Ովքեր և ինչու են դարձել «Միշիկ.am»–ների սիրելիները
Բաղրամյան 26–ում ահագին անհանգստացած են «Կոնսենսուս մինուս Սերժ Սարգսյան» բանաձևի գործնական կիրառման հեռանկարից։ Դա է պատճառը, որ օգտագործվում են բոլոր հնարավոր ռեսուրսները, միջոցներն ու մարդիկ։
«Միշիկ.am»–ները և «Միշիկ-Press»–ը, բնականաբար, տարածքներ և էջեր են տրամադրում բոլոր նրանց, ովքեր հանդես են գալիս «թունդ ընդդիմադիր» դիրքերից, բայց քննադատում են ԲՀԿ–ին ու ՀԱԿ–ին։
ԲՀԿ–ի ու ՀԱԿ–ի դեմ օգտագործվողներին պայմանականորեն կարելի է բաժանել երկու մասի՝ «դատարկ դհոլներ» և «ազնիվ քյարփինջներ»։ Այս երկու կատեգորիայի մարդիկ ֆորմալ առումով ընդդիմադիր դաշտից են, բայց տարբեր կարգավիճակներով ու տարբեր մոտիվներով աշխատում են իշխանության օգտին։
Արտաշես Գեղամյանի հոգեզավակները
«Դատարկ դհոլները» գործում են իշխանության գրած սցենարով և ամբողջությամբ ուղղորդվում Բաղրամյան 26–ի կողմից։ Իշխանությունն ու «դատարկ դհոլը» գործում են նախապես ձեռքբերված պայմանավորվածությունների շրջանակներում։ «Դհոլը» գիտի, որ ինքը ոչ թե ընդդիմություն է, այլ ընդդիմություն է խաղում՝ որոշակի «զրոների» կամ «բոնուսի» դիմաց։
«Դհոլն» ընդդիմություն է Սերժի իրական ընդդիմախոսներին։
Պարբերաբար հայտնվելով ՀՀ նախագահի փեսաՄիքայել Մինասյանի և ՀՀ նախագահի օգնականՍևակ Լալայանի կողմից փաստացի կառավարվող լրատվամիջոցների մանիպուլյացիոն գործիքի դերում՝ «դհոլները» կոնկրետ առաջադրանք են կատարում։ (Անտեղյակների համար ասենք, որ Սևակ Լալայանը թուրքերի հետ քիրվայություն անելու գաղափարախոսներից է, Սերժ Սարգսյանի երիտթևի կարկառուն ներկայացուցիչներից, բազմամիլիոն գրանտների բաշխման հարցում «Ժառանգության» ցուցակով պատգամավոր դարձած Թևան Պողոսյանի գործընկերը, ՀՀ նախագահի պարզունակ ելույթների տեքստեր գրողը, տխրահռչակ «Հավատա՛նք, որ փոխենք» կարգախոսի հեղինակը և տեղեկատվական դաշտում «մուտիլովկաների» արտադրամասի պետը, ով տարբեր անունների տակ թաքնվելով՝ ակտիվ գործունեություն է ծավալում «Միշիկնոցներում» ու սոցիալական ցանցերում, և ում թվում է, թե ինքը կարողացել է թաքցնել իր ականջները)։
«Դատարկ դհոլներին» նույնիսկ անզեն աչքով կարելի է տարբերել։Նրանք հայտարարում են, թե ընդդիմադիր են, կոկորդիլոսի արցունքներ են թափում մարտի 1–ի թեմայով, բայց չգիտես ինչու, մարտի 1–ի թիվ մեկ շահառու Սերժին թողած, հարձակվում են ՀԱԿ–ի ու ԲՀԿ–ի վրա։
«Դհոլների» համար մարտի 1–ին ասուլիս տված ու երկխոսության կոչ արած Վարդան Օսկանյանն այդպիսով ավելի մեծ մեղք է գործել, քան մարտի 1–ի 10 զոհերի գնով նախագահ դարձած Սերժ Սարգսյանը։
Գեղամյանի հոգեզավակներին հանգիստ կարելի է տարբերել նաև «հոլոգրաֆիկ» նշանով։ Նրանց կողմից կիրառվող կոդը հետևյալն է՝ հանդես գալ ընդդիմադիր դիրքերից, գովել անդեմ ու անհասցե «քաղաքացիական հասարակությանը» և քննադատել ՀԱԿ–ին այն բանի համար, որ այդ կառույցն ուզում է իշխանափոխության հասնել ԲՀԿ–ի հետ համագործակցելով։
«Դատարկ դհոլների» վրա, լրատվական դաշտում օգտագործվելուց բացի, դրված է նաև քաղաքական տիրույթում գեղամյանություն անելու գործառույթը։ Սերժի հին հաճախորդները «խուրդվել» են ու բարոյապես մաշվել, ուստի անհրաժեշտություն է առաջացել նոր հաճախորդների, ովքեր պետք է 2013թ. նախագահական ընտրությունների ժամանակ ձայներ փախցնեն իշխանության հիմնական հակառակորդից։
«Դատարկդհոլությամբ» են զբաղված ՀԱԿ–ը լքած Արամ Սարգսյանը, Անդրանիկ Քոչարյանը և Դավիթ Շահնազարյանը։ Նրանցից հետ չեն մնում «Ժառանգություն» և «Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցությունները ներկայացնող որոշ գործիչներ, ովքեր հատկապես ակտիվ «դհոլություն» էին անում խորհրդարանական ընտրությունների փուլում, բայց իրար «քցելով» և միասնաբար «քցվելով» իշխանության կողմից՝ այժմ մի փոքր հանգստացել են։
«Դատարկ դհոլի» ֆունկցիա են կատարում նաև որոշ «անկախ» վերլուծաբաններ, «քաղաքացիական ակտիվիստներ», «Ֆեյսբուքում» քնող «կենդանիներ», ստատուսներ գրող «ֆեյքեր» և «մտավորականներ»։
«Էշ նահատակի» նոր տեսակ՝ «ազնիվ քյարփինջ»
Ինչ վերաբերում է «ազնիվ քյարփինջներին», ապա սրանք նույն «դատարկ դհոլների» դերն են կատարում, բայց անվճար և աննպատակ։ Նրանք չեն հասկանում, որ օգտագործվում են սևակամիշիկական քարոզչամեքենայի կողմից՝ հայտնվելով էժանագին«շավկայի» կարգավիճակում։
«Ազնիվ քյարփինջն» անկեղծորեն համոզված է, որ ինքը դեմք է և ընդդիմադիր հայացքներ ունի։ «Քյարփինջը» վստահ է, որ ԲՀԿ–ի ու ՀԱԿ–ի դեմ խոսելով՝ պայքարում է Սերժի դեմ։
«Քյարփինջին» հիմա ներշնչում են, որ Լևոն Տեր–Պետրոսյանը միայն իր նմանների շնորհիվ կարողացավ այդքան ձայն հավաքել ու դառնալ ընդդիմադիր դաշտի լիդեր։ Այդպիսով՝ իշխանական թիմն օգտագործում է սրանց թուլությունները և չկայացած մարդ լինելու հանգամանքը։
«Դուք չլինեիք, Լևոնը ոչ մի բանի չէր հասնի, իսկ հիմա հասել է ու ձեզ բանի տեղ չի դնում։ Ինչպիսի՜ անարդարություն»,–«ազնիվների» բարդույթների և չբավարարված փառասիրության վրա են խաղում «Միշիկ.am»–ները։ Դրանից հետո «քյարփինջն» իրեն կարևոր դեմք է զգում և լծվում է գործի։
«Քյարփինջը» ներքուստ համոզված է, որ ժողովուրդը սպասում է իր խոսքին, և այդ խոսքը հատկապես ազդեցիկ կլինի, եթե հագեցած լինի ԲՀԿ–ի ու ՀԱԿ–ի քննադատությամբ։
«Քյարփինջներին» ներշնչում են, որ իրենք դեմք են և ՀԱԿ–ի ու ԲՀԿ–ի դեմ խոսելու դեպքում կարող են դառնալ ընդդիմադիր դաշտի կարևոր խաղացող (ասացե՛ք խնդրեմ, ուրիշ էլ ի՞նչ է պետք քաղաքական դաշտի թափոններին, ովքեր իրենց վերջապես գնահատված են զգում և «կաստում–գալստուկ» հագնելու առիթ ստանում)։
«Ազնիվ քյարփինջներն» էլ «դհոլների» պես դեմ են Լևոն Տեր–Պետրոսյանիքաղաքագիտական վերլուծությանը, բայց չեն ասում, թե ինչ պետք է անել Հայաստանի հերն անիծած այս իշխանության հեռացման համար։
«Ազնիվ քյարփինջների» թիմը, ի դեմս Գառնիկ Մարգարյանի, վերջերս նոր համալրում է ստացել։ Տպավորությունն այնպիսին է, որ նա տուն չի գնում և քնում է «Միշիկ.am»–ում, որպեսզի առավոտյան արթնանա ու միկրոֆոն տեսնելուն պես հայտարարի՝ ես դեմ եմ ՀԱԿ–ի գծին։ Նրանք, ովքեր չեն ճանաչում այդ մարդուն, թող վատ չզգան, քանզի միայն «քոքված» լրագրողներն են տեղյակ «Հայրենիք և պատիվ» անունը կրող կուսակցության միակ ներկայացուցիչ Գառնիկից։ Նա ՀԱԿ–ի անդամ այն գաճաճ կուսակցությունների ղեկավարներից է, որոնց այս օրերին անխնա ու անվճար օգտագործում է սերժամետ մամուլը՝ ԲՀԿ–ի ու ՀԱԿ–ի վրա «քսի» տալու նպատակով։
Գառնիկին «Միշիկ.am» կայքը մասնագիտացրել է Տեր–Պետրոսյանի գծի դեմ խոսելու վրա։
«Բա ի՞նչն է իր հենարանը, միանձնյա՝ որպես Լևոն Տեր–Պետրոսյան, ի՞նչ կարող է անել, եթե չլինեն կուսակցությունները,–ինքն իրեն մեծ դեմք համարելով՝ հայտարարել է Մարգարյանն ու ավելացրել,–ՀԱԿ–ԲՀԿ համագործակցության դեպքում մենք ՀԱԿ–ում անելիք չունենք»։
Ընթերցողին առաջարկում ենք ուշադրություն դարձնել ոչ թե Գառնիկի ձևակերպումների, այլ իր ղեկավարած կուսակցության մասին խոսելիս «մենք» հոգնակի դերանունն օգտագործելու հանգամանքի վրա։
Փաստորեն, պարզվում է, որ «Հայրենիք և պատիվ» կուսակցությունում, բացի Գառնիկից, էլի մարդիկ կան, ու դրա համար էլ նա օգտագործում է «մենք»–ը, մինչդեռ լրագրողներս բնության մեջ դեռ չենք հանդիպել մարդու, ով կներկայանա որպես Մարգարյանի կուսակից։ Անհայրենիք և անպատիվ մարդու որքան ասես տեսնում ենք, բայց Գառնիկի հետևորդ՝ դեռ չենք տեսել։ Ասել է թե՝ «մենք»–ի օգտագործումը «Հայրենիք և պատիվի» ղեկավարի կողմից, մեղմ ասած, գլուխգովանություն է, կամ էլ՝ Մարգարյանն իր մասին հոգնակի թվով խոսելու «խասիաթ» ունի։ Ինչևէ։
ՀԱԿ–ի ու ԲՀԿ–ի դեմ «ազնիվքյարփինջություն» է անում նաև մեկհոգանոց կուսակցության ղեկավար Սոս Գիմիշյանը, ով մինչև վերջերս «Լևոնի վկայի» կարգավիճակ ուներ, բայց արի ու տես, որ քաղաքագիտական վերլուծությունից հետո դարձավ «դատարկ դհոլների» հետևորդ։
Գառնիկից ու Սոսից շատ ավելի շուտ էր «ազնիվ քյարփինջ» դարձել «Ժողովրդավարական հայրենիք» կուսակցության ղեկավար Պետրոս Մակեյանը, ում ղեկավարած կառույցը, անշուշտ, շատ ավելի հզոր է, քան Գառնիկինն ու Սոսինը, քանզի Մակեյանի բանակում մի քանի տասնյակի հասնող հզոր թիմ կա։ Չար լեզուներն ասում են, թե Պետրոսն այլևս «ազնիվ քյարփինջ» չէ, այլ մի «կլաս» բարձրացել է, բայց դա արդեն էական չէ, քանզի տարբերություն չկա, թե մարդն ինչ կարգավիճակով է ծառայում Սերժին։
Ամփոփելով թեման՝ նկատենք, որ «ազնիվ քյարփինջից» դեպի «դատարկ դհոլ» մեկ քայլ է, և բոլորն էլ կարող են ի վերջո հայտնվել Գեղամյանի կողիքն, բայց արդեն՝ Գեղամյանի ստացածից մի զրո պակաս գնով և առանց մանդատի։ Այլ կերպ ասած՝ «ազնիվ քյարփինջը» նույն «դատարկ դհոլն» է, բայց առանց «զրոների»։ Ահա՛ թե ովքեր են դարձել «անկախ» մամուլի սիրելիները։
Պարբերաբար հայտնվելով ՀՀ նախագահի փեսա Միքայել Մինասյանի և ՀՀ նախագահի օգնական Սևակ Լալայանի կողմից փաստացի կառավարվող լրատվամիջոցների մանիպուլյացիոն գործիքի դերում՝ «դհոլները» կոնկրետ առաջադրանք են կատարում։ (Անտեղյակների համար ասենք, որ Սևակ Լալայանը թուրքերի հետ քիրվայություն անելու գաղափարախոսներից է, Սերժ Սարգսյանի երիտթևի կարկառուն ներկայացուցիչներից, բազմամիլիոն գրանտների բաշխման հարցում «Ժառանգության» ցուցակով պատգամավոր դարձած Թևան Պողոսյանի գործընկերը, ՀՀ նախագահի պարզունակ ելույթների տեքստեր գրողը, տխրահռչակ «Հավատա՛նք, որ փոխենք» կարգախոսի հեղինակը և տեղեկատվական դաշտում «մուտիլովկաների» արտադրամասի պետը, ով տարբեր անունների տակ թաքնվելով՝ ակտիվ գործունեություն է ծավալում «Միշիկնոցներում» ու սոցիալական ցանցերում, և ում թվում է, թե ինքը կարողացել է թաքցնել իր ականջները)։
«Դատարկ դհոլներին» նույնիսկ անզեն աչքով կարելի է տարբերել։ Նրանք հայտարարում են, թե ընդդիմադիր են, կոկորդիլոսի արցունքներ են թափում մարտի 1–ի թեմայով, բայց չգիտես ինչու, մարտի 1–ի թիվ մեկ շահառու Սերժին թողած, հարձակվում են ՀԱԿ–ի ու ԲՀԿ–ի վրա։
Ինչ վերաբերում է «ազնիվ քյարփինջներին», ապա սրանք նույն «դատարկ դհոլների» դերն են կատարում, բայց անվճար և աննպատակ։ Նրանք չեն հասկանում, որ օգտագործվում են սևակամիշիկական քարոզչամեքենայի կողմից՝ հայտնվելով էժանագին «շավկայի» կարգավիճակում։
«Ազնիվ քյարփինջներն» էլ «դհոլների» պես դեմ են Լևոն Տեր–Պետրոսյանի քաղաքագիտական վերլուծությանը, բայց չեն ասում, թե ինչ պետք է անել Հայաստանի հերն անիծած այս իշխանության հեռացման համար։

В президентском дворце сильно обеспокоены перспективой реализации формата «Консенсус минус Серж Саргсян». В этом и кроется причина того, что в бой брошены все возможные ресурсы, средства и люди.
Естественно, «Мишик.am»-мы и «Мишик-Press» предоставляют свое пространство и свои страницы всем тем, кто выступают с «крайне оппозиционных» позиций, но критикуют ППА и АНК.
Используемых против ППА и АНК условно можно разделить на «пустых барабанов» и «честных кирпичей». Представители этих двух категорий формально находятся на оппозиционном поле, но в различных статусах и по различным мотивам работают в пользу властей.
Последователи Арташеса Гегамяна
«Пустые барабаны» работают по написанному властями сценарию и полностью направляются президентским дворцом. Власти и «барабаны» действуют в рамках заранее достигнутых договоренностей. «Барабаны» знают, что они являются не оппозицией, а всего лишь играют в нее – за определенное количество «нулей» или «бонусов». «Барабаны» оппозиционны реальным оппонентам Сержа.
Периодически оказываясь в роли инструмента по манипуляции для СМИ, фактически управляемых зятем президента РА Микаэлом Минасяном и помощником президента РА Севаком Лалаяном, «барабаны» выполняют конкретные задания (для неосведомленных сообщим, что Севак Лалаян является одним из идеологов братания с турками, представителем молодежного крыла президента, партнером ставшего депутатом НС по списку «Наследия» Тевана Погосяна, автором примитивных текстов выступления Сержа Саргсяна и печально известного лозунга «Поверим, чтобы изменить!», а также главой цеха по производству «мутиловок» на информационном поле, который под различными именами развернул свою активную деятельность в «Мишик-медия» и соцсетях, и которому кажется, что ему удалось скрыть свои уши).
Вычислить «пустых барабанов» можно даже невооруженным глазом. Они заявляют, что являются оппозиционерами, льют крокодиловы слезы на тему событий 1-го марта, но, не понятно почему, оставив критику главного спекулянта на тему «1-го марта» Сержа Сакргсяна, набрасываются на АНК и ППА.
В восприятии «барабанов» давший 1-го марта интервью и призвавший к диалогу Вардан Осканян совершил больший грех, чем ставший президентом ценой 10 жертв первомартовских событий Серж Саргсян.
ПоследователейГегамяна спокойно можно отличить по используемому ими следующему коду: выступать с оппозиционных позиций, хвалить безликое и безадресное «гражданское общество» и критиковать АНК за то, что данная структура хочет добиться смены власти в сотрудничестве с ППА.
Помимо использования на информационном поле, на «пустых барабанов» возложена и функция по гегамянству на политической арене. Старые клиенты Сержа подверглись «инфляции» и морально износились, поэтому появилась необходимость в новых клиентах, которые должны будут на президентских выборах 2013-го года уводить голоса у основных конкурентов.
«Барабанством» заняты также покинувшие АНК Арам Саркисян, Андраник Кочарян и Давид Шахназарян. От них не отстают и некоторые деятели из «Наследия» и «Свободных демократов», которые особенно активно «барабанили» в период парламентских выборов и которые, «кинув» друг друга и будучи «кинуты» властями, сейчас немного успокоились.
Функцию «пустых барабанов» выполняют также «независимые» аналитики, «гражданские активисты», ночующие в «Фейсбуке» представители животного мира, пишущие различные статусы «фейки» и «интеллигенты».
Новая разновидность клиентов - «честный кирпич»
Что касается «честных кирпичей», то они выполняют функцию тех же «пустых барабанов», но бесплатно и бесцельно. Они не понимают, что используются севако-мишиковским агитпропом, оказываясь в статусе дешевых «шавок».
«Честный кирпич» искренне убежден, что он выступает против и является носителем оппозиционных взглядов. «Кирпич» уверен, что, выступая против ППА и АНК, он борется с Сержем.
«Кирпичам» сейчас внушают, что Левон Тер-Петросян смог набрать столько голосов и стать лидером оппозиционного поля только благодаря таким как они. Подобным образом властная команда использует их слабые стороны и то обстоятельство, что они еще не состоялись как люди.
«Если бы не вы, то Левон ничего бы не добился, но, несмотря на это, он вас ни во что не ставит. Какая несправедливость!», – играют «Мишик.am»–ы на комплексах и неудовлетворенном самолюбии «честных». После этого «кирпич» чувствует себя важной персоной и предается делу.
«Кирпич» внутренне убежден, что народ ждет его слова, и это слово будет особенно влиятельным, если наполнить его критикой ППА и АНК.
«Кирпичам» внушают, что они являются важными персонами и, если будут выступать против АНК и ППА, то могут стать весомыми игроками оппозиционного поля (а что еще нужно отбросам политического поля, которые, наконец, почувствовали себя оцененными и получили повод надеть костюм и галстук?).
Подобно «барабанам», «честные кирпичи» тоже выступают против политологического анализаЛевона Тер-Петросяна, но не говорят, что нужно сделать для избавления от ставшей для Армении напастью власти.
Недавно команда «честных кирпичей» пополнилась новым членом – Гарником Маргаряном. Складывается впечатление, что он даже ночует в офисе «Мишик.am», чтобы с первыми лучами солнца заявить, что он против этой линии АНК. И пусть те, кто не знают этого человека, особо не расстраиваются, поскольку только «закоренелые» журналисты слышали о единственном представителе партии «Родина и честь» Гарнике. Он относится к тем руководителям входящих в АНК карликовых партий, которых в эти дни беспощадно и бесплатно использует просержевская пресса, натравливая их на ППА и АНК.
Сайт «Мишик.am» специализировал Гарника на выступлении против линии Левона Тер-Петросяна.
«А какая у него опора, что Тер-Петросян может сделать в одиночку, если не будет партий? – возомнив себя важной персоной, заявил Маргарян и добавил – В случае сотрудничества между Армянским национальным конгрессом и ППА нам в АНК делать нечего».
Предлагаем читателю обратить внимание не на формулировки Гарника, а на то обстоятельство, что, говоря о руководимой им партии, он использует местоимение «мы».
Фактически, выясняется, что в партии «Родина и честь», кроме Гарника, есть и другие члены, поэтому он и употребляет «мы», хотя журналисты еще не встречали того, кто представился бы однопартийцем Маргаряна. Людей без родины и чести мы видели сколько угодно, но последователей Гарника еще не встречали. Иначе говоря, использование руководителем партии «Родина и честь» местоимения во множественном числе является, мягко говоря, самохвальством, или же Маргарян имеет привычку говорить о себе во множественном числе.
Другим «честным кирпичом», выступающимпротив АНК и ППА, является руководитель еще одной состоящей из одного человека партии – Сос Гимишян. Отметим, чтодо последнего времени он имел статус «свидетеля Левона», но после политологического анализа стал последователем «пустых барабанов».
Задолго до Гарника и Соса «честным кирпичом» стал руководитель партии «Демократическая родина» Петрос Макеян, чья структура, безусловно, гораздо мощнее, чем партии Гарника и Соса, поскольку у Макеяна есть насчитывающая несколько десятков членов мощная команда. Злые языки поговаривают, что Петрос уже перестал быть «честным кирпичом», поднявшись на один «класс» выше, но это уже несущественно, поскольку не имеет значения, в каком статусе человек служит Сержу.
Подводя итоги, заметим, что от «честного кирпича» до «пустого барабана» – один шаг, и все в конечном итоге могут оказаться рядом с Гегамяном, но уже по цене на один ноль меньше, чем получил Арташес, и без мандата. Иначе говоря, «честный кирпич» - это тот же «пустой барабан», но без «нулей». Вот именно такие и стали любимчиками «независимой» прессы.
Кто и почему стал любимчиком «Мишик.am»-ов?
Последователей Гегамяна спокойно можно отличить по используемому ими следующему коду: выступать с оппозиционных позиций, хвалить безликое и безадресное «гражданское общество» и критиковать АНК за то, что данная структура хочет добиться смены власти в сотрудничестве с ППА.
Подобно «барабанам», «честные кирпичи» тоже выступают против политологического анализа Левона Тер-Петросяна, но не говорят, что нужно сделать для избавления от ставшей для Армении напастью власти.
Другим «честным кирпичом», выступающим против АНК и ППА, является руководитель еще одной состоящей из одного человека партии – Сос Гимишян. Отметим, что до последнего времени он имел статус «свидетеля Левона», но после политологического анализа стал последователем «пустых барабанов».