Արթուր Բաղդասարյանի հերթական «ախք»–ությունը
Փորձը ցույց է տվել, որ երբ Հայաստանի նախագահները պիտակավորում են այս կամ այն գործչին, ապա նրանք չեն սխալվում։
Սերժ Սարգսյանը, օրինակ, «դատարկ դհոլ» էր անվանել Արտաշես Գեղամյանին, իսկ Արթուր Բաղդասարյանին՝ հաճախորդ։ Սա այն դեպքերից է, երբ չես կարող չհամաձայնել Սարգսյանի հետ։
Լևոն Տեր–Պետրոսյանն էլ իր հերթին Արթուր Բաղդասարյանին անվանել էր «ախք», քանզի նա ընդդիմադիր ձայները փախցրեց ու անցավ Սերժ Սարգսյանի կողմը և այդպիսով հող նախապատրաստեց մարտի 1–ի համար։ ՀԱԿ առաջնորդի որակման հետ նույնպես հնարավոր չէ չհամաձայնել։
Ինչպես հայտնի է, Արթուր Բաղդասարյանի բնութագիրը տվել էր նաև Ռոբերտ Քոչարյանը, ընդ որում՝ ամենակոշտ բնութագիրը։ Երկրորդ նախագահը դավաճան էր անվանել ՕԵԿ առաջնորդին այն բանից հետո, երբ վերջինս օտարերկրյա դիվանագետի հետ բամբասել էր Հայաստանից։
«Եթե մարդն ունակ է դավաճանության, ապա նա դա կանի միշտ»,–իր ախտորոշումն էր տվել  Քոչարյանը։ Կյանքը ցույց տվեց, որ Քոչարյանը ճիշտ էր. Արթուր Բաղդասարյանն ունակ է հայոց շահերին դեմ գնալուն։ Դա երևաց հատկապես հայ–թուրքական «ֆուտբոլային» դիվանագիտության ժամանակ, երբ ԱԽՔ–ը կրծքով պաշտպանում էր տխրահռչակ արձանագրությունները։
Օրերս մի տեղեկություն հրապարակվեց, ըստ որի՝ ԱԽՔ–ը Սերժ Սարգսյանի ցուցումով «նախաձեռնողականություն» էր ցուցաբերել նաև վրացական ուղղությամբ։
«ilur.am» կայքի փոխանցմամբ՝ Վրաստանում տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրություններից մի քանի օր առաջ ՀՀ ԱԽՔ Արթուր Բաղդասարյանը հանդիպել է Բիձինա Իվանիշվիլու ներկայացուցչի հետ, տեղեկացրել, որ ինքն ունի Սերժ Սարգսյանի կողմից տրված լիազորություններ։ Հանդիպման ընթացքում Ա. Բաղդասարյանը խնդրել է այն առանցքային ակտիվիստների անունները, ովքեր կազմում են Իվանիշվիլիի հայ աջակիցների կորիզը։ ԱԽՔ–ը, ըստ կայքի վրացական աղբյուրների, իր խնդրանքը նրանով է հիմնավորել, թե իբր իրենք էլ են ուզում վերջին պահին աջակցել Իվանիշվիլիին։ Սակայն հայ ակտիվիստների ցուցակները ԱԽՔ–ին տրամադրելու հաջորդ օրը սկսվել են նրանց ձերբակալությունները։ Լուրջ կասկածներ կան, որ Ա. Բաղդասարյանն այդ ցուցակները պարզապես հանձնել է Սահակաշվիլիին, ում համար Սարգսյանի ցուցումով մարդիկ էին աշխատում նախընտրական արշավի մեկնարկից սկսած։ Ահա այսպիսի բաներ։ Ի դեպ, վրացական «newposts.ge» կայքն էլ էր այս թեմայով նյութ տեղադրել։
Նրանք, ովքեր տեղյակ չեն Վրաստանի ներքին կյանքից, ասենք, որ Սահակաշվիլու թիմը Ջավախքում մշտապես հետապնդել է ջավախահայության խնդիրների մասին բարձրաձայնող հայ գործիչներին, և այդ մարդիկ ընտրությունների ժամանակ, բնականաբար, աշխատում էին Իվանիշվիլու օգտին, քանզի նա խոստացել էր վերանայել Թբիլիսիի քաղաքականությունը հայերի նկատմամբ և վարչապետ դառնալուց հետո գործուն քայլերով ապացուցում է, որ լոկ խոստումներ չի տվել։ Պատահական չէ, որ Սահակաշվիլու կառավարման շրջանում դատապարտված ազգությամբ հայ մի քանի հոգու Վրաստանի խորհրդարանն օրերս հռչակեց քաղբանտարկյալ, իսկ Իվանիշվիլու ղեկավարած գործադիր իշխանությունը համապատասխան քայլերի է գնում։
Այս ամենը ձեզ ենք ներկայացնում այն պարզ պատճառով, որպեսզի ցույց տանք, թե ինչ է նշանակում Սահակաշվիլու հետ աշխատելը Հայաստանի ու վիրահայության շահերի տեսանկյունից։ Սերժ Սարգսյանի թիմը, փաստորեն, հայատյացությամբ աչքի ընկնող Սահակաշվիլու թիմին է աջակցել, իսկ Իվանիշվիլու հայ կողմնակիցներին էլ հանձնել է։ Այսինքն՝ ԱԽՔ–ը «ախք»–ություն է արել նաև վիրահայության նկատմամբ։ Բաղդասարյանն այդպիսով ոչ միայն «քցել» է Իվանիշվիլու թիմին, այլ նաև ջավախահայության խնդիրներով մտահոգ մարդկանց ցուցակը հանձնել է Սահակաշվիլուն՝  շատ լավ իմանալով, որ ցուցակում առկա մարդկանց ձերբակալելու են։
Թե ինչ է սա նշանակում և ինչ այլ որակում է պետք տալ Արթուր Բաղդասարյանին ու նրա շեֆին, թողնում ենք ընթերցողների դատին։

Очередное предательство Артура Багдасаряна
Опыт показал, что президенты Армении не ошибаются, давая характеристики тем или иным деятелям политического поля.
Например, Серж Саргсян назвал Арташеса Гегамяна «пустым барабаном», а Артура Багдасаряна - «клиентом». Это тот случай, когда не можешь не согласиться с Саргсяном.
Левон Тер-Петросян, в свою очередь, назвал Артура Багдасаряна «ахк» (обыгрывается «յախք» [яхк] и аббревиатура «ԱԽՔ» [ахк], означающая секретаря Совета национальной безопасности – прим.), поскольку последний увел оппозиционные голоса и перешел на сторону Сержа Саргсяна, подготовив тем самым почву для событий 1-го марта. С характеристикой лидера АНК также нельзя не согласиться.
Как известно, свою характеристику лидеру «Оринац еркир» дал и Роберт Кочарян, при этом – самую жесткую. Второй президент назвал Багдасаряна предателем после того, как он сплетничал про Армению во время встречи с иностранным дипломатом.
«Если способен на предательство, то он будет делать это всегда», - дал свой диагноз Кочарян. Жизнь показала, что Кочарян был прав – Артур Багдасарян склонен идти вразрез интересам армянства. Это особенно проявилось во время армяно-турецкой «футбольной» дипломатии, когда секретарь СНБ встал грудью на защиту печально известных протоколов.
На днях была опубликована информация о том, что по указанию Сержа Саргсяна   Багдасарян проявил «инициативность» и в грузинском направлении.
Как сообщает сайт «ilur.am», за несколько дней до парламентских выборов в Грузии секретарь СНБ Армении Артур Багдасарян встретился с представителем Бидзины Иванишвили и проинформировал, что он уполномочен Сержем Саргсяном. В ходе встречи Багдасарян попросил передать ему имена тех основных активистов армянского происхождения, которые составляют костяк армянских сторонников Иванишвили. Секретарь СНБ, согласно грузинским источникам, обосновал свою просьбу тем, что они, якобы, тоже хотят в последний момент поддержать Иванишвили. Однако на следующий день после предоставления списков с именами армянских активистов начались их аресты. Есть серьезные сомнения на счет того, что Багдасарян мог просто передать эти списки Саакашвили, в пользу которого по указанию Саргсяна с самого начала предвыборной кампании работали определенные люди.  Вот такие дела. Кстати, грузинский сайт «newposts.ge» также опубликовал статью на данную тему.
Тем, кто не осведомлен о внутренней жизни Грузии, скажем, что команда Саакашвили всегда преследовала армянских деятелей, поднимавших проблемы армян Джавахка, и эти люди во время выборов, естественно, работали на стороне Иванишвили, поскольку последний пообещал пересмотреть политику Тбилиси в отношении армян, а после избрания премьером он на деле начал доказывать, что это были не просто обещания. Не случайно, что на днях парламент Грузии признал политзаключенными нескольких осужденных в период правления Саакашвили армянских деятелей, а возглавляемая Иванишвили исполнительная власть предпринимает в этом направлении соответствующие шаги.
Все это вам преподносится лишь для того, чтобы показать, что означает сотрудничество с Саакашвили с точки зрения интересов Армении и грузинских армян. Фактически, команда Сержа Саргсяна поддержала отличающегося армянофобией Саакашвили и сдала армянских сторонников Иванишвили. То есть, секретарь СНБ предал грузинских армян. Багдасарян, тем самым, не только «кинул» команду Иванишвили, но и передал Саакашвили списки имен обеспокоенных проблемами армян Грузии активистов, прекрасно зная, что людей из этих списков арестуют.
Как это квалифицировать и как после этого называть Артура Багдасаряна и его шефа, оставляем на усмотрение читателей.