Ե՞րբ կվաճառվի Կառավարությունը՝ իր շենքի հետ միասին
ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական գույքի կառավարման վարչության պետ Արման Սահակյանը, ով ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանի որդին է և մեկ այլ կարկառուն ՀՀԿ–ական Աշոտ Աղաբաբյանի («Բուռնաշ») զարմիկը, այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ անդրադառնալով ԱԳՆ շենքի վաճառքին՝ հայտարարել է, որ ցանկացած շենք ենթակա է վաճառքի, եթե լավ գին տան (տե՛ս http://7or.am/am/news/view/42087/
Ա. Սահակյանն այնուհետև նշել է, որ, օրինակ, եթե ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարության շենքի վաճառքի վերաբերյալ լավ առաջարկ ներկայացվի, ապա այդ հայտը ենթակա կլինի քննարկման։
Արման Սահակյանը, իհարկե, ճիշտ կաներ, եթե օրինակը բերեր Կառավարությա՛ն շենքի վրա ու հայտարարեր, որ լավ գնի դեպքում իրենք և՛ անշարժ գույքը, և՛ այդ անշարժ գույքի տարածքում աթոռ զբաղեցնող շարժական «գույքը» կարող են վաճառքի հանել, բայց դե տողատակերում կարելի է հասկանալ, որ դա էլ չի բացառվում, ինչն ուրախալի է։
Սոցցանցերում Արմանի հայտարարությունը բուռն քննարկման առարկա է դարձել։ Շատերը զարմանում են ու զայրանում, թե ինչպես կարելի է ամեն ինչ առևտրի առարկա դարձնել, բայց զարմանալ ու զայրանալ պետք չէ։ Գալուստ Սահակյանի որդին պարզապես անկեղծորեն ներկայացրել է Սերժ Սարգսյանի գլխավորած իշխանության մտածողությունն ու տեսակը։
Սա խաղամոլի հոգեբանությամբ կառավարող վարչախումբ է (հարցրեք Վիկտոր Դալլաքյանին, կասի)։ Սա նաև մի իշխանություն է, որի համար ամեն ինչ առքուվաճառքի առարկա կարող է լինել։
Ինչո՞ւ ենք զարմանում ԱԳՆ շենքի վաճառքի պահով։ ՀՀԿ ղեկավարն ավելի վտանգավոր գործարքների էր գնում, ու միայն Ալիևի էշության և Էրդողանի ագահության պատճառով Հայաստանը փրկվեց (գոնե այս պահի դրությամբ)։
Հիշեցնեմ, որ Սերժ Սարգսյանը «ֆուտբոլային» դիվանագիտության բուռն շրջանում հայտարարում էր, թե ինքը պատրաստ է զիջել Ղարաբաղի տարածքները, եթե Ադրբեջանն ընդունի ԼՂՀ ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացման հնարավորությունը։ Իր այդ հայտարարությամբ ՀՀ նախագահը, փաստորեն, «լավ գին» էր առաջարկում Ալիևին, որպեսզի գործարքի արդյունքում կարողանա Թուրքիայի հետ սահմանը բացել։ Բախտներս բերեց, որ Ալիևը ցածր գնահատեց Սերժի առաջարկածը, և մենք կարողացանք խուսափել բացասական զարգացումներից։
Հիշեցնեմ նաև, որ Սերժ Սարգսյանը հայ–թուրքական արձանագրություններով համաձայնեց Հայոց ցեղասպանության հարցով պատմաբանների ենթահանձնաժողով ստեղծել։ Տխրահռչակ այդ արձանագրությունները ստորագրելով՝ ՀՀ նախագահը, փաստորեն, «լավ գնի»՝ Թուրքիայի հետ բաց սահմանի դիմաց, համաձայնեց մոռացության տալ 1,5 միլիոն զոհերին։ Բախտներս բերեց, որ Թուրքիան չվավերացրեց արձանագրությունները, այլապես Սերժի քիրվայությունը բազում ավերածությունների պատճառ էր դառնալու։
Մի խոսքով, թեթև է պետք տանել այն, որ Պետգույքի կառավարման վարչության պետը շուկայի առևտրականի բառապաշարով խոսում է «կակոյ նիբուծ» ԱԳՆ շենքի վաճառքի մասին։ Նրա վաճառածն ընդամենը շենքն է կամ ավելի ճիշտ՝ ԱԳՆ շենքի վաճառքի արդարացումը։ Եկեք պետությո՛ւնը փրկենք վաճառքից։ Մնացածը լուծվող հարցեր են։
Հ.Գ.։ Հետաքրքիր է՝ ո՞րը կհամարվի այն լավ գինը, որով իշխանությունը կհամաձայնի վաճառել, ասենք, Մատենադարանը։
Հ.Գ.-2։ Առաջարկում եմ համահայկական դրամահավաք կազմակերպել ու լավ գին առաջարկել Կառավարության համար՝ իր շենքով հանդերձ։ Գնելուց հետո այն (դե՛, նրան, էլի) կարելի է հանձնել վարձակալության։ Ասենք՝ Ադրբեջանին։ Թող Տիգրան Սարգսյանը «Ադրբեջանական աշխարհ» կառուցի ու դրանց երկիրը դատարկի։

Когда будет продано Правительство вместе со своим зданием?
Руководитель Отдела по управлению государственным имуществом при Правительстве РА Арман Саакян, который является сыном руководителя парламентской фракции РПА Галуста Саакяна, а также племянником другого яркого представителя РПА Ашота Агабабяна («Бурнаш»), говоря во время встречи с журналистами о продаже здания МИД, заявил, что любое здание подлежит продаже, если за него дадут хорошую цену.
Арман Саакян отметил, что, например, если за здание Министерства транспорта и связи РА предложат хорошие деньги, то данная заявка будет рассмотрена.
Саакян поступил бы правильно, если бы привел пример со зданием Правительства РА, заявив, что в случае хорошей цены они могут выставить на продажу как недвижимое имущество, так и занимающее это здание движимое «имущество», но между строк можно понять, что и данный вариант не исключается, а это не может не радовать.
Заявление Армана стало темой для бурных обсуждений в социальных сетях. Многие удивляются и возмущаются тому, как всё можно превращать в предмет торга, однако не стоит ни удивляться, ни возмущаться. Сын Галуста Саакяна попросту искренне представил мышление и тип возглавляемой Сержем Саргсяном власти.
Таков руководствующийся психологией азартного игрока режим (спросите Виктора Даллакяна – он скажет). Такова и власть, для которой всё может стать предметом купли-продажи.
Почему мы удивляемся по части продажи здания МИД? Руководитель РПА идет на более опасные сделки, и только из-за тупости Алиева и жадности Эрдогана Армения спаслась (хотя бы на данный момент).
Напомню, что на бурном этапе «футбольной» дипломатии Серж Саргсян заявлял, что готов уступить территории Карабаха, если Азербайджан признает возможность реализации народом НКР своего права на самоопределение. Фактически, этим своим заявлением президент РА предложил Алиеву «хорошую цену» за то, чтобы суметь в результате сделки открыть границу с Турцией. Нам повезло, что Алиев невысоко оценил предложение Сержа, и мы смогли избежать негативного развития событий.
Напомню также, что подписанием армяно-турецких протоколов Саргсян согласился на создание подкомиссии историков по  вопросу Геноцида армян. Подписав печально известные протоколы, президент РА фактически согласился за «хорошую цену» (открытие границы с Турцией) предать забвению 1,5 млн. жертв. Нам повезло, что Турция не ратифицировала протоколы, иначе братания Сержа обернулись бы для нас многочисленными потерями.
Словом, к тому, что руководитель Отдела по управлению государственным имуществом на языке рыночного торговца говорит о продаже какого-нибудь здания МИД,  нужно относиться легко . Он продал всего лишь здание, а вернее – оправдал продажу здания МИД. Давайте спасем от продажи государство! Остальное – решаемые вопросы.
P.S. Интересно, какова будет та «хорошая цена», за которую власти согласятся продать, скажем, Матенадаран?
P.S.2. Предлагаю объявить всеармянский сбор денег и предложить «хорошую цену» за Правительство вместе с его зданием. После приобретения правительство (точнее, его главу) его можно будет сдать в аренду, скажем, Азербайджану. Пускай Тигран Саркисян строит «Азербайджанский мир» и опустошает их страну.