Կոալիցիոն հուշագրի վկաները
Վարչապետի ու ԱԺ պատգամավորի կարգավիճակ ունեցող երկու ՀՀԿ–ականներ նախօրեին անդրադարձել են 2011թ. փետրվարին ՀՀԿ–ի, ԲՀԿ–ի և ՕԵԿ–ի կողմից ստորագրված հուշագրին ու դեմքի լուրջ արտահայտությամբ հայտնել, որ այդ հուշագիրը դեռևս ուժի մեջ է։
Ըստ ՀՀԿ–ականների՝ Գագիկ Ծառուկյանը հայտարարություն չի արել 2011թ. հուշագրի՝ ուժը կորցրած լինելու մասին, հետևաբար՝ հուշագիրն ուժի մեջ է։ Եթե ՀՀԿ–ականների տրամաբանությամբ առաջնորդվենք, ապա նույն Ծառուկյանը չի հայտարարել նաև, որ Տիգրան Սարգսյանը, ասենք, կովկիթ չէ, բայց դրանից չի կարելի չէ՞ եզրակացնել, որ Տիգրան Սարգսյանը կովկիթ է (ես հասկանում եմ, որ այնքան էլ հաջող օրինակ չբերեցի, քանզի կովկթության զարգացման ոլորտում վարչապետը զգալի ներդրումներ ունի)։ Ինչևէ։
Փաստորեն, Սերժ Սարգսյանի շրջապատում հույսը դրել են ԱԺ վերջին ընտրություններից հետո ուժը կորցրած և մակուլատուրայի թղթի վերածված հուշագրի վրա և իրենք իրենց հույս են տալիս, թե ԲՀԿ–ն 2013թ. սատարելու է ՀՀԿ ղեկավարին։ Բան չունենք ասելու, հույսը վերջինն է մեռնում, բայց դե արժանապատվությունն էլ լավ բան է։ Չի՛ կարելի այդքան կառչած մնալ մի բանից, որը չկա։ Եթե այդքան բանը իշխանությունները չեն հասկանում, ապա փորձենք օգնել նրանց։
Հիմա հարց է առաջանում. եթե 2011թ. հուշագիրն ուժի մեջ էր, ապա ինչո՞ւ այդ դեպքում ՀՀԿ–ն ու ՕԵԿ–ը 2012թ. կոալիցիոն նոր հուշագիր ստորագրեցին, որի մեջ արդեն ամրագրվեց, որ այդ երկու ուժերն են սատարելու Սերժ Սարգսյանին։ Ի՞նչ է, ՀՀԿ–ն ու ՕԵԿ–ը կրկնակի եռանդո՞վ են սատարելու «ֆուտբոլասեր» նախագահին, թե՞ ՀՀԿ–ում ՕԵԿ–ին չեն վստահում ու դրա համար ևս մեկ թուղթ ստորագրել տվեցին Արթուր Բաղդասարյանի գլխավորած կուսակցական խմբակին։ Իսկ միգուցե Սերժ Սարգսյան շա՞տ է սիրում թուղթ ստորագրել ու դրա համա՞ր է գրիչը ձեռքում պահում։
Բոլորին էլ պարզ է, որ նախկին հուշագրից միայն հուշեր են մնացել, բայց քաղաքական դաշտում մանիպուլյացիաներ իրականացնելու համար իշխանության ուշքը գնում է, և մենք ականատեսն ենք դառնում անհեթեթ ձևակերպումների։
Առիթ ունեցել ենք ասելու, բայց քանի որ իշխանությունը կրկին բացեց այդ թեման, ուստի կրկնենք. եթե թուղթն այդ այդքան հույս է տալիս ՀՀԿ ղեկավարությանը և գոտեպնդում նախագահական ընտրություններից առաջ, ապա իշխանությունները կարող են «ռամկայի» մեջ վերցնել հուշագիրը և կախել ՀՀԿ գրասենյակի ամենաերևացող տեղում ու ինքնահանգստացմամբ զբաղվել։

Свидетели коалиционного меморандума
Имеющие статус премьер-министра и депутата НС два члена РПА накануне затронули тему подписанного РПА, ППА и «Оринац еркир» в феврале 2011 года коалиционного меморандума, с серьезным выражением лица заявив, что этот меморандум всё еще в силе.
Согласно членам РПА, если Гагик Царукян не заявлял о том, что меморандум 2011 года утратил силу, следовательно, он еще в силе. По этой логике, если Царукян не заявлял, например, о том, что Тигран Саркисян не является дояром, то из этого следует, что он дояр. Понимаю, что пример не очень удачный, поскольку премьер внес существенный вклад в сферу развития доения.
Фактически, в окружении Сержа Саргсяна возложили надежду на утративший после последних парламентских выборов силу и превратившийся в макулатуру меморандум и тешат себя тем, что в 2013 году «Процветающая Армения» поддержит лидера РПА. Понятно, что надежда умирает последней, но достоинство тоже хорошая вещь. Нельзя так держаться за что-то, чего на самом деле нет. Если власти не понимают всего этого, то попытаемся им помочь.
Сейчас напрашивается вопрос: если в 2011 году меморандум был в силе, то почему в таком случае РПА и «Оринац еркир» подписали новый меморандум, в котором уже закреплено, что эти две силы поддержат Сержа Саргсяна? РПА и «Оринац еркир» будут поддерживать «футбололюбивого» президента с двойным рвением или в РПА не доверяют «Оринац еркир» и поэтому дали возглавляемому Артуром Багдасаряном партийному кружку подписать еще одну бумажку? А может Сержу Саргсяну просто очень нравиться подписывать различные бумаги, поэтому он держит ручку при себе?
Всем понятно, что от меморандума остались одни воспоминания, но власти сходят с ума по манипуляциям на политическом поле, и мы становимся свидетелями нелепых формулировок.
У нас уже был повод говорить об этом, но поскольку власти вновь открыли данную тему, то повторим: если эта бумага вселяет в руководителей РПА такую надежду и подбадривает их перед президентскими выборами, то они могут взять меморандум в рамку, повесить на самом видном месте в офисе РПА и заняться самоуспокоением.