Փետրվարի 18-ից հետո Հայաստանում նոր իրականություն  է հաստատվել: Նախագահական ընտրություններում հաղթել է «Ո՛չ Սերժին» քվեն: Եթե մինչև վերջ անկեղծ լինենք, ապա թե՛ քաղաքական, թե՛ վերլուծական շրջանակները չէին կանխատեսել նման իրավիճակ: Գոնե` հակասերժական քվեի ծավալների մասով: Ամբողջ խնդիրն այն է, որ նման սցենար չէր կանխատեսել  նաև իշխանությունը: Ու հիմա Հայաստանում սովորական շոկ է:
Խայտառակ շոկի առաջին ազդակները գալիս են միշիկական լրատվամիջոցներից: Վերջին մեկ շաբաթում փեսայի համակարգը սխալը սխալի հետևից է թույլ տալիս: Կա՛մ ասելիքը չեն պատկերացնում, կա՛մ շատ լավ գիտակցում են, թե ինչի մեջ են հայտնվել:
Երբեմն տպավորություն է ստեղծվում, թե Միքայել Մինասյանը դիտմամբ է իր մեդիահամակարգը աշխատացնում աներոջ` Սերժ Սարգսյանի դեմ: Սա վարկած է, որը իրավունք ունի գոյության:
Կա նաև այլ վարկած:  Փետրվարի 18-ի քվեարկությունը ցույց տվեց, որ իշխանությունը հանձնել փեսային Ս. Սարգսյանին չի հաջողվելու: Ոմանք կարծում են, որ միշիկական համակարգը հենց այս գաղափարից  է ցայտնոտի մեջ ընկել ու հապճեպորեն նոր մարտավարություն կառուցել: Ի դեպ, մարտավարություն, որի մեջ Ս. Սարգսյանի շահերը այլևս հաշվի չեն առնվելու:
Դատե՛ք ինքներդ. մարտի 1-ի իրադարձությունների կապակցությամբ սրանք փոխանակ լռեին, չտեսնելու, չլսելու տային (Րաֆֆին այդ հարցում իրենց օգնեց սրտի ուզածի չափ), քարոզչամեքենան դարձյալ սխալ մարտավարություն ընտրեց: Միշիկմեդիան մարտի 1–ի թեմայով ամեն կերպ փորձում է ուշադրություն շեղել դեպի Գ. Ծառուկյանը, Վ. Օսկանյանը ու ԲՀԿ-ն:
Հիշեցնենք, որ ժամանակին ըննդիմադիր լրատվամիջոցներով հրապարակվել էր հինգ տարվա վաղեմության մի խորհրդակցության մասին տեղեկատվություն: Ըստ այդմ՝ երբ հինգ տարի առաջ իշխանությունը կառավարության շենքում երկրի քաղաքական, իշխանական և ուժային էլիտայի հետ քննարկում էր ժողովրդի վրա կրակելու տարբերակը, Գագիկ Ծառուկյանը ասել է, թե ինքը կտրականապես դեմ է դրան ու երբեք դեմ չի գնա ժողովրդին, ու հեռացել էր կառավարության շենքից:
Բայց այսօր խնդիրը նույնիսկ սա չէ: Մարտի 1–ը բոլորիս ողբերգությունն է ու երբեք չարժե դրա վրա էժան միավորներ վաստակել: Չի՛ ստացվելու: Կցավեցնի: Այսօր միշիկական քարոզչամեքենան դիմեց նման քայլի: Սա վտանգավոր է առաջին հերթին Սերժ Սարգսյանի համար: Ահա այստեղ է, որ ծագում է հարցը` ինչո՞ւ է փեսան վատություն անում իր աներոջը:
Ինչ-ինչ,  բայց այդ քարոզչամեքենայի տերերը պետք է հասկանան, որ Մարտի 1-ի թեման շահարկելը շատ (չափազանց շատ) վտանգավոր է: Պատկերացնո՞ւմ եք, եթե մի օր ոմանց նյարդերը չդիմանան և սկսեն մանրամասն պատմել կառավարության սենյակներում անցկացված խորհրդակցությունների բովանդակությունը: Շեշտենք` կառավարությա՛ն շենքում: Մենք բոլորս հիշում ենք , թե ով էր վարչապետը:
Եթե դա արվի այս հետընտրական լարված օրերին, դա կարող է լինել կործանարար: Իսկ ո՞ւմ նյարդերը կարող են չդիմանալ։ Կարծում ենք՝  շատերի: Օրինակ, բոլոր այն պաշտոնյաների, ում դեմ միշիկական մեքենան աշխատեց հինգ տարի շարունակ, նրանց, ում նա աշխատանքից հանել տվեց, նրանց, ում բիզնեսը վերցրեց  կամ օգտագործելով ազգակցական կապերը` նեղեց և այլն: Բանաձևը պարզ է. երբ դու մեծ թվով մարդկանց վատություն ես անում, նրանցից ցանկացածը կարող է և իրավունք  ունի քեզ պատասխանելու: Սա քաղաքականություն չէ, սա սովորական կյանք է:
Հ.Գ.։ Շաբաթներ առաջ, երբ ԱԺ-ում քննարկվում  էր Մարտի 1-ի բացահայտման հանձնաժողով ստեղծելու մասին հարցը, Գ. Ծառուկյանի կարգադրությամբ բոլոր ԲՀԿ-ական պատգամավորները մեկ գիշերվա ընթացքում աշխարհի տարբեր ծայրերից վերադարձան Երևան՝ «կողմ» քվեարկելու համար:  Այն ժամանակ ԲՀԿ-ն հայտարարեց, որ իրենք թաքցնելու ոչինչ չունեն: Միայն Պետաիրավական հանձնաժողովում կայացած անհասկանալի համաձայնության շնորհիվ հարցը հետաձգվեց:

После 18-го февраля в Армении утвердилась новая реальность: на президентских выборах победили голосовавшие против Сержа Саргсяна. Если быть честными до конца, то как политические, так и аналитические круги не прогнозировали подобного развития. По крайней мере, по части количества антисержевских голосов. Вся проблема в том, что подобный сценарий не прогнозировали и власти – это привело их в состояние шока.
Первые сигналы позорного шока исходят от мишиковских СМИ. Последнюю неделю зятевская система допускает ошибку за ошибкой. Или они не понимают, какие шаги предпринимать или просто прекрасно осознают, в какой ситуации оказались.
Иногда складывается впечатление, что Микаэл Минасян преднамеренно использует свою медиаимперию  против тестя – Сержа Саргсяна. Это версия, которая имеет право на существование.
Есть и другая версия. Состоявшееся 18-го февраля голосование показало, что Саргсяну не удастся передать власть зятю. Некоторые считают, что именно от этой мысли мишиковская система оказалась в цейтноте и поспешно разработала новую тактику. Причем, такую тактику, при которой интересы Саргсяна уже не будут учитываться.
Судите сами: вместо того, чтобы молчать, сделать вид, что ничего не видят и не слышат по части первомартовских событий (в этом вопросе Раффи помог им по полной программе), агитпроп снова избрал неправильную тактику. Мишикмедиа пытается всячески отвлечь внимание в связи с 1-м марта на Гагика Царукяна, Вардана Осканяна и ППА.
Напомним, что в свое время оппозиционные СМИ опубликовали информацию о состоявшемся в 2008г. совещании. Согласно данной информации, когда пять лет назад в здании правительства власти обсуждали с политической, властной и силовой элитой страны вариант применения насилия в отношении народа, Гагик Царукян выразил свое категорическое несогласие с этим и, отметив, что никогда не пойдет против народа, покинул здание.
Однако сегодня проблема даже не в этом. Первомартовские события являются нашей общей трагедией, и не стоит набирать на ней дешевые дивиденды. Не получится! Сегодня мишиковский агитпроп прибегнул к подобному шагу, и это опасно, в первую очередь, именно для Сержа Саргсяна. Вот здесь напрашивается вопрос: почему зять вредит своему тестю?
Хозяева этого агитпропа должны понять, что спекулировать темой «1-го марта» очень опасно. Представляете, если однажды чьи-то нервы не выдержат и эти люди расскажут подробности проведенных в здании правительства совещаний?  Подчеркнем, что совещания проходили именно в здании правительства. Никто ведь не забыл, кто был тогда премьер-министром?
Если это произойдет в напряженные поствыборные дни, то может стать губительным. А у кого могут не выдержать нервы? Думаю, что у многих. Например, у всех тех чиновников, против которых мишиковская пропаганда работала все эти пять лет, которых он вынудил покинуть свои посты, у кого отобрал бизнес или, используя родственные связи, прижал к стенке, и так далее. Формула ясна: когда ты насолил многим, то любой из них может и имеет право ответить тебе. Дело даже не в политике – просто такова жизнь.
P.S. Неделями ранее, когда в Национальном собрании обсуждался вопрос о создании комиссии по раскрытию обстоятельств «1-го марта», все депутаты от ППА, следуя распоряжению Гагика Царукяна, вернулись из разных стран в Ереван, чтобы проголосовать «за». Тогда ППА заявила, что им нечего скрывать. Лишь благодаря принятому в Государственно-правовой комиссии непонятному соглашению вопрос был отсрочен.