Ինչո՞ւ է Գագիկ Ծառուկյանը ձգում պաուզան
Սերժ Սարգսյանի տարատեսակ կողմնակիցները հույս և համոզվածություն են հայտնում, որ գալիք նախագահական ընտրությունների ժամանակ ԲՀԿ–ն կսատարի գործող նախագահին։ Ճիշտն ասած, այս ամենն արդեն զվարճալի է դառնում, բայց դե մարդիկ եթե համոզված են, ապա դա իրենց իրավունքն է։ Երազելն, ինչպես ասում են, վնասակար չէ, սակայն այսպես շարունակելու դեպքում ոմանք կարող են երազախաբ լինել, ինչը հասուն տարիքում մի քիչ սիրուն չի։
Տեղին է հիշեցնելը, որ ՀՀԿ–ականներն ու Բաղարմյան 26–ի տակ աշխատող լրատվամիջոցները նմանատիպ հույս և համոզվածություն էին հայտնում նաև ԱԺ ընտրություններից առաջ և վստահաբար պնդում, թե ԲՀԿ–ն ՀՀԿ–ի հետ միասնական ցուցակով է մասնակցելու խորհրդարանական ընտրություններին։ ԱԺ ընտրություններից հետո էլ խոսվում էր այն մասին, թե իբր Գագիկ Ծառուկյանը համաձայնել է մի քանի պաշտոնի դիմաց մնալ կոալիցիայում։ Ինչպես հայտնի է, բոլոր այդ կանխատեսումներն ու հավաստի տեղեկությունները փուչ դուրս եկան։
Դժվար է ասել՝ ինչն է սերժամետներին այժմ հիմք տալիս պնդելու, թե Ծառուկյանը պաշտպանելու է Սարգսյանին։ Ըստ ամենայնի՝ Սերժ Սարգսյանն ինքն է համոզված դրանում և թիմակիցներն էլ «շեֆը մի բան գիտի» տարբերակով կրկնում են նրա ասածները, կամ էլ՝ նրա շրջապատում ցանկալին իրականի տեղ են ընդունում։ Ամեն դեպքում պետք է արձանագրել, որ անընդհատ ԲՀԿ–ի սատարում ակնկալելով՝ Սերժի շրջապատի մարդիկ անհարմար ու ինչ-որ տեղ նաև ծիծաղելի վիճակի մեջ են դնում ՀՀԿ ղեկավարին և անուղղակիորեն ընդունում, որ առանց ԲՀԿ–ի իրենց բանը բուրդ է լինելու։
«Ծառուկյանը սատարելու է Սարգսյանին» վարկածի տարածմանը, թերևս, նպաստում է նաև ԲՀԿ առաջնորդի «աղմկոտ լռությունը», որը որոշակի լարվածություն և անորոշություն է առաջացնում, բայց եթե քաղաքական գործընթացները գնահատենք պրագմատիզմի տեսանկյունից, ապա Ծառուկյանի մարտավարությունը շատ հստակ է և զերծ անորոշությունից։ Նա մի կողմից «լուռ» պատրաստվում է նախագահական ընտրություններին և ամեն ինչ անում «Կոնսենսուս մինուս Սերժ Սարգսյան»–ը կյանքի կոչելու համար, իսկ մյուս կողմից մատների վրա խաղացնում է Սերժ Սարգսյանին, ով համոզված է, որ սատարվելու է։
Եվ այսպես, Ծառուկյանն ընտրել է «դանդաղ շտապելու» մարտավարությունը, որը ձեռնտու տարբերակ է։ Հակառակ պարագայում Չեռնենկոյի ու Բրեժնևի սինդրոմներով տառապող Սերժ Սարգսյանը կարող է իշխանական լծակները կիրառելու փորձ անել, ինչը ձեռնտու չէ ԲՀԿ–ին. ավելորդ լարվածությունը ԲՀԿ–ին պետք չէ։
Երբ գա ժամանակը, և Սերժ Սարգսյանը հասկանա, որ մնացել է ՕԵԿ–ի ու իր ընտանիքի անդամների հույսին, արդեն բանը բանից անցած կլինի, և ուշ կլինի համապատասխան լծակներ կիրառելը։ Անգամ Վլադիմիր Գասպարյանի շրջիկ խմբերն այդ դեպքում չեն օգնի։
Այնպես որ, ժամանակն ամեն ինչ իր տեղը կդնի։
Հիմա ավելի կարևոր բաների վրա պետք է ուշադրություն դարձնել. պատրաստվել իշխանափոխությունից հետո իրականացվող բարեփոխումներին։ Համոզված եմ, որ իշխանափոխությունն ավելի հեշտ գործ է, քան բարեփոխումներ անելը։ ԲՀԿ–ն, ՀՅԴ–ն, ՀԱԿ–ը և ՀՀԿ–ի առողջ հատվածը (եթե Րաֆֆի Հովհաննիսյանը խելքը գլուխը հավաքի ու հերթական անգամ «չքցի» իր թիմակիցներին ու ընտրողներին, ապա նաև «Ժառանգությունը») պետք է պատրաստվեն լայնամասշտաբ փոփոխություններին՝ ընթացիկ «մուտիլովկաներին» ուշադրություն չդարձնելով և Սերժին թմբիրի մեջ պահելով։
Հ.Գ.։ ԲՀԿ–ականներին առաջարկում եմ առողջ ցինիզմ ցուցաբերել և առաջիկայում սպասվող ԲՀԿ–ի համագումարին հրավիրել նաև Սերժ Սարգսյանին՝ նախապես հավաստիացնելով նրան, թե սատարման համագումար է լինելու, բայց բուն համագումարի ժամանակ շան լափ թափել իշխանությունների ու նրանց վարած քաղաքականության գլխին ու հենց Սերժի ներկայությամբ առաջադրել Գագիկ Ծառուկյանի թեկնածությունը։ Հետաքրքիր կլինի այդ դեպքում տեսնել Սերժի դեմքը։ :)))

Почему Гагик Царукян затягивает паузу?
Различные сторонники Сержа Саргсяна выражают надежду и уверенность, что на предстоящих президентских выборах ППА поддержит действующего президента. Честно говоря, всё это уже становится довольно смешным, но если люди так уверены, то это их право. Мечтать, как говорится, не вредно, однако если так продолжится, то у некоторых это может закончиться, как минимум, фрустрацией, что будет смотреться некрасиво.
Уместно напомнить, что члены РПА и подконтрольные президентскому дворцу СМИ выражали подобную уверенность и перед парламентскими выборами, настаивая, что ППА примет в них участие совместным с ППА списком. После выборов НС говорилось о согласии Гагика Царукяна остаться в коалиции в обмен на несколько постов. Как известно, все эти прогнозы и «достоверные» сведения оказались блефом.
Трудно сказать, что сейчас просержевцам дает основание утверждать, будто Царукян поддержит Саргсяна. Судя по всему, в этом убежден сам Серж Саргсян, и члены его команды по варианту «шеф что-то знает» повторяют его слова или пытаются выдать желаемое за действительное. В любом случае, необходимо констатировать, что постоянно ожидая поддержки ППА, люди из окружения Сержа ставят руководителя РПА в неловкое, а иногда – смешное, положение, и косвенно признают, что без ППА им придется туго.
Наверное, распространению версии «Царукян поддержит Саргсяна» способствует также «громкое молчание» лидера ППА, которое вносит некоторую напряженность и неопределенность, однако если оценивать политические процессы с точки зрения прагматичности, то тактика Царукяна выглядит довольно четкой и лишенной неопределенности.   Он, с одной стороны, «молча» готовится к президентским выборам и делает всё для реализации формата «Консенсус минус Серж Саргсян», а с другой – дурачит Саргсяна, который убежден, что ППА поддержит его кандидатуру.
Итак, Царукян избрал тактику «медленной спешки», которая является выгодным вариантом. В противном случае, страдающий синдромом Черненко и Брежнева Серж Саргсян может попытаться использовать властные рычаги, что невыгодно ППА, поскольку это приведет к лишней напряженности.
Когда придет время и Серж Саргсян поймет, что ему осталось уповать лишь на «Оринац еркир» и членов своей семьи, то использовать соответствующие рычаги уже будет поздно, и тогда не помогут даже мобильные группы Владимира Гаспаряна. Так что, время расставит всё на свои места.
Сейчас нужно обратить внимание на более важные вопросы: готовиться к предстоящим после смены власти реформам. Убежден, что смена власти является более легкой задачей, чем проведение реформ, поэтому ППА, АРФД, АНК, а также «Наследие» (при условии, что Раффи Ованнисян возьмется за ум и в очередной раз не «кинет» членов своей команды и избирателей) и здоровая часть РПА должны готовится к широкомасштабным переменам, усыпляя бдительность Сержа и не обращая внимания на текущие «мутиловки».
P.S. Членам ППА предлагаю проявить здоровый цинизм и пригласить на предстоящий съезд партии Сержа Саргсяна, заранее заверив его, что это будет съезд поддержки. Во время же самого съезда необходимо подвергнуть власти и проводимую ими политику жесткой критике, а затем выдвинуть в присутствии Саргсяна кандидатуру Царукяна. Вот бы взглянуть на  Сержа в этот момент. Интересно, будет ли он ликовать так же, как во время забитого турками в ворота Армении гола?