Օրերս Երևանում մի շատ արտառոց միջադեպ է տեղի ունեցել։ Մայրաքաղաքի կենտրոնում գտնվող հայտնի օբյեկտներից մեկի տարածքում մարդիկ իրար են ծեծել և հրազեն օգտագործել։ Արդյունքում՝ մեկը վիրավորվել է ոտքից, իսկ մյուսը՝ գլխից։
Հիմա կասեք, թե ինչ արտառոց բան կա այդտեղ։ Երևանում առաջին անգամը չէ, որ մարդիկ իրար են ծեծում ու գործի դնում ատրճանակը, ինքնաձիգը կամ «Չերյոմուխան»։ Առաջին անգամը չէ, որ այդ զինատեսակներով մարդկանց վնասվածք են հասցնում և նույնիսկ սպանում։ Սերժ Սարգսյանը, օրինակ, այդ ճանապարհով նախագահ դարձավ։ Եվ ուրեմն ինչո՞ւ եմ ես արտառոց համարում այն միջադեպը, որը տեղի էր ունեցել «Բելաջիո» ռեստորանային համալիրի տարածքում։
Արտառոցը տվյալ դեպքում այն է, որ կռիվ անողները հայտնի մարդիկ են, կրակողը հայտնի է, վիրավորը հայտնի է, օբյեկտը հայտնի է, բայց «քաղաքացիականության» ջերմեռանդ պաշտպան մամուլը ծպտուն չի հանում այդ մասին, քաղաքացիական ակտիվիստ կոչվածներից ոմանք չեն պահանջում որևէ մեկի հրաժարականը, իսկ Սերժ Սարգսյանը չի գալիս դեպքի վայր ու չի արտասանում իր սիրած «Սիրո՛ւն չի» մոգական նախադասությունը։
Զարմանալի է, բայց «Բելաջիոյի» տարածքում չեն երևում նաև Մաշտոցի պուրակի հերոսամարտի վետերանները, ովքեր տեսախցիկների առաջ կենաց–մահու պայքար էին մղում «չար օլիգարխներին» պատկանող «բուծիկների» վրայից «բոլտ ու գայկաները» հանելու համար և ոստիկաններից քաշքշվում հանուն քաղաքացիականության։
Թվում է, թե ՀՀԿ ղեկավարի համար հարմար առիթ էր ստեղծվել «Բելաջիոյում» տեղի ունեցածով «բարի Սերժի» իմիջն ամրապնդելու համար, բայց այդպես չեղավ։ Այնինչ կարելի էր «մին լյավ» PR անել, սակայն բանն այն է, որ, ըստ տարածված տեղեկությունների, կրակողը Սերժ Սարգսյանի եղբայր Սաշիկի որդու շրջապատից է եղել։ Իսկ դա, համաձայնե՛ք, շատ լուրջ պատճառ է, որպեսզի «քաղաքացիական» հասարակությունը չշեղվի իր ուղուց և զբաղվի բացառապես քարայծի խնդիրներով, «անկախ» մամուլը՝ բերանը ջուր հավաքի, իսկ Սերժ Սարգսյանն էլ ձևականությունների հետևից չընկնի ու փաստացի հայտարարի, թե «Սաշի՛կ ջան, սիրո՛ւն ա»։
Փորձագետները Սերժի լռությունը բացատրում են նրա զբաղվածությամբ։ Ինչպես հայտնի է, երբ Սաշիկի որդին կռիվ էր անում, այդ պահին «արևմտամետ» ՀՀ նախագահը մասնակցում էր ԵԺԿ համաժողովին ու քննարկում Հայաստան–ԵՄ ինտեգրման հարցերն ու Հայաստանի ժողովրդավարացման ուղիները։ Իսկ դրանք այն հարցերն են, որոնք շատ ավելի կարևոր են, քան «կակոյ նիբուձ» կրակոցի պատմության թեմայով PR անելը կամ անիմաստ պատժամիջոցներ կիրառելը։ ԵԺԿ–ական Սերժ Սարգսյանին հարիր չէ նման մանր հարցերին անդրադառնալը։ Ինչևէ։
Ի դեպ, «Բելաջիոյում» տեղի ունեցածն արտառոց է նաև այն պատճառով, որ ոստիկանությունը ո՛չ հերքում, ո՛չ հաստատում է հանցագործության փաստը։ Իսկ դա նշանակում է, որ Վլադիմիր Գասպարյանի «չսիրած» սրիկաները բազմանում են նաև ոստիկանակա՛ն համակարգում։

На днях в Ереване произошел довольно странный инцидент. На территории одного из столичных объектов люди избили друг друга и применили огнестрельное оружие. В результате, один из них получил ранение в ногу, а другой – в голову
Вы можете спросить, мол, что в этом странного. В Ереване не впервые люди избивают друг друга и применяют пистолет, автомат или «Черёмуху». Не впервые из этих видов оружия людям наносят ранения или даже убивают. Например, Серж Саргсян таким же путем стал президентом. Тогда почему я считаю инцидент, произошедший на территории ресторанного комплекса «Белладжио», странным?
Странным в данном случае является то, что на этот раз подрались известные люди, стрелявший и пострадавшие известны, так же, как и известно место происшествия, однако являющаяся ревностным защитником «гражданственности» пресса не смеет и пикнуть на эту тему, так называемые гражданские активисты не требуют чьей-либо отставки, а Серж Саргсян не приходит на место происшествия и не произносит любимую им магическую фразу «Некрасиво…».
Удивительно, но на территории «Белладжио» не видно и ветеранов героической борьбы за сквер Маштоца, которые во имя гражданственности перед видеокамерами вели беспощадную борьбу за то, чтобы свинтить болты и гайки с принадлежащих «злым олигархам» бутиков, а также тормошились полицейскими.
Казалось, что для руководителя РПА выдался удобный повод, чтобы использовать  случившееся в «Белладжио» в целях укрепления имиджа «доброго Сержа», но этого не произошло. На всём этом можно было бы сделать хороший пиар, однако дело в том, что, согласно распространенной информации, стрелявший был из окружения племянника Сержа Саргсяна (сына Сашика). А это, согласитесь, серьезная причина для того, чтобы «гражданское» общество не отвлекалось от своих главных дел и занималось исключительно проблемами муфлонов, чтобы «независимая» пресса набрала в рот воды, а Серж Саргсян не гонялся за формальностями и заявил «Сашик джан, красиво».
Эксперты объясняют молчание Сержа занятостью последнего. Как известно, в то время как сын Сашика участвует в драке, «прозападный» президент РА участвует в саммите Европейской народной партии и обсуждает вопросы интеграции Армении в европейские структуры, ровно как и пути демократизации Армении. А это те вопросы, которые намного важнее, чем делать собственный пиар на какой-то истории с выстрелами и применять бессмысленные санкции. Являющемуся членом ЕНП Сержу Саргсяну не подобает отвлекаться на столь мелкие вопросы.
Кстати, произошедшее в «Белладжио» является странным и по той причине, что полиция ни опровергает, ни подтверждает факт преступления. А это означает, что «нелюбимых» Владимиром Гаспаряном сволочей становится всё больше и больше, в том числе, в полицейской системе.