշվիլու և Ծառուկյանի անցած և ներկա գործունեությունների միջև:
Եվ այսպես, երկուսն էլ 56 տարեկան են: Իվանիշվիլին  ծնվել է 1956-ի փետրվարի 18-ին, իսկ Ծառուկյանը` նույն թվականի նոյեմբերի 25-ին: Իվանիշվիլին ծնվել է Չիատուրա քաղաքի մոտ գտնվող Չորվիլա գյուղում, իսկ Ծառուկյանը` Կոտայքի մարզի Առինջ գյուղում:
Երկուսի համար էլ իրենց փոքր հայրենիքները մեծ արժեք են ներկայացնում, Չիատուրան` Իվանիշվիլու համար, իսկ Աբովյանը` Ծառուկյանի համար: Երկուսն էլ սկսել են իրենց բիզնես գործունեությունները դեռ ԽՍՀՄ-ի վերջին տարիներից և մեծ հաջողությունների են հասել այդ ոլորտում` դառնալով  հայտնի մեծահարուստներ:
Օլիգարխ դառնալով նրանք ակտիվ բարեգործությամբ են զբաղվել սկզբում իրենց փոքր հայրենիքներում, իսկ հետո նաև ողջ երկրով մեկ:
Իվանիշվիլին հատուկ վերաբերմունք ուներ  Չորվիլա գյուղի և Չիատուրա քաղաքի հանդեպ, Ծառուկյանը` Առինջի և Աբովյանի հանդեպ: Իրենց փոքր հայրենիքների հանդեպ վերաբերմունքը միանգամից տարածում է ստանում ողջ երկրով մեկ, և մարդիկ սկսում են խոսել, որ «եթե մարդը իր փոքր հայրենիքի հանդեպ լավ է վերաբերվում, ապա մեծ հայրենիքի հանդեպ էլ նույնպես լավ կվերաբերվի»:
Ե'վ Իվանիշվիլին, և' Ծառուկյանն օդի մեջ զգացին սույն հանգամանքը և իրենց գործունեության հիմնական կարգախոսն  դարձրին «մեր խոսքը գործ է» սկզբունքը`  իրենց  բարեգործությունների ծրագրերը  տարածելով ողջ երկրով մեկ:
Երկուսն էլ, դասական իմաստով, քաղաքական գործիչներ չեն, նրանք ավելի շատ ֆիլանտրոպիհոգեբանությամբ էին գործում` ակտիվորեն չմտնելով «մաքուր» քաղաքականության մեջ:
Սակայն, սկսած 2003-ից, Իվանիշվիլին սկսում է զբաղվել բարեգործական ծրագրերով` մտքում ունենալով քաղաքական նպատակները:
Նույնն անում է Ծառուկյանը` սկսած 2004-ից, երբ հիմնում է իր «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը:
Հետագա իրենց ծրագրերում  երկուսն էլ պաշտպանել են օրվա իշխանությանը, մինչև   զգացին, որ եկել է իրենց ժամանակը:
Այսպես, 2011-ին, երբ Սահակաշվիլին իր ռեժիմն արդեն ամրապնդել էր, փորձեց Իվանիշվիլու բարեգործական ծրագրերը սանձել` նշելով, որ լավ կլինի, որ վրաց օլիգարխն իր փողերը տա պետբյուջեին: Մասնավորապես, նա Բիձինայից «եղբայրաբար» խնդրեց  ոչ ավել, որ պակաս` 100 մլն դոլար: Ի պատասխան դրա, Բիձինան հայտարարեց, որ երկրի բուրժուական դասակարգի շահերը վտանգի տակ են, և ինքն առաքելություն ունի Սահակաշվիլու «էլիտար» ֆեոդալական ռեժիմը փոխել` իրականացնելով բուրժուադեմոկրատական խաղաղ հեղափոխություն:
Նույնը եղավ Հայաստանում, երբ սկսած 2011-ից պարզ դարձավ, որ Սերժ Սարգսյանը նպատակ ունի բուրժուական դասակարգը ապամոնաժել և դրա տեղը հաստատել իր ընանիքի` փեսայի և իր  եղբայրների միանձնյա ընտանեկան ֆեոդալական կարգը: Եվ դա նա փորձում էր իրականացնել «օլիգարխների դեմ պայքարի» շրջանակներում, որտեղ գլխավոր թիրախն ընտրված էր հենց Ծառուկյանը: Քանզի վերջինս խոշոր բուրժուազիայի միակ ներկայացուցիչն էր, որ քաղաքականապես պաշտպանված էր ԱԺ-ում ներկայացված իր կուսակցությունով: Բաղրամյան 26-ում կարծում էին, որ եթե«լուծվի Ծառուկյանի խնդիրը», ապա մյուս մեծահարուստների կուլակաթափման հարցը կդառնա տեխնիկայի խնդիր:
Սակայն Ծառուկյանը Իվանիշվիլու նման իր շահերը պաշտպանելու համար կտրուկ վերափոխեց իր կուսակցությունը` այնտեղ խաղի մեջ մտցնելով «ինտելեկտուալ թարմ շրջանակների», որոնք «նոր գիծ» մշակեցին, որի առանցքն էր կազմում երկրում բուրժուադեմոկրատական բարեփոխումների անհրաժեշտության խնդիրը: Դրանով իսկ Ծառուկյանը փորձեց  Սերժ Սարգսյանից և նրա ընտանիքից պաշտպանվելու համար ներդաշնակել իր անձնական շահերը` հասարակական շահերի հետ: Քանզի դապաշպանվելու միակ ճշգրիտ, քաղաքագիտական որոշումն էր:
Այսպիսով, և' Իվանիշվիլին, և' Ծառուկյանը պարտադրված մտան «մեծ քաղաքականություն», քանզի սկսեց աշխատել դասական անգլիական պամությունը, երբ թագավորը իր ոչ արդյունավետ կառավարման և էգոիստական նպատակներ ունենալու պատճառով որոշեց  նեղել բուրժուական դասակարգին, վերջիններս ստիպված իրականացրին բուրժուա-դեմոկրատական հեղափոխություն:
Տվյալ պարագայում  Վրաստանում,  օրինակ, Սահակաշվիլին փոքր և միջին բիզնեսին չէր նեղում, բայց միջին բիզնեսի համար խոշոր դառնալու ճանապարհը փակ էր: Խոշոր բիզնեսի ողջ տիրույթը մեծ հաշվով գտնվում էր Սահակաշվիլու, Մերաբիշվիլու և Ուգոլավայի ձեռքերում: Վրաստանում, բացառությամբ Իվանիշվիլու, խոշոր օլիգարխ չկար, և նրանք ուզում էին վերացնել հենց այդ վերջին «բացառությունը», բայց` «չկպավ»:
Հայաստանում, ի տարբերություն Վրաստանի, ծանր է և' փոքր, և' միջին, և' խոշոր բիզնեսի վիճակը:
Ինչո՞ւ է այդպես, դա մեկ այլ հոդվածի թեմա է: Նշենք միայն, որ Սերժ Սարգսյանը Սահակաշվիլու նման նպատակ դրեց «վերացնել» բոլոր խոշոր բիզնեսմեններին, որպեսզի այդ տիրույթը ամբողջովին անցնի իր ընտանիքին` փեսայի և եղբայրների ձեռքը: Իսկ այդ ամենի իրականացման համար որպես գործիք օգտագործվում է իր «ընտանիքի հաշվապահ» Տիգրան Սարգսյանը:
Թե ինչպիսի մեխանիզմով էր դա արվում, նույնպես այլ հոդվածի թեմա է:
Նշենք, որ Իվանիշվիլու դեմ Սահակաշվիլին օգտագործեց բազմաթիվ գործիքներ. նրան մեղադրեցին ժողովրդին բարեգործության քողի տակ կաշառք բաժանելու մեջ և նույնիսկ տուգանեցին 45 մլն դոլարով, բայց` չօգնեց: Հետո Սահակաշվիլին փորձեց «լեզու գտնել» քաղաքական դաշտի հետ, որպեսզի դա օգտագործի Իվանիշվիլու դեմ, սակայն գտավ միայն «հավերժ ընդդիմադիր Շավլո Նաթելաշվիլուն», ով էլ հանդես էր գալիս «և' Սահակաշվիլու, և' Իվանիշվիլու դեմ, քանի որ նրանք նույն հանցավոր ռեժիմի երկու գլուխներն են»հայտնի կարգախոսով, սակայն դա էլ Սահակաշվիլուն չփրկեց, քանզի «իր Նաթելաշվիլին» անցած պառլամենական ընտրություններում հավաքեց 0,1 % ձայն:
Նույնն այսօր Սերժ Սարգսյանը փորձում է անել Ծառուկյանի հանդեպ: Նույն ոճը, նույն սցենարը, պարզապես «դհոլությամբ» զբաղվող մարդկանց ազգանուններն են տարբեր: «Անկախ» գործիչների շուրթերով Ծառուկյանին մեղադրում են իբր ժողովրդին կաշառք բաժանելու մեջ, սակայն դա չի աշխատում: Հետո սկսեցին կիրատել սև PR-ի աննախադեպ տեխնոլոգիաներ` նախապես «գնելով» լրատվամիջոցների մեծ մասին, բայց դա էլ չօգնեց: Վկան` այն 450 000 իրական ձայնը, որ ստացավ «Բարգավաճ Հայաստանը» անցած խորհրդարանական ընտրություններում: Խուճապի մեջ հայտնված այս իշխանությունը փորձում է նոր մեթոդներ գտնել` ճնշելու համար: Եվ հենց դրա համար էլ բացվեց, այսպես կոչված, Օսկանյանի «գործը», որի ճշմարտությանը այսօր Հայաստանում ոչ ոք չի հավատում, նույնիսկ` ՀՀԿ-ի շարքերն ու նրանց վերնախավը: Զգալով այս խայտառակ իրավիճակը` իշխանությունը փորձելու է իբր «կոռուպցիայի դեմ պայքարի» շրջանակներում չարաշահումներ բացահայտել այն ոլորտներում, որտեղ նախկինում աշխատում էին բհկ-ական նախարարները: Սակայն դա էլ «չի կպնի», քանզի Հայաստանում բոլորը գիտեն, որ մեր երկրի կոռուպցիայի «գլխավոր փականը» գտնվում է Սերժ Սարգսյանի և նրա ընտանիքի` փեսայի, եղբայրների, ընտանեկան հաշվապահ Տիգրան Սարգսյանի ձեռքերում:
Վերջապես, Սերժ Սարգսյանը Սահակաշվիլու նման ստեղծելու է իր փսևդո- ընդդիմադիր «Շավլո Նաթելաշվիլին», ով 2013-ին պետք է կատարի Գեղամյանի կամ Արթուր Բաղդասարյանի գործը` հանդես գալով «հանցավոր ռեժիմի երկու ներկայացուցիչների` Սերժ Սարգսյանի և Գագիկ Ծառուկյանի դեմ»: Թե ում է ընտրելու այդ դերում Սերժ Սարգսյանը, այսօր դեռ հայտնի չէ, դեռ «քաղաքական ստրիպտիզ քաստինգը» շարունակվում է, իսկ թեկնածուներն էլ մոտավորապես հայտնի են: Սակայն պարզ է մեկ բան, որ ոչ մի  «Նաթելաշվիլի» և ոչ մի «նոր Գեղամյան» չեն կարող էական դեր կատարել այս հարցում:
Այսպիսով, ինչպես որ Վրաստանում, այնպես էլ Հայաստանում, բուրժուա-դեմոկրատական հեղափոխությունները անխուսափելի են, քանզի դրանք համաշխարհային բնույթի գործընթացներ են: Եվ դեպի իսկական դեմոկրաիայի հաստատման ճանապարհին պետք է նախ լիակատար կայանա բուրժուական դասակարգը, հետո էլ աշխատուժի շուկան, և հետո արդեն կարելի կլինի խոսել ամբողջական դեմոկրատիայի հաստատման մասին: Այդպիսի ճանապարհով են գնացել այսօրվա աշխարհի բոլոր զարգացած երկրները, և այդ շարքում մենք բացառություն չենք կարող լինել:

Параллели между Иванишвили и Царукяном – факты достаточно красноречивы (видео)
На прошлой неделе в Грузии прошла официальная церемония передачи власти, и было бы неплохо, если бы в рамках обмена подобным опытом Серж Саргсян направил некую делегацию в Тбилиси для того, чтобы вблизи изучить подобное явление, поскольку через несколько месяцев ему это очень пригодится.
А в настоящем материале попробуем провести сравнение между прошлой и нынешней деятельностью Иванишвили и Царукяна.
Итак, им обоим по 56 лет. Иванишвили родился 18 февраля 1956 года, Царукян – 25 ноября того же года. Иванишвили родился в селе Чорвила недалеко от города Чиатура, Царукян – в селе Ариндж Котайкской области Армении.
Для них обоих их малая Родина представляет значительную ценность – Чиатура для Иванишвили и Абовян – для Царукяна. Оба начали свою предпринимательскую деятельность еще в эпоху последних лет СССР и достигли значительных успехов в этой сфере, став очень богатыми людьми.
Став олигархами они оба занимались благотворительностью, сначала на своей малой Родине, а затем – на всей территории страны. У Иванишвили особое отношение к селу Чорвила и городу Чиатура, а у Царукяна – к Аринджу и Абовяну. Отношение к своей малой Родине тотчас распространилось и на  всю страну, и люди начинают говорить, что «если человек хорошо относится к своей малой Родине, то и к своей большой Родине будет относиться хорошо».
И Иванишвили, и Царукян вдохнули это обстоятельство, как воздух, сделав главным девизом своей деятельности «Наше слово – дело» и распространив свои благотворительные проекты по территории всей страны.
Оба, в классическом понимании этого слова, не являются политическими деятелями – они, скорее, действуют с позиций филантропа, не вступая активно в «чистую» политику.
Однако с 2003 года Иванишвили начинает заниматься благотворительностью, держа в уме политические стремления. Тоже самое делает и Царукян - начиная с 2004 года, когда основывает свою партию «Процветающая Армения». В своих дальнейших проектах оба поддерживают действующую власть до тех пор, пока не почувствовали, что пришло и их время.
Так, в 2011 году, когда Саакашвили уже полностью укрепил свой режим, он попытался прикрыть благотворительные проекты Иванишвили, заявив, что было бы неплохо, если бы грузинский олигарх передал свои средства в госбюджет. В частности, он «по-братски» попросил у Иванишвили ни много ни мало – 100 миллионов долларов. В ответ Бидзина заявил, что интересы буржуазного класса страны оказались под угрозой и на него возложена миссия сменить «элитарно-феодальный» режим Саакашвили, осуществив мирную буржуазно-демократическую революцию.
Тоже самое произошло в Армении, когда, начиная с 2011 года, стало ясно, что Серж Саргсян ставит задачу демонтажа класса буржуазии и установления вместо нее абсолютной феодальной власти своего зятя и своих братьев. И это он попытался сделать в рамках борьбы с «олигархами», в которой в качестве главной мишени был выбран как раз Царукян. Выбран, потому что он являлся единственным представителем крупной буржуазии, политически защищенным представленной в Национальном Собрании своей партией.  На Баграмяна 26 полагали, что если будет решен «вопрос Царукяна», то раскулачивание остальных очень богатых людей станет техническим вопросом.
Однако Царукян по примеру Иванишвили для защиты своих интересов круто изменил кадровую базу своей партии, введя туда в игру «свежие интеллектуальные круги», которые разработали «новую линию», основой которого являлась задача необходимости проведения в стране буржуазно-демократических преобразований. Тем самым Царукян попытался для защиты от Сержа Саргсяна и его семьи совместить свои личные интересы с интересами общественными, потому что это был единственно правильный политологический способ защиты.
Таким образом, и Иванишвили и Царукян были вынуждены вступить в «большую политику», потому что сработала классическая английская история, когда король из-за своей неэффективной политики и эгоистических побуждений решил «прижать» буржуазию, а та была вынуждена осуществить в стране буржуазно-демократическую революцию.
В данных обстоятельствах в Грузии, например, Саакашвили не притеснял малый и средний бизнес, но путь для среднего бизнеса к крупному был перекрыт. Контроль над всем крупным бизнесом, по большому счету, находился в руках у Саакашвили, Мерабишвили и Уголавы. В Грузии, помимо Иванишвили, не было крупных олигархов и они стремились ликвидировать это последнее исключение, но у них, что называется, «не срослось».
В Армении, в отличие от Грузии, ситуация и в малом, и в среднем, и в крупном бизнесе очень тяжелая. Почему – тема для отдельной статьи. Отметим лишь, что Серж Саргсян, как и Саакашвили, поставил задачу «ликвидировать» всех крупных бизнесменов с тем, чтобы весь контроль над бизнесом безраздельно перешел к его семье – в руки зятя и братьев. А для осуществления этого в качестве инструмента используется «их семейный бухгалтер» - Тигран Саркисян. Что касается того, при помощи какого механизма это осуществляется, то это также тема для отдельной статьи.
Отметим, что Саакашвили использовал против Иванишвили множество рычагов: его обвинили в раздаче взяток народу под видом благотворительности и даже оштрафовали на 45 миллионов долларов, но это не помогло.  Затем Саакашвили попытался договориться с политическим полем, чтобы использовать это против Иванишвили, но нашел всего лишь «вечно оппозиционного» Шавло Нателашвили, который выступал с известным девизом – «Против и Иванишвили, и Саакашвили, поскольку они являются представителями одного преступного режима», но и это Саакашвили не спасло, поскольку «его Нателашвили» на прошедших парламентских выборах набрал всего 0,1% голосов.
Тоже самое сегодня Серж Саргсян пытается сделать против Царукяна. Тот же стиль, тот же сценарий – различаются лишь фамилии людей, занимающихся «барабанством». Устами «независимых политиков» Царукяна обвиняют в раздаче взяток народу, но это не срабатывает. Затем стали применять беспрецедентные технологии черного PR, заранее «купив» большую часть средств массовой информации, но и это не помогло. Свидетельством этому являются те 450 000 реальных голосов, которые получила партия «Процветающая Армения» на минувших парламентских выборах. Впавшая в панику власть пытается изыскать новые методы для оказания давления. И именно поэтому было заведено так называемое «дело» Осканяна, в правдивость которого сегодня в Армении никто не верит, включая рядовых членов Республиканской партии и ее правящую верхушку.  Чувствуя всю постыдность ситуации, власть попытается в рамках «якобы ведущейся борьбы с коррупцией» вскрыть злоупотребления в тех сферах, которыми ранее руководили министры от партии «Процветающая Армения». Но и здесь «не срастется», потому что в Армении всем известно, что ключи от «главного замка» коррупции в стране находится в руках у Сержа Саргсяна, его зятя, братьев и семейного бухгалтера Тиграна Саркисяна.
Наконец, Серж Саргсян, по примеру Михаила Саакашвили, создаст своего «псевдо-оппозиционного»  Шавло Нателашвили, который в 2013 году должен будет выполнить роль Арташеса Гегамяна или Артура Багдасаряна, выступив против двух «представителей преступного режима – Сержа Саргсяна и Гагика Царукяна». Кому же Серж Саргсян поручит сыграть эту роль, пока неизвестно, поскольку кастинг политического стриптиза еще продолжается, а кандидаты приблизительно известны. Но ясно одно: никакие «Нателашвили» и «новые Гегамяны» не способны сыграть существенную роль в этом вопросе.
Таким образом, как в Грузии, так и в Армении буржуазно-демократические революции неизбежны, поскольку эти процессы носят глобальный, всемирный характер. И на пути к утверждению истинной демократии должен прежде всего состояться класс буржуазии, затем рынок труда, и уже потом можно будет говорить о полноценном утверждении демократии. Этим путем шли все сегодняшние развитые страны мира, и  мы в этом ряду не можем стать исключением.