Փետրվարի 18–ի ընտրությունները ցույց տվեցին, որ Սերժը հեղինակություն չունի ոչ միայն հանրության մեջ, այլև պետական համակարգում։ Միայն կոպիտ միջամտությամբ հնարավոր եղավ տոկոս «խփել»։
Կեղծված ընտրություններից հետո շատ մոդայիկ է դարձել Սերժ Սարգսյանին ՀՀԿ–ից տարանջատելը։ Ենթատեքստն այն է, թե իբր Սերժը լավն է, բայց ՀՀԿ–ն խոչընդոտում է բարեփոխումների ընթացքը։ Սա ամբողջությամբ տեղավորվում է «Բարի թագավորը և չար բոյարները» հեքիաթի շրջանակներում։
Մոդայիկ է նաև Սարգսյանից կադրային բարեփոխումներ պահանջելը։ Այս առումով կա աշխատանքի բաժանում. Րաֆֆի Հովհաննիսյանն ընկած է մարզպետների ու համայնքապետների հետևից, իսկ երիտօլիգարխիան՝ կառավարության անդամների։ Փորձ է արվում ցույց տալ, թե իբր երկրի թիվ մեկ խնդիրը ոչ թե համակարգն է, ոչ թե ընտրակեղծիքներն են, ոչ թե վարվող ներքին ու արտաքին քաղաքականությունն է, այլ Սերժի վատ շրջապատը։ Իրականությունը, սակայն, այն է, որ «կադրային բարեփոխումների» ու «սերնդափոխության» քողի ներքո Սերժն ու իր շրջապատն ուզում են տնտեսական ու քաղաքական մենաշնորհին զուգընթաց՝ միաձույլ բուրգ ստանալ նաև պետական ապարատում։
Սերժին հիմա անհրաժեշտ է բարեփոխումների պատրանք ստեղծել և գոլորշի բաց թողնելու քայլեր ձեռնարկել՝ նպատակ հետապնդելով է՛լ ավելի կենտրոնացնել իշխանական լծակները և կանոնակարգել «ատկատային» համակարգը։ Իսկ դրա համար նրան և իր փեսա Միքայել Մինասյանին պետք են անդեմ ու կամակատար դեմքեր։
Ճակատագրի հեգնանքով՝ «կադրային բարեշրջման» զոհ կարող է դառնալ տխրահռչակ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը։ Հարցն այն չէ, թե նա կամակատար չէ, կամ «ատկատային» համակարգը լավ չի կառավարում։ Տվյալ դեպքում վարչապետը կարող է կատարել քավության նոխազի դերը։ Համ էլ նախագահականում կասկածներ ունեն, որ Տիգրանի ձեռքերը նախատեսվածից շատ են «ատկատոտվում» մինչև վերև հասցնելը։
Խոսակցություններ կան, որ Սերժը վարչապետի պաշտոնում ուզում է նշանակել Վերահսկիչ պալատի նախագահի տեղակալ, համատեղությամբ Շախմատի ֆեդերացիայի նախագահի տեղակալ և Սերժի նախընտրական շտաբի պետի տեղակալ Լևոն Յոլյանին (փաստորեն, «խրոնիկ» տեղակալ), ով բավական գորշ կերպար է՝ Սերժի պես։
Ասում են, թե Յոլյանը բավական հմտացած է «ատկատների», վերահսկումների ու նմանատիպ այլ գործերում և Տիգրան Սարգսյանից ոչ պակաս արդյունավետությամբ կարող է նպաստել «Մեկ օլիգարխի տնտեսության» կառուցմանը։
Յոլյանի վարչապետացման օգտին է նաև այն փաստարկը, որ նա շատ անդեմ է ու չունի քաղաքական հավակնություններ, ինչը «Ժառանգորդ» օպերացիայի կողմնակիցներին դուր է գալիս։
Կգնա՞ Սերժն իր սիրելի Տիգրանի փոփոխությանը՝ կերևա առաջիկայում։ Դրանից իրականում բան չի փոխվի։ Ձուկը, ինչպես ասում են, գլխից է հոտած, և «կադրային բարեփոխումները» որևէ կերպ չեն կարող օգուտ տալ հասարակությանը։
Ի՞նչ տարբերություն, թե ով է վերահսկելու «ատկատները»՝ կովերի պտուկների լվացման մասնագետ Տիգրան Սարգսյա՞նը, թե՞ Սերժի ստվերը հանդիսացող Լևոն Յոլյանը։ Այնպես, որ պետք է նախ կադրային բարեշրջման ենթարկել նախագահի աթոռին հայտնված մարդուն, ապա նոր միայն անցնել մյուսներին։
Ո՞վ ավելի լավ կկանոնակարգի «ատկատները»

Состоявшиеся 18-го февраля выборы показали, что у Сержа нет авторитета не только в обществе, но и в государственной системе. «Набрать» же проценты удалось лишь посредством грубого вмешательства.
После сфальсифицированных выборов очень модным стало дистанцировать Сержа Саргсяна от РПА. Подтекст же таков: Серж – хороший, но РПА препятствует процессу преобразований. Это, в свою очередь, полностью умещается в рамки сказки «Добрый царь и злые бояре».
Модно также стало требовать от Саргсяна кадровых реформ. В этом плане налицо разделение труда: Раффи Ованнисян «специализируется» на губернаторах и руководителях местных администраций, а младоолигархия – на членах правительства. Делается попытка преподнести всё так, будто главная проблема страны не в системе, не в фальсификации выборов и не в проводимой внешней и внутренней политике, а в окружении Сержа. Действительность, однако, в том, что под видом «кадровых реформ» и «смены поколений» Серж и люди из его окружения хотят параллельно с экономической и политической монополией получить монолитную пирамиду и в госаппарате.
Сержу сейчас необходимо создать иллюзию преобразований и предпринять меры для снятия напряжения, чтобы еще более централизовать властные рычаги и упорядочить систему «откатов». А для этого ему и его зятю Микаэлу Минасяну нужны безликие и покорные люди.
По иронии судьбы, жертвой «кадровой реформы» может стать печально известный премьер Тигран Саркисян. Вопрос не в том, что он не покорен или плохо управляет «откатами». В данном случае премьер может стать козлом отпущения. К тому же, в президентском дворце подозревают, что у Тиграна задерживается больше «откатов», чем это было предусмотрено.
Поговаривают, что Серж хочет назначить на пост премьер-министра зампредседателя Контрольной палаты, а по совместительству – зампредседателя Федерации шахмат и зампредседателя предвыборного штаба Сержа Левона Йоляна (фактически, «хронического» заместителя), который, подобно Сержу, является довольно серой фигурой.
Говорят, что Йолян достаточно наловчился в вопросе «откатов», в контроле и других подобных делах, поэтому может поспособствовать построению «Экономики одного олигарха» не менее эффективно, чем Тигран Саркисян.
В пользу назначения Йоляна на пост премьер-министра говорит и то, что он является довольно-таки безликим человеком и лишен политических амбиций, что нравится сторонникам операции «Наследник».
Пойдет ли Серж на смену своего любимого Тиграна, станет ясно в ближайшем будущем. Однако, на деле от этого ничего не изменится. Рыба, как говорится, гниет с головы, и «кадровые реформы» обществу ничем не помогут.
Какая разница, кто будет контролировать «откаты» – специалист по промыванию коровьего вымени Тигран Саркисян или являющийся тенью Сержа Левон Йолян? Так что, для начала нужно подвергнуть кадровой реформе оказавшегося на президентском посту человека, и лишь потом взяться за остальных.
Кто лучше упорядочит «откаты»?