Եվ այսպես, Րաֆֆի Հովհաննիսյանը դիմեց Սահմանադրական դատարան՝ բողոքարկելով նախագահական ընտրությունների արդյունքների վերաբերյալ ԿԸՀ–ի հրապարակած որոշումը։
Իշխանություններն իրենց դրածոների և դրածոների «ջրերն» ընկած «ազնիվ քյարփինջների» միջոցով փորձում էին հետ պահել «Ժառանգության» առաջնորդին ՍԴ դիմելու քայլից, բայց ի վերջո հաղթեց քաղաքական տրամաբանությունը, և կայացվեց ճիշտ որոշում։
Մենք հերթական անգամ ունենք նախագահի դե ֆակտո հաղթած թեկնածու, ով վիճարկում է ընտրությունների արդյունքները։
1996–ից սկսած՝ ՀՀ նախագահի բոլոր թեկնածուները, ովքեր պաշտոնական տվյալներով զբաղեցրել են երկրորդ տեղը, դիմել են ՍԴ։ Բացառություն է կազմում միայն Կարեն Դեմիրճյանը, ով 1998–ի ընտրություններից հետո ոչ միայն չդիմեց ՍԴ, այլև հետընտրական որևէ հանրահավաք կամ բողոքի այլ ակցիա չկազմակերպեց (թե ինչու այդպես եղավ, այլ հոդվածի թեմա է)։
Թեև Վազգեն Մանուկյանը, Ստեփան Դեմիրճյանը և Լևոն Տեր–Պետրոսյանը ՍԴ–ից չստացան ցանկալի որոշում, դա չի նշանակում, որ իրավական այդ ճանապարհի օգտագործումը սխալ է։
ՍԴ դիմելն ինչպես իրավական, այնպես էլ քաղաքական քայլ է, որից խուսափելու դեպքում անհասկանալի է դառնում ընտրությունների արդյունքները վիճարկողի մարտավարությունն ու ռազմավարությունը։ Եթե Րաֆֆին չդիմեր ՍԴ, ապա կստացվեր, որ իշխանության հետ վեճի առարկա նա չունի։ Հրապարակում հնչած ելույթներն այդ դեպքում կվերածվեին խեղկատակության։
Եթե դիտարկենք 1996–ի, 2003–ի և 2008–ի հետընտրական գործընթացները, ապա այնպես չէ, որ ՍԴ դիմելը զուտ պրոցեդուրալ նշանակություն ունի։ Դա քաղաքականին զուգահեռ իրավական ճանապարհ է, և դրանից հրաժարվելը նշանակում է կա՛մ տուն գնալ, կա՛մ մարդկանց տանել դեպի բարիկադներ։
Րաֆֆի Հովհաննիսյանը խոստացել է, որ «զադնի» չի դնելու և միևնույն ժամանակ խոստացել է իշխանափոխության հասնել անցնցում տարբերակով։ Իսկ դա նշանակում է, որ պետք էր անպայման դիմել ՍԴ։ Հակառակը պնդողներն առնվազն անգրագետ են կամ այլ նպատակներ են հետապնդում։
Թե ինչ որոշում կկայացնի ՍԴ–ն, այլ հարց է։ Օրենքի տառին և ոգուն համապատասխան որոշում ստանալու համար Րաֆֆին պետք է զուգահեռաբար հզորացնի հանրահավաքային շարժումը և ձգտի քաղաքական ու հանրային լայն կոնսոլիդացիայի։ ՍԴ–ն միայն դրսում հավաքված ժողովրդի շունչը զգալով՝ օրինական որոշում կկայացնի։ Բոլոր իշխանություններին ծառայող Գագիկ Հարությունյանին ու իր կանտոռային այլ կերպ հնարավոր չէ «գորգի» վրա հրավիրել։ Պետք է այնպիսի մթնոլորտ ձևավորել, որ ՍԴ անդամներն իմանան՝ հակաօրինական որոշում կայացնելու դեպքում անձնական պատասխանատվություն են կրելու հետագա զարգացումների համար։
Կրկնեմ՝ անհրաժեշտ է փողոցը «տաքացնել» և օրինականություն պարտադրել ՍԴ–ին։ Ընտրակեղծարարների շահերի ներկայացուցիչների այն առաջարկները, թե պետք է մինչև ՍԴ որոշումը Րաֆֆին դադարեցնի հանրահավաքները, որպեսզի ՍԴ–ն զերծ լինի ճնշումներից, դեմագոգիայի ոլորտից է։ ՍԴ–ն արդեն իսկ Բաղրամյան 26–ի ճնշման տակ է, և այդ ճնշմանը պետք է հակադրել հանրային ճնշում, որպեսզի ՍԴ–ն երկու տիպի ճնշումների տակ գոնե փորձի հավասարակշռված և օրինական որոշում կայացնել։
Օրինակ՝ 2008–ին իշխանությունը գնաց ուժային լուծման, քանզի վախենում էր, որ ՍԴ–ն անկանխատեսելի որոշում կկայացնի լեփ–լեցուն հրապարակի պայմաններում, այսինքն՝ ստիպված կլինի առաջնորդվել օրենքով։ Մարտի 1–ը նաև ճնշում էր ՍԴ–ի վրա։ Իշխանությունը զգաց, որ չի կարողանալու ճնշել ՍԴ–ին, քանզի Ազատության հրապարակի ճնշումն ավելի մեծ էր ու մեծանալու էր մինչև ՍԴ որոշումը։ Զգաց և գնաց ուժային լուծման։ Սերժ Սարգսյանընախագահ դարձավ բացառապես մարտի 1–ի շնորհիվ։ Չլիներ մարտի 1–ը, հայտնի չէ, թե ինչ որոշում կկայացներ ՍԴ–ն։
2008–ի փորձը հաշվի առնելով՝ հիմա պետք է ոչ թե թուլացնել հրապարակի էներգետիկան, որպեսզի մարտի 1–ը չկրկնվի, այլ ճիշտ հակառակը։ Իշխանության ուժային ռեսուրսը չի աշխատի, եթե հիմնական քաղաքական ուժերը հասնեն «Կոնսենսուս մինուս Սերժի»։ 2008–ին կար հզոր շարժում, բայց այդ շարժումը, փաստորեն, այն աստիճանի հզորության ու լայն կոնսոլիդացիայի չէր հասել, որպեսզի տրոհեր պետական ապարատն ու մինչև ՍԴ որոշում կայացնելը մեջտեղից հաներ ուժային լուծման տարբերակը։ Միգուցե իշխանությունը զգաց այդ միտումը և դրա համա՞ր գնաց ուժային լուծման։ Միգուցե։ Պատմությունը «միգուցեներ» ու «եթեներ» չի սիրում։
Ինչ մնում է Րաֆֆիին, ապա նա առայժմ դանդաղում է և անվճռականություն ցուցաբերում քաղաքական մերանի ֆունկցիան կատարելիս։ Գործին օգուտ չի տալիս նաև խորհրդարանում տեղի ունեցող ոչինչ չասող քննարկումն արտահերթ խորհրդարանականընտրությունների թեմայով։ Դա մի ճահիճ է, որի մեջ «Ժառանգությունն» ու ՀՅԴ–ն սեփական նախաձեռնությամբ են մտել և որից չեն կարողանալու դուրս գալ՝ ճահիճում թողնելով նաև այս ռեժիմին ու դրա պարագլխին չընդունող մեր հանրության ճնշող մեծամասնությանը։
Ամփոփենք. Րաֆֆին երկու ճանապարհ ունի՝ կա՛մ անփառունակ կերպով ավարտել բարևարշավը, կա՛մ գնալ քաղաքական պայքարի։ «Զադնի» չդնելու խոստումը պետք է փոխարինել «Վպերյո՛դ» կարգախոսով՝ զուգահեռաբար մաքրելով հարթակը տարատեսակ «ականներից» ու ավանտյուրիստներից։
Սահմանադրական դատարանի հետագիծը և Րաֆֆիի անելիքը
Օրինակ՝ 2008–ին իշխանությունը գնաց ուժային լուծման, քանզի վախենում էր, որ ՍԴ–ն անկանխատեսելի որոշում կկայացնի լեփ–լեցուն հրապարակի պայմաններում, այսինքն՝ ստիպված կլինի առաջնորդվել օրենքով։ Մարտի 1–ը նաև ճնշում էր ՍԴ–ի վրա։ Իշխանությունը զգաց, որ չի կարողանալու ճնշել ՍԴ–ին, քանզի Ազատության հրապարակի ճնշումն ավելի մեծ էր ու մեծանալու էր մինչև ՍԴ որոշումը։ Զգաց և գնաց ուժային լուծման։ Սերժ Սարգսյանը նախագահ դարձավ բացառապես մարտի 1–ի շնորհիվ։ Չլիներ մարտի 1–ը, հայտնի չէ, թե ինչ որոշում կկայացներ ՍԴ–ն։
Ինչ մնում է Րաֆֆիին, ապա նա առայժմ դանդաղում է և անվճռականություն ցուցաբերում քաղաքական մերանի ֆունկցիան կատարելիս։ Գործին օգուտ չի տալիս նաև խորհրդարանում տեղի ունեցող ոչինչ չասող քննարկումն արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների թեմայով։ Դա մի ճահիճ է, որի մեջ «Ժառանգությունն» ու ՀՅԴ–ն սեփական նախաձեռնությամբ են մտել և որից չեն կարողանալու դուրս գալ՝ ճահիճում թողնելով նաև այս ռեժիմին ու դրա պարագլխին չընդունող մեր հանրության ճնշող մեծամասնությանը։

Итак, Раффи Ованнисян обратился в Конституционный суд, опротестовав обнародованные Центральной избирательной комиссией окончательные итоги президентских выборов.
Власти посредством своих ставленников и попавших под их влияние «честных кирпичей» пытались удержать лидера «Наследия» от подобного шага, однако верх одержала здравая политическая логика, и было принято верное решение.
Мы в очередной раз имеем де-факто победившего на президентских выборах кандидата, который опротестовывает результаты выборов.
Начиная с 1996-го года все кандидаты в президенты РА, которые, по официальным данным, заняли второе место, обращались в КС. Исключение составляет лишь Карен Демирчян, который после выборов 1998-го года не только не обратился в КС, но даже не организовал поствыборного митинга или акции протеста (почему так произошло – тема для отдельной статьи).
Хотя Вазген Манукян, Степан Демирчян и Левон Тер-Петросян не получили от КС желаемого ими решения, это не означает, что использование данного правового пути является неверным.
Обращение в КС является как правовым, так и политическим шагом, отказ от которого делает непонятным не только тактику, но и стратегию опротестовывающего результаты выборов. Если бы Раффи не обратился в КС, то получилось бы, что с властями ему не о чем спорить. Прозвучавшие на площади речи, в этом случае, превратились бы в обычную клоунаду.
Если рассмотрим поствыборные процессы 1996, 2003 и 2008 гг., то увидим, что обращение в КС имело не только процессуальное значение. Это был параллельный правовому политический процесс, и отказ от него означал бы или оставление борьбы, или желание повести людей на баррикады.
Раффи Ованнисян пообещал, что не отступится и добьется смены власти без потрясений. Это, в свою очередь, означает, что обязательно нужно было обратиться в КС. Утверждающие об обратном являются, как минимум, невеждами или просто преследуют другие цели.
Какое же решение примет КС – иной вопрос. Для решения проблемы в соответствии с буквой и духом закона Раффи должен параллельно усиливать митинговое движение и стремиться к обеспечению широкой общественной и политической консолидации. Только почувствовав дыхание собравшихся на улице людей КС примет законное решение. По-иному «вызвать на ковер» служившего всем властям Гагика Арутюняна и его контору не удастся. Необходимо сформировать такую атмосферу, при которой члены КС осознавали бы, что в случае принятия незаконного решения они будут нести личную ответственность за последующие развития.
Повторю, что нужно «накалять»улицу и принудить КС к законности. Предложения же представителей фальсификаторов, согласно которым Раффи следует прекратить митинги до вынесения КС решения, чтобы избежать давления на него, являются обычной демагогией. КС уже находится под давлением президентского дворца, и этому нужно противопоставить давление общества, чтобы КС хотя бы под обоюдосторонним давлением попытался вынести сбалансированное и законное решение.
Например, в 2008-ом году власти пошли на силовое решение проблемы, поскольку боялись, что КС в условиях переполненной площади может вынести непредсказуемое решение, то есть, будет вынужден руководствоваться законом. «1-е марта» давило и на КС. Власти почувствовали, что не смогут оказать на КС необходимое давление, поскольку площадь Свободы оказывала большее и всё нарастающе давление. Именно поэтому они пошли на силовое решение. Серж Саргсян стал президентом благодаря событиям 1-го марта. Не будь «1-го марта», еще не ясно, какое решение принял бы КС.
Учитывая опыт 2008-го года, сейчас следует не ослаблять энергетику на площади, дабы «1-е марта» не повторилось, а наоборот. Силовой ресурс властей не сработает, если основные политические силы достигнут «Консенсуса минус Серж Саргсян». В 2008-ом году было мощное движение, однако оно не достигло необходимо уровня консолидации, чтобы разъесть госаппарат изнутри и до принятия КС решения исключить силовой вариант решения проблемы. Может быть, власти почувствовали эту тенденцию и поэтому пошли на силовое решение? Может, однако история не любит сослагательных наклонений.
Что касается Раффи, то сейчас он медлит и проявляет нерешительность в попытках выступить в роли политической закваски. Не приносят пользу и идущие в парламенте ничего не говорящие обсуждения на тему внеочередных парламентских выборов. Это болото, в которое «Наследие» и АРФД попали по собственной инициативе и из которого они не смогут выбраться, однако оставят в нем подавляющее большинство нашего общества, не принимающего нынешний режим и его главаря.
Подытожим. У Раффи есть два пути: или бесславно завершить революцию «Приветствий», или пойти на политическую борьбу. Обещание не отступать нужно сменить лозунгом «Вперед!», параллельно очищая трибуну от «мин» и авантюристов.
Траектория Конституционного суда и задачи Раффи
Повторю, что нужно «накалять» улицу и принудить КС к законности. Предложения же представителей фальсификаторов, согласно которым Раффи следует прекратить митинги до вынесения КС решения, чтобы избежать давления на него, являются обычной демагогией. КС уже находится под давлением президентского дворца, и этому нужно противопоставить давление общества, чтобы КС хотя бы под обоюдосторонним давлением попытался вынести сбалансированное и законное решение.