Այն մասին, թե ինչպես Սաշիկն ակամայից անցավ ժողովրդի կողմը
Եվ այսպես, Սերժ Սարգսյանի զարմիկի (Սաշիկի որդու) «սխրագործության» պատմությամբ այս էլ որերորդ անգամ ջուրն ընկավ մի ամբողջ PR–արշավ, որն իրականացվում էր Բաղրամյան 26–ի կողմից։
Ինչպես արդեն հայտնի է, «Բելաջիո» ռեստորանային համալիրում միջադեպ էր տեղի ունեցել։ Ըստ տարածված լուրերի՝ Սաշիկի որդի Նարեկը վիճաբանության մեջ էր մտել ավտոկայանատեղիի համար։ Լեզվակռիվը վերածվել էր ծեծկռտուքի և Նարեկի ընկերները կրակել էին հայտնի գործարար Խաչատուր Սուքիասյանի եղբոր՝ Էդուարդի և Վանո Սիրադեղյանի թիկնազորի նախկին պետ Սուրեն Սիրունյանի եղբոր վրա։
Հետաքրքրական է, որ շրջիկ խմբերի ստեղծման մեջ մասնագիտացած և իրեն «կինոյի մեջի տղա» պատկերացնող Վլադիմիր Գասպարյանի «կանտոռայից» դեպքի կապակցությամբ որևէ գվվոց չեն հանել (մանրամասները տե՛ս http://7or.am/am/news/view/43825/)։ Ոստիկանապետն, ըստ ամենայնի, ավելի լուրջ գործով է զբաղված՝ «Մոսկվիչ» մեքենայի  22 տարի առաջ գողացված անվադողերն է գտնում։ Ինչևէ։
Մինչև այս պատմությունը՝ իշխանության համար ամեն ինչ այնքա՜ն հաջող էր գնում։ Սերժ Սարգսյանը «անկախ» մամուլով ներկայացվում էր որպես Քուռկիկ Ջալալին հեծած Սասունցի Դավիթ, ով իբր պայքարի է ելել չար օլիգարխների դեմ և ուզում է դեմ գնալ հոռի բարքերին։ Կային հատուկենտ անմեղսունակներ, ովքեր մի պահ նույնիսկ անկեղծորեն հավատացել էին այդ սիրուն հեքիաթին։ Իշխանամետ լրատվամիջոցներն իրենց հրապարակումներով է՛լ ավելի էին սիրունացնում հեքիաթն ու «քաղաքացիական» հասարակությանը կոչ անում համախմբվել բարի Սերժի կողքին և Մաշտոցի պուրակում մի լավ քեֆ անել։
«Դուք միայն թե իշխանափոխություն մի պահանջեք և բավարարվեք փոքրիկ հաղթանակներ տանելով, ու ամեն ինչ լավ կլինի։ Տեսե՛ք, թե ինչքան լավն է Սերժ Սարգսյանը և ինչքան վատն են Տարոնն ու Նեմեցը, որ Ավանում պատգամավոր են ուզում դարձնել իրենց մարդուն՝ ի հակառակ Սերժի քաղաքացիական ցանկության։ Եվ վերջապես՝ ինչքան լավն եք դուք, սիրելի՛ քաղաքացիականներ, որ Սերժի նախագահության ժամկետի երկարացմանը, ի տարբերություն քաղաքական դաշտի «քըխ ձյաձյաների», չեք ընդդիմանում։ Եթե այսպես շարունակեք, ապա քաղաքացիական կապիտալ  կկուտակեք և 2018թ. ակտիվ մասնակցություն կունենաք նախագահական ընտրությունների ժամանակ, իսկ առաջիկա ընտրությունների վրա կենտրոնանալ պետք չէ, քանզի ամեն ինչ արդեն որոշված է»,– «քաղաքացիական» դեմագոգիայով են զբաղվում «անկախ» ու «անվախ» լրատվամիջոցները։
Սաշիկի որդու հետ կապված պատմությունը, սակայն, ցույց տվեց, որ քաղաքացիական կոչված հասարակության փոքրիկ հաղթանակներն ու Սերժի բարի լինելն ավարտվում են այնտեղ, որտեղ սկսվում է ՀՀԿ ղեկավարի ընտանիքի անդամների չարաճճիությունը և հակաօրինական վարքը։ Սաշիկի որդու արածի պահով Սերժը նախընտրեց «Սաշի՛կ ջան, սիրու՛ն ա» տարբերակը, և դրա համար էլ քաղաքացիականության ջատագով ներկայացող լրատվամիջոցները դարձան խուլ ու համր։ Եթե պատվեր լիներ, «անկախները» կարող էին նույնիսկ կատու ճղել, բայց դե հրահանգվեց չտեսնել Սաշիկի որդու «սիրուն» բաները, և Մաշտոցի պուրակի «վկաները» սսկվեցին։
Հարկ է առանձնահատուկ ընդգծել, որ սերժամետ լրատվամիջոցները, որոնք Մաշտոցի պուրակի «հերոսամարտը» հավասարեցրել էին 88–ի շարժմանը, և որոնք աքլոր էին կտրել Ռուբեն Հայրապետյանին պատկանող «Հարսնաքարում» տեղի ունեցած միջադեպի ժամանակ, հանկարծ «չնկատեցին» Երևանի կենտրոնում Սաշիկի որդու մասնակցությամբ միջադեպը և հնչած կրակոցները։ Սերժամետներն այս դեպքում իրենց դրեցին ռետինե խողովակի տեղ՝ ծպտուն չհանելով Սերժի ընտանիքի անդամների դեմ։ Այս ամենը ցույց տվեց, որ վերևից հրահանգ չէր տրված «Սիրո՛ւն չի» կոդային անվանմամբ հերթական քարոզարշավն սկսել կամ մարդկային ողբերգության վրա քարոզչություն անել, քանզի վերջում նախատեսված չէր, որ Քուռկիկ Ջալալին հեծած Սերժը պետք է գա ու արտասանի տարատեսակ անեկդոտների առաջացման պատճառ դարձած հայտնի նախադասությունը։ Մի խոսքով, Սաշիկը «փչացրեց» տոնը և հիմա նախագահականի ջիգիթները նոր բլեֆ պետք է մտածեն։
Տվյալ դեպքում, հասկանալի պատճառներով, Սերժ Սարգսյանը չէր ասելու «Սաշի՛կ ջան, սիրո՛ւն չի» և հանրությանը հերթական «հեպի էնդ»–ով ավարտվող հեքիաթը չէր մատուցվելու գեբելսյան քարոզչամեքենայի կողմից։ Քանզի Սերժի Սարգսյանի համար երևույթներն ու մարդիկ անհանդուրժելի և անընդունելի են, երբ չեն ներկայացնում իր նեղ շրջապատը։ Մնացած դեպքերում «Սիրու՛ն չի»–ն իրականացվում է «Պայքարում ենք օլիգարխների դեմ» PR–ի անվան տակ «յուրայիններից» սեփականությունը խլելու հեռահար նպատակներով։
Դատելով ամենից՝ մարդկանց վրա կրակելն ու լկտի պահվածքն էլ է կամաց–կամաց մենաշնորհայնացման ենթարկվում։ Եթե նախկինում տասնյակ այդպիսի արտոնյալներ կային և հանրությունն արդարացիորեն դժգոհ էր այդ վիճակից, ապա այսօր միայն մարդկանց շատ նեղ շրջանակի է լկտիությունը թույլատրված, և ցինիզմն այնտեղ է հասել, որ նույն հանրությանն առաջարկում են ողջունել այդ փոփոխությունը։
Փաստորեն, քաղաքացիական հասարակությանն առաջարկվող «փոքրիկ հաղթանակների» մոդելը վերաբերում է միայն այն դեպքերին, երբ դա բխում է «մեկ օլիգարխի տնտեսություն» կառուցելու ծրագրի ոգուց։ Մնացած տարբերակներում քաղաքացիականությունը Բաղրամյան 26–ից չի ողջունվում, որովհետև կարող է բերել քաղաքական փոփոխության։
Սերժ Սարգսյանի «բարեշրջումների» բուն իմաստն այն է, որ միայն ի՛ր շրջապատի մարդիկ պետք է դառնան գործատուներ և «քաղաքակիրթ» ձևով կեղեքեն հասարակությանը, այդ թվում՝ քաղաքացիական հասարակությանը, իսկ ցանկության դեպքում էլ՝ կրակեն մարդկանց վրա։ Մյուսների դեպքում դա անընդունելի և անհանդուրժելի է ՀՀԿ «նախաձեռնողական» ղեկավարի համար։
Եթե կա մարդ, ում դուր են գալիս այս տիպի փոփոխությունները, որոնք առաջարկում է քաղաքացիական հասարակության համար իբր ուշքը գնացող սերժսարգսյանական թիմը, ապա 2013թ. նա հանգիստ կարող է քվեարկել Սերժ Սարգսյանի օգտին։
Հ.Գ.։ Այդուհանդերձ մի դրական բան կա Սաշիկի որդու հետ կապված պատմության մեջ։ Սա այն դեպքն է, երբ չկա չարիք, առանց բարիք։ Սաշիկի որդին իր պահվածքով օգնեց ոմանց աչքերը բացելուն և նախագահականից շրջանառության մեջ դրված «բարեփոխումներ վերևից»–ի մասին պատրանքներից հրաժարվելուն։ Սաշիկն այդպիսով ակամայից անցավ ժողովրդի կողմը և ականջների վրա «լապշա» կրող միամիտներին հասկացրեց, որ պետք չէ հավատալ Բաղրամյան 26–ից շրջանառության մեջ դրված հեքիաթներին, քանի որ ոչինչ չի փոխվել և չի փոխվելու։ Իսկ եթե փոխվելու է, ապա դեպի վատը։
Սաշիկն անկախ իր կամքից ժողովրդին հասկացրեց նաև, որ պետք է առաջնորդվել «Սերժ Սարգսյանին փոխենք, որ հավատանք» կարգախոսով, ինչի համար նախկին օրենսդիրից պետք է շնորհակալ լինել։ Այ սա, իրո՛ք, քաղաքացիական քայլ էր։ Այսպես ասած՝ ակամա քաղաքացիականություն։

О том, как Сашик невольно перешел на сторону народа
Итак, уже в который раз «подвиг» племянника Сержа Саргсяна (сына Сашика) свел на нет всю PR–кампанию, проводимую президентским дворцом.
Как уже известно, в ресторанном комплексе «Белладжио» произошел инцидент. Согласно распространённой информации, сын Сашика Нарек вошел в конфликт из-за места для парковки автомобиля. Перепалка переросла в драку, и друзья Нарека выстрелили в Эдуарда Сукиасяна (брата известного предпринимателя Хачатура Сукиасяна) и в брата Сурена Сируняна – бывшего начальника охраны Вано Сирадегяна.
Примечательно, что из «конторы» специализирующегося на создании мобильных групп и представляющего себя «парнем из фильма» Владимира Гаспаряна никак не прокомментировали данный инцидент (подробности см. http://7or.am/ru/news/view/43825). Судя по всему, начальник полиции занят более серьезным делом – ищет украденные 22 года назад покрышки «Москвича».
До этой истории для властей все шло как по маслу. «Независимая» пресса преподносила Сержа Саргсяна в качестве этакого богатыря, который якобы вышел на борьбу со злыми олигархами и хочет пойти против дурных нравов. Были редкие невменяемые, которые в один момент даже искренне поверили в эту красивую сказку. Провластные СМИ своими публикациями еще более приукрашали сказку, призывая «гражданское» общество консолидироваться вокруг доброго Сержа и устроить пир в сквере Маштоца.
«Вы только смены власти не требуйте, довольствуясь маленькими победами, и всё будет хорошо! Посмотрите, насколько хорош Серж Саргсян и насколько плохи Тарон и Немец, которые, вопреки гражданскому желанию Сержа, хотят сделать депутатом в Аване своего человека. Наконец, насколько хороши вы, дорогие гражданственники, что не противитесь продлению президентства Сержа (в отличие от «редисок» политического поля). Если продолжите в том же духе, то накопите гражданский капитал и примите активное участие в выборах 2018 г., а на предстоящих выборах не нужно зацикливаться, поскольку все уже решено», –занимаются «гражданской» демагогией «независимые» и «бесстрашные» средства массовой информации.
Однако, история с сыном Сашика показала, что маленькие победы так называемого гражданского общества и хорошесть Сержа заканчиваются там, где начинается беспредел и противозаконное поведение членов семьи председателя РПА. По части поступка сына Сашика Серж предпочел вариант «Сашик джан, красиво», поэтому преподносящие себя в качестве апологетов гражданственности СМИ стали глухими и немыми. Если бы был заказ, то «независимые» могли бы разнести всё в пух и прах, но было приказано не замечать «красивые» поступки сына Сашика, и «свидетели» сквера Маштоца умолкли.
Следует особо подчеркнуть, что просержевские СМИ, которые приравнивали «героическую борьбу» за сквер Маштоца к движению 88-го года и которые петушились в связи с инцидентом в принадлежащем Рубену Айрапетяну «Арснакаре», вдруг «не заметили» инцидент с сыном Сашика и выстрелы в центре Еревана. Просержевцы в данном случае прикинулись шлангами, даже не пикнув против членов семьи Сержа. Все это говорит о том, что сверху не поступало распоряжения начать очередную кампанию под кодовым названием «Некрасиво» или пропагандировать на людской трагедии, поскольку не было предусмотрено, что в конце былинный герой Серж придет и произнесет ставшее источником для различных анекдотов известное предложение. Словом, Сашик «испортил» праздник, и сейчас джигиты президентского дворца должны придумать новый блеф.
В данном случае, по понятным причинам, Серж Саргсян не сказал бы «Сашик джан, некрасиво», а геббельский агитпроп не стал бы преподносить народу очередную сказку со «счастливым концом», поскольку люди и явления неприемлемы и нестерпимыдля Сержа только если они не относятся к его тесному окружению. В остальных случаях «Некрасиво» осуществляется с далеко идущими  планами по отбору под видом борьбы с олигархами собственности у «своих».
Судя по всему, стрельба по людям и наглое поведение тоже потихоньку монополизируются. Если в прошлом были десятки таких привилегированных, и общество справедливо выражало недовольство ситуацией, то сегодня наглость позволена лишь очень узкому кругу людей, а цинизм дошел до того, что тому же обществу предлагают приветствовать подобную перемену.
Фактически, предлагаемая гражданскому обществу модель «маленьких побед» действует лишь тогда, когда это идет на пользу реализации программы «Экономика одного олигарха». В остальных случаях президентский дворец не приветствует гражданственность, поскольку она может привести  к политическим переменам.
Истинный смысл сержсаргсяновских «реформ» в том, что только люди из его окружения должны стать работодателями, и «цивилизованным» способом эксплуатировать общество, в том числе - гражданское общество, а при желании – стрелять по людям. В случае других, по мнению «инициативного» руководителя РПА, это неприемлемо и нестерпимо.
Если есть такие, кому нравятся перемены, предлагаемые якобы заботящейся о гражданском обществе командой президента, то в 2013 году они могут спокойно голосовать за Сержа Саргсяна.
P.S. Тем не менее, в истории с сыном Сашика есть и положительный момент. Это тот случай, когда говорят, что нет худа без добра. Своим поведением сын Сашика помог открыть некоторым глаза и отказаться от введенных в оборот президентским дворцом иллюзий о «переменах сверху». Тем самым, Сашик невольно перешел на сторону народа и дал понять наивным людям, что не нужно верить сказкам президентского дворца, поскольку ничего не изменилось и не изменится. Если же и изменится, то только к худшему.
Независимо от своей воли, Сашик дал понять народу и то, что нужно руководствоваться лозунгом «Сменим Сержа Саргсяна, чтобы поверить», за что его можно лишь поблагодарить. Вот это, действительно, гражданский поступок! Так сказать, невольная гражданственность.