ՀՅԴ–ի պլատֆորմն ու Հրանտ Մարգարյանի նախընտրած անձը
Եվ այսպես, ՀՅԴ–ն որոշեց թեկնածու չառաջադրել գալիք նախագահական ընտրություններում, բայց նաև չբոյկոտել ընտրությունները՝ առաջնորդվելով ընտրական ինստիտուտները վերջնականապես չվարկաբեկելու վեհ ցանկությամբ։
Փաստորեն ըստ ՀՅԴ–ի՝ մեզանում ընտրական ինստիտուտները դեռ վերջնականապես չեն վարկաբեկվել։ Եվ սա ասվում է այն դեպքում, երբ ԱԺ վերջին ընտրություններում ընտրակեղծիքները կիրառվեցին ամենալկտի ու ցինիկ ձևով, ինչի մասին բազմիցս հայտարարում էին նաև ՀՅԴ–ականները։
ՀՅԴ–ն անձի ու պլատֆոմի արանքում
Մի շարք օբյեկտիվ ու սուբյեկտիվ հանգամանքներ հաշվի առնելով՝ ՀՅԴ–ի որոշումը կանխատեսելի էր։ Պարզ էր, որ Գագիկ Ծառուկյանի քաղաքական առումով սխալ որոշումից և «տեխնիկական» փոքրիկ խոչընդոտի պատճառով Լևոն Տեր–Պետրոսյանի չառաջադրումից հետո ՀՅԴ–ն այլ տարբերակ չուներ։ Միակ «ինտրիգն» այն էր, թե ինչպես է ՀՅԴ–ն փորձելու հիմնավորել սեփական թեկնածուով նախագահական ընտրություններին չմասնակցելը։
ՀՅԴ գերագույն ժողովի հայտարարության մեջ մասնավորապես նշված է. «Դերակատար քաղաքական ուժերի, հասարակական շրջանակների հետ քննարկումների միջոցով փորձ արվեց համախոհություն ստեղծել քաղաքական պլատֆորմի շուրջ, հանդես գալ ընդդիմադիր միասնական ճակատով։ ... Սակայն համախմբումը  այս կամ այն կոնկրետ թեկնածուով պայմանավորելու կանխակալ մոտեցումները թույլ չտվեցին տրամաբանական ավարտին հասցնել միասնական օրակարգով նախագահական ընտրությունների գնալու  ջանքերը»։
Նկատենք, որ այսպիսի բացատրությամբ ընտրություններին չմասնակցելը դեմքը փրկելու և այլոց մեղադրելու փորձ է։ Այլ կերպ ասած՝ ՀՅԴ որոշումը «ատմազկա» է։
Եթե ՀՅԴ վերնախավն անկեղծ է իր կուսակցական շարքերի ու ընտրողների հետ, ապա թող մինչև վերջ բացի փակագծերը և տեղեկացնի, թե ո՞վ է եղել միասնական ճակատի և միասնական օրակարգի ձևավորմանը խոչընդոտող ուժը կամ անհատը՝ «Բարգավաճ Հայաստա՞նը», որի ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանը Հրանտ Մարգարյանի հետ հանդիպման ժամանակ ամբողջովին ընդունել է ՀՅԴ պլատֆորմի 7 կետերը որպես համատեղ ուժերով իշխանության գալու դեպքում իրագործվելիք ծրագրի մաս ու արել ֆինանսակազմակերպական բնույթի շատ կոնկրետ առաջարկներ, Կոնգրե՞սը, որի ներկայացուցիչները հայտարարում էին, որ խորհրդակցությունները դրական են գնահատում ու չեն բացառում միասնաբար հանդես գալը, «Ժառանգությու՞նը», որի ղեկավար Րաֆֆի Հովհաննիսյանը ՀՅԴ կազմակերպած խորհրդաժողովի  ժամանակ ամբողջությամբ ընդունեց ՀՅԴ պլատֆորմի կետերը, թե՞ Դաշնակցությունը, որը հակաիշխանական ոգով ներծծված խորհրդաժողովից հետո ոչ թե ձեռնամուխ եղավ միասնականության գաղափարի կյանքի կոչմանը, այլ գնաց պլատֆորմի սկզբունքները չընդունող Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպման, սեպարատ պայմանավորվածության եկավ նրա հետ ու պարտավորվեց որևէ պարագայում մաս չկազմել «Կոնսենսուս մինուս Սերժ Սարգսյան» ձևաչափին։
ՀՅԴ–ն պետք է բաց տեքստով խոսի այս ամենի մասին, ինչպես որ հրապարակավ գովազդեց Սերժ Սարգսյանի հետ ունեցած անպտուղ հանդիպումը։
Եթե ՀՅԴ–ին դուր չէր եկել, օրինակ, այն, որ ԲՀԿ–ն, քաղաքական տրամաբանությունից և օբյեկտիվ հանգամանքներից ելնելով, առաջարկել էր ընտրությունների գնալ Գագիկ Ծառուկյանով, ապա դաշնակցականները թող բարի լինեն ու ասեն, թե ներկա իրողությունները և ԱԺ ընտրության արդյունքները հաշվի առնելով՝ ումո՞վ էին առաջարկում գնալ ընտրության։
Ինչպես հայտնի է, ՀՅԴ–ից մշտապես խուսափել են սեփական թեկնածուի անունը տալուց՝ հայտարարելով, թե կարևորը պլատֆորմի կետերն են, այլ ոչ թե անձը։ Բա եթե անձը կարևոր չէր, ապա ինչո՞ւ էին անհեթեթ առաջարկներով անձի խնդիր բարձրացնում և ինչո՞ւ են հիմա հայտարարում, թե համախմբումը  այս կամ այն կոնկրետ թեկնածուով պայմանավորելու կանխակալ մոտեցումները թույլ չտվեցին տրամաբանական ավարտին հասցնել միասնական օրակարգով նախագահական ընտրությունների գնալու  ջանքերը։ Կյանքը ցույց տվեց, որ իրականում հենց «ընկերնե՛րն» են  կանխակալ վերաբերմունք ցուցաբերում և անձը կարևորում պլատֆորմից՝ վիժեցնելով միասնաբար հանդես գալու ծրագիրը։
Ո՞ւմ համար պարզ չէր, որ միայն ԲՀԿ–ի գլխավորությամբ և մյուս շահագրգիռ քաղաքական ուժերի համախմբման միջոցով է հնարավոր հասնել իշխանափոխության։
ՀՅԴ–ն չգիտե՞ր, որ Ծառուկյանը վախենում էր միայնակ իշխանության դեմ դուրս գալուց և միայն  լայն համախմբման դեպքում կդիմեր ռիսկի։ ՀՅԴ–ն չգիտե՞ր, որ Ծառուկյանը պատրաստ է հրապարակավ հայտարարել, որ իշխանության գալուց երկու տարի անց հրաժարական է տալու և կրկին չի առաջադրվելու՝ նախապես կազմակերպելով սահմանադրական փոփոխություններ և երաշխավորելով նորմալ ընտրություններ։ Իհարկե՛ գիտեր և գիտենալով հանդերձ՝ պետք է իր մասով ճիգ գործադրեր Ծառուկյանին խաղի մեջ պահելու և որպես գործիք օգտագործելու, այլ ոչ թե Սերժ Սարգսյանի հետ ինչ–ինչ պայմանավորվածությունների հասնելու ուղղությամբ։
Եվ ամենակարևորի մասին. եթե ՀՅԴ–ի համար, ինչպես հայտարարվում էր, կարևորը միասնական թեկնածուի անձը չէր, այլ պլատֆորմի կետերը, ապա ինչո՞ւ իրենք սեփական թեկնածուով չմտան ընտրապայքարի մեջ ու առիթը բաց թողեցին 7 կետերը քարոզելու համար։ Գաղափարական ուժը հենց այդպես էլ պետք է վարվեր, այլ ոչ թե ձևական հայտարարություն աներ այն մասին, թե քաղաքական  բոլոր միջոցներով առաջիկայում ևս հետամուտ են լինելու կուսակցության ներկայացրած յոթ կետանոց օրակարգի իրականացմանը։ Ինչ է, ՀՅԴ–ում չե՞ն հասկանում, որ Սարգսյանի վերընտրության պարագայում պլատֆորմի որևէ կետ չի կարող իրականություն դառնալ։ Իհարկե՛ հասկանում են, բայց ուզում են ճիգ գործադրել՝ ցույց տալու համար, թե իբր գաղափարական խնդիրներն իրենց համար կարևոր են։
Վերջին մեկ ամսվա ընթացքում տեղի ունեցածը մեզ հիմք է տալիս եզրակացնելու, որ պլատֆորմը ՀՅԴ վերնախավի համար ընդամենը առևտրի առարկա է եղել, այլ ոչ թե գաղափարական համոզմունք։
Հրանտ Մարգարյանի գործունեությունը ցույց է տալիս, որ իր նախընտրած անձը «ֆուտբոլային» դիվանագիտության կնքահայր Սերժ Սարգսյանն է, իսկ հանրությանը մատուցվող սրտաճմլիկ ձևակերպումները լոկ քողածածկույթ են և դեմքը փրկելու հուսահատ քայլեր։
Գագիկ Ծառուկյանի ու Սերժ Սարգսյանի արանքում Հրանտ Մարգարյանը փորձեց ի՛ր  «պլատֆորմը» թանկ վաճառել, սակայն  ծանր դրության մեջ դրեց ՀՅԴ–ին, քանզի ԲՀԿ–ի խաղից դուրս գալուց հետո արձանագրվեց «հին ընկերների» «արժեթղթային» արժեքի կտրուկ անկում։ Արդյունքում՝ ՀՅԴ–ն ստիպված որոշեց չմասնակցել ընտրություններին։
Սերժ Սարգսյանին պետք էր ամեն գնով վիժեցնել «Կոնսենսուս մինուս մեկը», և նա հասավ դրան՝ ԱԺ ընտրություններից առաջ «Ժառանգությանը» «երկխոսացնելով», նախագահական ընտրությունների նախաշեմին ՀՅԴ–ին Բաղրամյան 26 կանչելով ու ԲՀԿ–ի ղեկավարին ահաբեկելով։ Սա՛ է իրականությունը։
Ինչ մնում է պլատֆորմին, որի իրականացմանն իբր անթեկնածու ՀՅԴ–ն փորձելու է հասնել, ապա այն այլևս որևէ մեկին չի հետաքրքրում, քանզի բոլորը տեսան, որ Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպումներ փափագող և ճիգեր գործադրող մարդիկ ընդամենն ուզում են ազգային–ազատագրական թեմաները մեջտեղ բերելով՝ անձնական շահ հետապնդող  գործարքներ կնքել։
Հ.Գ.։ Հետաքրքրական է, որ ՀՅԴ քայլերն արդարացնելու համար դաշնակցական մամուլը քարկոծում է հեղափոխական ճանապարհով իշխանափոխության հասնելու տարբերակը և քննադատում «Կոնսենսուս մինուս մեկ» բանաձևը, որը, ի դեպ, առաջին անգամ բարձրաձայնվել է դաշնակցական Արմեն Ռուստամյանի կողմից։ Մի կողմ թողնելով այն հարցը, թե արդյոք պե՞տք է մեզ հեղափոխություն, թե՞ ոչ, նկատենք, որ իր անվան մեջ «հեղափոխություն» բառը ներառող կուսակցությունը, անկախ ամեն ինչից, իրավունք չունի իր մամուլով քննադատել հեղափոխության գաղափարը։ Ով ով, բայց Հայ հեղափոխական դաշնակցությունը չի կարող դեմ լինել հեղափոխությանը։ Իսկ եթե դեմ են, ապա թող փոխեն կուսակցության անունը՝ վերանվանվելով Հայ հակահեղափոխական կամ Հայ հեղափոփոխական դաշնակցություն։
Հ.Գ.-2: Գագիկ Ծառուկյանի հետքայլից հետո ԲՀԿ ներկայացուցիչ Նաիրա Զոհրաբյանը հայտարարեց, որ նախագահի բոլոր թեկնածուների հայտնի դառնալուց հետո իրենք միգուցե կողմնորոշեն ԲՀԿ համակիրներին։ Իշխանական լրատվամիջոցների հետ միասին վաղուց նույն գծի վրա գտնվող դաշնակցական լրատվամիջոցներից մեկն անմիջապես արձագանքեց Զոհրաբյանի այդ հայտարարությանը՝ նշելով, թե համակիրները ոչխարի հոտ չեն, որ ԲՀԿ–ն ուր ուզի՝ կողմնորոշի։
Ուշագրավ է, որ ՀՅԴ–ն իր այսօրվա հայտարարության մեջ կետ ունի համակիրների կողմնորոշման մասին։
«Բացառելով իշխանության թեկնածուին աջակցելը՝ լիազորել Գերագույն մարմնին` հետևել նախընտրական գործընթացներին և ի հարկին կողմնորոշել (ընդգծումը մերն է – խմբ.) ՀՅԴ կազմակերպական կառույցին և համակիրներին»,–նշված է ՀՅԴ գերագույն ժողովի հայտարարության մեջ։

Платформа АРФД или Кому отдал предпочтение Грант Маргарян?
Итак, АРФД решила не выдвигать собственного кандидата на предстоящих президентских выборах, но и не бойкотировать сами выборы, руководствуясь желанием окончательно не компрометировать институт выборов.
Фактически, согласно АРФД, институт выборов у нас еще окончательно не скомпрометирован. И это говорится в том случае, когда последние парламентские выборы были сфальсифицированы самым наглым и циничным образом, о чем неоднократно заявляла и сама АРФД.
АРФД между личностью и платформой
Учитывая ряд субъективных и объективных обстоятельств, можно сказать, что решение АРФД не было неожиданным. Понятно, что после неверного в политическом плане решения Гагика Царукяна и невыдвижения Левона Тер-Петросяна по одной незначительной «технической» причине у АРФД не было другого варианта. Единственной «интригой» было то, как АРФД попытается обосновать отказ от участия в президентских выборах.
В заявлении Верховного собрания АРФД, в частности, отмечается: «Были проведены обсуждения с разными политическими силами, была сделана попытка прийти к единому мнению относительно политической платформы и выступить в качестве объединенной оппозиции… Однако связывание процесса сплочения с выдвижением конкретного кандидата привело к тому, что решение об участии в выборах с единой повесткой не нашло свое логическое завершение».
Заметим, что отказ участвовать в выборах с таким обоснованием является попыткой спасти собственное лицо и обвинить во всем остальных. Иначе говоря, решение АРФД было «отмазкой».
Если верхушка АРФД была честна с членами партии и своими избирателями, то пусть она до конца раскроет скобки и скажет, какая сила или личность была препятствием на пути формирования единого фронта или совместной повестки. Ею была «Процветающая Армения», чей руководитель – Гагик Царукян – во время встречи с Грантом Маргаряном полностью принял 7 пунктов платформы АРФД (в качестве части той программы, которая должна была быть реализована в случае прихода к власти совместными силами) и сделал весьма конкретные предложения финансово-организационного плана? А может Конгресс, чьи представители заявляли, что положительно оценивают консультации и не исключают совместное участие в выборах, или «Наследие», чей руководитель – Раффи Ованнисян – в ходе организованной АРФД конференции полностью принял положения платформы АРФД? Или же все-таки «Дашнакцутюн», которая после пронизанной антивластным духом конференции позаботилась не о реализации на деле идеи единства, а пошла на встречу с не принимающим основные положения платформы Сержем Саргсяном, придя к сепаратному соглашению и обязавшись ни в коем случае не становиться частью формата «Консенсус минус Серж Саргсян».
АРФД должна открытым текстом сказать обо всем этом, как в свое время публично было заявлено о безрезультатной встрече с Сержем Саргсяном.
Если АРФД не понравилось, например, то, что ППА, исходя из политической логики и объективных обстоятельств, предложила пойти на выборы с кандидатурой Гагика Царукяна, тогда пусть дашнаки будут добры и скажут, с кем они предлагали идти на выборы, учитывая существующие реалии и результаты выборов в Национальное собрание.
Как известно, в АРФД всегда избегали называть имени своего кандидата, заявляя, что главное – это положения платформы, а не конкретная личность. Если личность не столь важна, тогда почему они своими нелепыми предложениями поднимали проблему личности и почему сейчас заявляют, что связывание процесса сплочения с выдвижением конкретного кандидата привело к тому, что решение об участии в выборах с единой повесткой не нашло свое логическое завершение? Жизнь показала, что именно «дашнаки» связывали сплочение с конкретной личностью и ставили личность выше платформы, подорвав тем самым программу совместного участия в выборах.
Кому не было понятно, что только во главе с ППА и при условии сплочения остальных заинтересованных политических сил возможно добиться смены власти?
АРФД не знала, что Царукян боялся в одиночку идти против власти, и только при условии широкой консолидации пошел бы на риск? АРФД не знала, что Царукян готов публично заявить, что через два года после прихода к власти он уйдет в отставку и больше не выдвинет свою кандидатуру, организовав до этого конституционные реформы и гарантировав нормальные выборы? Конечно, знала. И осознавая всё это, она должна была внести свою лепту в дело удержания Царукяна в игре и использования его в качестве инструмента, а не добиваться каких-то соглашений с Сержем Саргсяном.
И самое главное: если для АРФД, как заявлялось, главной была платформа с ее положениями, а не личность единого кандидата, то почему тогда они не вошли в избирательную борьбу с собственным кандидатом и упустили повод для пропаганды 7 пунктов? Идеологическая сила именно так и должна была поступить, а не делать формальные заявления о том, что, используя все политические возможности, они и в будущем будут добиваться реализации предложенных партией 7 пунктов. Неужели АРФД не понимала, что в случае переизбрания Саргсяна ни одно из положений платформы не сможет быть реализовано? Конечно, понимала, однако она хотела предпринять усилия, чтобы показать, что идеологические задачи для них важны.
Произошедшие за последний месяц события дают нам основания заключить, что платформа для верхушки АРФД была всего лишь предметом торга, а не идейным убеждением.
Деятельность Гранта Маргаряна показывает, что он отдает предпочтение «крестному отец» «футбольной» дипломатии Сержу Саргсяну,  а преподносимые обществу душещипательные формулировки являются всего лишь завесой и отчаянной попыткой спасти собственное лицо.
Находясь между Царукяном и Саргсяном, Грант Маргарян попытался подороже продать свою «платформу», однако поставил АРФД в довольно трудное положение, поскольку после выхода ППА из игры акции «старых друзей» резко упали в цене. В результате, АРФД вынужденно решила не участвовать в выборах.
Сержу Саргсяну нужно было любой ценой провалить формат «Консенсус минус один», и он добился этого, сначала «диалогизировав» перед парламентскими выборами «Наследие», а затем, перед президентскими выборами позвав АРФД на Баграмяна 26 и запугав лидера ППА. Такова действительность.
Что касается платформы, реализации которой якобы попытается добиться не имеющая кандидата АРФД, то она никого уже не интересует, поскольку все увидели, что жаждущие встреч с Сержем Саргсяном и прилагающие для этого усилия люди всего лишь хотят на волне национально-освободительных тем заключить преследующие личную выгоду сделки.
P.S. Примечательно, что с целью оправдать действия АРФД дашнакская пресса критикует вариант прихода к власти революционным путем и формат «Консенсус минус один», который, кстати, впервые был озвучен членом АРФД Арменом Рустамяном. Оставив в стороне вопрос о том, нужна ли нам революция, заметим, что содержащая в своем названии слово «революционная» партия, независимо от обстоятельств, не имеет права критиковать через свою прессу идею революции. Кто-кто, но Армянская революционная федерация не может быть против революции. Если же выступает против, то пусть поменяет название и станет, например, Армянской антиреволюционной федерацией.
P.S.-2. После отступления Гагика Царукяна представитель ППА Наира Зограбян заявила, что когда станут известны все кандидаты в президенты, они, возможно, сориентируют сторонников ППА. Одно из давно проводящих одинаковую с властной прессой линию дашнакских СМИ сразу же отреагировало на данное заявление Зограбян, отметив, что сторонники не отара овец, чтобы ППА направляла их куда захочет.
Примечательно, что в заявлении АРФД есть пункт об ориентировании сторонников.
«Исключая возможность поддержания властного кандидата, уполномочить Верховный орган следить за предвыборным процессом и в надлежащей форме ориентировать (выделено нами – ред.) сторонников и организационные структуры АРФД»,– указано в заявлении Верховного собрания АРФД.