Հեքիաթ բարի Սերժի, չար «բոյարների» և առաջադեմ երիտօլիգարխիայի մասին
Իշխանական քարոզչամեքենան շրջանառության մեջ է դրել մի նոր հեքիաթ, իսկ ավելի ճիշտ՝ հին հեքիաթի «բարեշրջված» տարբերակը (հինը «արևմտամետ» Սերժի մասին էր)։
Նոր հեքիաթը, որը դեմագոգիայի դասական օրինակ է, բարի Սերժ Սարգսյանի, չար ՀՀԿ–ականների և առաջադեմ երիտօլիգարխիայի մասին է։ Այն մի քանի բաղադրիչ ունի.
1.Նախագահական ընտրությունները կեղծել են մարզպետներն ու համայքնապետները, ովքեր արջի ծառայություն են մատուցել Սերժին,
2.Սերժը տապալեց քարոզարշավն իր նախընտրական շտաբի պետի պատճառով, քանզի խիարը թարս բուսնելու մասին Սերժի ասածները Հովիկ Աբրահամյանի նեյրոլինգվիստիկ ազդեցության հետևանք էին,
3.Մարդիկ դժգոհ են ոչ թե Սերժից, այլ ՀՀԿ–ից,
4.Սերժ Սարգսյանի գլխավորած իշխանությունը քոչարյանական իշխանության հետ համեմատած բարի է ու հանդուրժող։ Եվ ընդհանրապես՝ խեղճ Սերժը ծանր ժառանգություն է ստացել, և պետք է նրան օգնել։
Սերժին, ըստ այդմ, վերապահված է չար ՀՀԿ–ականների ու մարզպետների կողմից Բաղրամյան 26–ում բանտարկված բարի գեղեցկուհու դերը, ում պետք է փրկության հասնի երիտասարդ արքայազնը։
Ինչպես բոլոր հեքիաթների վերջում է լինում, նախատեսված է, որ բարի ուժերը հաղթեն չար ուժերին։ Տվյալ դեպքում Սերժի մասին հեթիաթի բարի ավարտ է դիտարկվում նրա շրջապատի հին կադրերին երիտասարդ ու իբր բանիմաց կադրերով փոխարինելը (նկատի ունեն Սերժի փեսայի երիտօլիգարխիկ շրջապատին ու անհայրենիք «ժելեոտածներին» պետական պաշտոնների նշանակելը)։
Եթե «թարգմանենք» այս հեքիաթը, ապա կստանանք հետևյալը. բարեփոխիչներն ուզում են, որ այլոց բիզնեսները խլի կամ այդ բիզնեսներում փայ մտնի ոչ թե Սաշիկը, այլ երկրորդ սերնդի «Սաշիկը»՝Միշիկը։ Բարեփոխիչներն ուզում են նաև ամայացնել քաղաքական դաշտն ու գերկենտրոնացնել տնտեսական դաշտը, որպեսզի հեշտությամբ կյանքի կոչեն «Ժառանգորդ» օպերացիան։ Ահա՛ սրանց ներկայացրած «բարեփոխման» և «սերնդափոխության» ամբողջ էությունը։
Հետևե՛ք «անկախ» մամուլին, «ընդդիմադիրներին», պալատական սազանդարներին, իբր Րաֆֆի Հովհաննիսյանին պաշտպանող «քաղաքացիականներին» ու «պռադվինուտի» (իրականում՝ տորիչելյան դատարկություն) փորձագետներին և կնկատեք, թե ինչպես են բոլորն այս հեքիաթը, տարբեր նախադասություններ օգտագործելով, պատմում ու նույն «լապշան» փորձում կախել մարդկանց ականջներից։ Նկատենք, սակայն, որ «Բարի թագավորը և չար բոյարները» հեքիաթի ժամանակները վաղուց անցել են, իսկ Սերժին նույնիսկ գրիմի օգնությամբ հնարավոր չէ բարի փերի դարձնել, իսկ երիտօլիգարխիային՝ բարեփոխիչ։
Եթե «թարգմանենք» այս հեքիաթը, ապա կստանանք հետևյալը. բարեփոխիչներն ուզում են, որ այլոց բիզնեսները խլի կամ այդ բիզնեսներում փայ մտնի ոչ թե Սաշիկը, այլ երկրորդ սերնդի «Սաշիկը»՝ Միշիկը։ Բարեփոխիչներն ուզում են նաև ամայացնել քաղաքական դաշտն ու գերկենտրոնացնել տնտեսական դաշտը, որպեսզի հեշտությամբ կյանքի կոչեն «Ժառանգորդ» օպերացիան։ Ահա՛ սրանց ներկայացրած «բարեփոխման» և «սերնդափոխության» ամբողջ էությունը։

Сказка о добром Серже, злых «боярах» и прогрессивной младоолигархии
Властный агитпроп ввел в оборот новую сказку, вернее, старую, но в «реформированном» варианте (старая касалась «прозападности» Сержа).
Новая сказка, являющаяся классическим примером демагогии, рассказывает о добром Серже, злых членах РПА и прогрессивных младоолигархах. Она состоит из нескольких глав:
1. Президентские выборы сфальсифицировали марзпеты и руководители местных администраций,которые сослужили Сержу медвежью услугу;
2. Серж провалил предвыборную кампанию из-за начальника своего избирательного штаба, поскольку слова Сержа о неправильном росте огурцов явились следствием нейролингвистического воздействияОвика Абрамяна;
3. Люди недовольны не Сержем, а РПА;
4. Возглавляемая Сержем Саргсяном власть, по сравнению с кочаряновской властью, добрая и толерантная. Да и вообще, бедный Серж получил тяжелое наследие, и ему нужно помочь.
Сержу отведена роль доброй красавицы, заточенной злыми членами РПА и марзпетами в президентском дворце, на помощь которой должен придти молодой принц.
Как и во всех сказках, предполагается, что в конце добрые силы должны победить зло. В данном случае в качестве счастливого конца сказки про Сержа рассматривается смена его старого окружения молодыми и якобы компетентными кадрами (имею в виду назначение на государственные должности людей из младоолигархического окружения зятя Сержа).
Если «перевести» эту сказку, то получится следующее: «реформаторы» хотят, чтобы чужой бизнес отбирался или в долю в него входил не Сашик, а представитель второго поколения «Сашика» - Мишик. «Реформаторы» хотят также опустошить политическое поле и сверхцентрализовать экономику, чтобы успешно осуществить операцию «Наследник». Такова вся суть предлагаемых ими «реформ» и «смены поколений».
Проследите за «независимой» прессой, «оппозиционерами», придворными сазандарами, якобы поддерживающими Раффи Ованнисяна «гражданственниками», «продвинутыми» (в реальности - торричеллиева пустота) экспертами, и вы увидите, как они все в различных формулировках пытаются рассказать ту же сказку и навесить людям лапшу на уши. Однако заметим, что времена сказки «Про доброго царя и злых бояр» уже давно прошли. Превратить же Сержа в добрую фею, а младоолигархов – в реформаторов, невозможно даже с помощью грима.
1. Президентские выборы сфальсифицировали марзпеты и руководители местных администраций, которые сослужили Сержу медвежью услугу;
2. Серж провалил предвыборную кампанию из-за начальника своего избирательного штаба, поскольку слова Сержа о неправильном росте огурцов явились следствием нейролингвистического воздействия Овика Абрамяна;