Տիգրան Սարգսյանի «պոստինդուստրիալ» դեմագոգիան
Կան մարդիկ, ովքեր ամբողջ կյանքի ընթացքում մեկ կամ լավագույն դեպքում երկու գիրք են կարդացած լինում, բայց իրենց թվում է, թե արդեն ամեն ինչ գիտեն։ Դրանք, որպես կանոն, կիսագրագետներ են ու մարդու ավելի անդուր տեսակ, քան անգրագետները, քանզի անգրագետը չի հավակնում գրագետ երևալու և տեսակետներ հայտնելու, իսկ ահա կիսագրագետից պրծում չկա։ Կիսագրագետը կարծում է, թե իր կարդացած մեկ կամ երկու գիրքը լրիվ բավարար է ուրիշներին դաս տալու համար։
2008թ. նախագահական «ընտրությունների» և մարտի 1–ի շնորհիվ վարչապետ դարձած Տիգրան Սարգսյանը սիրում էր կառավարության նիստերի սկզբում դասախոսություններ կարդալ։ Բոլորն էլ հասկանում էին, որ դա դատարկաբանություն է, բայց հանգամանքների բերումով լսում էին նրան։ Տնտեսական անկմանը զուգընթաց այդ ամենը ծիծաղելի դարձավ։ Հիմա վարչապետը նոր լսարան է գտել՝ ուսանողությունը։
Օստապ Բենդերի հետևորդը
Դատելով վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի պահվածքից ու բառապաշարից՝ կարող ենք վստահաբար պնդել, որ նա ընդամենը երկու գիրք է կարդացել կամ էլ իր կարդացած գրքերից երկուսն են շենշող տպավորություն թողել, և նա հայտնվել է շոկի մեջ։ Այդ գրքերի հեղինակներն են Մաքս Վեբերը և Էլվին Թոֆլերը։ Առաջինը աշխարհահռչակ սոցիոլոգ և փիլիսոփա է, իսկ երկրորդը՝ աշխարհահռչակ ֆուտուրոլոգ։
Վեբերը հայտնի է «Բողոքական էթիկան և կապիտալիզմի ոգին» աշխատությամբ, իսկ Թոֆլերը՝ «Երրորդ ալիք»–ով։ Տիգրան Սարգսյանը, ակնհայտորեն, կարդացել է այդ գրքերը, բայց չի հասկացել հեղինակներին կամ ավելի ճիշտ՝ լրիվ ուրիշ բան է հասկացել, բայց դա չի խանգարում Տիգրանին կարծել, թե ինքը «էս գեղի» կարդացած տղեն է, հետևաբար՝ դեմք է, ու պետք է բոլորին պատմի իր կարդացածի մասին։
Շվեյցարական ժամացույցի ճշգրտությամբ մեռելոցի օրեր հայտարարելով, կղերապետություն քարոզելով ու տերտերական առոգանությամբ ելույթներ ունենալով՝ Տիգրան Սարգսյանը ներքին համոզմունք ունի, թե ինքը տեղայնացնում է Վեբերի նկարագրած բողոքական էթիկան՝ ներդնելով առաքելական էթիկան։ Դե, իսկ «Մեզ ապրանքային արտադրություն պետք չէ, և մենք պետք է ձգտենք գիտելիքահեն տնտեսության» ձևակերպումն օգտագործելով Տիգրան Սարգսյանին թվում է, թե այդպիսով ինքը Հայաստան է բերում Թոֆլերի նկարագրած երրորդ ալիքը (ուռա՜ ընկերներ...)։
Խնդիրն այն է, սակայն, որ հայտնի հեղինակները լրիվ ուրիշ բան էին նկատի ունեցել իրենց հեղինակած գրքերում և լրիվ ուրիշ տարածության ու ժամանակի մեջ առաջ քաշել իրենց թեզերը։
Վեբերի նկարագրած բողոքական էթիկան նախևառաջ վերաբերում է աշխատանքին ու բիզնեսին։ Վեբերն ապացուցում էր, որ արևմտյան արժեհամակարգն ամենահարմարն է շուկայական տնտեսություն կառուցելու և կապիտալիստական հարաբերություններ ունենալու համար, իսկ բողոքական էթիկան (հատկապես կալվինիզմը), որը հիմնված է վստահության և «մարդ դառնալու» ձգտման վրա, նպաստում է մարդկանց և պետության հարստացմանը։ Վեբերը կրոնապետությանը չէր կարող կողմ լինել, քանզի կապիտալիզմը ենթադրում է պետության աշխարհիկ կարգ։
Ինչ վերաբերում է Թոֆլերի ասածներին, ապա նա 1970թ. հրատարակված «Ապագայի շոկը» գրքում նկարագրում էր ինդուրստրիալ հասարակությանը սպասվող տրանսֆորմացիաները, իսկ հաջորդ գրքում՝ «Երրորդ ալիքում», արդեն խոսում էր հասարակական հարաբերությունների երեք ձևերի մասին և ընդգծում, որ զարգացած երկրները մտել են պոստինդուստրիալ՝ ոչ ապրանքային արտադրության փուլ, որի դեպքում գիտելիքներն ու «նոու հաուներն» են որոշիչ դարձել, քանի որ  պոստինդուստրիալիզմի ժամանակ տեխնոլոգիաներ են արտադրվում։ Թոֆլերն ուսումնասիրել էր զարգացած երկրներում ու մասնավորապես ԱՄՆ–ում տեղի ունեցող սոցիալ–տնտեսական գործընթացները և ըստ այդմ էլ կանխատեսումներ արել, կամ ավելի ճիշտ՝ արձանագրել միտումները։
Տիգրան Սարգսյանին դուր են եկել Թոֆլերի խոսքերը, և նա, «թարմ ականջ» գտնելու դեպքում, առիթ–անառիթ խոսում է պոստինդուստրիալ հասարակության ու գիտելիքահեն տնտեսության մասին։ Վարչապետը, թերևս, համոզված է, թե ինքն այդպես ավելի խելացի ու «պռադվինուտի» կերևա։
Վարչապետին թվում է, որ եթե ինքը շատ օգտագործի «պոստինդուստրիալ» և «գիտելիքահեն» բառերը, ապա Հայաստանն անմիջապես կվերածվի մի մեծ սիլիկոնային հովտի, Գյումրին կդառնա տեխնոպարկ, իսկ Դիլիջանը՝ տարածաշրջանային ֆինանսական կենտրոն։
Նկատենք, սակայն, որ որքան շատ է Տիգրան Սարգսյանը տերտերական առոգանությամբ խոսում բարեպաշտությունից ու էթիկայից, այնքան մեր երկրում աճում է կոռուպցիան։ Որքան շատ է խոսում Տիգրանը գիտելիքահեն տնտեսությունից, այնքան եղած բաներն ենք կորցնում, իսկ գիտելիքահենության անվան տակ միլիոնավոր դոլարներ են լվացվում՝ գյուղացիներին դասախոսություններ կարդալու և կով կթելու «պոստինդուստրիալ» գաղտնիքներին ծանոթացնելու միջոցով։
Տեսակետ կա, թե Տիգրան Սարգսյանը ձախողվել է, քանի որ կիսագրագետ է։ Կա  նաև տեսակետ, թե նա ցինիկ է ու փարիսեցի և բարձր բաներից խոսում է՝ քողածածկելու համար «մեկ օլիգարխի տնտեսություն» կառուցելու սերժսարգսյանական ձգտումը։ Ըստ իս՝ երկու տեսակետներն էլ ճիշտ են։ Մենք գործ ունենք անսահման ցինիզմով աչքի ընկնող կիսագրագետ կառավարման հետ։ Սրանք Աստծո անունը տալով՝ անաստված գործեր են անում, գիտելիքահեն տնտեսությունից խոսելով՝ քյարթու ձևով գանձագողությամբ են զբաղվում և մսխում պետության հաշվին բերած միլիարդավոր դոլարի վարկերը։
Պոստինդուստրիալ հասարակության մասին ճամարտակությունը նյուվասյուկիզմի նոր տեսակ է։ Պոստինդուստրիալ հասարակություն կառուցելու մասին չեն հայտարարում։ Դա լոզունգներով չի ստեղծվում։
Բոլշևիկներն էլ էին ասում «Հասնենք և անցնենք Ամերիկային» կամ «Կառուցենք պայծառ կոմունիստական ապագա»։ Թե ինչ եղավ հետո, բոլորս գիտենք։
Եվ ուրմեն, չի կարելի թույլ տալ, որ Հայաստանն էլ ՍՍՀՄ–ի ճակատագրին արժանանա։ Կիսագրագետ դեմագոգներին պետք է ուղարկել գրողի ծոցը։ Թող այնտեղ դասախոսություններ կարդան, որքան ուզում են։

«Постиндустриальная» демагогия Тиграна Саркисяна
Есть люди, которые за всю свою жизнь прочитали одну или, в лучшем случае, две книги, но им кажется, что они уже всё знают. Это, как правило, полуграмотный и более отталкивающий тип людей, чем, скажем, безграмотные, поскольку последние не претендуют на то, чтобы казаться грамотными и высказывать свои точки зрения. От полуграмотных же просто нет спасенья.  Им кажется, что прочитанных ими одной или двух книг достаточно, чтобы поучать других.
Тиграну Саркисяну, ставшему премьер-министром  благодаря президентским «выборам» 2008-го года и событиям 1-го марта, нравилось перед началом заседаний Правительства читать лекции. Все понимали, что это пустословие, но по воле обстоятельств слушали его. На фоне спада экономики это стало приобретать довольно курьезный характер. Сейчас премьер нашел новую аудиторию – студентов.
Последователь Остапа Бендера
Судя по поведению и лексикону Тиграна Саркисяна, можем с уверенностью утверждать, что он прочитал всего две книжки или из прочитанных его впечатлили и шокировали только две. Авторами этих книг являются Макс Вебер и Элвин Тоффлер. Первый – всемирно известный социолог и философ, а второй – не менее известный футуролог.
Вебер известен по своей работе «Протестантская этика и дух капитализма», а Тоффлер – «Третья волна». Тигран Саркисян явно читал эти книги, но не понял авторов, вернее, понял совсем иначе, но это не мешает Тиграну считать, что он является самым начитанным парнем на деревне, поэтому он крут,  и должен рассказать всем о прочитанном.
С точностью швейцарских часов объявляя дни поминовения усопших,  а также пропагандируя идеи клерикального государства и выступая с интонацией священника, Тигран Саркисян внутренне надеется, что он локализует описанную Вебером протестантскую этику, вкладывая в нее этику апостольской церкви. Используя же формулировку «Нам не нужно товарное производство, и мы должны стремиться к наукоемкой экономике», Тиграну Саркисяну кажется, что тем самым он приводит в Армению описанную Тоффлером третью волну (ура, товарищи!).
Заметим, однако, что известные авторы в своих книгах имели в виду совсем иное, и выдвигали свои тезисы в совершенно других пространственных и временных условиях.
Описанная Вебером протестантская этика, прежде всего, касалась работы и бизнеса. Вебер доказывал, что западная система ценностей является самой удобной для построения рыночной экономики и установления капиталистических отношений, а протестантская этика (в особенности, кальвинизм), которая основана на уверенности и стремлении «стать человеком», способствует обогащению людей и государства. Вебер не мог быть сторонником клерикального государства, поскольку капитализм предполагает светский характер государства.
Что касается Тоффлера, то в опубликованной в 1970 году книге «Шок будущего» он описывает трансформации, которые ожидают индустриальное общество, а в следующей книге - «Третья волна» - уже говорит о трех формах общественных отношений и подчеркивает, что развитые страны уже вошли в постиндустриальный этап нетоварного производства, при котором знания и «ноу-хау» стали определяющими, поскольку во время постиндустриализма производятся технологии. Тоффлер изучил происходящие в развитых странах (особенно в США) социально-экономические процессы и в соответствии с этим сделал прогнозы, а точнее – зафиксировал тенденции.
Тиграну Саркисяну понравились слова Тоффлера, и каждый раз, когда он находит новую аудиторию, по поводу и без говорит о постиндустриальном обществе и наукоемкой экономике. Премьер, видимо, убежден, что так он будет выглядеть более умным и продвинутым.
Премьеру кажется, что если он будет часто употреблять слова «постиндустриальный» и «наукоемкий», то Армения сразу же превратится в большую силиконовую долину, Гюмри станет технопарком, а Дилижан – региональным финансовым центром.
Однако заметим, что чем больше Тигран Саркисян своей интонацией священника говорит о благочестии и этике, тем больше в стране растет коррупция.Чем больше Тигран говорит о наукоемкой экономике, тем больше мы теряем то, что есть, а под видом «наукоемкости» отмываются миллионы долларов (посредством чтения сельчанам лекций и их ознакомления с «постиндустриальными» секретами дойки коров).
Есть мнение, что Тигран Саркисян потерпел крах, поскольку полуграмотен. Согласно другому мнению, он является циником и фарисеем, а о высоких материях говорит, чтобы скрыть стремление Сержа Саргсяна построить «экономику одного олигарха». На мой взгляд, обе точки зрения соответствуют действительности. Мы имеем дело с отличающимся безграничным цинизмом полуграмотным управлением. Произнося имя Божье, они творят безбожные дела, говоря о наукоемкой экономике, топорно занимаются казнокрадством и распыляют взятые от имени государства кредиты на миллиарды долларов.
Разглагольствования о постиндустриальном обществе являются новым типом ньювасюкизма. О построении постиндустриального общества не заявляют, и лозунгами его не создают.
Большевики тоже обещали «догнать и перегнать Америку» или «построить светлое коммунистическое будущее». Что из всего этого вышло – известно все.
Следовательно, нельзя допускать, чтобы Армения удостоилась той же участи, что и  СССР. Полуграмотных демагогов нужно послать ко всем чертям. И пусть читают там лекции, сколько им влезет.