«Վաստակավոր մրցակիցների» հետընտրական դերակատարումը
Եթե հավատալու լինենք Րաֆֆի Հովհաննիսյանին ու իր թիմակիցներին, ապա Սերժ Սարգսյանի հետ երկխոսությունը չի ստացվում վերջինիս վատ շրջապատի պատճառով։
Ասուլիսներից մեկում Րաֆֆին նույնիսկ հույս հայտնեց, որ Սերժը կհաղթահարի իր շրջապատի խոչընդոտը և կգա Ազատության հրապարակ։
«ժառանգության» մյուս ներկայացուցիչներ Արմեն Մարտիրոսյանն ու Հովսեփ Խուրշուդյանը նույնպես խոսել են Սերժի վատ շրջապատի մասին՝ միևնույն ժամանակ հիացական գնահատականներ շռայլելով իշխանության «ողջախոհ» երիտթևի հասցեին։
Ըստ «հեղափոխականների» ստացվում է, որ բարի Սերժը պատրաստ է պաշտոններ տալ Րաֆֆուն և նրա հետ միասնաբար գնալ ԱԺ արտահերթ ընտրությունների, բայց իշխանության ներսում կան չար մարդիկ, ովքեր դեմ են այդ ծրագրերին և այդ իսկ պատճառով չի կայանում այդքան բաղձալի համաձայնությունը Սերժի ու ժողովրդի միջև (Րաֆֆին համեստաբար իրեն նույնացնում է ժողովրդի հետ)։
«ժառանգությունում» չեն տալիս խանգարողների անունները, բայց աչքով–ունքով հասկացնում են, թե ովքեր կարող են լինել նրանք։
Նկատենք, որ «բարևականների» այս ձևակերպումները հարյուր տոկոսով համընկնում են Բաղրամյան 26–ի շահերը «ընդդիմադիր» դիրքերից պաշտպանող լրատվամիջոցների բռնած գծին։
«Ֆեյք» ընտրությունների մեկ այլ մասնակից Հրանտ Բագրատյանը, «անկախ» լրատվամիջոցներից մեկին տված հարցազրույցում անդրադառնալով Րաֆֆի–Սերժ հարաբերություններին և «ժառանգության» ղեկավարի առաջ քաշած պահանջներին, նույնպես «Լավ Սերժի ու նրա վատ շրջապատի» մասին բլեֆ–կոդի շրջանակներում է արտահայտվում։
«Րաֆֆի Հովհաննիսյանը մեծ պահանջ չի ներկայացրել, Սերժ Սարգսյանը կարող է բավարարել դրանք և առաջիկա 3 ամիսներին հերոսանալ։ Եթե նրան օլիգարխները չուտեն (հուսով եմ այդպես չի լինի), ապա նա կունենա անկասելի հեղինակություն»,– նշում է Սերժ Սարգսյանին թունսիացման կամ եգիպտացման տարբերակով հեռացնելու երբեմնի ջատագով «Ազատություն» կուսակցության ղեկավար Հրան Բագրատյանը։
Փաստորեն, Սերժ Սարգսյանից «վաստակավոր մրցակիցներ» կոչումը ստացած Րաֆֆին ու Հրանտը հետընտրական շրջանում պայքարում են Սերժին իր վատ շրջապատից փրկելու համար։ «ժառանգության» ղեկավարը մասնագիտացել է մարզպետների (հատկապես՝ Լիսկայի), իսկ «Ազատության» ղեկավարը՝ օլիգարխների հարցում։ Մենք էլ միամտաբար կարծում էինք, թե նոմինալ ընդդիմադիր համարվող այդ գործիչների պայքարի թիրախը պետք է լինի ընտրակեղծիքով նախագահ ինքնահռչակված Սերժ Սարգսյանը։
Ինչ վերաբերում է Սերժի մյուս «վաստակավոր մրցակցին»՝ Պարույր Հայրիկյանին, ապա նա նույնպես սիրում է պայքարել մութ ուժերի դեմ։ Բնականաբար՝ Սերժն այդ մութ ուժերի մեջ չի մտնում։ Մութ ուժերը Պարույրի դեպքում իմպերիալիստական Ռուսաստանն ու նրա հայաստանյան ներկայացուցիչներն են։ Ոչինչ, որ ԱԻՄ ղեկավարի չսիրած իմպերիալիստների ղեկավար Պուտինը, ՀՀ ԿԸՀ–ից շուտ, «խփեց» Սերժի տոկոսներն ու շնորհավորաց նրան համոզիչ հաղթանակի կապակցությամբ։ Պարույրի համար կարևորը դա չէ։ Կարևորն այն է, որ Սերժին պետք է փրկել մութ ուժերի հետապնդումից։
Ահա այսպես են իրենց պահում Սերժի «մրցակիցները» հետընտրական փուլում։ Այսինքն՝ նախընտրական փուլում արձանագրված «բարի» մթնոլորտը պահպանվում է։ Այս ընթացքում արտագաղթը շարունակվում է, բայց այդ հարցում ևս Սերժը մեղք չունի։ Մեղավոր են այն չար լրատվամիջոցները, որոնք դեռ չեն հայտնվել երկրի թիվ մեկ փեսայի ազդեցության տակ և գաղջ մթնոլորտ են ստեղծում։

Поствыборная роль «заслуженных соперников»
Если верить Раффи Ованнисяну и членам его команды, то диалог с Сержем Саргсяном не получается из-за плохого окружения последнего.
Во время одной из пресс-конференций Раффи даже выразил надежду, что Серж преодолеет барьер в виде своего окружения и придет на площадь Свободы.
Другие представители «Наследия» (Армен Мартиросян и Овсеп Хуршудян) также говорили о плохом окружении Сержа, одновременно высказывая восторженные оценки в адрес «здравомыслящего» молодого крыла власти.
Из слов «революционеров» выходит, что добрый Серж готов дать Раффи посты и пойти с ним на внеочередные парламентские выборы, однако внутри власти есть злые люди, которые против подобных планов, и именно по этой причине не удается придти к столь вожделенному согласию между Сержем и народом (Раффи скромно приравнивает себя к народу).
В «Наследии» не называют имен мешающих, однако дают понять, кто бы это мог быть.
Заметим, что формулировки проводящих революцию «Приветствий» полностью совпадают с линией СМИ, которые с «оппозиционных» позиций отстаивают интересы президентского дворца.
Другой участник «фейковых» выборов – Грант Багратян – в одном из интервью «независимому» СМИ также высказался в рамках блефового кода «Хороший Серж и его плохое окружение», говоря об отношениях Раффи-Серж и выдвинутых лидером «Наследия» требованиях.
«Раффи Ованнисян не выдвинул какого-либо неисполнимого требования. Серж Саргсян должен выполнить их, став в течение ближайших 3 месяцев героем. Если его не съедят олигархи (надеюсь, что этого не произойдет), то у него будет непререкаемый авторитет», - отмечает некогда являвшийся апологетом отстранения Сержа Саргсяна от власти по тунисскому или египетскому сценарию руководитель партии «Свобода» Грант Багратян.
Фактически, получившие звание «заслуженных соперников» Раффи и Грант в поствыборный период борются за спасение Сержа от его плохого окружения. Лидер «Наследия» специализировался в вопросе марзпетов (в особенности, Лиски), а руководитель партии «Свобода» - олигархов. Мы же наивно полагали, что мишенью борьбы этих номинально считающихся оппозиционными деятелей должен быть провозгласивший себя благодаря фальсификациям президентом Серж Саргсян.
Что касается другого «заслуженного соперника» Сержа – Паруйра Айрикяна, то ему тоже нравится бороться с темными силами. Естественно, что Серж не входит в это число. В случае с Паруйром темными силами являются империалистическая Россия и ее армянские представители. И не имеет значения, что руководитель ненавистных  Айрикяном империалистов – Путин – раньше ЦИК прокомпостировал «набранные» Сержем проценты и поспешил поздравить его в связи с убедительной победой. Для Паруйра важно не это. Важно то, что Сержа нужно спасти от преследования темных сил.
Именно так себя и ведут в поствыборный период «соперники» Сержа. То есть, зафиксированная в предвыборный период «добрая» атмосфера сохраняется. За этот период люди продолжили эмигрировать, однако Серж и здесь ни при чем. Виноваты в этом те злые СМИ, которые пока не попали под влияние зятя номер один в стране и продолжают формировать удушливую атмосферу.