Սերժ Սարգսյանի հանդիպումը պարտխոզակտիվի հետ
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Սերժ Սարգսյանը «մամուլի բարեկամն» է՝ նախագահական նստավայրում տեղի ունեցած միջոցառումը կարելի ոչ թե ասուլիս, այլ պարտխոզակտիվի փակ նիստ համարել։
Նիստի ժամանակ ՀՀԿ ղեկավարը մի փոքր մուննաթ եկավ գաղջ մթնոլորտի մասով, ինչպես նաև որոշ գնահատականներ ու մեկնաբանություններ ներկայացրեց ներքին ու արտաքին քաղաքական թեմաներով։ Անդրադառնանք դրանցից մի քանիսին։
1.Րաֆֆի Հովհաննիսյանի մասին
«Եթե հանկարծ ինչ-որ մի հրաշքով այդպիսի հնարավորություն լինի, և մենք Ձեզ հետ անցկացնենք նախագահական ընտրություններ, և ինչ-որ մի հրաշքով Դուք տանեք ձայների 55 տոկոսը, մնացած 45 տոկոսը ես կարո՞ղ եմ տանել: Ասաց՝ այո: Ասացի՝ այդ դեպքում, ես կարո՞ղ եմ ընդհանրապես մի 20 հազար մարդ հավաքել Ազատության կամ Հանրապետության հրապարակում: Ասաց՝ այո: Ասացի՝ դա 4 անգամ ավելին է, քան այսօր դու ես հավաքել: Այդ դեպքում, ես էլ կհավաքեմ այդ 20 հազար մարդկանց և կասեմ՝ եթե Րաֆֆի Հովհաննիսյանն իր 37 տոկոս քվեներով նոր ընտրություններ պահանջեց և անցկացրեց, ապա ես էլ եմ պահանջում նոր ընտրություններ»,–Րաֆֆիի հետ իրենց զրույցի մանրամասներն էր պարտխոզակտիվին ներկայացնում Սերժ Սարգսյանը։
Ըստ Սերժի՝ Րաֆֆին ընդունել է իր այս փաստարկների հզորությունն ու անցել արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների թեմային։ Նկատենք, սակայն, որ «Ժառանգության» ղեկավարն իզուր է վախեցել Հանրապետության հրապարակում Սերժի կազմակերպելիք հանրահավաքից։ 2008–ին ՀՀԿ ղեկավարը մի այդպիսի փորձ արեց, և այդ փորձը փորձանք բերեց նրա գլխին. մարդիկ Հանրապետության հրապարակից գնացին Ազատության հրապարակ։ Հետևաբար՝ Րաֆֆին պետք է ասած լիներ հետևյալը. «Սե՛րժ, խնդիր չկա, եթե 45% տոկոս  տանես կամ «խփես» ու այդ պարտությունից հետո կարողանաս շուրջդ 20 հազար մարդ հավաքել, ապա ես հրաժարական կտամ ու կճանաչեմ քո հաղթանակը»։ Միևնույն է, իր հավաքած 20 հազարը Րաֆֆու կողմը կանցներ։ Բացի այդ՝ Սերժը իշխանությունը կորցնելուց հետո ոչ թե 20 հազար, այլ նույնիսկ 20 մարդ չէր կարողանա հավաքել, եթե, իհարկե, չենք հաշվում հարազատներին (բացառությամբ փեսա Միշիկի, քանզի նա Սերժի «հանրահավաքների» օրերին արդեն Վատիկանում կլիներ)։ Այնպես որ, Րաֆֆին «տակ» է տվել «բազառը»։
Ինչ վերաբերում է ՀՀԿ–ի հետ միասնաբար արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցելուն, ապա Րաֆֆիի այդ առաջարկի մեջ կարելի է նաև դրականը տեսնել։ Միգուցե «Ժառանգության» ղեկավարն ուզում է ՕԵԿ–ին «ֆուկ» անել և ի՞նքը դառնալ ՀՀԿ–ի «Արուսը»։ Եթե հարցին նայում ենք ՕԵԿ–ին իշխանական կերակրատաշից հեռացնելու և այդպիսով Արթուր Բաղդասարյանին 2008թ. համար պատժելու տեսանկյունից, ապա իրավատերը ժողովրդահաճո առաջարկ է արել։ Այլ հարց է, որ Սերժը չի ընդունել Րաֆֆու հակաօրինացական «զամաշկեքը»։
2.Հայաստանի խորհրդայնացման մասին
«Որևէ մեկն այսօր ճշգրտությամբ չի կարող ասել՝ եթե Հայաստանը չխորհրդայնանար, ի՞նչ կլիներ մեր ճակատագիրը»,–Կևերկովից տարանջատվելուց հետո հայտարարեց Սերժ Սարգսյանը։
Ով ով, բայց դաշնակցական լրատվամիջոցի դաշնակցական ներկայացուցիչն այդ ձևակերպումը լսելուց հետո կա՛մ պետք է «թռներ» Սերժի դեմքին, կա՛մ լքեր նիստը։ Մինչդեռ միջոցառումն ընթացավ առանց հոգեբանական էքսցեսների։
3.Կառավարության մասին
«2012թ. արդյունքներով մեր տնտեսական աճը կազմել է 7,2 տոկոս։ ...Հիմա ես ո՞ր բարոյական իրավունքով կանչեմ այդ կառավարությանը և ասեմ՝ գնացեք հրաժարական տվեք»,–կառավարության կազմի փոփոխությանը վերաբերող հարցին ի պատասխան՝ նշեց պարտխոզակտիվի նախագահը։
Սերժ Սարգսյանը, փաստորեն, կառավարության փոփոխության հարցը քաղաքականից ու տնտեսականից տեղափոխում է բարոյական հարթություն։ Շա՛տ լավ։ Այդ դեպքում հետաքրքիր է՝ ո՞ր բարոյական իրավունքով կառավարությունը հրաժարականի չուղարկվեց այն ժամանակ, երբ խոստացվել էր 9% իրական տնտեսական աճ, սական ՀՀ դրամով հաշված՝ ունեցանք 14,4% անկում, իսկ դոլարով՝ ավելի քան 30%։
Եթե աճ ապահովածին չի կարելի փոխել, ապա նույն տրամաբանությամբ աշխարհում ամենամեծ անկումներից մեկն ապահովողին պետք էր վռնդել, ինչը չարվեց։ Չնայած մյուս կողմից էլ Սերժը ճիշտ է։ Ի՞նչ տարբերություն, թե ով կկատարի Բաղրամյան 26–ի հրահանգներն ու կապահովի «ատկատները»՝ Տիգրան Սարգսյա՞նը, թե՞ Սարգիս Տիգրանյանը։
Գլխից է պետք բռնել, խոշորների՛ն։
4.ԼՂՀ խնդրի և աշխատանքային կարգապահության մասին
«Իշխանության մեջ գտնվողը չի կարող ասել, որ մենք պետք է ճանաչենք ԼՂՀ անկախությունը: Ես 10 րոպե հետո նրան աշխատանքից կազատեմ»,– դեմքի մարտական արտահայտությամբ հայտարարեց «բարի» մարդը։
Իսկ քանի՞ րոպեից պետք էր աշխատանքից հեռացնել այն պաշտոնյային, ով հայտարարում էր, թե ես կմեկնեմ Թուրքիա ֆուտբոլ դիտելու, եթե ունենանք բաց սահմաններ կամ լինենք բացման նախաշեմին, սակայն մենք ո՛չ բաց սահման ունենք, ո՛չ դրա նախաշեմին ենք։
5.Մաքսային միությանն անդամակցելու մասին
«Մի հավատացեք բոլոր այն մարդկանց, հանդես գան նրանք լրատվամիջոցներում, թե հանրահավաքներում, խոհանոցներում, թե թատրոններում, միևնույն է, մի հավատացեք նրանց, ովքեր ասում են, որ ռուսները մեզ պարտադրում են դառնալ Մաքսային միության անդամ: Չկա այդպիսի բան: Որքա՞ն կարելի է կրկնել»,–մի փոքր վրդովված ձայնով հավաքվածներին էր դիմում «կոմպլեմենտար» Սարգսյանը։
Սարգսյանի վրդովմունքը մի փոքր անհասկանալի է։ Այդ թեմայով նա պետք է ոչ թե պարտխոզակտիվի վրա ձայնը բարձրացներ, այլ իր փեսա Միքայել Մինասյանի ու սեփական հաճախորդների, քանզի փեսայական լրատվամիջոցներն ու դավիթշահնազարյաններն են առավոտից երեկո խոսում այն մասին, թե իբր արևմտամետ Սերժին Պուտինը պարտադրում է մտնել Մաքսային միություն, սակայն նա հերոսաբար դիմադրում է և պաշտպանում ՀՀ ինքնուրույնությունը։
Իհարկե, բոլորն էլ հասկանում են, որ «անկախներն» ու հաճախորդներն այդ թեզը դրել են շրջանառության մեջ՝ գեղամյանությանը «գաղափարական» տեսք տալու և Սերժին ծախվելը «լեգիտիմացնելու» նպատակով, բայց եթե դա վրդովվեցնում է Սերժին, ապա նա այդ հարցը պետք է լուծի Վատիկանի դեսպանի հետ խոհանոցային առանձնազրույցների ժամանակ։
6. Քաղաքապետի ընտրության մասին
«Մենք միաձայն որոշել ենք Տարոն Մարգարյանին առաջադրել քաղաքապետ, ի տարբերություն մնացած այլ քաղաքական ուժերի, ովքեր միգուցե ցուցակի առաջատարին արդեն որոշել են, բայց դեռևս չեն որոշել, թե ո՞վ պետք է լինի Երևանի քաղաքապետը: Այսինքն, երևանցին պետք է քվեարկի այդ ցուցակի համար՝ չիմանալով, թե առաջին հերթին ո՞վ է լինելու իր կենցաղային հոգսերը հոգացողը»,–Երևանի ավագանու ընտրություններին ՀՀԿ–ի մասնակցության ցուցակային մոտեցումներն էր ներկայացնում  կեղծ երդումներ տալ չսիրող և ժողովրդին չխաբող մարդը։
Սերժն ուզում է ասել, որ ով մեր ցուցակը գլխավորում է, նա էլ կդառնա քաղաքապետ։ Հիշեցնեմ, որ նախորդ անգամ ՀՀԿ ավագանու ցուցակը գլխավորում էր Գագիկ Բեգլարյանը, սակայն Բաղրամյան 26–ից «մուտիլովկա» սարքեցին սեփական թիմակցի գլխին, ու Երևանի քաղաքապետի պաշտոնը դարձավ նշանակովի, իսկ քաղաքապետը՝ նախագահական նստավայրի «պռառաբը»։ Հարցը տվյալ դեպքում այն չէ՝ լա՞վ, թե՞ վատ քաղաքապետ էր Բեգլարյանը։ Հարցն այն է, որ ցուցակի առաջին համարի թեզն առաջ քաշելով ու դա որպես առավելություն ներկայացնելով՝ Սերժը երկակի ստանդարտների մեջ է հայտնվում։ Սա մեկ։
Հաջորդը։ 2012թ. խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ Սերժ Սարգսյանը գլխավորում էր ՀՀԿ ցուցակը։ Շատերն ուրախությամբ փողը վերցրեցին ու քվեարկեցին ՀՀԿ–ի օգտին՝ միամտաբար կարծելով, որ կարելի է այդպիսով Սարգսյանին առանց ցնցումների հեռացնել Բաղրամյան 26–ից՝ նրան պատգամավոր դարձնելով։ Սակայն Սերժն ու ՀՀԿ ցուցակի վերին հորիզոնականը զբաղեցնողներից շատերը խաբեցին ընտրողին ու չդարձան պատգամավոր։ Իսկ դա նշանակում է, որ մարդիկ քվեարկել էին՝ չիմանալով, որ Սերժի ու մյուսների փոխարեն ԱԺ են բերում Նաիրա Արտաշեսովնային ու նրա գաղափարակից ընկեր Առաքել Մովսիսյանին (Շմայսին), Հերմինե Նաղդալյանին ու նրա կուսակից ընկեր Աշոտ Աղաբաբյանին (Բուռնաշին)։
7. Իշխանության և բիզնեսի սերտաճման, ինչպես նաև օլիգարխիայի մասին
«Նախ պետք է ասեմ` ինձ համար տարօրինակ է, երբ ինձ այդպիսի հարց եք տալիս»,– «Պարո՛ն Նախագահ, պաշտոնյաները երկու տարվա ընթացքում խոսում են բիզնեսը և քաղաքականությունը բաժանելու մասին, և նաև Դուք եք խոսել այդ մասին, նաև խոսում էիք խորհրդարանական ընտրություններից առաջ, որ օլիգարխների, հարուստ պաշտոնյաների մուտքը խորհրդարան արգելվելու է, չի թույլատրվելու: Բայց նրանք, այնուամենայնիվ, մտան խորհրդարան» հարցին ի պատասխան՝ նշեց Սարգսյանը:
Իրոք որ, շատ տարօրինակ հարց էր տալիս նիստի մասնակիցը։ Հայաստանի թիվ մեկ օլիգարխի կողքը նստել և նրանից պահանջել հակաօլիգարխիկ պայքար, առնվազն միամտություն է, եթե այլ ձևակերպում չօգտագործենք։
Տարօրինակ է նաև այն, որ «չար» օլիգարխների դեմ պայքարի առաջամարտիկները Սերժից չէին հետաքրքրվում, թե այդ ինչպե՞ս պատահեց, որ ձեր փեսան վերջին հինգ տարում ֆանտաստիկ արագությամբ հարստացավ ու դարձավ Հայաստանի թիվ երկու օլիգարխը։
Փոխարենը մենք այսպիսի հարց ենք լսում. «Ի՞նչն էր խանգարում Ձեզ Ձեր կուսակցության մասով հորդորել Հանրապետական օլիգարխներին՝ չմտնել խորհրդարան, և ի՞նչ է խանգարում հիմա, որ Դուք դա անեք, հորդորեք, խնդրեք, որ նրանք դուրս գան խորհրդարանից, և հնարավորություն տալ, որ խորհրդարանում աշխատեն ավելի կրթված, ավելի զարգացած մարդիկ, որովհետև նրանց կրթական ցածր մակարդակը և նրանց ներկայությունը խորհրդարանում զայրացնում է մարդկանց»։
Նկատենք, որ հնչեցված հարցն ամբողջությամբ տեղավորվում է Սերժի քարոզչամեքենայի կողմից տարածվող «Բարի թագավորը և չար բոյարները» հեքիաթի շրջանակներում։ Ճիշտ է, այդ հարցից հետո չասվեց, թե եկեք Սերժ Սարգսյանին ազգովին փրկենք չար մարզպետներից, վատ պատգամավորներից ու ընտրակեղծարար գյուղապետներից, սակայն հարցի տողատակում դա հասկացվում էր։ Համ էլ՝ բացը կլրացնի Րաֆֆին։
8. Եվ կրկին Րաֆֆիի մասին
«Ես չեմ պատրաստվում Ազատության հրապարակ գնալ»,–Րաֆֆի Հովհաննիսյանի ու իր թիմակիցների ակնկալիքների վրա խաչ քաշեց Սերժը։
Սա նշանակում է, որ երիտօլիգարխիայի թևը ներիշխանական պայքարում տանուլ տվեց։ Իսկ Արմեն Մարտիրոսյանն այնքա՜ն սպասում էր այդ հաղթանակին ու Ազատության հրապարակում հավաքվածներին խնդրում աջակցել Միքայել Մինասյանին։  Ափսոս։ Սերժը «քաշեց»։ Ավելի ճիշտ՝ Սերժը մեղավոր չէ։ Իշխանության կոռումպացված թևն  է մեղավոր (դե, Լիսկան ու մյուսները, էլի՛), որ խեղճ Սերժը չեկավ Ազատության հրապարակ ու չասաց՝ բարև Րաֆֆի, բարև հեղափոխություն, բարև իշխանափոխություն, բարև ախմախություն։
Լավ, «սաղ» հեչ։ Բա Րաֆֆին հիմա ի՞նչ է անելու։ «Միայն իմ դիակի վրա» ձևակերպումն, ախր, շա՜տ «կրեատիվ» էր։ Չափից շատ։ Ինչպես Սերժի տատը կասեր՝ բա մենք այդ հարցո՞վ էինք հավաքվել։

Встреча Сержа Саргсяна с партхозактивом
Учитывая то обстоятельство, что Серж Саргсян является «другом прессы», прошедшее в президентском дворце мероприятие можно считать не пресс-конференцией, а закрытым заседанием партхозактива.
Во время заседания председатель РПА немного повозмущался по части удушливой атмосферы, а также представил некоторые оценки и комментарии по внешне- и внутриполитическим темам. Коснемся нескольких из них.
1. По части Раффи Ованнисяна
«Если вдруг каким-то чудом мы проведем новые президентские выборы и каким-то чудом Вы наберете 55% голосов, то возможно ли, что остальные 45% наберу я? Сказал, что да. В таком случае, могу я собрать на площади Свободы или Республики тысяч двадцать человек? Ответил положительно. Это в четыре раза больше, чем сегодня собрал ты. В таком случае я тоже соберу двадцать тысяч человек и скажу, что если Раффи Ованнисян со своими 37% потребовал и провел новые выборы, то я тоже требую их»,– представил подробности своей беседы с Раффи Серж Саргсян.
По словам Сержа, Раффи признал мощность этих аргументов и перешел к теме внеочередных парламентских выборов. Заметим, однако, что руководитель «Наследия» напрасно испугался митинга Сержа на площади Республики. В 2008 году председатель РПА уже пытался пойти на такой шаг, но попытка стала для него пыткой: люди с площади Республики пошли на площадь Свободы. Так что, Раффи должен был сказать примерно следующее: «Нет проблем, Серж, если наберешь 45% и после этого поражения сможешь собрать возле себя 20 тысяч человек, то я подам в отставку и признаю твою победу». Все равно, после потери власти Серж не только 20 тысяч, но и 20 человек не сможет собрать, если, конечно, не считать родственников (за исключением зятя Мишика, поскольку в дни «митингов» Сержа он уже будет в Ватикане).
Что касается совместного с РПА участия во внеочередных парламентских выборах, то в этом предложении Раффи можно увидеть и положительный момент. Может быть, лидер «Наследия» хочет сместить «Оринац еркир» и самому стать чем-то вроде придатка РПА? Если посмотрим на вопрос с точки зрения лишения «Оринац еркир» доступа к властной кормушке и тем самым наказания Артура Багдасаряна за 2008 год, то «праводержец» сделал угодное народу предложение. Другой вопрос, что Серж не принял направленные против «Оринац еркир» замашки Раффи.
2.О советизации Армении
«Никто сегодня не может сказать наверняка, как бы сложилась наша судьба, если бы Армения не была советизирована», – дистанцировавшись от Кеворкова, заявил Серж Саргсян.
Кто-кто, но представитель дашнаковского СМИ, услышав эту формулировку, должен был или «наброситься» на Сержа, или покинуть заседание. На деле же мероприятие прошло без психологических эксцессов.
3.О правительстве
«По итогам 2012 года наш экономический рост составил 7,2%.   Есть ли у меня моральное право позвать это правительство и сказать, чтобы оно подало в отставку?»,– отметил Саргсян в ответ на вопрос о смене состава правительства.
Фактически, Саргсян переводит вопрос смены правительства с политической и экономической плоскостей в моральную. Очень хорошо. В таком случае, интересно, по какому моральному праву правительство не было отправлено в отставку тогда, когда было обещано 9% реального экономического роста, но на деле по расчетам в драмах у нас было зафиксировано 14,4% спада, а в долларах – более 30%?
Если обеспечивших рост нельзя менять, то по той же логике виновных за один из сильнейших экономических спадов в мире нужно было прогнать, чего не было сделано. Хотя, с другой стороны, Серж прав. Какая разница, кто будет выполнять распоряжения президентского дворца и обеспечивать «откаты» – Тигран Саркисян или Саркис Тигранян? Нужно ловить крупную рыбешку.
4.О проблеме Карабаха и рабочей дисциплине
«Тот, кто находится во власти, не может говорить, что мы должны признать независимость НКР. Через десять минут я его уволю», – с боевым выражением лица заявил «добрый» человек.
А через сколько минут следовало уволить с работы того, кто заявлял, что отправится в Турцию смотреть футбол, если граница будет открыта или мы будем на пороге этого, хотя граница до сих не открыта и мы вовсе не на пороге открытия?
5.О членстве в Таможенном союзе
«Не верьте всем тем людям (будут ли они выступать в СМИ, на митингах, на кухне или в театрах), которые говорят, что русские принуждают нас стать членом Таможенного союза. Ничего подобного нет. Сколько можно повторять?!», – слегка возмущенно обратился к собравшимся «комплементарный» Саргсян.
Возмущение Саргсяна немного непонятно. На эту тему он должен был повышать голос не на партхозактив, а на своего зятя Микаэла Минасяна и собственных клиентов, поскольку зятевские СМИ и давидшахназаряны сутками напролет говорили о том, что Путин обязывает якобы прозападного Сержа войти в Таможенный союз, однако первый героически сопротивляется, отстаивая самостоятельность РА.
Конечно, все понимают, что «независимые» и клиенты ввели данный тезис в оборот, чтобы придать своему гегамянству «идеологический» вид и «легитимировать» то, что они продались Сержу. Однако, если это возмущает Сержа, то он должен решить данный вопрос в личной беседе с послом в Ватикане. А то, злишься на присутствующих…  для чего?
6. О выборе мэра
«Мы единогласно решили выдвинуть Тарона Маргаряна в качестве мэра. Другие же политические силы, хотя и выбрали первый номер списка, но еще не определились с кандидатом в мэры Еревана. То есть, ереванцы должны проголосовать за эти списки, не зная, кто возьмет на себя их коммунальные заботы?», - представлял подходы РПА в вопросе пропорционального списка партии на выборах Совета старейшин Еревана нелюбящий давать лживых обещаний и не обманывающий народ человек.
Серж хотел сказать, что мэром станет тот, кто возглавляет список РПА. Напомню, что в прошлый раз список партии возглавлял Гагик Бегларян, однако в президентском дворце решили устроить для члена свой команды «мутиловку», и должность мэра Еревана стала назначаемой, а сам мэр – «прорабом» президентского дворца. Вопрос в данном случае не в том, хорошим или плохим мэром был Гагик Бегларян. Вопрос в том, что, выдвигая тезис о первом номере списка, Серж применяет двойные стандарты. Это, во-первых.
Во-вторых, во время парламентских выборов 2012-го года Серж Саргсян возглавлял список РПА. Многие с радостью взяли деньги и проголосовали за РПА, наивно полагая, что тем самым можно без потрясений свергнуть Саргсяна, сделав его депутатом. Однако Серж и многие из занимающих верхние строчки списка РПА людей обманули избирателей и не стали депутатами. Это, в свою очередь, означает, что люди проголосовали, не зная, что вместо Сержа и остальных приводят в парламент Наиру Арташесовну и ее идеологического товарища Аракела Мовсисяна (Шмайса), Эрмине Нагдалян и ее однопартийца Ашота Агабабяна (Бурнаш).
7. О сращивании власти и бизнеса, а также об олигархии
«Прежде всего, должен сказать, что странно, когда задают подобные вопросы», - отметил Саргсян, отвечая на вопрос: «Господин президент, чиновники уже два года говорят об отделении бизнеса от политики. Об этом говорили и Вы сами, в том числе и во время парламентских выборов. Вы заявляли, что олигархам и богатым чиновникам вход в парламент будет закрыт, однако они прошли в парламент».
Действительно, участник заседания задал довольно странный вопрос. Сидеть рядом с главным олигархом страны и требовать от него борьбы с олигархией, по меньшей мере, наивно.
Странно также и то, что передовики борьбы со «злыми» олигархами не поинтересовались у Сержа, как так вышло, что его зятю удалось за последние пять лет разбогатеть немыслимыми темпами и стать олигархом номер два в стране.
Вместо этого мы слышим следующий вопрос: «Что Вам мешало призвать олигархов из состава вашей партии не входить в парламент, и что сейчас Вам мешает призвать, попросить их, чтобы они вышли из парламента и предоставили возможность работать более образованным, развитым людям, так как первые раздражают людей низким уровнем образованности и самим фактом присутствия в парламенте?»
Заметим, что данный вопрос полностью умещается в рамки распространяемой агитпропом Сержа сказки «О добром царе и злых боярах». Правда, после этого вопроса не было сказано, мол, давайте все вместе спасем Сержа от злых марзпетов, плохих депутатов и фальсифицирующих выборы глав местных администраций, однако это читалось между строк. К тому же, этот пробел восполнит Раффи.
8. И снова о Раффи
«Я не собираюсь идти на площадь Свободы», - поставил крест на ожиданиях Раффи Ованнисяна и членов его команды Серж.
Это означает, что младоолигархическое крыло потерпело поражение во внутривластной борьбе. А ведь Армен Мартиросян так сильно ждал этой победы и просил собравшихся на площади поддержать Микаэла Минасяна. Жаль. Серж подвел. Вернее, Серж не виноват. Виновато коррумпированное крыло власти (Лиска и остальные), которое помешало Сержу придти на площадь и сказать: «Привет Раффи, привет революция, привет смена власти, привет маразм!»
Это всё ничего. Но что же теперь будет делать Раффи? Фраза «Только через мой труп» была такой креативной… Даже слишком. Как сказала бы бабушка Сержа, разве мы по этому поводу собрались?