Ինչու՞ է Սերժ Սարգսյանն իրար խառնվել ԲՀԿ–ի բրյուսելյան այցի պատճառով
Չնայած Բաղրամյան 26–ի տակ աշխատող և «դեղձի ծառի» վրա մնացած լրատվամիջոցները շեփորահարում կամ ավելի ճիշտ՝ թմբկահարում են այն մասին, թե իբր Գագիկ Ծառուկյանի գլխավորած պատվիրակության այցը Բրյուսել հաջող չի անցել, այդուհանդերձ այն շատ արդյունավետ է եղել։ ԲՀԿ–ի պատվիրակության հետ հանդիպումներ են խնդրել անգամ այն կառույցների ու եվրոպական կուսակցությունների ներկայացուցիչները, որոնց հետ նախապես պլանավորված չի եղել հանդիպում։
«Միշիկ.am»–ների ու «Միշիկ-press»–ի ջղաձիգ պահվածքից հստակ երևում է, որ ի հեճուկս իշխանական ցանկության և ի հակառակ Բելգիայում ՀՀ դեսպան Ավետ Ադոնցի ջանքերի, ԲՀԿ–ականներն ունեցել են պլանավորված բոլոր հանդիպումներն ու համապատասխան ընդունելության արժանացել։ Բաղրամյան 26–ից ամեն ինչ արել էին, որպեսզի այցը տապալվի, բայց չէին կարողացել, և հիմա բնական է այն աղմուկը, որը բարձրացվել է։
Շատերին կարող է հետաքրքրել այն հարցը, թե ինչու՞ այսքան նյարդային արձագանք տվեցին ԲՀԿ–ի այցին Սերժ Սարգսյանի նեղ շրջապատում։ Լավ, մի՞թե մեկ այցը կարող էր այդպես հունից հանել ՀՀԿ ղեկավարին։ Պարզվում է, որ կարող է, և ահա՛ թե ինչու։
Բանն այն է, որ Սերժ Սարգսյանի ամբողջ PR–ը կառուցվել է «դրսից դաբրո» ունենալու վրա։ Նա շատ լավ գիտի, որ Հայաստանում լեգիտիմություն չի ունենալու և հույսը դրել է արտաքին էֆեկտներ ապահովելու և պլանավորված ընտրակեղծիքները մարսելու վրա։ Սերժ Սարգսյանի վրա, ըստ այդմ, կարվում է արևմտամետի իմիջ և փորձ է արվում նրան ավելի դրական լույսի ներքո ներկայացնել իբր ռուսամետ Ծառուկյանի համեմատությամբ։ Սերժամետ մամուլն անընդհատ մատուցում է այն տեսակետը, թե իբր Սերժ Սարգսյանը հայաստանյան միակ գործիչն է ում հետ շփվում են եվրոպացիները։
«Ճիշտ է, Ռուսաստանի համար Ծառուկյանն ու Սարգսյանը հավասարապես ընդունելի են, բայց արևմտյան ուղղությամբ ԲՀԿ–ն թույլ է, իսկ փոխարենը Սարգսյանն է ընդունելի եվրոպական կառույցների համար»,– անընդհատ գրում են «անկախ» մամուլի մշակները և բխեցնում, թե այդպիսով նախագահական ընտրությունների ելքը վճռված է հօգուտ գործող նախագահի։
«Սերժը՝ Եվրոպայի մարդ» բլեֆին ճշմարտանման տեսք տալու համար՝ Սերժ Սարգսյանի ցանկացած արարողակարգային հանդիպում եվրոպական նույնիսկ «Ճ» կլասի պաշտոնյայի հետ մատուցվում է որպես նրա՝ «դրսից դաբրո ունենալու» ապացույց։ Այդ քարոզն, իհարկե, նախատեսված է քաղքենիական ու գավառական պատկերացումներ ունեցող զանգվածների համար և ունի զուտ հոգեբանական ներազդեցության ֆունկցիա, բայց հետապնդում է նաև այլ նպատակ։ Սերժ Սարգսյանի շրջապատից ներքին խողովակներով մշտապես պետական ապարատին ներկայացվում է, թե իբր Սարգսյանն ունի աշխարհաքաղաքական բոլոր կենտրոնների՝ ԱՄՆ, ՌԴ և ԵՄ աջակցությունը և որպես այդ ամենի հիմնավորում է մատուցվում այն, որ, մասնավորապես, Ծառուկյանին միայն ռուսներն են ընդունելության արժանացնում, իսկ ահա Բրյուսելն ու Վաշինգտոնը փակ են ԲՀԿ առաջնորդի առաջ։
Գ. Ծառուկյանի գլխավորած պատվիրակության այցն ու հանդիպումների ընթացքում հնչած շեշտադրումները նախ պայթեցրեցին «դրսից դաբրո» ստանալու գաղափարն ընդհանրապես և Սերժ Սարգսյանի՝ «Եվրոպայի մարդը» լինելու բլեֆը մասնավորապես։
Բոլորի համար պարզ դարձավ, որ դուրսն ընդամենը դիտորդի կարգավիճակ ունի և մեծ հաճույքով կհամագործակցի ԲՀԿ–ի հետ, եթե Ծառուկյանն անցնի իշխանության գլուխ։ Իսկ այն որ ԲՀԿ–ն ԵԺԿ անդամ չդարձավ, դա այլ հոդվածի թեմա է, քանզի արժե առանձին նյութով անդրադառնալ, թե ինչ է իրականում իրենից ներկայացնում ԵԺԿ–ն և թե ինչպես էր այդ կառույցի հունգարացի փոխնախագահը Ռամիլ Սաֆարովին հանձնում Բաքվին՝ հայաստանյան եվրոնժդեհականների հեզ հայացքների ուղեկցությամբ։
Եվ այսպես, Գագիկ Ծառուկյանի բրյուսելյան այցի ուշագրավ արդյունքներից պետք է համարել այն, որ բացահայտ դարձավ Սերժ Սարգսյանի գլխավորած ուժի թուլությունը, ուժ, որը մրցակցի ցանկացած քայլից կարող է կորցնել  ինքնատիրապետումը և հոգեխանգարմունքի ենթարկվել։
Հ.Գ.։ Մեր ունեցած տեղեկություններով, եվրոպացի մի շարք դիվանագետների ապշեցրել է ՀՀ իշխանությունների պահվածքը։ Նրանք ֆիքսել են, որ արվում է ամեն ինչ ԲՀԿ–ի հետ նախատեսված հանդիպումները տապալելու ուղղությամբ և իրենց տարակուսանքը հայտնել։
Եվրոպացիները, թերևս, չեն պատկերացնում, թե որքան ջանք է ներդրել Սերժ Սարգսյանը՝ «Եվրոպայի մարդը» լինելու հեքիաթը տարածելու և այդ թեմայով PR–փուչիկը փչելու համար։ ԲՀԿ–ն ընդամենը մեկ այցով պայթեցրեց այդ փուչիկը, բայց ոչ թե շարքային քաղաքացիների (ինչպես Սերժ Սարգսյանի քարոզարշավի ժամանակ եղավ), այլ նախագահականի գլխին։ Դրա համար էլ վայնասուն է բարձրացվել։ Պայթյունն, ակնհայտորեն, շատ ցավոտ է եղել ոմանց համար ու դա է պատճառը, որ Բաղրամյան 26–ում ցավից գոռում են։

Почему брюссельский визит ППА привел Сержа Саргсяна в замешательство?
Несмотря на то, что сержевские СМИ трубят (вернее, «барабанят») о якобы неудачном ходе визита возглавляемой Гагиком Царукяном делегации в Брюссель, он прошел довольно результативно. Встречи с делегацией ППА попросили даже представители тех структур и европейских партий, с которыми они не были запланированы.
Из нервного поведения «Мишик.am»-ов и «Мишик-press» четко видно, что, наперекор желанию властей и усилиям посла Армении в Брюсселе Авета Адонца, члены ППА провели все запланированные встречи и удостоились соответствующего приема. Команда президента сделала всё, чтобы визит провалился, но не смогла, и та шумиха, которая сейчас поднимается, кажется логичной.
Многих может заинтересовать, почему в узком окружении Сержа Саргсяна так нервно отреагировали на визит ППА. Неужели один визит может так вывести из себя руководителя РПА? Выясняется, что может, и вот почему.
Дело в том, что весь пиар Сержа Саргсяна строился на мифе о полученном от внешних сил «добре». Он прекрасно знает, что не будет обладать в Армении легитимностью, поэтому надеется обеспечить внешний эффект и удачно провести запланированные фальсификации. Согласно этому, на Саргсяна примеряется имидж прозападного деятеля и предпринимается попытка преподнести его в более позитивном, по сравнению с Царукяном, свете. Сержевская пресса постоянно пропагандирует точку зрения, что якобы Серж Саргсян является единственным деятелем, с которым поддерживают связи европейцы.
«Действительно, для России Царукян и Саргсян равнозначно приемлемы, однако на западном направлении ППА слаба, в то время как Саргсян для европейских структур является приемлемым деятелем», - беспрестанно пишут труженики «независимой» прессы и заключают, что этим исход президентских выборов предрешен в пользу действующего президента.
Для придания правдоподобности блефу «Серж – человек Запада» любая протокольная встреча президента РА с европейскими чиновниками даже сомнительного статуса/класса преподносится в качестве свидетельства полученного от внешних сил «добра».  Конечно, данная пропаганда рассчитана на примитивно мыслящие массы и выполняет функцию по оказанию психологического воздействия, однако преследует и другие цели. Окружение Саргсяна посредством внутренних каналов постоянно пытается показать государственному аппарату, что руководитель РПА пользуется поддержкой всех геополитических центров (США, ЕС, Россия). В качестве доказательства этого приводится то, что Царукян якобы удостаивается только приемов только Москвы, а Брюссель и Вашингтон для лидера ППА закрыты.
Визит возглавляемой Царукяном делегации и прозвучавшие в его ходе акценты развеяли миф о получении внешнего «добра» и блеф о том, что Серж Саргсян является «человеком Европы».
Всем стало ясно, что внешние силы пребывают всего лишь в статусе наблюдателей, и они с удовольствием будут сотрудничать с ППА, если Царукян придет к власти. Причины же того, почему ППА не стала членом Европейской народной партии, рассмотрим в отдельной статье. Дело в том, что необходимо более подробно остановиться на том, что из себя на самом деле представляет ЕНП и как вице-президент данной структуры сдавал Рамиля Сафарова Азербайджану в сопровождении смиренных взглядов республиканцев.
Итак, одним из примечательных результатов брюссельского визита Гагика Царукяна необходимо считать то, что очевидной стала слабость команды во главе с Сержем Саргсяном, которая может потерять самообладание и придти в душевное расстройство от любого шага оппонента.
P.S. По имеющимся у нас данным, ряд европейских дипломатов был поражен поведением властей РА. Они констатировали, что предпринимаются всевозможные меры для срыва запланированных встреч ППА и выразили свое недоумение.
Европейцы, скорее всего, не представляют, сколько усилий приложил Серж Саргсян для распространения мифа о том, что он является «человеком Европы», и раздувания этого пропагандистского мыльного пузыря, который лопнул от одного визита ППА. Этот удар оказался для некоторых весьма болезненным, поэтому сержевской командой и был поднят такой вой.