Սերժ Սարգսյանը հեղափոխության կոչ է անում
Պատգամավորական մանդատների համար թիվ 1 և թիվ 35 մեծամասնական ընտրատարածքներում դեկտեմբերի 2–ին տեղի ունեցած «ընտրությունները» ցույց տվեցին, որ իշխանությունները կեղծիքների հրեշավոր մեքենա են ստեղծել։ Ճիշտ է, դա Սերժ Սարգսյանի օրոք չի ստեղծվել, բայց նա կատարելության է հասցրել ընտրակեղծիքի ինստիտուտը։ Փաստորեն, ՀՀ նախագահն իր ողջ էներգիան ու պետական կառավարման ռեսուրսները ներդնում է ոչ թե երկրի արտաքին ու ներքին քաղաքական խնդիրները լուծելու, այլ բացառապես ընտրակեղծիքների մեքենան «յուղելու» և վերարտադրվելու համար։
Երևանում և Գյումրիում ավարտված ընտրությունները ցույց տվեցին նաև, որ Սերժ Սարգսյանի սիրած «Տարո՛ն ջան, սիրու՛ն չի», «Նեմե՛ց ջան, սիրու՛ն չի» կամ «Վարդանի՛կ ջան, սիրու՛ն չի» բեմադրությունները լրիվ ուրիշ նպատակ են հետապնդում և որևէ կապ չունեն քաղաքացիական հասարակության պահանջներին ընդառաջ գնալու գործընթացների հետ, ինչպես որ ներկայացնում են սերժամետ լրատվամիջոցները։
Քաղաքականապես անմեղսունակ են (լավագույն դեպքում) բոլոր նրանք, ովքեր հավատում են, թե Սերժ Սարգսյանը բարեփոխումներ է ուզում անել և պետք է նրան օգնել այդ հարցում։ Տարեց օլիգարխ կոչվածներին երիտօլիգարխներով փոխարինելը բարեփոխում չէ, այլ «մեկ օլիգարխի տնտեսության» կառուցմանը նպաստող գործընթաց։ Ուշագրավ է, որ Բաղրամյան 26–ից կոչ են անում քաղաքացիական հասարակություն կոչվածին աջակցել այդ գործընթացին։ Ոմանք կամավոր, իսկ ոմանք էլ  ակամա լծվել են «Սերժը չարյաց փոքրագույնն է» հեքիաթի տարածմանն ու  դհոլիկություն են անում սոցցանցերում և այլուր։
Հարկ է նկատել, որ վերջին օրերին Սերժ Սարգսյանն անկեղծանալու մի քանի առիթ ունեցավ։ Սաշիկի որդու հետ կապված պատմությունը և դրան հաջորդած զարգացումները «քաղաքացիականության» մարմնավորում ներկայացվող Սերժի հստակ դիրքորոշումն էր. երբ վատ են պահում իր ընտանիքի անդամները, ապա դա սիրու՛ն է։ Բացի այդ՝ կիրակնօրյա ընտրություններով Սերժ Սարգսյանը կարևորագույն «մեսիջ» ուղարկեց հանրությանը՝ փաստացի կոչ անելով գնալ հեղափոխության։
«Թուղթն արկղի մեջ գցելու տարբերակով ես չեմ հեռանա»,– իրեն չընդունող ՀՀ քաղաքացիների ճնշող մեծամասնությանն է դիմում Սերժ Սարգսյանը։
Դե ինչ, մնում է, որ ընտրողներն ու փոփոխությունների ձգտող քաղաքական ուժերն այդ «մեսիջն» ընդունեն, գալիք նախագահական ընտրությունների առիթն օգտագործեն և ընդառաջ գնան ՀՀԿ ղեկավարի կոչին։

Серж Саргсян призывает к революции
Прошедшие 2-го декабря дополнительные парламентские «выборы» в мажоритарных округах №1 и №35 показали, что власти создали ужасную машину по избирательным фальсификациям. Правда, она была создана не при Серже Саргсяне, однако он довел институт фальсификаций до совершенства. Фактически, президент РА весь свой энтузиазм и ресурсы госуправления использует не для решения внутренних и внешних проблем страны, а исключительно для «смазки» механизма избирательных фальсификаций и своего воспроизводства.
Завершившиеся в Ереване и Гюмри выборы показали также, что постановки Сержа «Тарон (Немец, Варданик) джан, некрасиво» преследуют совсем иные цели и никак не связаны с шагами навстречу требованиям гражданского общества, как это преподносят просержевские СМИ.
Все те, кто верят, что Серж Саргсян хочет провести реформы и что ему нужно помочь в этом деле, в лучшем случае, являются политически невменяемыми. Смена так называемых старых олигархов младоолигархами – это не реформа, а направленный на построение «экономики одного олигарха» процесс. Примечательно, что из президентского дворца сейчас призывают «гражданское общество» поддержать этот процесс. Некоторые добровольно, а некоторые – невольно, предались делу распространения сказки «Серж – меньшее из зол» и занимаются «барабанством» в соцсетях и в других местах.
Стоит отметить, что в последние дни у Сержа Саргсяна было несколько поводов показать свое истинное лицо. История с сыном Сашика и последовавшие за ней развития показали четкую позицию предстающего в качестве живого воплощения «гражданственности» Сержа: когда себя плохо ведут члены его семьи, то это красиво. Кроме того, посредством воскресных выборов Саргсян направил обществу важнейший «мессидж», фактически призвав пойти на революцию.
«Какие-то бумажки в урнах не заставят меня уйти», - обращается к большинству не принимающих его граждан РА Серж Саргсян.
Ну что ж, остается только, чтобы избиратели и стремящиеся к переменам политические силы приняли этот «мессидж», использовали предстоящие президентские выборы в качестве удобного повода и пошли навстречу призывам руководителя РПА.