Բարի ընտրություննե՞ր, թե՞ հետաձգված հեղափոխություն
Իշխանոթյուններն այս ընտրությունների հիմնական ձեռքբերում են համարում այն, որ ամեն ինչ տեղի է ունենում, այսպես ասած, բարի մթնոլորտում՝ չկա հակադրություն և չկան հանրահավաքներ։ Իրականում, սակայն, այս բարի ընտրությունները հիշեցնում են խրախճանք ժանտախտի պահին։
Չի կարող բարի ընտրություն լինել այն դեպքում, երբ Սերժ Սարգսյանն ու իր նեղ թիմը ձախողել են արտաքին ու ներքին քաղաքականությունը, երբ վերջին հինգ տարիների ընթացքում շուրջ 250 000 մարդ է արտագաղթել, երբ տնտեսությունը հետ է գնացել, երբ մեզանում ցինիզմի ու դեմագոգիայի թագավորություն է տիրում։ Այս պայմաններում բարի ընտրությունները վատ բանի նշան են։
Ինչպես հայտնի է, մարմնի ջերմության բարձրացումը հիվանդության ժամանակ խոսում է այն մասին, որ օրգանիզմն ունի իմունային համակարգ ու պայքարում է հիվանդության դեմ, ինչի հետևանքով էլ ջերմության փոփոխություն է տեղի ունենում։ Եթե օրգանիզմը վիրուսային հարձակման է ենթարկվել, բայց չի ջերմում, ապա դա շատ վտանգավոր երևույթ է։ Պատահական չէ, որ, օրինակ, գրիպի դեպքում բժիշկները շատ հազվադեպ են խորհուրդ տալիս ջերմիջեցնող խմել, քանզի չեն ուզում միջամտել օրգանիզմի առողջ ռեակցիային։ Նույն բանն է խորհուրդ տրվում  նաև վիրահատություններից և տարատեսակ այլ հիվանդություններից հետո, երբ մարդու օրգանիզմը կրկին ջերմում է՝ պատասխանելու համար օտար միջամտությանը։ Այսինքն՝ բժիշկներն ուզում են, որպեսզի մարդու օրգանիզմում դրական իմաստով չար գործընթացներ տեղի ունենան, որպեսզի մարդը բուժվի։
Նույն բանը կարելի է ասել քաղաքական օրգանիզմի մասին։ Եթե երկրում համատարած ձախողումներ են եղել, ապա ընտրական գործընթացի ժամանակ հասարակական օրգանիզմի ջերմությունը պետք է բարձրանա, այսինքն՝ մեզ պետք էին ոչ թե բարի, այլ չար ընտրություններ։ Այս պահին դա տեղի չունեցավ, ինչը որևէ պարագայում չի կարելի ձեռքբերում համարել։ «Բարի» ընտրարշավը ձեռքբերում էր անձամբ Սերժ Սարգսյանի, սակայն կորուստ՝ ՀՀ–ի համար։
Ի դեպ, թող զարմանալի չթվա, որ Հայաստանի ազդեցիկ քաղաքական ուժերի չմասնակցության պարագայում հասարակության որոշակի շերտի մոտ այդուհանդերձ հույս կա, որ քաղաքական անմեղսունակներ Րաֆֆի Հովհաննիսյանով կամ Հրանտ Բագրատյանով հնարավոր է բան փոխել։ Հասարակության մեծ մասը գլխի է ընկնում, թե ինչն ինչոց է և բոյկոտելու է ընտրությունները, բայց հասկանալով հանդերձ, որ ի դեմս Րաֆֆիի ու Հրանտի գործ ունի հաճախորդացուների հետ,  միևնույն է ուզում է վերջին շանսն օգտագործել։ Ասելս այն է, որ Սարգսյանի վարչակազմից ազատվելու այնպիսի հասարակական պահանջ կա, որ նույնիսկ Րաֆֆին ու Հրանտն են ոմանց համար դարձել փրկօղակ։ Դա փրփուրներից կախվելու պես մի բան է, բայց  առողջ ռեակցիա, քանզի մարդը միշտ դրությունը շտկելու ուղիներ է ման գալիս անգամ անելանելի իրավիճակներում։
Թե ինչով կավարտվեն այս «բարի» ընտրությունները, կանխատեսելի է։ Անկանխատեսելին հետընտրական գործընթացներն են, բայց ոչ թե «վաստակավոր մրցակիցների» մասնակցությամբ հետընտրական գործընթացները, այլ ընտրություններին չմասնակցած և իմունային համակարգի որոշակի պաշար ունեցող ուժերի։
Փետրվարի 18–ից հետո մենք երկու տարբերակ ունենք. կա՛մ պետք է համակերպվենք այս վիճակի հետ, կա՛մ գնանք փոփոխությունների։ Համակերպումը կործանմանը համարժեք բան է։ Հետևաբար՝ փոփոխություններն այլընտրանք չունեն։
ԱԺ ընտրություններում կեղծիքների նոր ու կատարելագործված մեխանիզմ ներդնելով՝ Սերժ Սարգսյանն ու իր թիմը ցույց տվեցին, որ փոփոխությունները կարող են լինել միայն արյունալի կամ անարյուն հեղափոխության միջոցով, քանզի քվեի  ուժով իրենք չեն հեռանա։
ԲՀԿ–ն ու ՀԱԿ–ը շատ լավ հասկանում էին, որ միայն հասարակական–քաղաքական լայն կոնսոլիդացիայի միջոցով է հնարավոր հասնել փոփոխությունների՝ առանց արյունահեղության։ Ընտրակեղծիքի այնպիսի մեքենա էր ներդրվել, որ միայն հուժկու ալիքով էր հնարավոր ստիպել իշխանություններին առանց ցնցումների հանձնվել։
Իշխանություններն էլ էին լավ հասկանում, որ «Կոնսենսոս մինուս Սերժ Սարգսյանը» իրենց վերջն է և ամեն ինչ արեցին, որպեսզի այն չկայանա. ոմանց գնեցին, ոմանց վախեցրին, ոմանց անմեղսունակությունն օգտագործեցին, ոմանց հավակնությունների վրա խաղացին։ Արդյունքը եղավ այն, որ կոնսենսուս տեղի ունեցավ ոչ թե ընդդեմ Սերժ Սարգսյանի, այլ Սերժ Սարգսյանի շուրջը։ Ընդ որում՝ Սերժի շուրջ կոնսենսուսի եկան նաև իրենց «թունդ ընդդիմադիր» համարողները և Լևոն Տեր–Պետրոսյանից վճռական գործողություններ պահանջողները։ Ահա այդ պայմաններում ԲՀԿ–ն ու ՀԱԿ–ը որոշեցին չմտնել ընտրապայքարի մեջ և հնարավորություն չտալ Սարգսյանին տոկոս «խփելու» միջոցով հաղթել իրենց։ Իսկ դա նշանակում է, որ հեղափոխությունը ոչ թե խափանվեց, այլ հետաձգվեց։ Ասել է թե՝ հանրության ներսում կուտակված էներգիան ավելի մեծ պայթյունի կարող է բերել, քանզի «բարի» ընտրություններով Հայաստանի խնդիրները միևնույն է չեն լուծվել ու չեն լուծվելու։
Եվ ամենակարևորի մասին. այս «բարի» ընտրություններով իշխանությունը չկարողացավ ամայացնել քաղաքական դաշտն ու անցնել «Ժառանգորդ» օպերացիայի հաջող իրականացմանը։ ԲՀԿ–ն, ՀԱԿ–ը և ՀՅԴ–ն այս կամ այն չափով պահպանել են իրենց ինքնուրույնությունը և ներքին բարեփոխումներ անելուց հետո հեշտությամբ կկարողանան քաղաքական դաշտը բերել մի քանի ամիս առաջ հաստատված ստատուս–քվոյին։ ՀԱԿ–ն արդեն անցել է գործի և կատարում է անհրաժեշտ քայլերը՝ կառույցին կուսակցական տեսք տալու միջոցով։ ԲՀԿ–ի և ՀՅԴ–ի խնդիրները մի փոքր այլ են. նրանք խնդիր ունեն կուսակցության վերնախավը ներկայացնող մի հատվածի փոփոխության։
Սերժ Սարգսյանն այժմ շրջապատված լինելով «վաստակավոր մրցակիցներով»՝ լուծել է ընդամենը իր վերարտադրվելու հարցը, սակայն իրեն որպես գործիք օգտագործող երիտօլիգարխիայի ապագայի հարցը չի լուծել, ինչն էլ հունից հանել է վերջինին ու ստիպել ֆորս–մաժորային իրավիճակ ստեղծել այս «գյոզալական» ընտրությունների ժամանակ։ Սակայն կրակողն այնքան դիլետանտ, իսկ Պարույր Հայրիկյանն այնքան անլուրջ գտնվեցին, որ 2018–ի մասին երազող երիտհայերի ծրագրերը խառնվեցին։
«Բարի» ընտրություններից հետո մենք կմտնենք հետաձգված հեղափոխության փուլ, որի ժամանակ պայքարը չար է լինելու և զերծ ձևականություններից։ Երիտօլիգարխիան էլ այդ ամենը շատ լավ հասկանում է։ Դա է պատճառը, որ ընտրարշավի ժամանակ փեսայական լրատվամիջոցները, Սերժի նոմինալ մրցակիցներին թողած, շարունակում էին քննադատել ընտրություներին անվանապես չմասնակցող ԲՀԿ–ին, ՀԱԿ–ին, Ռոբերտ Քոչարյանին ու մասամբ նաև ՀՅԴ–ին, քանզի գիտեն, որ «Ընտրություններ–2013» անունը կրող փոքրիկ ճակատամարտն իրենք հաղթել են և Բրեժնևի նմանակին թողել նախագահի աթոռին, բայց լայնամասշտաբ պատերազմն առջևում է, իսկ պատերազմի ելքը երիտօլիգարխիայի համար՝ անորոշ։

«Добрые» выборы или отсроченная революция?
Главным достижением нынешних выборов власти считают то, что всё происходит, так сказать, в доброй атмосфере: нет противостояния, нет митингов.  В действительности же эти «добрые» выборы напоминают пир во время чумы.
Выборы не могут быть добрыми в том случае, когда Серж Саргсян и его узкое окружение провалили внешнюю и внутреннюю политику, когда в течение последних пяти лет из страны эмигрировало около 250 000  человек, экономика пережила резкий спад, а цинизм и демагогия стали править балом. В подобных условиях «добрые» выборы являются признаком чего-то плохого.
Как известно, повышение температуры во время болезни свидетельствует о том, что у организма есть иммунная система, которая борется с болезнью, вследствие чего и происходит изменение температуры. Если организм подвергся вирусной атаке, а температура не повышается, то это весьма опасное явление. Неслучайно, что, например, во время гриппа врачи крайне редко советуют пить жаропонижающее, поскольку не хотят влиять на здоровую реакцию организма. Подобный совет дается также после других заболеваний и операций, когда температура снова повышается, чтобы ответить на вмешательство извне. То есть, врачи хотят, чтобы в организме человека протекали негативные процессы, которые в конечном итоге приведут к излечению человека собственными силами.
То же самое можно сказать о политическом организме. Если в стране провалы были зафиксированы повсеместно, то температура общественного организма во время избирательного процесса должна была повыситься, то есть, нам нужны были не «добрые», а «злые» выборы. На данный момент этого не наблюдается, что ни в коем случае нельзя считать достижением. «Добрая» предвыборная кампания была достижением лично для Сержа Саргсяна, но никак не для Республики Армения.
Кстати, пусть не покажется странным, но в случае неучастия влиятельных политических сил страны в выборах у определенного слоя общества, тем не менее, сохраняется надежда, что посредством политически невменяемых Раффи Ованнисяна или Гранта Багратяна возможно что-то изменить. Значительная часть общества догадывается, что к чему, и будет бойкотировать выборы. При этом, понимая, что в лице Раффи и Гранта они имеют дело с клиентами, эти люди всё равно хотят использовать последний шанс. Иначе говоря, идея избавления от режима Саргсяна настолько востребована в обществе, что даже Раффи и Грант воспринимаются некоторыми в качестве спасательного круга. Это напоминает попытку ухватиться за соломинку, но является здоровой реакцией, поскольку человек всегда (даже в безвыходных ситуациях) ищет пути исправить ситуацию.
Чем закончатся эти «добрые» выборы – вполне предсказуемо. Непредсказуемыми являются поствыборные процессы. Естественно, речь идет о процессах, движущей силой которых станут не «заслуженные соперники», а не принявшие участие в выборах и имеющие определенный запас прочности иммунной системы силы.
После 18-го февраля у нас будет два варианта: или смириться с этой ситуацией, или пойти на перемены. Смирение равнозначно гибели. Следовательно, альтернативы переменам нет.
Внедрив во время парламентских выборов новый усовершенствованный механизм избирательных фальсификаций, Серж Саргсян и его команда показали, что изменения возможны лишь путем кровопролитной или бескровной революции, поскольку они не оставят власть путем голосования.
ППА и АНК прекрасно понимают, что добиться перемен без кровопролития можно только посредством обеспечения широкой общественно-политической консолидации. Создана такая машина избирательных фальсификаций, что заставить власть уйти без потрясений можно только посредством мощной волны.
Власти тоже прекрасно понимали, что «Консенсус минус Серж Саргсян» станет их концом, поэтому сделали всё, чтобы он не состоялся – одних купили, других запугали, некоторых использовали, сыграв на их амбициях или просто в силу их невменяемости. В результате, консенсус состоялся, но не против Саргсяна, а вокруг него. При этом, к консенсусу вокруг Сержа также пришли считающие себя ярыми оппозиционерами и требующие от Тер-Петросяна решительных действий. Именно в этих условиях ППА и АНК решили не входить в избирательную гонку и не предоставлять Саргсяну шанса одержать над ними победить. Это, в свою очередь, означает, что революция не провалилась, а была отсрочена. То есть, накопившаяся в обществе энергия может привести к еще большему взрыву, поскольку посредством «добрых» выборов проблемы Армении все равно не решить.
И самое главное: этими «добрыми» выборами властям не удалось опустошить политическое поле и перейти к успешной реализации операции «Наследник». ППА, АНК и АРФД в той или иной мере удалось сохранить самостоятельность, и после проведения внутренних реформ они с легкостью смогут привести политическое поле к установленному месяцами ранее статус-кво.
Будучи окружен «заслуженными соперниками», Саргсян сейчас решил всего лишь задачу воспроизводства своей власти, однако он не обеспечил будущее использующей его в качестве инструмента младоолигархии. Это вывело из себя последних, заставив создать на «прекрасных» выборах форс-мажорную ситуацию. Однако стрелявшие оказались такими дилетантами, а Паруйр Айрикян – столь несерьезным, что планы мечтающих о 2018-ом годе младоолигархов были нарушены.
Сейчас мы входим в этап отсроченной революции, борьба в ходе которой будет «злой» и лишенной формальностей. Младоолигархи тоже это прекрасно понимают, поэтому зятевские СМИ в ходе предвыборной агитации, оставив в стороне номинальных соперников, продолжают критиковать ППА, АНК, Роберта Кочаряна и, отчасти, АРФД. Они знают, что выиграли небольшое сражение под названием «Выборы-2013», оставив на президентском кресле подобие Брежнева, однако широкомасштабная война еще впереди, а ее исход для младоолигархов – неясен.