Արտգործնախարարն ընդունել է Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցչին
Ապրիլի 3-ին ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Իրանի արտգործնախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Ռամին Մեհմանփարաստին։
Ողջունելով հյուրին՝ նախարար Նալբանդյանը բարձր գնահատեց Հայաստանի և Իրանի միջև հաստատված բարիդրացիական հարաբերությունները և նշեց, որ տարբեր մակարդակներով փոխայցելությունները նպաստում են փոխշահավետ համագործակցության զարգացմանը։
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Ռամին Մեհմանփարաստը տեղեկացրեց, որ իր այցելությունը բավականին հագեցած էր, և տեղի ունեցած բովանդակալից հանդիպումների ժամանակ պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել հայաստանյան և իրանական լրատվամիջոցների միջև համագործակցության հաստատման վերաբերյալ։
Հանդիպմանը կարևորվեց Հայաստանի և Իրանի ԱԳՆ-երի միջև պարբերական խորհրդակցությունների անցկացումը:
Տարածաշրջանային խնդիրների քննարկման ենթատեքստում նախարար Նալբանդյանը բարձր գնահատեց ղարաբաղյան հիմնախնդրի վերաբերյալ Իրանի հավասարակշռված դիրքորոշումը։

Эдвард Налбандян принял официального представителя МИД Ирана
3 апреля глава МИД Армении Эдвард Налбандян провел встречу с официальным представителем внешнеполитического ведомства Ирана Рамином Мехманпараста.
Как сообщает пресс-служба МИД, Эдвард Налбандян высоко оценил добрососедские отношения между двумя странами и отметил, что визиты на разных уровнях способствуют развитию взаимовыгодного сотрудничества.
Поблагодарив за прием, Рамин Мехманпараст проинформировал о том, что его визит был достаточно насыщенным, в ходе встреч была достигнута договоренность о сотрудничестве между армянскими и иранскими СМИ. Участники встречи отметили важность проведения консультаций между МИД Армении и Ирана.
В контексте обсуждения региональных проблем глава МИД Армении высоко оценил взвешенную позицию Ирана по Карабахскому вопросу.