Նոյեմբերի 2–ը պատմական օր պետք է համարել։ «Ժառանգություն» կուսակցության ղեկավար Րաֆֆի Հովհաննիսյանը երեկ ասուլիս էր հրավիրել և անոնս արել այն մասին, որ 2013թ. նախագահական ընտրությունները ոչ միայն լարված, այլ նաև զվարճալի են լինելու։
Բանն այն է, որ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը հայտարարեց նախագահական ընտրություններում առաջադրվելու իր որոշման որոշումը կայացնելու մասին և սպառնաց, որ դա առաջին ու վերջին անգամն է լինելու։  Իսկ մենք էլ կարծում էինք, թե տասը տարվա քաղաքացիության հարցը լուծելուց հետո Րաֆֆին հավերժ նախագահի թեկնածու կլինի ու ամեն ընտրության ժամանակ կուրախացնի բազմաչարչար հայ ժողովորդին, բայց չէ, Րաֆֆին որոշել է շատ երես չտալ մեզ ու առաջադրվել միայն մեկ անգամ այնպես, ինչպես երգարվեստի ներկայացուցիչներն են մոտ 5 անգամ «վերջին» համերգային շրջագայությունը կազմակերպում մեծ բեմը լքելուց առաջ։
Ուշագրավն այն է, որ Րաֆֆի Հովհաննիսյանն ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց, թե մի հատ էլ նոյեմբերի 5–ին է ասուլիս հրավիրելու և խոսելու իր առաջադրման մասին։ Այսինքն՝ Րաֆֆին երեկ ասուլիս հրավիրեց, որպեսզի թափ հավաքի ու մի քանի օր անց հուժկու ձևով առաջադրվի։
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ «Ժառանգություն» կուսակցությունն էլ կարող է համագումար հրավիրել ու առաջադրել Րաֆֆիին՝ մենք դեռ շատ կլսենք նրա առաջադրվելու և ինքնաառաջադրվելու մասին։
Այն, որ Րաֆֆին առաջադրվելու էր՝ որևէ կասկած չկար. մարդն այդքան սպասել էր այդ պահին։ Մնում է միայն պարզել, թե այս անգամ ու՞մ հետ է նա գաղտնի պայմանավորվածություններ ձեռքբերել, որպեսզի երկար չտառապենք՝ իմանալու համար, թե ումից է «քցվելու» և նեղանալու։
Հետաքրքրության առարկա  է նաև այն, թե այս անգամ ինչի՞ ֆոնին է պար գալու Րաֆֆին։ Ընտրությունները ձմռանն են, և ճիշտ կլինի, որ նա, անվտանգության նկատառումներից ելնելով, ոչ թե բուն Մասիսի, այլ Մասիսի նկարի ֆոնին սրտաճմլիկ իր ելույթներն ունենա և անտաղանդ թռչկոտի «գետի այն ափին, այն ափին» բառերի ներքո, իսկ բերանից ակնկալվող գոլորշու բացակայությունը կարելի է համակարգչային տեխնոլոգիաներով ստանալ։ Րաֆֆիին պետք է հետ պահել Արևմտյան Հայաստանի ուղղությամբ հունվար–փետրվար ամիսներին իր պահանջատեր հայացքը գցելուց, քանզի սարերի քամին կարող է մրսեցնել մեր փրկչի հոգնատանջ մարմինն, ու մենք զրկվենք քաղաքական հեռուստասերիալ դիտելու հնարավորությունից։ Դրա համար էլ խորհուրդ ենք տալիս հիմիկվանից Մասիսի մեծ նկար գտնել։
Մի շարք հանգամանքներից ելնելով՝ կարծում ենք նաև, որ «Ժառանգությունում» պետք է վերանայեն իրենց «Գալի՛ս ենք» կարգախոսը, քանզի կյանքը ցույց տվեց, որ նրանք ոչ թե գալիս, այլ տալի՛ս էին։ Ուրիշ բան չմտածեք։ Նկատի ունեմ այն, որ սուտ խոստումներ էին տալիս։ Օրինակ՝ խոստանում էին 50% ձայն հավաքել ԱԺ ընտրություններում, բայց պարզվեց, որ Սերժին սխալ էին հասկացել, ու ստացան մի զրո պակաս։
Եվ ուրեմն, այս անգամ պետք է հանդես գալ «Էլ չե՛նք գալու» կարգախոսով։ Այն լրիվ համահունչ կլինի Րաֆֆիի ասածներին՝ առաջին ու վերջին անգամ նախագահի թեկնածու առաջադրվելու մասին։
Մի խոսքով՝ սպասվող ուրախ կյանքը մեր Րաֆֆի Հովհաննիսյանն է տալու։ Մնում է միայն, որ հանկարծ չփոշմանի և անորոշ ժամանակով Ֆրեզնո չգնա։
Հ.Գ.։ Սոցիոլոգիական հարցումները ցույց են տալիս, որ ընտրողներին հետաքրքրում է այն հարցը, թե գալիք ընտրություններում ի՞նչ կերպարով է իրենց ներկայանալու Րաֆֆի Հավհաննիսյանը՝ բեղերո՞վ, թե՞ առանց։ Այս պահին, անշու՛շտ, դժվար է այդ հարցի պատասխանը գտնել, բայց կարող ենք հետևյալն ասել. եթե Րաֆֆին ընտրապայքարի մեջ մտնի ազգային ազատագրական բեղերը ետողորմյա արած, ուրեմն մարտական է տրամադրված, իսկ եթե «Ժառանգության» ղեկավարն անբեղ ու անմորուս թեկնածու լինի, ապա դա կնշանակի, որ նա հերթական անգամ հավատացել է «մարդամեկին» ու փոխվել։

Только бы не передумал
2-е ноября следует считать историческим днем. Председатель партии «Наследие» Раффи Ованнисян созвал вчера пресс-конференцию и заявил о своем решении принять решение о выдвижении на президентских выборах. Из этого можно заключить, что президентские выборы 2013 года будут не только напряженными, но и курьезными.
Примечательно, что Ованнисян пригрозил выдвинуться в первый и последний раз. А мы-то думали, что решив вопрос необходимых для кандидата десяти лет гражданства, Раффи станет вечным кандидатом в президенты, каждый раз во время выборов радуя многострадальный армянский народ. Однако Раффи решил нас слишком не баловать и выдвинуться только один раз – подобно представителям шоу-бизнеса, которые чуть ли ни по пять раз устраивают «последнее» прощальное турне, прежде чем покинуть сцену.
Примечательно, что во время пресс-конференции Раффи Ованнисян сообщил, что созовет еще одну пресс-конференцию, на которой заявит о своем выдвижении. То есть, Раффи созвал вчера пресс-конференцию, чтобы взять разгон и через несколько дней выдвинуться с особым размахом.
Учитывая то обстоятельство, что партия «Наследие» тоже может созвать съезд и выдвинуть Раффи, мы еще много раз услышим о его выдвижении и самовыдвижении.
В том, что Раффи выдвинется, сомнений не было: человек так долго ждал этого момента... Остается только выяснить, с кем на этот раз он достиг тайных договоренностей, чтобы долго не мучатся в догадках, кто его «кинет» и на кого он обидится.
Вызывает интерес и то, на фоне чего в этот раз будет танцевать Раффи.  Выборы пройдут зимой, и будет правильно, чтобы, исходя из  соображений безопасности, его душещипательные выступления и бесталанные танцы проходили на фоне изображения горы Арарат, а не самой горы. Проблему же отсутствия пара изо рта можно исправить при помощи компьютерных технологий. В январе-феврале Раффи нужно удержать от требовательных взглядов в сторону Западной Армении, поскольку ветер гор может простудить измученное тело нашего «спасителя», и мы лишимся возможности смотреть политический телесериал. Поэтому мы советуем уже сейчас подыскать большую картину с изображением Арарата.
Учитывая ряд обстоятельств, мы считаем также, что в «Наследии» должны пересмотреть свой лозунг «Идем!», поскольку жизнь показала, что они не шли, а давали. Не подумайте ничего дурного. Имею в виду то, что они давали лживые обещания. Например, обещали набрать на парламентских выборах 50% голосов, однако выяснилось, что они плохо поняли Сержа, и получили на один ноль меньше.
Следовательно, на этот раз нужно выступить с лозунгом «Больше не придем!». Он будет полностью созвучен словам Раффи по части выдвижения своей кандидатуры в президенты в первый и последний раз.
Словом, ожидаемую счастливую жизнь нам обеспечит Раффи Ованнисян. Только бы он не передумал и не уехал во Фрезно на неопределенный срок.
P.S. Социологические опросы показывают, что избирателей интересует то, в каком имидже Раффи Ованнисян предстанет перед ними на президентских выборах – с усами или без. Несомненно, на данный момент трудно сказать что-либо конкретное по этому поводу, поэтому можем лишь отметить следующее: если Раффи войдет в избирательную борьбу, воскресив свои национально-освободительные усы, это будет означать, что он настроен по-боевому, если же руководитель «Наследия» станет безусым и безбородым кандидатом, то это будет значить, что он в очередной раз поверил кому-то и изменился.