Իսկ դու նկարվե՞լ ես Րաֆֆիի հետ, կամ հաճախորդների բունտը
Երբ տեսնում ես, թե ովքեր են դարձել Րաֆֆի Հովհաննիսյանի հարթակային ընկերները, ովքեր են նրան այցելում կեղծիքադուլի ժամանակ, ովքեր են դարձել «թունդ հեղափոխական», և ովքեր են վխտում Ազատության հրապարակի մատույցներում, պարզ է դառնում, թե ինչն ինչոց է։ Խոսքս, իհարկե, Րաֆֆիի բոլոր ընկերներին ու այցելուներին չի վերաբերում։ Բայց կան մարդիկ, ովքեր, պատկերավոր ասած, «պասպորտով» հաճախորդ են, և նրանց ներկայությունը առնվազն հարցեր է առաջացնում։ Այնպես չէ, որ ով գալիս է Րաֆֆիին բարևելու՝ լավն է, իսկ ով չի գալիս՝ վատը։ Ի վերջո, հրապարակը ինդուլգենցիա ստանալու վայր չէ, և «Ժառանգության» ղեկավարն էլ խոստովանահայր չէ, որ ով գա իր հետ նկարվի ու այդ նկարը «Ֆեյսբուք» գցի, անմիջապես մեղքերի թողություն կստանա և դրախտում հայտնվելու ուղեգիր։
Րաֆֆիի շուրջը տեղի ունեցող միջոցառումներից այնպիսի տպավորություն է, կարծես հաճախորդները բունտ են անում։ Պատճառների մասին առայժմ դժվար է կոնկրետ տեսակետներ հայտնել. կա՛մ վատ են վարձատրվում, կա՛մ ուտող–ուրացող են։ Իսկ ավելի հավանական է, որ ոչ մի բունտ էլ չկա, և «թունդ հեղափոխական» դարձածները շարունակում են հավատարմորեն ծառայել Բաղրամյան 26–ին, պարզապես այլ ձևով։
Անկախ ամեն ինչից՝ Րաֆֆիին ակնհայտորեն դուր է գալիս այն թամաշան, որը կա իր շուրջը։ Շատ լավ հասկանալով, որ հանգամանքների բերումով է կես միլիոն ձայն ստացել՝ Րաֆֆին որոշեց ապաքաղաքականացնել հետընտրական գործընթացը՝ այն վերածելով «բալագանի», ինչը նոնսենս է, բայց իր համար միակ հնարավոր տարբերակը. հա՛մ «ազատամարտի ռահվիրան» չի նյարդայնանա, հա՛մ «զորավարը»։
Րաֆֆուն դուր է գալիս նաև իր աշխատանքային գրաֆիկը։
Առավոտյան շրջայց Օպերայի տարածքում (առողջարարական վազք), հետո թեթև «զավտրիկ», կեսօրին նկարահանումներ, ժամը 17–ին «ավանդական» ասուլիս, որի ժամանակ միշիկական լրատվամիջոցները «մուտիլովկայական» հարցեր են տալիս ԲՀԿ–ի ու ՀԱԿ–ի մասով։ Ասուլիսին հետևում են «ուժինը» և երեկոյան զբոսանքը, իսկ այնուհետև՝ «կուլտուռնի միռապռիյատիա»՝ երգ, պար, ծափիկ, ծիրանիկ և այլն։
Պարտադիր են համարվում շաբաթական մեկ անգամ շփումը «զորավարի» հետ հեռախոսով կամ «տետ–ա տետ»՝ մոտակա իշխանամետ սրճարաններից մեկում։ «Ազատամարտի ռահվիրան» դեռ չի երևացել դեպքի վայրում, բայց Րաֆֆին հույսը չի կտրում և այդ մասին ամեն օր պարտաճանաչորեն խոսում է։
Շաբաթը մեկ ծրագրված է հաղթահավաք–հանրահավաք–բերքահավաք–հաճախորդահավաք։ Սցենարում դիակը նախատեսված է ապրիլի 9-ին, երբ բոլորին պարզ կդառնա, թե ով է կենդանի, իսկ ով՝ քաղաքական դիակ։
Շտապե՛ք նկարվել Րաֆֆիի հետ։ Տեղերը սահմանափակ չեն, բայց օրերն են սահմանափակ։ Ապրիլի 9-ին թատրոնն ավարտվելու է։ Միակ ինտրիգը վերաբերում է հարցին՝ արդյոք ողբերգակա՞ն, թե՞ կոմիկական ավարտ կունենա այս ամենը։

Бунт клиентов, или А ты сфотографировался с Раффи?
Когда видишь, кто оказывается другом Раффи Ованнисяна по трибуне, кто его посещает во время голодовки, кто становится «ярым революционером» и кто слоняется возле площади Свободы, начинаешь понимать, что к чему. Речь, конечно же, не о всех друзьях и навещающих Раффи. Однако есть люди, у которых, образно говоря, на лбу написано, что они клиенты, и их присутствие, по меньшей мере, вызывает вопросы. Вовсе не так, что навещающие Раффи – хорошие, а нет – плохие. В конце концов, площадь не является местом для индульгенций, а лидер «Наследия» - отпускающим грехи, чтобы сфотографировавшийся с ним и разместивший фото в «Facebook» сразу же получил прощение грехов и «путевку» в рай.
От происходящих вокруг Раффи мероприятий складывается такое впечатление, что это бунт клиентов. Назвать конкретные причины пока трудно: или они плохо оплачиваются, или у них слишком большой аппетит. Скорее же всего, никакого бунта нет, а ставшие «ярыми революционерами» продолжают преданно служить президентскому дворцу, однако, уже по другому сценарию.
Несмотря ни на что, Раффи явно нравится то шоу, которое разыгрывается вокруг него. Прекрасно понимая, что он набрал полмиллиона голосов благодаря стечению обстоятельств, Раффи решил аполитизировать поствыборный процесс, превратив его в балаган. Это нонсенс, но, в то же время, единственный приемлемый для него вариант, при котором он не будет нервировать ни «пионера освободительной борьбы», ни «полководца».
Раффи нравится и его рабочий график.
Судите сами: утренний обход территории Оперного театра (оздоровительная пробежка), затем легкий «завтрак», в полдень – «съемки», в 17:00 – «традиционная» пресс-конференция, во время которой мишиковские СМИ задают «мутиловочные» вопросы по части ППА и АНК. За пресс-конференцией следует «ужин» и вечерний моцион, а затем – «культурные мероприятия» в виде песен, плясок, прихлопов и притопов.
Обязательными считаются беседы с «полководцем» хотя бы раз в неделю по телефону или тет-а-тет в одном из провластных кафе. «Пионер освободительной борьбы» пока не появлялся на месте происшествия, однако Раффи не теряет надежды, и каждый день добросовестно напоминает об этом.
Раз в неделю проводится митингово-массовое мероприятие с участием большинства клиентов политического поля. Труп по сценарию предусмотрен на 9-е апреля, когда станет ясно, кто превратиться в политический труп, а кто останется живее всех живых.
Спешите сфотографироваться с Раффи. Места неограничены, однако времени остается всё меньше и меньше. 9-го апреля цирк уедет. Единственная интрига заключается в том, каким будет завершение – комичным или трагичным.