Սերժ Սարգսյանն օգտագործում է իր վերջին «փամփուշտը»
ԲՀԿ–ի՝ 100 տոկոսով համամասնական ընտրակարգին և խորհրդարանական կառավարման ձևին անցնելու առաջարկը հունից հանել է Սերժ Սարգսյանին, ում առաջին արձագանքը բավական ջղաձիգ էր։
Գաղափարական ու քաղաքական բնույթի պատասխան տալու փոխարեն՝ ՀՀԿ ղեկավարը Շարմազանովի շուրթերով բարձրաձայնեց իշխանությունը վերցնելու դավադրության մասին (ինչպիսի՜ հանցագործություն)։
Ինչպես հայտնի է, ՀՀԿ խոսնակը ինչ–որ մարդկանց ականջներ տեսավ ԲՀԿ–ի հայտարարության հետևում։
«Կառավարման խորհրդարանական համակարգի անցման առաջարկություններով հանկարծահաս հանդես եկողների հետևում չտեսնել մարդկանց, որոնք որևէ այլ կերպ, սեփական դեմքով, առանց շղարշվելու իշխանության գալու հնարավորություն չունեն, առնվազն քաղաքական կարճատեսություն է: Սա ավելի քան ակնհայտ է: Պարզունակ քայլ է և ակնհայտ՝ որտեղ մշակված,–Շարմազանովի միջոցով իր կարծիքն էր փոխանցում Սերժ Սարգսյանը։
Վիժեցնելու համար ԲՀԿ–ի նախաձեռնությունը՝ Սարգսյանը դիմեց նաև հոգեհարազատ մեթոդին՝ իրեն կից մամուլի միջոցներով «մուտիլովկաներ» տարածելու տարբերակին։
«Իսկ հետագա զարգացումներն իրականում քաղաքական ուժերի ու հոսանքների համար շատ ավելի նման կլինեն դիմակազերծման մի գործընթացի. հիմա արդեն ավելի ակնառու կլինի քաղաքական դաշտի բոլոր խաղացողների իրական դեմքը՝ հետևելով այս հարցի շուրջ նրանց քայլերին»,–քաղաքական ուժերին դիմելով՝ «իր» խոսքն ամփոփեց ՀՀԿ խոսնակը։
Այս հայտարարությունից հետո «անկախ» մամուլը, բնականաբար, մինչև վերջ բացեց Սերժ Սարգսյանի սրտի ուզածը և արդեն ուղիղ տեքստով ասաց, թե ԲՀԿ–ի առաջարկի հետևում Բաղրամյան 26–ը տեսնում է Ռոբերտ Քոչարյանի ականջները։
Սարգսյանն այդպիսով ցույց տվեց, որ քաղաքական առումով որևէ հակափաստարկ չունի, և միակ բանը, որ կարող է անել, ԲՀԿ–ին, ՀՅԴ–ին, ՀԱԿ–ին ու «Ժառանգությանը» Քոչարյանով շանտաժ անելն է։
«Եթե ԲՀԿ–ի առաջարկին ընդառաջ գնաք, ապա դա կնշանակի, որ Քոչարյանի հետ եք ուզում համագործակցել»,–քաղաքական ուժերին անուղղակիորեն դիմեց «նախաձեռնող» նախագահը՝ ներքին հույս ունենալով, որ Քոչարյանով շանտաժ կիրառելը կաշխատի։ Նկատենք, սակայն, որ այդ «տրյուկը» չաշխատեց։ ՀՅԴ–ի, ՀԱԿ–ի և «Ժառանգության» ներկայացուցիչները կողմ արտահայտվեցին ԲՀԿ–ի հետ խորհրդակցություններ անցկացնելու նախաձեռնությանը՝ ցույց տալով, որ նախագահական նստավայրի բարձր հովանու ներքո կազմակերպվող էժանագին «մուտիլովկաներին» ուշադրություն չեն դարձնելու։ Ավելին՝ ՀՅԴ–ն ու ՀԱԿ–ը պաշտոնապես հայտարարություն տարածեցին ու հանդես եկան քաղաքական օրակարգն ընդլայնելու առաջարկով։
Հաշվի առնելով հարցի և՛ բարոյական, և՛ քաղաքական կողմերը՝ պետք է արձանագրել, որ Սերժ Սարգսյանը քարոզչական դաշտում կրակում է վերջին «փամփուշտը» և իր վաղեմի ընկեր Քոչարյանին «բոբո» սարքելով է ուզում դաշտը պղտորել, ինչը նշանակում է, որ նա վաղուց սպառել է իրեն և՛ որպես մարդ, և՛ որպես երկրի ղեկավար։
Ինչ մնում է քաղաքական ուժերին, ապա նրանք առանց շանտաժի ենթարկվելու՝ հանգիստ պետք է բռնած գիծն առաջ տանեն ու նախագահական ընտրությունների նախաշեմին ամբողջական տեսք տան «Կոնսենսուս մինուս Սերժ Սարգսյան» բանաձևին, այն է՝ քաղաքական ու տնտեսական բարեփոխումների փաթեթ առաջարկեն հանրությանը, ակնկալեն համապատասխան քվե ու իրականացնեն իշխանափոխություն։
Դատելով ամենից՝ գործընթացներն անշրջելի են դարձել, պարզապես նախագահականում դեռ «տաք» են ու չեն զգում։ Բայց դա իրենց գործն է։ Կարևորն այն է, որ իշխանափոխությունն առանց ցնցումների տեղի ունենա։ Դա ձեռնտու կլինի հա՛մ ՀՀ քաղաքացիներին, հա՛մ Սերժին։

Серж Саргсян использует свой последний «патрон»
Предложение ППА о переходе к 100-процентно пропорциональной избирательной системе и парламентской форме правления вывело из себя Сержа Саргсяна, чья первая реакция была достаточно нервной.
Вместо того, чтобы дать ответ идеологического и политического характера, председатель РПА устами Эдуарда Шармазанова заявил о заговоре с целью захвата власти (какое преступление!). Как известно, пресс-секретарь РПА увидел в заявлении «Процветающей Армении» чей-то след.
«Не видеть за теми, кто выступает с внезапно созревшим предложением о переходе к парламентской системе управления, тех, которые не могут придти к власти не завуалировано, а с открытым лицом, является, по меньшей мере, политической близорукостью. Это более чем очевидно. Примитивный шаг, и очевидно, где он был задуман», - высказывает свое мнение посредством Шармазанова Серж Саргсян.
Чтобы сорвать инициативу ППА, Саргсян прибег и к своему любимому методу – распространению посредством подконтрольной ему прессы «мутиловок»
«А дальнейшие развития для политических сил и течений на самом деле будут куда более схожи с процессом сбрасывания масок. Отныне истинные лица всех игроков политического поля станут виднее, если следить за их действиями по данному вопросу»,– подытожил «свою» речь пресс-секретарь РПА, обращаясь к политическим силам
После этого заявления «независимая» пресса до конца раскрыла планы Саргсяна и уже прямым текстом заявила, что в предложении ППА президентский дворец видит след Роберта Кочаряна
Тем самым Саргсян показал, что в политическом плане у него нет какого-либо контраргумента, и всё, что он может сделать, это шантажировать ППА, АРФД, АНК и «Наследие» Кочаряном.
«Если пойдете навстречу предложению ППА, то это будет означать, что хотите сотрудничать с Кочаряном», - опосредованно обратился к политическим силам «инициативный» президент, внутренне надеясь, что шантаж Кочаряном сработает. Заметим, что этот трюк не удался. Представители АРФД, АНК и «Наследия» высказались в пользу инициативы о проведении консультаций с ППА, продемонстрировав, что не обращают внимания на дешевые «мутиловки», организовываемые при высоком покровительстве президентского дворца. Более того, АРФД и АНК распространили официальное заявление и выступили с предложением расширить политическую повестку.
Учитывая как моральную, так и политическую стороны вопроса, необходимо констатировать, что на пропагандистском поле Серж Саргсян стреляет последним «патроном» и пытается дезорганизовать это поле, делая из своего старого друга Кочаряна страшилку. Это, в свою очередь, означает, что он давно себя исчерпал и как человек, и как руководитель страны.
Что касается политических сил, то он должны не поддаваться шантажу, спокойно вести свою линию и придать в преддверии президентских выборов целостный вид формату «Консенсус минус Серж Саргсян», то есть предложить обществу пакет политических и экономических реформ, дождаться соответствующей поддержки граждан и осуществить смену власти.
Судя по всему, процессы стали необратимыми, просто в президентском дворце пока этого не понимают. Но это уже их дело. Главное, чтобы смена власти произошла без потрясений. Так будет лучше как  для граждан РА, так и для Сержа Саргсяна.