Բաղրամյան 26–ի «մուտիլովկաների» և հաճախորդների տեսականին սպառվել է
Իշխանական քարոզչամեքենայի կողմից ամենաշատը տարածվող «մուտիլովկաների» հերոսը Սերժ Սարգսյանն է։ Ավելի ճիշտ, Սերժ Սարգսյանն օգտագործվում է այս կամ այն սուբյեկտի դեմ հակաքարոզչություն իրականացնելու նպատակով։
Բաղրամյան 26–ի քարոզչաթիմը լավ գիտի, որ ում անունը Սերժ Սարգսյանի հետ կապվի, անմիջապես վարկաբեկվում է (այդ մասին «թունդ ընդդիմադիր» եղած ժամանակ շատ դիպուկ արտահայտվել է Արտաշես Գեղամյանը)։ Պատահական չէ, որ, օրինակ, ԲՀԿ–ի դեմ աշխատելիս Սերժին ծառայող գրչակները միշտ տարածում են այն միտքը, թե Գագիկ Ծառուկյանը շուտով դառնալու է տոկոս «խփողի» կոալիցիոն գործընկերը։ Այդպես նրանք գրում էին ԱԺ ընտրություններից հետո և նախագահական ընտրություններից առաջ։ ԲՀԿ–ն, ինչպես հայտնի է, ո՛չ խորհրդարանական ընտրություններից հետո, և ո՛չ էլ նախագահական ընտրություններից առաջ կոալիցիա չմտավ, բայց դա չի խանգարում, որ նույն մարդիկ հիմա նույն բանը մի քիչ ձևափոխված տարբերակով գրեն։
«Անկախ» լրատվամիջոցները, փչացած պլաստինկայի նման, կրկին հին երգն են երգում այն մասին, թե իբր ԲՀԿ–ն կոալիցիա մտնելու համար մի քանի նախարարի ու մարզպետի աթոռ է պահանջում, սակայն Սերժը չի ուզում բավարարել Ծառուկյանի ցանկությունը։ Իրականությունը, սակայն, ճիշտ հակառակն է (աղվեսի քիթը խաղողին չի հասնում, ասում է՝ խակ է)։
Խայտառակ ձևով տապալվելով անգամ «ֆեյք» ընտրություններում՝ Սերժն ինքն է ուզում ընդլայնել կոալիցիայի կազմը, որպեսզի կարողանա լեգիտիմության որոշակի պաշար ձեռք բերել, սակայն ԲՀԿ–ն, բնականաբար, քաղաքական ինքնքսպանության չի գնում։ Ծառուկյանից «պասլատի» արժանանալով՝ Բաղրամյան 26–ում  մնացել են հին «մուտիլովկաները» տարածելու հույսին։
Շատ լավ հասկանալով, որ «ԲՀԿ–ն նախարարական պորտֆելներ է ուզում Սերժից» էժանագին «մուտիլովկաները» թիթեռնիկի կյանք են ունենալու՝ Սերժ Սարգսյանը զուգահեռաբար ԲՀԿ–ի դեմ է օգտագործում նաև լավ մոռացված հին հաճախորդներին, քանզի մյուսները վաղուց պայթած են ու չեն կարողանում նախկին էնտուզիազմով ծառայել տիրոջը։ Խաղի մեջ են մտցրել վերլուծաբան ներկայացող Ռիչարդ Կիրակոսյանին և «փախած»  Արկադի Վարդանյանին։ Եթե Ռիչարդը հասցրել է բազում մանր ծառայություններ մատուցել Սերժին և վաղուց բացահայտված «դհոլ» է, ապա Արկադին «վառվեց» դեռ չաշխատած։ Վերջինս այն մարդն է, ով որպես հարստացած խոպանչի ուզում էր փողով իշխանություն ունենալ։
Ռուսաստանի քաղաքացի Ա. Վարդանյանը Հայաստան եկավ 1998թ. իշխանափոխությունից հետո ու մի ռուսալեզու թերթ դարձրեց իր խոսափողը։ Նա առավոտից–երեկո քծնում էր Ռոբերտ Քոչարյանին ու քննադատում Լևոն Տեր–Պետրոսյանին։ Այդ ավանտյուրիստին թվում էր, թե այդպիսով կհաջողացնի պաշտոնի տեր դառնալ։
Հասկանալով, որ Քոչարյանի կողմից նույնիսկ անասնաֆերմայի վարիչ չի նշանակվելու, Արկադին սկսեց ընդդիմություն խաղալ։ Դա 2000թ. էր։ Նա փողով մի քանի մտավորական կոչվածի հավաքեց իր կողքն ու նախաձեռնեց հանրահավաքների շարք։ Այդ ամենն ավարտվեց նրանով, որ ՌԴ քաղաքացի Վարդանյանին իշխանությունները տեղը դրեցին ու հետագայում արտաքսեցին ՀՀ–ից։ Դրանից հետո նրա մասին բոլորը մոռացան։
Քաղաքագիտության դոկտոր ներկայացող սույն ավանտյուրիստն իր մասին հիշեցրեց 2008թ.։ Նա, ի տարբերություն 1998–ի իշխանափոխությունից հետո կիրառած հռետորաբանության, արդեն գովում էր Տեր–Պետրոսյանի ղեկավարած շարժումը և քննադատում Քոչարյանին, իսկ մարտի 1-ի դեպքերից հետո Քոչարյանին քննադատելու տարբերակով սկսեց քծնել Սերժ Սարգսյանին։ Վերջինիցս ակնկալիքը նույնն էր, ինչ Քոչարյանից՝ պաշտոն։ Սակայն այս անգամ էլ չստացվեց։
Հիմա Արկադի Վարդանյանը «թունդ ընդդիմադիր» է դարձել ու ելույթ է ունենում Րաֆֆի Հովհաննիսյանի հանրահավաքի ժամանակ՝ քննադատելով Քոչարյանին, Տեր–Պետրոսյանին ու Սարգսյանին։ Ելույթից օրեր անց, սակայն, պարզվեց, որ նա ընդդիմադիր տարածքում հայտնված «զասլաննի կազաչոկ» է։ Դատելով ամենից՝ Սերժն Արկադիին նշանակել է հաճախորդի «պաշտոնում»։
Հերիք էր՝ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը հանդիպեր Գագիկ Ծառուկյանի հետ, երբ իշխանությունները վտանգ զգացին ու միանգամից «անկախ» մամուլի ցանկալի հյուր դարձրին հին ու նոր հաճախորդներին, որոնց թվում էր նաև նորաթուխ «րաֆֆիական» Արկադի Վարդանյանը։
Պարզվում է՝ Արկադին բացասական է գնահատում «Ժառանգության» ու ԲՀԿ–ի հանդիպումը, ինչով էլ բացահայտում է իր տերերի խիստ անհանգստացած լինելը։
Փաստորեն, Րաֆֆին ակամայից պայթեցրեց հարթակում իր կողքը հայտնված Արկադի Վարդանյանին։ Ընդամենը մեկ հանդիպում Ծառուկյանի հետ, և Արկադի Վարդանյանի հետևում «բուսնեցին» Բաղրամյան 26–ի «ականջները»։ «Ականը» պայթեց դեռ մի լավ չօգտագործված։

Ассортимент «мутиловок» и клиентов президентского дворца исчерпан
Главным героем более всего распространяемых властным агитпропом «мутиловок» является Серж Саргсян. Если быть точнее, то Саргсян используется в целях антипропаганды в отношении того или иного субъекта.
Пропагандистская команда президентского дворца прекрасно знает, что любой человек, чье имя будет связываться с Сержем Саргсяном, автоматически скомпрометируется (об этом в годы своей «ярой оппозиционности» довольно метко подметил Арташес Гегамян). Неслучайно, что, например, работая против ППА, служащие Сержу писаки постоянно пытаются акцентировать мысль, будто Гагик Царукян скоро станет коалиционным партнером «набирающего» проценты. Об этом они писали после выборов НС и до президентских выборов. Как известно, ППА не вошла в коалицию ни после парламентских выборов, ни перед президентскими выборами. Однако это не мешает тем же людям утверждать то же самое, но в немного отредактированном варианте.
«Независимые» СМИ, подобно испорченной пластинке, продолжают крутить ту же песню и утверждать, будто для вхождения в коалицию ППА требует несколько министерских и губернаторских кресел, но Серж не соглашается на условие Царукяна.  Однако в реальности всё обстоит с точностью до наоборот.
Позорно провалившись даже на псевдовыборах, Серж сам хочет расширить состав коалиции, чтобы суметь приобрести некоторый запас легитимности, однако ППА, естественно, не идет на политическое самоубийство. После того, как Царукян послал  президентский дворец куда подальше, там остались уповать на «мутиловки».
Прекрасно понимая, что век «мутиловок» вроде «ППА хочет от Сержа министерские портфели» недолог, Серж Саргсян параллельно использует против ППА и хорошо забытых старых клиентов, поскольку остальные оказались попросту разоблачены, и не могут служить хозяину с прежним энтузиазмом. В игру были введены представляющийся аналитиком Ричард Киракосян и «беглый» Аркадий Варданян. Если Ричард успел преподнести Сержу некоторые мелкие услуги (сейчас он является рядовым «барабаном»), то Аркадий «спалился» еще не сумев как следует поработать. Он является тем человеком, который, как обогатевший шабашник, хочет получить власть за деньги.
Гражданин России Варданян приехал в Армению после смены власти в 1998-ом году и  превратил в свой рупор одну из русскоязычных газет. С утра до вечера он заискивал перед Робертом Кочаряном и критиковал Левона Тер-Петросяна. Этому авантюристу казалось, что тем самым ему удастся заполучить какой-нибудь пост.
Понимая, что Кочаряном он не будет назначен даже заведующим скотофермой, Аркадий начал играть в оппозицию. Это было в 2000-ом году. За деньги он собрал вокруг себя нескольких представителей «интеллигенции» и инициировал ряд митингов. Всё это завершилось тем, что гражданина РФ Варданяна власти поставили на место, а затем – выгнали из страны. После этого о нем все забыли.
Этот представляющийся доктором политологии авантюрист напомнил о себе в 2008-ом году. В отличие от использовавшейся после смены власти 1998-го года риторики, на этот раз он восхвалял возглавляемое Тер-Петросяном движение и критиковал Кочаряна, а после событий 1-го марта – начал заискивать перед Сержем Саргсяном посредством нападок на Кочаряна.
Сейчас Аркадий Варданян стал «рьяным оппозиционером» и выступает на митинге Раффи Ованнисяна, критикуя Кочаряна, Тер-Петросяна и Саргсяна. Однако спустя несколько дней после его выступления стало ясно, что на оппозиционном поле он является засланным казачком. Судя по всему, Серж назначил-таки Аркадия на «должность» клиента.
Стоило Ованнисяну встретиться с Царукяном, как власти сразу же почувствовали угрозу и сделали желанными гостями «независимой» прессы старых и новых клиентов, в числе которых был также «раффиец» Аркадий Варданян.
Выясняется, что Аркадий негативно оценивает встречу «Наследия» и ППА. Тем самым он невольно выдает серьезное беспокойство своих хозяев.
Фактически, Раффи невольно «подорвал» оказавшегося рядом с ним на трибуне Аркадия Варданяна. Всего лишь одна встреча с Царукяном, и за Варданяном сразу же выросли «уши» президентского дворца. «Мина» подорвалась, не будучи еще как следует задействована.