«Արմատական» հացադուլավորները
Քաղաքական պայքարի ծայրահեղ միջոցներից մեկը հացադուլն է։ Համաշխարհային պատմության մեջ շատ դեպքեր կան, երբ հացադուլի միջոցով մարդիկ ճնշել են իշխանություններին ու ստիպել զիջումների գնալ։
88–ի շարժման ժամանակ էլ հացադուլը բազմիցս կիրառվել է Ազատության հրապարակում։ Տոտալիտար համակարգի դեմ պայքարում այլ տարբերակ չէր մնում, քան անձնական զոհողության գնալը։
Սովետական Գերագույն խորհրդի հայ պատգամավորները Ղարաբաղի հարցով նույնպես հացադուլի էին դիմել Մոսկվայում։
Ի՞նչ շշնջաց «արջն» Իսոյի ականջին
Անկախ Հայաստանի պայմաններում հացադուլի կիրառումը որպես քաղաքական պայքարի միջոց դուրս եկավ պրակտիկայից։ Հացադուլի մասին բոլորը հասցրեցին մոռանալ։ Այդ մասին 88–ի շարժումից տարիներ անց հիշեց հայտնի բռնցքամարտիկ Իսրայել Հակոբկոխյանը, ով մեծամասնական ընտրակարգով մասնակցել էր 2007թ. ԱԺ ընտրություններին, պարտվել ՀՀԿ–ական թեկնածուից և դիմել հացադուլի օգնությանը։
ԿԸՀ շենքի դիմաց Իսոն նստել էր հացադուլի և բողոքում էր Սերժ Սարգսյանի դեմ։ Բռնցքամարտիկի ակցիան դեռ նոր–նոր էր հունի մեջ մտել, երբ այն ժամանակվա վարչապետ Սերժ Սարգսյանը, PR–ծրագրի շրջանակներում, գնաց Հակոբկոխյանի մոտ և նրա ականջին ինչ–որ բան շշնջաց (ինչ, ինչ, բայց «պայքարի» ելած մարդկանց ականջին շշնջալ Սարգսյանը գիտի. Նիկոլին հարցրեք, կասի)։
Միայն Սարգսյանին, Հակոբկոխյանին ու Աստծոն է հայտնի, թե ինչ ասաց «արջը» հացադուլավորի ականջին, բայց փաստն այն է, որ դրանից հետո ակցիան դադարեցվեց, իսկ բռնցքամարտիկը սկսեց դրական արտահայտվել Անդրանիկ Մարգարյանի հանկարծահաս մահից հետո ՀՀԿ ղեկավար դարձածի մասին, մինչդեռ հացադուլը սկսելուց առաջ նրան համարում էր Հայաստանի գլխավոր ընտրակեղծարարը։
Բեղերս թրաշել եմ, քաշս գցել եմ, «պատրոնդաշս» կապել եմ
Հակոբկոխյանի հացադուլից տարիներ անց նման քայլի գնաց նաև «Ժառանգության» ղեկավար Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, ով դրանից առաջ հասցրել էր  իմպիչմենտի ենթարկել բեղերն ու նոր իմիջ ձեռքբերել։ Նախկին գնդիկ–բոքոնիկի փոխարեն հայ ժողովրդը տեսավ դալուկ դեմքով և ազգի համար ինքզինքը հացից զրկած նոր Րաֆֆիին։
Րաֆֆին, թերևս, հաշվի էր առել Իսոյի դառը փորձը և հացադուլի էր նստել ոչ թե խորհրդարանական ընտրություններից հետո, այլ՝ միչև ընտրությունները, բայց ինչպես կյանքը ցույց տվեց, արդյունքը նույնն է։
Հիշեցնեմ, որ Իսոյի պես Րաֆֆին էլ էր բողոքում Սերժ Սարգսյանի դեմ, բայց ինչպես պարզ դարձավ հետագա զարգացումներից, Րաֆֆին էլ Իսոյի պես սկսեց գովել Սերժ Սարգսյանին։ Իսոյի ու Րաֆֆու տարբերությունն այն է, որ Իսոն իր հացադուլից հետո առանց ձևականությունների էր գովում Սերժին, իսկ Րաֆֆին՝ «ընդդիմադիրավարի», այսինքն՝ գեղամյանական տարբերակով։
Դատելով ամենից՝ Ս. Սարգսյանը մի երկու բան էլ շշնջացել էր Րաֆֆու ականջին (ժողովրդի աչքից հեռու, իհարկե), որից հետո «Ժառանգությունն» իշխանության քավորությամբ համամասնական ցուցակ ներկայացրեց հանրությանը, իսկ Րաֆֆին ու իր ցուցակային ընկերները սկսեցին «դհոլություն» անել միասնական շտաբը ներկայացնող ուժերի՝ ԲՀԿ–ի, ՀԱԿ–ի ու ՀՅԴ–ի դեմ։ Թե ինչ ստացավ այդ ամենի դիմաց Րաֆֆին, կարելի է գլխի ընկնել, իսկ թե ինչ ստացավ «Ժառանգություն» կուսակցությունն ու ընդդիմադիր դաշտը, տեսանելի է անզեն աչքով։
Այժմ Րաֆֆին կատարում է իր վերջին պարտականությունը՝ նախագահի թեկնածու առաջադրվելով և «էս գլխից» կեղծված ընտրական միջոցառման համար մրցակցային ֆոն ապահովելով։
Փաստորեն, անկախ Հայաստանում քաղաքական դրդապատճառներով հացադուլ հայտարարողները վերջում դառնում են «արջի» փայ։ Ասել է թե՝ Սերժ Սարգսյանի թեթև ձեռքով վարկաբեկվեց նաև քաղաքական պայքարի այնպիսի վեհ ու ազնիվ միջոց, ինչպիսին հացադուլն է, քանզի արմատական կոչերով հանդես եկող հացադուլավորները վերջում անճանաչելիորեն կերպարանափոխվում են։
Հ.Գ.։ Նախագահի թեկնածու առաջադրված Անդրեաս Ղուկասյանն օրերս սպառնացել է անժամկետ հացադուլ հայտարարել, եթե ԿԸՀ–ն ընտրապայքարից դուրս չթողնի ընտրակաշառք բաժանող կուսակցության ղեկավար Սերժ Սարգսյանին։
Մաշտոցի պուրակի «ազատամարտիկի» հացադուլը եթե կայանա, ապա Սերժ Սարգսյանին այլ բան չի մնա, քան բարի ավանդույթի համաձայն գնալ ԿԸՀ նախագահ Մուկուչյանի մոտ և հայտարարել. «Տիգրա՛ն ջան, ինքդ էլ տեսնում ես, որ սիրո՛ւն չի, տես էդ հացադուլավորն ինչ ա ուզում ու բավարարի՛ր  նրա պահանջները, չէ՞ որ մենք ընդառաջում ենք քաղաքացիականներին և կատարում նրանց պահանջները»։

«Радикальные» голодовщики
Одним из крайних методов политической борьбы является голодовка. В мировой истории было много случаев, когда посредством голодовок люди оказывали давление на власти и вынуждали последних идти на уступки.
Во время движения 88-го голодовка также неоднократно использовалась на площади Свободы. В борьбе с тоталитарной системой не оставалось иного варианта кроме как идти на самопожертвование.
Армянские депутаты в Верховном совете СССР также прибегли к голодовке в связи с Карабахским вопросом.
Что шепнули на ухо Исо?
В условиях независимой Армении применение голодовки, как средства политической борьбы, вышло из практики. О данном методе многие уже успели позабыть. Однако спустя годы после движения 88-го о нем напомнил известный боксер Исраел Акопкохян, который в 2007 году принял участие в парламентских выборах по мажоритарной системе, проиграв кандидату от РПА, после чего решился на голодовку.
Исо проводил ее перед зданием ЦИК и протестовал против Сержа Саргсяна. Только-только акция боксера входила в свое русло, как тогдашний премьер-министр Серж Саргсян, в рамках PR-программы, пошел к Акопкохяну и нашептал ему что-то на ухо (что-что, а шептать на ухо вышедшим на «борьбу» Саргсян умеет – спросите Никола, он подтвердит).
Лишь Саргсяну, Акопкохяну и Богу известно, что было сказано на ухо голодовщику, однако факт в том, что после этого акция прекратилась, а боксер начал позитивно отзываться о ставшем после внезапной смерти Андраника Маргаряна руководителем РПА человеке, в то время как перед началом голодовки он  называл последнего главным фальсификатором выборов в Армении.
Ты зачем усы сбрил, дурик?
Спустя еще несколько лет после голодовки Акопкохяна к подобному шагу прибег и руководитель партии «Наследие» Раффи Ованнисян, который успел перед этим подвергнуть свои усы импичменту и приобрести новый имидж. Вместо бывшего толстячка армянский народ увидел бледнолицего Раффи, решившегося пойти ради народа на голодовку.
Скорее всего, Раффи учел горький опыт Исо и пошел на голодовку не после парламентских выборов, а перед ними. Однако, как показала жизнь, результат был тем же.
Напомню, что Раффи, как и Исо, боролся против Сержа Саргсяна. Однако, как стало ясно из последующих развитий, Раффи подобно Исо начал хвалить Саргсяна. Разница между Исо и Раффи в том, что после голодовки первый делал это без формальностей, а Раффи – «оппозиционно», то есть по-гегамянски.
Судя по всему, Саргсян нашептал пару слов и Раффи (конечно, на этот раз не публично), после чего партия «Наследие» представила при посредничестве властей свой пропорциональный список, а Раффи и его товарищи по списку начали заниматься «барабанством» против представляющих Единый штаб сил – ППА, АНК и АРФД. Нетрудно догадаться, что взамен этого получил Раффи. Что же в результате всего этого получили партия «Наследие» и оппозиционное поле в целом, заметно невооруженным взглядом.
Сейчас Раффи выполняет свое последнее обязательство, выдвинувшись в качестве кандидата в президенты и обеспечивая конкурентный фон уже заранее сфальсифицированному избирательному мероприятию.
Фактически, в Армении объявляющие голодовку по политическим мотивам люди в конце становятся «добычей» Сержа. То есть, с легкой руки Саргсяна был дискредитирован такой честный метод политической борьбы, как голодовка, поскольку выступающие с радикальными призывами голодовщики в конце неузнаваемо перевоплощаются.
P.S. Выдвинувшийся кандидатом в президенты Андреас Гукасян на днях пригрозил объявить бессрочную голодовку, если ЦИК не исключит из избирательной борьбы руководителя раздающей взятки партии Сержа Саргсяна.
Если голодовка борца за сквер Маштоца состоится, то Сержу Саргсяну не останется ничего другого, как пойти, согласно устоявшейся доброй традиции, к председателю ЦИК Мукучяну и заявить: «Тигран джан, ты и сам видишь, что некрасиво. Узнай, что хочет этот голодовщик и дай ему это, ведь мы всегда идем навстречу гражданственникам и выполняем их требования».