Սերժ Սարգսյանի քարոզարշավն աչքի ընկավ ոչ միայն «կիքսերով» ու ծիծաղաշարժ իրադարձություններով, այլև ուշագրավ բացահայտումներով։
Պարզվում է, որ գրեթե քառորդ դար իշխանական համակարգի ներսում գտնված և տարբեր բարձր պաշտոնների հասած (ընդհուպ մինչև երկրի նախագահ) Սարգսյանն այլախոհ է եղել և յուրօրինակ պարտիզանությամբ զբաղվել։
Եթե հավատալու լինենք ՀՀԿ ղեկավարի ելույթներին, ապա նա մենակ մնալիս հոնգուր–հոնգուր լացել է և իրեն պատեպատ տվել ԼևոնՏեր–Պետրոսյանի ու ՌոբերտՔոչարյանի նախագահության շրջանում, քանզի տեսել է բազում անարդարություններ և հազիվ է իրեն զսպել, որ խարակիրի չանի։
Սարգսյանն ատամները կրճտացնելով մի կերպ համակերպվել է իրավիճակի հետ և ծպտուն չի հանել՝ ներս գցելով ապրումները։ Այդ ապրումներն էին, թերևս, պատճառը, որ նա նյարդերը հանգստացնելու համար կազինո–մազինո էր գնում ու Դալլաքյան Վիկտորի ասած թվերով կոն դնում Մոնտե Կառլոյում։ Կազինոյում իր ուզած թվերը «խփելով»՝ նա «կոպեկ–կոպեկ» կուտակում էր, որպեսզի հետագայում պայքարի տասնամյակների ընթացքում կուտակված աղաղակող անարդարությունների դեմ։ Եվ ահա եկավ 2008թ., ու նա հնարավորություն ստացավ ասելու իր սրտի խոսքը և անելու իր մտքում եղածը։ Քոչարյանն ու Տեր–Պետրոսյանը, անշուշտ, խանգարեցին, բայց նա կամք դրսևորեց ու մարտի 1–ին (ժողովրդական լայն զանգվածների աջակցությամբ, իհարկե) վերջապես ճանկեց «գառան մորթին»։ Այդ պահից սկսած՝ Հայաստանը մտավ իր պատմության ամենալուսավոր շրջանը, քանզի նախորդների օրոք մերժված ընդդիմադիր գործիչները վերջապես ստացան իրենց արժանի վարձատրությունը, իսկ լրագրողական աշխարհը սկսեց լողալ փողի մեջ։ Ճիշտ է, դրա գինը Հայաստանը լքած 250 000 մարդն է և հետ շպրտված տնտեսությունը, բայց ինչպես դիպուկ նկատեց Սերժը՝ ինքը չի մեղավոր, որ մարդիկ Ռուսաստան են գնում, և որ խիարը թարս է բուսնում։
Դատելով Սարգսյանի նախընտրական ելույթներից ու հատկապես եզրափակիչ խոսքից՝ նա այլախոհ ու ծպտյալ ընդդիմություն է եղել նաև ի՛ր նախագահության օրոք։ ՀՀԿ ղեկավարին խանգարել են նույն Տեր–Պետրոսյանն ու Քոչարյանը, բայց նա իր ջահելների հետ միասին պայքարել է չար երևույթների դեմ ու բարություն քարոզել։ Ա՛յ, ա՛յ, ա՛յ...
«Եթե դուք անտարբեր դառնաք ու հանձնվեք այն գաղափարին, որն այսօր հնչում է ավելի կատաղի, քան երբևէ, թե՝ ձեր ձայնը բացարձակապես ոչ մի նշանակություն չունի, որ դուք ոչինչ չեք որոշում, որ ձեր ձայնն արժեք չունի, ապա ձեր լռությունը անպայման կլրացնեն այլ ձայներ՝ նրանց ձայները, ովքեր տարիներ շարունակ ամեն ինչ արել են, որպեսզի Հայաստանը դառնա պղտոր ճահիճ, որ ամեն բան մնա անփոփոխ այս երկնքի տակ՝ հանուն սեփական նեղ խմբակային ու անձնական շահի: Նրանց ձայնը, ովքեր տարիներ շարունակ հաշվի չեն առել ձեր ձայնը, խլել են ձեր ապագան և արել ամեն բան, որ ընտրությունը չլինի ձերը, այլ ուրիշինը, որ ընտրվածը չլինի ձեր ընտրյալը: Նրանք, ովքեր սովոր են ամեն ինչ գնել, ինչ ցանկանում են ունենալ, նրանք, ովքեր պատրաստ են խլել այն, ինչ չեն կարողանում գնել, և նաև նրանք, ովքեր իրենց օրվա հացը վաստակում են այս իմ նշածների՝ առաջինների շահերը պաշտպանելով»,– հանդիպումներից մեկի ժամանակ հայտարարել է աշխարհի ամենաընդդիմադիր իշխանության տեր Սերժ Սարգսյանը։
Թվում է, թե ավելի դիպուկ ինքնագնահատական, ավելի կոշտ որակում սեփական կառավարման շրջանին ու մեթոդներին դժվար է տալը, բայց արի ու տես, որ Սարգսյանը, փաստորեն, տարանջատվում է ինքն իրենից։ Նրա ելույթները, ըստ այդմ, անսահման ցինիզմի ու դեմագոգիայի վառ օրինակներ են, կամ էլ՝ անմեղսունակության, երբ մարդը Բրեժնևի պես պարզապես կարդում է այն ինչ գրվել է՝ չզգալով, որ սեփական ծոցում տաքացվող երիտօլիգարխիան մի կողմից «ղժժում» է իր վրա, իսկ մյուս կողմից՝ «Ժիվիմի մի նե զդադիմսյա» կոնսպիրոլոգիական տարբերակով անուղղակիորեն հարաբերվում բազմաչարչար հայ ժողովրդի հետ։ Ամեն դեպքում անհարմար բան է ստացվում։ Հազար ենք ասել՝ փեսուն երես չեն տա։
Հ.Գ.։ Երեկ ՄՀՀ–ում Սարգսյանի հնչեցրած ձևակերպումները վերջին հինգ տարիների ընթացքում երկրի նախագահի պաշտոնում հայտնված մարդու քարոզչական մարտավարության խտացված տարբերակն էր. քննադատել այն, ինչի մեջ քեզ են մեղադրում, պախարակել այն, ինչը քեզ է հատուկ և խոստանալ այն, ինչը չես ուզում ու չես կարող անել։
«Ես բնավ չեմ պատրաստվում ձեռքերս ծալած հետևել, թե ինչպես են ոմանք քննարկում երկիրը հետընթաց ճանապարհով ուղղելու հեռանկարը: Դեպի այն օրերը, երբ հասարակ մարդիկ դառը քրտինքով տարիների աշխատածը կորցնում էին մի գիշերվա մեջ։ ...Երբ անարդարությունից դառնացած հայաստանցին լքում էր հայրենիքը, խռով հոգով»,– նշել է Սարգսյանը:
ՀՀԿ ղեկավարը, երևի, նկատի ունի այն շրջանը, երբ Սաշիկն էր փայ մտնում այլոց բիզնեսի մեջ, կամ երբ Միշիկն էր դառնում դառը քրտինքով աշխատած մարդկանց գործի փայատեր կամ տեր։ Ըստ Սարգսյանի՝ այլևս նման բաներ չեն լինելու, և մենք հետընթացի ճանապարհով չենք գնալու։
Ինչ վերաբերում է երկիրը լքող հայաստանցիներին, ապա նրանք դա արել են ընդհատակյա գործիչ Սերժ Սարգսյանի (1988-2008թթ.)և ընդդիմության առաջնորդ Սերժ Սարգսյանի(2008-2013թթ.)օրոք, իսկ ահա նախագահ Սերժ Սարգսյանի(2013-? թթ.)կառավարման շրջանում նման բաներ արդեն չեն լինի, քանզի գնում ենք դեպի ապահով Հայաստան։
Սերժ Սարգսյանի «այլախոհությունը»
Եթե հավատալու լինենք ՀՀԿ ղեկավարի ելույթներին, ապա նա մենակ մնալիս հոնգուր–հոնգուր լացել է և իրեն պատեպատ տվել Լևոն Տեր–Պետրոսյանի ու Ռոբերտ Քոչարյանի նախագահության շրջանում, քանզի տեսել է բազում անարդարություններ և հազիվ է իրեն զսպել, որ խարակիրի չանի։
Ինչ վերաբերում է երկիրը լքող հայաստանցիներին, ապա նրանք դա արել են ընդհատակյա գործիչ Սերժ Սարգսյանի (1988-2008թթ.) և ընդդիմության առաջնորդ Սերժ Սարգսյանի (2008-2013թթ.) օրոք, իսկ ահա նախագահ Սերժ Սարգսյանի (2013-? թթ.) կառավարման շրջանում նման բաներ արդեն չեն լինի, քանզի գնում ենք դեպի ապահով Հայաստան։

Предвыборная кампания Сержа Саргсяна запомнится не только киксами и комичными ситуациями, но и примечательными открытиями.
Выясняется, что почти четверть века находившийся во властной системе и достигший различных высоких постов (вплоть до главы государства) Саргсян был диссидентом и занимался своеобразным партизанством.
Если верить выступлениям председателя РПА, то в годы президентства Левона Тер-Петросяна и Роберта Кочаряна наедине с собой он плакал навзрыд и не находил себе места, поскольку видел многочисленные проявления несправедливости и с трудом сдерживался, чтобы не сделать харакири.
Саргсяну кое-как удавалось смиряться с ситуацией и держать всё в себе. Видимо, эти переживания были причиной того, что для успокоения нервов он ходил в казино и делал в Монте-Карло ставку на разглашенные Виктором Даллакяном суммы. «Набирая» в игорных домах столько, сколько ему нужно, Саргсян откладывал каждый цент, чтобы в дальнейшем бороться с накопившейся за десятилетия вопиющей несправедливостью. Когда же наступил 2008 год, он получил возможность высказать и сделать то, что было у него на душе. Кочарян и Тер-Петросян, безусловно, помешали, но он проявил волю и при помощи «1-го марта» наконец-то снял себя «овечью шкуру». Начиная с этого момента Армения вошла в самый светлый период своей истории, поскольку отвергнутые при предыдущих президентах оппозиционные деятели получили достойное им жалование, а журналисты начали купаться в деньгах. Правда, ценой этого стали покинувшие Армению 250 000 человек, но, как метко заметил Серж, не он виноват в том, что люди уезжают в Россию.
Судя по предвыборным выступлениям Саргсяна и, особенно, финальной речи, он был диссидентом и скрытым оппозиционером такжев годы своего президентства. Председателю РПА мешали все те же Тер-Петросян и Кочарян, но он вместе с младосержевцами боролся с негативными явлениями и пропагандировал добро.
«Если вы станете равнодушными и увлечетесь звучащей сегодня более чем когда-либо яростной идеей, согласно которой ваш голос ничего не значит, ничего не стоит, то ваше молчание обязательно заполнят другие голоса. И это будут голоса тех, кто на протяжении лет делал все, чтобы Армения превратилась в гниющее болото, чтобы все осталось неизменным – во имя узкогрупповых и личных интересов. Голоса тех, кто годами не считался с вашим выбором, отнимал ваше будущее, делал все, чтобы выбор был не за вами и чтобы избранный был не вашим кандидатом, тех, кто привык все покупать и иметь все, что им хочется, кто готов отнять то, чего не могут купить и, наконец, тех, кто свой хлеб насущный зарабатывает защитой интересов этих людей», – заявил во время одной из встреч самый оппозиционный президент в мире.
Кажется, что нельзя дать более меткой самооценки и более жесткой характеристики периоду и методам своего правления, однако, как видим, Саргсян дистанцируется от самого себя. Его выступления являются яркими примерами безграничного цинизма и демагогии или же обычной невменяемости, когда человек, подобно Брежневу, просто читает написанное, не чувствуя, что пригретая на его груди младоолигархия измывается над ним. Сколько раз говорили, что зятю нельзя давать спуску.
P.S. Вчерашнее выступление Саргсяна в Спортивно-концертном комплексе было квинтэссенцией пропагандистской тактики оказавшегося на посту президента человека за последние пять лет. Он критиковал то, в чем обвиняют его самого и что свойственно ему же, обещал то, что не нужно и невозможно осуществить.
«Я вовсе не собираюсь сложа руки следить, как некоторые обсуждают перспективу направить страну по пути регресса. К дням, когда простые люди теряли нажитое многолетним трудом всего за ночь… Когда огорченный несправедливостью житель Армении покидал родину с тревожной душой», - отметил Саргсян.
Наверное, руководитель РПА имел в виду тот период, когда Сашик входил в долю того или иного бизнеса, когда Мишик становился совладельцем либо хозяином поставленного на ноги непосильным трудом предприятия того или иного бизнесмена. По словам Саргсяна, ничего подобного больше не будет, и мы не пойдем путем регресса.
Что касается покидающих страну граждан, то эти люди выехали из Армении в годы, когда Серж Саргсян вел подпольную деятельность (1988-2008гг.) или находился в стане оппозиции (2008-2013гг.). В годы президентства Сержа Саргсяна (2013-?гг.) ничего подобного не будет, поскольку мы идем к обеспеченной Армении.
«Инакомыслие» Сержа Саргсяна
Судя по предвыборным выступлениям Саргсяна и, особенно, финальной речи, он был диссидентом и скрытым оппозиционером также в годы своего президентства. Председателю РПА мешали все те же Тер-Петросян и Кочарян, но он вместе с младосержевцами боролся с негативными явлениями и пропагандировал добро.