Րաֆֆի Հովհաննիսյանին հաջողվեց փոթորիկ անել մեկ բաժակ ջրում և հանրային ուշադրությունըշեղել կարևորագույն քաղաքական նշանակություն ունեցող Երևանի ավագանու ընտրություններից, ինչի հետևանքով քարոզչության առաջին շաբաթը գրեթե աննկատ մնաց։
Ազատության հրապարակում կազմակերպված աղմուկը, բնականաբար, ՀՀԿ–ի օգտին էր, քանզի այն չէր բերելու իշխանափոխության և միևնույն ժամանակ ընտրողին նետելու էր հիասթափության գիրկը։ Րաֆֆու միջոցով ընդդիմադիր խոսքն այնպես արժեզրկվեց, որ դեռ ժամանակ է պետք «Ժառանգության» առաջնորդի բեմադրած շոուի բացասական հետևանքները հաղթահարելու համար։ Ինչևէ։
Կարելի է ասել, որ Երևանի ավագանու ընտրությունները մեկնարկեցին ապրիլի 12–ին Րաֆֆու՝ հրաժեշտի երեկո հիշեցնող մինի–հանրահավաքի ավարտից և դրան հաջորդած ՀԱԿ համագումարից սկսած։ Լևոն Տեր–Պետրոսյանին հաջողվեց իր ելույթով քաղաքական և ոչիմիտացիոն տիրույթ տեղափոխել իշխանություն–ընդդիմություն պայքարը, որի դեպքում Րաֆֆին արդեն մղվում է երկրորդ պլան։
Մայիսի 5–ին կայանալիք ընտրություններին ՀՀԿ–ի խնդիրը պարզ է՝ ընտրակեղծիքների բոլոր մեթոդների կիրառմամբ ապահովել վերարտադրություն։ Պարզ է նաև ընդդիմադիր ուժերի՝ ԲՀԿ–ի, ՀԱԿ–ի և ՀՅԴ–ի խնդիրը՝ Երևանում հասնել իշխանափոխության և հակակշռել համապետական մակարդակով հաստատված ՀՀԿ–ական մենաշնորհին, ինչից միանշանակորեն կօգտվի շարքային քաղաքացին։
Երեք շաբաթից էլ պակաս ժամանակ է մնացել, և նշյալ ընդդիմադիր ուժերն այդ ընթացքում պետք է հսկայական ջանքեր գործադրեն, որպեսզի
ա. երևանցիներին դուրս բերեն Րաֆֆիի խեղկատակություններով պայմանավորված ապատիայից և համոզեն գնալ ընտրության,
բ. ընտրողին բացատրեն մայրաքաղաքի ղեկավար մարմնի ընտրության քաղաքական նշանակությունը և իշխանափոխության դեպքում կյանքի որակի բարելավման հնարավորությունը,
գ. Հայաստանի կեսի չափ բնակչություն ունեցող մայրաքաղաքի կառավարման արդյունավետ ու այլընտրանքային ուղիներ առաջարկեն։
Սկսել Երևանից
Ակնհայտ է, որ ՀՀԿ–ի հիմնական մրցակիցը «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունն է։ ԲՀԿ ցուցակը գլխավորող Վարդան Օսկանյանի(ԲՀԿ–ի հաջողության դեպքում նա է լինելու Երևանի քաղաքապետը)կողմից բազմիցս առաջ քաշված «Վերացնել ՀՀԿ–ի քաղաքական մենաշնորհը» կարգախոսը կարող է դառնալ միավորիչ գործոն ինչպես քաղաքական ուժերի, այնպես էլ ընտրողների համար։
Նախագահական «ֆեյք» ընտրություններն անգամ ցույց տվեցին, որ հակաիշխանական ձայները հսկայական քանակ են կազմում։ ԲՀԿ–ի խնդիրը պետք է լինի այդ ձայներին տեր կանգնելն ու մյուս երկու ուժերի հետ համատեղ Երևանին քաղաքական դիմագիծ տալը։
Իշխանությունը՝ քաղաքացուն
ՀԱԿ–ն այս ընտրություններին, սպորտային լեզվով ասած, մասնակցում է հիմնականում երիտասարդական կազմով։ Դա մի կողմից լավ է, քանզի վերջին տարիներին պայքարի հսկայական փորձ ձեռքբերած գործիչները կարող են ներդնել իրենց ողջ էներգիան և թարմ շունչ հաղորդել ընտրապայքարին, բայց մյուս կողմից էլ կա «ռասկրուտկայի» խնդիր, իսկ ժամանակը սուղ է։
Շատ կարևոր է, որ Տեր–Պետրոսյանի խարիզմային գումարվի նաև ՀԱԿ–ը ներկայացնող մենեջերական թիմի հմտությունը։ Եթե կազմակերչպաքարոզչական առումով համապատասխան աշխատանքներ չտարվեն, ապա այդ ուժն իր ակնկալած արդյունքները կարող է չունենալ։ Խոսքը, իհարկե, անցողիկ շեմը հաղթահարելու մասին չէ։ Այդ առումով ՀԱԿ–ը, մեծ հաշվով, խնդիր չունի։ Խոսքն այնպիսի արդյունքի հասնելու մասին է, որը թույլ կտա այլ ուժերի հետ համատեղ կոտրել ՀՀԿ–ի մենաշնորհը։
Հին ընկերները պետք է կողմնորոշվեն
Քարոզչական փուլին մնացել է երեք շաբաթից էլ պակաս ժամանակ, սակայն ՀՅԴ–ի կուսակցական մեքենայի աշխատանքը դեռ տեսանելի չէ ընտրողների համար։ Պատճառն այն է, որ այդ ուժի վերնախավում միասնական մոտեցում չկա։ Մի փոքրիկ մասը, որի ձեռքում կան որոշակի լծակներ, նախագահական ընտրություններից սկսած կողմ է Սերժ Սարգսյանի հետ «երկխոսությանը» և ճիգեր է գործադրում այդ ուղղությամբ, իսկ մյուս՝ առողջ հատվածը, կողմ է պայքարի միջոցով փոփոխություններին։
ՀՅԴ–ում առկա, ահա, այս երկփեղկված վիճակն է այն հիմնական պատճառը, որհամահայկական նշանակություն ունեցող այդ ուժինթույլ չի տալիսհանդես գալ ամբողջ թափով։ Իսկ դա նշանակում է, որ անկախ այն բանից, թե ինչպիսի արդյունքներ կգրանցի ՀՅԴ–ն գալիք ընտրություններում, ներկուսակցական փոփոխությունների իրականացումը օրակարգային է, եթե, իհարկե, խնդիր կա հանրության համար ընկալելի և ընդունելի դիրքերը վերականգնելու։
Եվ այսպես, Երևանի ավագանու ընտրությունների շնորհիվ դրական փոփոխություններ ակնկալող քաղաքացիներն իրենց ընտրությունը պետք է կատարեն ԲՀԿ–ի, ՀԱԿ–ի և ՀՅԴ–ի միջև։ Իրենց հերթին՝ նշյալ ուժերը պետք է համատեղ գործելու պատրաստակամություն ցուցաբերեն ինչպես նախընտրական, այնպես էլ հետընտրական փուլերում։ Ճիշտ է, հայտարարությունների մակարդակով դա արվել է և՛ Վարդան Օսկանյանի, և՛ Վահագն Խաչատրյանի, և՛ Արմեն Ռուստամյանի կողմից, սակայն դա ոչ բավարար պայման է իշխանափոխության հասնելու համար։ Անհրաժեշտ են կոնկրետ քայլեր և միասնական գործողություններ։
Ընտրությունները ցույց կտան, թե որքանով է իշխանությանըհաջողվելՐաֆֆու գեղամյանական գործոնն ու ընտրակեղծիքների մեխանիզմը հակադրել քաղաքական փոփոխությունների ձգտում ունեցող ուժերի ծրագրերին։
Նախընտրական դիտարկումներ
Րաֆֆի Հովհաննիսյանին հաջողվեց փոթորիկ անել մեկ բաժակ ջրում և հանրային ուշադրությունը շեղել կարևորագույն քաղաքական նշանակություն ունեցող Երևանի ավագանու ընտրություններից, ինչի հետևանքով քարոզչության առաջին շաբաթը գրեթե աննկատ մնաց։
Ակնհայտ է, որ ՀՀԿ–ի հիմնական մրցակիցը «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունն է։ ԲՀԿ ցուցակը գլխավորող Վարդան Օսկանյանի (ԲՀԿ–ի հաջողության դեպքում նա է լինելու Երևանի քաղաքապետը) կողմից բազմիցս առաջ քաշված «Վերացնել ՀՀԿ–ի քաղաքական մենաշնորհը» կարգախոսը կարող է դառնալ միավորիչ գործոն ինչպես քաղաքական ուժերի, այնպես էլ ընտրողների համար։
ՀՅԴ–ում առկա, ահա, այս երկփեղկված վիճակն է այն հիմնական պատճառը, որհամահայկական նշանակություն ունեցող այդ ուժին թույլ չի տալիս հանդես գալ ամբողջ թափով։ Իսկ դա նշանակում է, որ անկախ այն բանից, թե ինչպիսի արդյունքներ կգրանցի ՀՅԴ–ն գալիք ընտրություններում, ներկուսակցական փոփոխությունների իրականացումը օրակարգային է, եթե, իհարկե, խնդիր կա հանրության համար ընկալելի և ընդունելի դիրքերը վերականգնելու։
Ընտրությունները ցույց կտան, թե որքանով է իշխանությանը հաջողվել Րաֆֆու գեղամյանական գործոնն ու ընտրակեղծիքների մեխանիզմը հակադրել քաղաքական փոփոխությունների ձգտում ունեցող ուժերի ծրագրերին։

Раффи Ованнисяну вновь удалось устроить бурю в стакане воды и отвлечь общественное внимание от имеющих важнейшее политическое значение выборов Совета старейшин Еревана. В результате, первая неделя предвыборной агитации прошла незамеченной.
Естественно, что организованная на площади Свободы шумиха была на руку РПА, поскольку она не могла привести к смене власти и одновременно ввергала избирателей в состояние разочарования и апатии. Раффи настолько обесценил политическое слово, что для преодоления негативных последствий шоу лидера «Наследия» потребуется немало времени.
Можно сказать, что выборы Совета старейшин Еревана стартовали 12-го апреля – по завершении организованного Раффи мини-митинга, скорее напоминавшего прощальный вечер, и с проведением учредительного съезда АНК. Левону Тер-Петросяну удалось перевести своим выступлением борьбу между властью и оппозицией в политическую и неимитационную плоскость, а в этих условиях Раффи уже отодвигается на второй план.
Задача РПА на предстоящих 5-го мая выборах очевидна – обеспечить воспроизводство своей власти посредством применения всевозможных методов избирательных фальсификаций. Очевидна и задача всех оппозиционных сил (ППА,АНК и АРФД) – добиться смены власти в Ереване и стать противовесом установившейся на общегосударственном уровне монополии РПА, чем, однозначно, воспользуется рядовой гражданин.
Осталось меньше трех недель, и данные силы за этот период должны приложить колоссальные усилия, чтобы:
а. вывести ереванцев из состояния апатии, обусловленной клоунадой Раффи, и убедить их пойти на выборы;
б. объяснить политическое значение выборов руководящего органа столицы и возможность улучшения качества жизни в случае смены власти;
в. предложить эффективные и альтернативные способы управления столицей, вбирающей в себя половину населения страны.
Начать с Еревана
Очевидно, что основным соперником РПА является партия «Процветающая Армения». Неоднократно выдвигавшийся возглавляющим список ППА Варданом Осканяном (в случае победы данной партии именно он будет мэром Еревана) лозунг «Ликвидировать политическую монополию РПА» может стать объединяющим фактором как для политических сил, так и для избирателей.
Даже «фейковые» президентские выборы показали, что антивластные голоса составляют огромное количество. Задачей ППА должно быть отстаивание этих голосов и придание Еревану, совместно с двумя другими силами, политических черт.
Власть – горожанину
В выборах Совета старейшин АНК участвует, говоря спортивным языком, в основном юниорским составом. С одной стороны, это хорошо, поскольку набравшие за последние годы огромный опыт борьбы деятели могут применить здесь свою энергию и придать новое дыхание избирательной борьбе, но, с другой стороны, у них есть проблема с раскруткой, а времени слишком мало.
Очень важно, чтобы к харизме Тер-Петросяна добавились также навыки представляющей АНК менеджерской команды. Если не провести соответствующих работ в организаторско-пропагандистском плане, то данная сила может не набрать ожидаемых ею процентов. Конечно же, речь идет не о преодолении проходного барьера. В этом плане у АНК, по большому счету, проблем нет. Речь идет о достижении такого результата, который поможет ликвидировать, совместно с другими силами, монополию РПА.
Старые друзья должны определиться
До конца предвыборной агитации остается меньше трех недель, однако работа партийной машины АРФД пока необозрима для избирателей. Причина в том, что в элите данной силы нет единого подхода. Небольшая ее часть, у которой есть определенные рычаги, является сторонником начавшегося перед президентскими выборами «диалога» с Сержем Саргсяном и прилагает усилия в этом направлении, а другая часть выступает за достижение изменений посредством борьбы.
Именно это раздвоенное состояние в АРФД и не позволяет имеющей общеармянское значение силе выступать на выборах в полную силу. Это, в свою очередь, означает, что, независимо от результатов АРФД на предстоящих выборах, проведение внутрипартийных реформ должно стоять в повестке «Дашнакцутюн», если, конечно, стоит задача восстановить понятные и приемлемые для общества позиции партии.
Итак, ожидающие положительных сдвигов в результате выборов Совета старейшин Еревана граждане должны сделать свой выбор между ППА, АНК и АРФД. Данные силы, в свою очередь, должны выразить готовность к совместным действиям как в предвыборный, так и в поствыборный период. Правда, на уровне заявлений это было сделано и Варданом Осканяном, и Ваагном Хачатряном, и Арменом Рустамяном, однако этого недостаточно для достижения смены власти. Необходимы совместные действия ипринятие конкретных шагов.
Выборы покажут, насколько властям удалось противопоставить фактор гегамянства Раффи и машину избирательных фальсификаций программам стремящихся к политическим переменам сил.
Предвыборные наблюдения
Задача РПА на предстоящих 5-го мая выборах очевидна – обеспечить воспроизводство своей власти посредством применения всевозможных методов избирательных фальсификаций. Очевидна и задача всех оппозиционных сил (ППА, АНК и АРФД) – добиться смены власти в Ереване и стать противовесом установившейся на общегосударственном уровне монополии РПА, чем, однозначно, воспользуется рядовой гражданин.
Итак, ожидающие положительных сдвигов в результате выборов Совета старейшин Еревана граждане должны сделать свой выбор между ППА, АНК и АРФД. Данные силы, в свою очередь, должны выразить готовность к совместным действиям как в предвыборный, так и в поствыборный период. Правда, на уровне заявлений это было сделано и Варданом Осканяном, и Ваагном Хачатряном, и Арменом Рустамяном, однако этого недостаточно для достижения смены власти. Необходимы совместные действия и принятие конкретных шагов.