Նախագահական նստավայրում նկարահանված և մոնտաժված ինքնաասուլիսի ժամանակ Սերժ Սարգսյանը դժգոհում էր Հայաստանում ստեղծված գաղջ մթնոլորտից։ Ըստ նրա՝ մարդիկ արտագաղթում են այդ գաղջ մթնոլորտի պատճառով։ Իսկ ահա գաղջ մթնոլորտը ստեղծում են լրատվամիջոցները, ավելի կոնկրետ՝ երկու հեռուստաընկերություն և մի քանի թերթ ու կայք։ Այ, դրանք ևս կսեփականաշնորհի Սերժի մեդիամագնատ փեսա Միքայել Մինասյանը, կամ հնարավորություն կստեղծվի վերացնել այդ չար լրատվամիջոցները, կյանքը կդառնա մեղր։ Դրանից հետո միայն բարի լուրեր կլինեն բարի թագավորի մասին, և արտագաղթը կդադարի։ Ավելի ճիշտ, արտագաղթի մասին այլևս չի խոսվի, և վերջ։
Այն, որ գաղջ մթնոլորտի պատճառով են մարդիկ հեռանում Հայաստանից, երկրորդ կարծիք լինել չի կարող։ Բայց Սերժ Սարգսյանի նշած պատճառով չէ, որ գաղջ մթնոլորտ է ստեղծվել։ Եկեք, ուրեմն, հասկանանք, թե երբ է մթնոլորտը գաղջ դառնում, և ովքեր են այդ գաղջ մթնոլորտի ստեղծման ռահվիրաները։
Այդ հարցերի պատասխանները տալիս է պաշտոնական վիճակագրությունը, ըստ որի՝ 2008–ից հետո տնտեսության վիճակը վատացել է, աղքատությունը՝ ավելացել, ներդրումները՝ կրճատվել, գործազրկությունը՝ աճել, արտաքին պարտքի չափը՝ եռապատկվել և այլն, և այլն, և այլն։ Ասել է թե՝ սոցիալ–տնտեսական վիճակը վատացել է, ու դրա համար էլ վերջին 5 տարիներին ավելի քան 250 000 ՀՀ քաղաքացի հեռացել է այստեղից։ Այս հարցում իր լրջագույն ներդրումն ունի «բարեշրջիչ» Տիգրան Սարգսյանը։ Բա հո չէ՞ր թողնելու, որ մարդիկ Հայաստանում մնային ու հեղափոխություն անեին։
Գաղջ մթնոլորտը ձևավորվել է նաև տոկոս «խփելու» և ցինիկ ընտրակեղծիքների կամ այլ կերպ ասած՝ արդարության դեֆիցիտի պատճառով։ Արտառոց երևույթներ են գրանցվում Հայաստանում. կյանքի որակն ընկնում է, իսկ Սերժի «խփած» տոկոսները՝ աճում։ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի սիրելի զորավար Վլադիմիր Գասպարյանն այս հարցում զգալի դերակատարում ունի։ Շրջիկ խմբերը և ուռճացված ընտրացուցակները ոստիկանության կուռացիայի տակ են։ Վլադիմիրը, իրոք, ընտրակեղծիքների զորավարն է և գաղջ մթնոլորտի ստեղծման ռահվիրաներից։ Պատահական չէ, որ Րաֆֆին նրա հրաժարականը չի պահանջում (Րաֆֆու խնդիրը գաղջ մթնոլորտը վերացնելը չէ, այլ այդ գաղջ մթնոլորտից օգտվելը)։
Սերժի չսիրած գաղջ մթնոլորտի ձևավորման հարցում զգալի դերակատարում ունի նաև իր փեսա Միքայել Մինասյանը, ում ստեղծած գեբելսյան քարոզչամեքենան ստի ու կեղծիքի տարածմամբ է զբաղված օրը 24 ժամ, շաբաթը 7 օր, տարին 12 ամիս։
Բաղրամյան 26–ն իրեն ենթակա լրատվամիջոցներով զբաղված է բացառապես «մուտիլովկաների» արտադրությամբ ու տարածմամբ։ Սրանք ուզում են բոլորին սևացնել, որպեսզի իրենց սևությունը չերևա կամ սևությունն աչք չծակի։ Այդ իսկ նպատակով ստեղծվել կամ գնվել են բազմաթիվ «ընդդիմադիր» լրատվամիջոցներ, որոնց գործը «Բոլորն էլ վատն են» կամ «Սերժը չարյաց փոքրագույնն է» կոդերը տարածելն է։ Համաձայնե՛ք, որ նման կոդեր տարածելու հետևանքով երկրում, իրոք, գաղջ մթնոլորտ կձևավորվի, որովհետև ամենավատ երազում անգամ դժվար է պատկերացնել, որ Սերժը չարյաց փոքրագույնն է։ Եթե Սերժը չարյաց փոքրագույնն է, ապա Հայաստանի բանը «բուրդ» է։
Եթե այս ամենին ավելացնենք նաև այն, որ Մ. Մինասյանը, օգտվելով նախագահի փեսան լինելու բարեբաստիկ առիթից, շատ կարճ ժամանակահատվածում էական հաջողություններ գրանցեց բիզնես դաշտում և դարձավ երիտօլիգարխ, ապա մեզանում առկա գաղջ մթնոլորտի «անատոմիան» ամբողջական կդառնա։
Այնպես որ, «Մեկ օլիգարխի տնտեսության» ձևավորման գաղափարախոսությամբ առաջնորդվող Սերժ Սարգսյանը պետք է իր ներսում փնտրի գաղջ մթնոլորտի ստեղծման պատճառները։
Գաղջ մթնոլորտի ստեղծման ռահվիրաները

Во время снятой и смонтированной в президентском дворце «фейковой» пресс-конференции Серж Саргсян посетовал на сложившуюся в Армении удушливую атмосферу. По его словам, люди эмигрируют из страны именно из-за нее. А создают подобную атмосферу средства массовой информации, точнее – две телекомпании, несколько газет и сайтов. Вот если являющийся медиамагнатом президентский зять Микаэл Минасян их тоже приватизирует или же появится возможность ликвидировать эти СМИ, то жизнь станет медом.
После этого будут только добрые новости о добром царе, а эмиграция остановится. Точнее, о ней просто не будут говорить, и точка.
То, что люди покидают страну из-за удушливой атмосферы, бесспорно. Но причина этой атмосферы вовсе не в том, о чем говорит Серж Саргсян. Так давайте разберемся, когда атмосфера становится удушливой и кто столь виртуозно ее создает.
Ответы на эти вопросы дает официальная статистика, согласно которой, после 2008-го года состояние экономики ухудшилось, количество бедных возросло, инвестиции сократились, безработица увеличилась, объемы внешнего долга утроились и т. д., и т. п. Иначе говоря, социально-экономическая ситуация ухудшилась и поэтому за последние пять лет из страны уехало более 250 000 граждан РА. Серьезный вклад в этот процесс внес «реформатор» Тигран Саркисян. Ведь не мог же он допустить, чтобы люди остались здесь и сделали революцию?
Удушливая атмосфера сформировалась также из-за «набора» процентов и циничных фальсификаций выборов или, иначе говоря, из-за дефицита справедливости. Наблюдается странная закономерность: качество жизни падает, а «набираемые» Сержем проценты растут. Значительную роль в этом вопросе играет любимый Раффи Ованнисяном «полководец» Владимир Гаспарян.Мобильные группы и раздутые списки избирателей находятся под курацией полиции. Владимир и в самом деле стал «полководцем» в деле фальсификации выборов и одним из виртуозов формирования удушливой атмосферы. Неслучайно, что Раффи не требует его отставки (перед Раффи стоит задача не устранить эту атмосферу, а воспользоваться ею).
В формировании нелюбимой Сержем удушливой атмосферы существенную роль сыграл его зять Микаэл Минасян, который и создал геббельсовский агитпроп, занятый распространением лжи и фальши в режиме 24/7.
Подконтрольные президентскому дворцу СМИ заняты исключительно производством и распространением «мутиловок». Они хотят всех очернить, чтобы на этом фоне не было видно собственной грязи или она хотя бы не бросалась в глаза. С этой целью были созданы или куплены многие «оппозиционные» СМИ, задачей которых является распространение кодов «Все – плохие» или «Серж – меньшее из зол». Согласитесь, что в результате этого в стране и в самом деле сформируется удушливая атмосфера, поскольку представить, что Серж – меньшее из зол, трудно даже в самом кошмарном сне. Если Серж – меньшее из зол, то дела у Армении совсем плохи.
Если ко всему этому добавить также то, что Минасян, пользуясь статусом президентского зятя, за довольно короткое время зафиксировал колоссальные успехи на бизнес-поле и стал младоолигархом, то «анатомия» сложившейся у нас удушливой атмосферы станет целостной.
Так что, руководствующийся идеологией построения «экономики одного олигарха» Серж Саргсян должен искать причины формирования удушливой атмосферы в самом себе.
Виртуозы формирования удушливой атмосферы
Удушливая атмосфера сформировалась также из-за «набора» процентов и циничных фальсификаций выборов или, иначе говоря, из-за дефицита справедливости. Наблюдается странная закономерность: качество жизни падает, а «набираемые» Сержем проценты растут. Значительную роль в этом вопросе играет любимый Раффи Ованнисяном «полководец» Владимир Гаспарян. Мобильные группы и раздутые списки избирателей находятся под курацией полиции. Владимир и в самом деле стал «полководцем» в деле фальсификации выборов и одним из виртуозов формирования удушливой атмосферы. Неслучайно, что Раффи не требует его отставки (перед Раффи стоит задача не устранить эту атмосферу, а воспользоваться ею).