Հարություն Առաքելյան. «Վաղուց Վրաստանից հայության հետ կապված լավ լուրեր չենք լսում»
-Վաղուց Վրաստանից հայության հետ կապված լավ լուրեր չենք լսում, և ցանկալի կլիներ, որ գոնե երկու նախագահները կարողանային սկսել գործընթաց՝ ոչ բարիդրացիական դրսևորումները հարթելու ուղղությամբ,- «7օր»-ի հետ զրույցում պատասխանելով «Ինչպիսի՞ հարցեր կցանկանայիք, որ ընդգրկված լինեին Հայաստանի և Վրաստանի նախագահների հանդիպման օրակարգում» հարցին ասել է Հայաստանի Ռամկավար ազատական կուսակցության ատենապետ Հարություն Առաքելյանը։
Ինչ վերաբերում է տնտեսական հարցերին, ապա, ըստ ՀՌԱԿ ատենապետի, «Վրաստանը Ադրբեջանի հանդեպ վարում է ավելի մեղմ տրանզիտ քաղաքականություն, քան՝ Հայաստանի։ Մեզ մոտ բեռները գալիս են երկու անգամ ավելի թանկ։ Սա շատ կարևոր հարց է, որն ուղղված է մեր արտադրողների դեմ, քանի որ նրանք շատ ծանր վիճակում են Տիգրան Սարգսյան կոչված արարածի գործունեության արդյունքում՝ և՛ որպես ԿԲ նախագահի, և՛ որպես վարչապետի։ Հետևաբար կարևոր է, որ տրանզիտ ապրանքների սակագներն ուղղակի իջեցվեն»։

Арутюн Аракелян: «Давно из Грузии не слышно хороших вестей связанных с армянами»
«Давно из Грузии не слышно хороших вестей связанных с армянами и хорошо было что б, хотя бы два президента смогли начать процесс в направлении устранения недобрососедских проявлений», - сказал в беседе с «7or» руководитель партии ЛДПА Арутюн Аракелян, отвечая на вопрос: «Какие вопросы, вы бы хотели, чтоб были включены в повестку дня встречи президентов Армении и Грузии?»
Что касается экономических вопросов, то, по мнению руководителя ЛДПА, «Грузия в отношении Азербайджана проводит более мягкую транзитную политику, чем - Армении. К нам грузы приходят в два раза дороже. Это очень важный вопрос, который направлен против наших производителей, поскольку они в очень тяжелой ситуации в результате деятельности, так называемого существа,Тиграна Саркисяна - и как председателя ЦБ, и как премьер-министра. Следовательно, важно, чтобы тарифы на транзитные товары просто были снижены».
Что касается экономических вопросов, то, по мнению руководителя ЛДПА, «Грузия в отношении Азербайджана проводит более мягкую транзитную политику, чем - Армении. К нам грузы приходят в два раза дороже. Это очень важный вопрос, который направлен против наших производителей, поскольку они в очень тяжелой ситуации в результате деятельности, так называемого существа, Тиграна Саркисяна - и как председателя ЦБ, и как премьер-министра. Следовательно, важно, чтобы тарифы на транзитные товары просто были снижены».