Մի հայտարարված հեղափոխության պատմություն
Րաֆֆի Հովհաննիսյանն ընտրությունների հաջորդ օրը հայտարարեց, որ ինքը Սերժ Սարգսյանին հաղթել է ձայների 80/20  տոկոսային հարաբերակցությամբ։ Չենք կասկածում։ Հնարավոր է։ Սերժի պարագայում 90/10 էլ էր հնարավոր։ Անգամ  100/0 էր հնարավոր։ Եթե Սերժի հետ, պատկերավոր ասած, մրցեր հատակի փայտիկը, ապա կրկին 80/20 էր գրանցվելու՝ հօգուտ փայտիկի։ Հարցն այն էր, թե ինչքան էր արձանագրելու ԿԸՀ–ն։
ԿԸՀ–ի հայտարարած նախնական արդյունքների հետ համաձայն չլինելով՝ Րաֆֆին, այսինքն՝ «80»-ը, գնաց «20»–ի մոտ և պատրաստակամություն հայտնեց ճանաչել «20»–ի օգտին հայտարարված 58 տոկոսը։ Փոխարենը «80»–ը պահանջեց արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ։ «20»–ը ասաց «Ո՛չ»։ Այդ «Ո՛չ»–ից հետո «80»–ը ստիպված հայտարարեց «Բարևի» հեղափոխություն սկսելու մասին։ Իշխանությունը ողջունեց այդ հեղափոխությունը, և հիմա օդում բարության ու հանդուրժողականության մթնոլորտ է։ Կողմերը «ջան» են ասում և «ջան» լսում՝ համատեղ պայքարելով բոլոր այն չար մարդկանց և մութ ուժերի դեմ, ովքեր ուզում են, որ Սերժը հեռանա, իսկ Րաֆֆին էլ՝ նախագահ դառնա։
Փաստորեն, ստացվում է, որ եթե Սերժը համաձայներ նախագահի աթոռը պահելու դիմաց ավելացնել Րաֆֆիի աթոռները խորհրդարանում, ապա 80/20–ը կմնար պաշտոնապես հայտարարված 58/37։ Արձանագրենք սա և անցնենք առաջ։
Դատելով ամենից՝ Րաֆֆի Հովհաննիսյանն ունի Սերժին բարև տալու մինիմում և մաքսիմում ծրագիր։ Երբ նա համեստորեն կոչ է անում չվանկարկել «Րաֆֆի՛, նախագա՛հ», սաստում է «Սերժի՛կ, հեռացի՛ր» գոռացողներին և իր ամեն ելույթի մեջ պարտադիր կերպով գովում է «հարգարժան պարոն Սարգսյանին», ապա արանքում մնում է արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին հասնելը (ծրագիր մաքսիմում) կամ որոշակի արտոնություններով տիտղոսային ընդդիմության դեր ստանձնելն ու «Պահանջում ենք բարեփոխումներ» դեմագոգիկ կարգախոսի ներքո Սերժին տարատեսակ ծառայություններ մատուցելը (ծրագիր մինիմում)։
Ուշագրավն այն է, որ իշխանություններն էլ Րաֆֆիի մասով ունեն նույն այդ ծրագիրը, բայց հակառակ իմաստով, այն է՝ Րաֆֆին տեսնել «փողոցը» վերահսկողի դերում (պայմանավորվածություն մինիմում), իսկ եթե հանրահավաքային ալիքը շատ բարձրանա, ապա գնալ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների ճանապարհով (պայմանավորվածություն մաքսիմում)։
Ինչպես գլխի եք ընկնում, այս «ռասկլադում» Սերժի նախագահության հարցը չի վիճարկվում, և Րաֆֆին փաստացի ընդունել է այդ խաղի կանոնը։ Մնացածը բառեր են և մարդկանց հուզականության վրա խաղ։
Հ.Գ.։ Կարող ենք արձանագրել, որ Հայաստանն աշխարհի ամենաժողովրդավարական երկիրն է, քանզի ընդդիմությունը հայտարարում է հեղափոխության մասին, իսկ իշխանությունը ողջունում է այդ հեղափոխությունն ու ապահովում հեղափոխականների անվտանգությունը և հետևում, որպեսզի հեղափոխականներին բան չպատահի, ու հեղափոխությունը հանկարծ «փոզմիշ» չլինի։ Ուռա՛, ընկերներ։

История одной объявленной революции
После прошедших 18-го февраля президентских выборов Раффи Ованнисян заявил, что одержал победу над Сержем Саргсяном в соотношении 80/20. Не сомневаемся – возможно. В случае с Сержем могло быть даже 90/10, а может и 100/0. Даже если бы с Сержем, образно говоря, соревновалась швабра, то снова было бы зафиксировано 80/20 – не в пользу Сержа, конечно.  Вопрос в том, сколько бы процентов объявила ему Центральная избирательная комиссия.
Не согласившись с объявленными ЦИК предварительными результатами, Раффи, то есть «80», пошел к «20» и выразил готовность признать заявленные Центризбиркомом 58% последнего. Взамен «80» попросил провести внеочередные парламентские выборы. «20» сказал «Нет», после чего «80» вынужденно заявил о начале революции «Приветствий». Власти, в свою очередь, поприветствовали эту революцию, и сейчас в воздухе царит атмосфера добра и терпимости. Стороны солидарны в совместной борьбе со всеми злыми людьми и темными силами, которые хотят, чтобы Серж ушел в отставку, а Раффи – стал президентом.
Фактически, получается, что если бы Серж согласился взамен сохранения президентского кресла увеличить присутствие партии Раффи в парламенте, то 80/20 остались бы в виде официально объявленных 58/37. Констатируем это и пойдем дальше.
Судя по всему, у Раффи Ованнисяна есть как программа-минимум, так и программа-максимум по рукопожатию с Сержем. Когда он скромно призывает не скандировать «Раффи – президент!» и пресекает выкрики вроде «Сержик, уходи!», а также во время каждого своего выступления обязательно хвалит «уважаемого господина Саргсяна», то в промежутке остается только добиваться проведения внеочередных парламентских выборов (программа-максимум) или роли привилегированной титульной оппозиции, параллельно предоставляя Сержу под демагогическим лозунгами «Требуем проведения реформ» различного рода услуги (программа-минимум).
Примечательно то, что власти в отношении Раффи имеют аналогичную программу, но в обратном понимании, то есть, они хотят видеть Раффи в роли контролирующего «улицу» деятеля (договоренность-минимум), если же митинговая волна начнет захлестывать, то пойти на внеочередные парламентские выборы (договоренность-максимум).
Как вы успели догадаться, при данном раскладе вопрос президентства Сержа не ставится под сомнение, и Раффи, фактически, принял эти правила игры. Остальное – лишь слова и попытка играть на чувствах людей.
P.S. Можем констатировать, что Армения является самой демократической в мире страной, поскольку оппозиция заявляет о революции, а власти приветствуют ее, обеспечивая безопасность революционеров и следя за тем, чтобы с ними ничего не случилось и чтобы эта революция вдруг не пошла насмарку. Ура, товарищи!