Հայկազուն Ալվրցյան. « ՀՀ իշխանությունները մեկ անգամ չէ, որ ջավախահայության ոգին ջարդել են, նրանց կամքը կոտրել և պարտադրել լռել»
- ՀՀ կառավարությունը սխալմամբ կարծում է, թե այս շքանշանով վրացիներին կարողանում է ավելի վստահելի գործընկերոջ կարգավիճակի մղել, վստահություն ներշնչել և պրոհայկական տրամադրել,- խոսելով Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլիի՝ Հայաստան կատարած այցի և ՀՀ նախագահի կողմից նրան Պատվո շքանշան շնորհելու մասին՝ ասել է «Արևմտահայոց հարցերի ուսումնասիրության կենտրոն» գիտահետազոտական հիմնադրամի տնօրեն Հայկազուն Ալվրցյանը։
Նրա խոսքերով՝ Սահակաշվիլիին շքանշանով պարգևատրելը սխալ է թե՛ բարոյական, թե՛ քաղաքական տեսանկյունից։
- Մի նախագահի, ով սեփական երկրում մեծամասնության կողմից անվստահություն է վայելում, չէր կարելի նման պարգևի արժանանցել, որովհետև, ուզես թե չուզես, դա ընկալվում է, թե դու աջակցություն ես հայտնում նրան,- ասել է նա։
Հայկազուն Ալվրցյանը կարծում է, որ ՀՀ իշխանություններն այդ քայլով վիրավորել են նաև ջավախահայությանը և վիրահայությանը, որովհետև Սահակաշվիլին միշտ էլ հակահայկական դրսևորումներ է ունեցել. «ՀՀ իշխանությունները մեկ անգամ չէ, որ ջավախահայության ոգին ջարդել են, նրանց կամքը կոտրել և պարտադրել լռել»։
Նրա խոսքերով՝ Սահակաշվիլին, զգալով բազմաթիվ լուրջ դժվարություններ թե՛ ներքին, թե՛ արտաքին կյանքում, ցանկանում է նոր ռազմավարական դաշնակից ձեռք բերել՝ ի դեմս Հայաստանի։
Պատասխանելով «7օր»-ի հարցին՝ թե Հայաստան կատարած այցից հետո ինչպիսի՞ զարգացումներ են սպասում հայ-վրացական հարաբերություններում, Հայկազուն Ալվրցյանը պատասխանել է՝ ոչ մի։
-Ոչինչ  չի սպասվում, որովհետև այդպիսի սպասելիքներ օրակարգում չկային։  ՀՀ իշխանություններն ազգային օրակարգ չունեն, քաղաքական ծրագիր չունեն, և դա մշտապես վնասել ու վնասելու է մեզ,-ասել է նա։

Айказун Алврцян: «Власти Армении не один раз ломали дух армян Джавахка, сломав их волю и заставив замолчать»
« Правительство Армении по ошибке думает, что этим орденом может направить грузин к статусу более надежного партнера , внушить доверие и настроить проармянски», сказал директор научно-исследовательского фонда «Центр изучения западноармянских вопросов» Айказун Алврцян, говоря о визите президента Грузии Михаила Саакашвили в Армению и присуждении ему ордена Почета.
По его словам, присуждение Саакашвили ордена ошибочно как с моральной, так и политической точки зрения.
«Президенту, который со стороны большинства в собственной стране пользовался недоверием, нельзя было присуждать подобного ордена, поскольку, хочешь не хочешь, это воспринимается, что ты оказываешь ему поддержку», сказал он.
Айказун Алврцян считает, что власти РА этим шагом обидели также армян Грузии, поскольку Саакашвили всегда имел антиармянские проявления. «Власти Армении не один раз ломали дух армян Джавахка, сломав их волю и заставив замолчать» , заявил он.
По его словам, Саакашвили, почувствовав многочисленные серьезные трудности как во внутренней, так и во внешней жизни, желает приобрести новых стратегических союзников в лице Армении.
Отвечая на вопрос «7or» о том, какие развития он ожидает в армяно-грузинских отношениях после визита Саакашвили в Армению Айказун Алврцян ответил, что никаких.
«Ничего не ожидается, поскольку таких ожиданий в повестке дня не было. Власти Армении не имеют национальной повестки, политической программы и это постоянно нам вредит и будет вредить», - сказал он.